If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 20 από 29

Προεπιλογή Μετ/σμένο Opel Astra CDTI 1600 πρός αναζήτηση .

Κοιτάζουμε για αλλαγή του οικογενειακού οχήματος ενός Mazda 6. Αυτή τη φορά θα πάει σε Diesel . Μέσα στίς επιλογές είναι και το Astra .
    Ο κινητήρας του είναι σε συνεργασία με κάποια άλλη εταιρεία ; Απο προβλήματα τι έχουν αναφερθεί ;
    Το αμάξι θα κάνει ετήσίως τουλάχιστον 40,000 χιλιόμετρα και το 70% αυτών εκτός πόλης .
    Στο μετ/σμενο εάν πάς σε αντιπροσωπεία , μπορείς να δείς τη κατάσταση του dpf σε διαγνωστικό ;
    Υπάρχουν κάτοχοι να μάς αναφέρουν και κατανάλωση σε λτ/100 και τη οδηγική του συμπεριφορά.

Προεπιλογή

Εγω εχω το j diesel, 1.6 με τα 136 αλογα. Ειναι παρα πολυ οικονομικο, πολυ γρηγορο και ανετο.
    Tο πηρα απο ιδιωτη με 42000 χλμ μετα απο γενικο ελεγχο σε εξουσιοδοτημενο συνεργειο.
    2 χρονια τωρα κανενα προβλημα, αλλα κανω λιγα χιλιομετρα. Για τα χιλιομετρα που κανεις πιστευω οτι ειναι πολυ καλη επιλογη.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο tasosdimas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω εχω το j diesel, 1.6 με τα 136 αλογα. Ειναι παρα πολυ οικονομικο, πολυ γρηγορο και ανετο.
    Tο πηρα απο ιδιωτη με 42000 χλμ μετα απο γενικο ελεγχο σε εξουσιοδοτημενο συνεργειο.
    2 χρονια τωρα κανενα προβλημα, αλλα κανω λιγα χιλιομετρα. Για τα χιλιομετρα που κανεις πιστευω οτι ειναι πολυ καλη επιλογη.
    Φιλε το δικου σου μοτερ εχει ιδιο κωδικο με του astra K , γνωριζεις;
    Θελω να πω αν βγαζουν το θεμα με τη καδενα !

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο tasosdimas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δέ ξέρω εάν έχει δει το J . Εσύ πόσα χιλιόμετρα του έχεις κάνει απο τη αγορά .
    Τα υπόλοιπα που έχει δεί , Renault Clio 1500 κ.εκ του 2015 και Hyundai i30 πετρέλαιο . Πλέον δέν θέλει να πάει πάλι σε sedan .
    Απο κατανάλωση τι έχεις μετρήσει σε λτ/100;
    Aπο εβδομάδα θα ξεκινήσει να ψάχνουμε και να πάνε και σε ράμπα.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο GEO-07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φιλε το δικου σου μοτερ εχει ιδιο κωδικο με του astra K , γνωριζεις;
    Θελω να πω αν βγαζουν το θεμα με τη καδενα !
    Το έχω διαβάσει και απο άλλους το θέμα με τη καδένα στα συγκεκριμένα μοντέλα.
    Το κόστος που κυμαίνεται περίπου ;
    Γιατί όλα αυτά που έχει έχουν ~100,000 χιλιόμετρα , πολύ αμφιβάλλω εάν δέν είναι γυρισμένα κιόαλς.

Προεπιλογή

Το κοστος ειναι στο 1.000 ευρω .

Το 1.7 μοτέρ είναι πολύ πιο αξιόπιστο από το 1.6 .

Το 1.6 ειναι πιο σβέλτο και οικονομικό με σχέση με το 1.7 .

Το θέμα ειναι πόσο συντηρημένο ήταν πριν το αμάξι !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! και ειναι πολύ λίγα τα συντηρημένα .

Βλεπω αγγελιες στο car.gr 8ετιας αμάξια απο εξωτερικό και γράφουνε 100.000χιλ χιλιόμετρα και γελάω , ο Γερμανός το χρόνο κάνει απο 25 εως 50 χιλ το χρόνο , βγάλε πόρισμα .......

Προεπιλογή

Εγω το πηρα με 45000χλμ,απο γνωστο. Ολα τα σερβις στην αντιπροσωπεια, συμφωνα με τις οδηγιες του βιβλιου σερβις. Το πηγα και σε δικο μου συνεβλημενο συνεργειο, ψαχτηκε παρα πολυ, ειναι αψογο. Το εχω μονο για ταξιδια. Η καταναλωση σε ταξιδι φτανει τα 5,6 λιτρα στα 100, με απαλο ποδι και ταχυτητες της ταξης των 140 χλμ. Η επιταχυνσεις του, για οικογενειακο αυτοκινητο, ειναι απιστευτες. Τελικη το εχω παει μεχρι 237.Δεν το πηγαινω σε αντιπροσωπεια, αλλαζω τα λαδακια καθε χρονο, ασχετων χλμετρων. Βαζω μονο τα γνησια.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο meletis_m Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το έχω διαβάσει και απο άλλους το θέμα με τη καδένα στα συγκεκριμένα μοντέλα.
    Το κόστος που κυμαίνεται περίπου ;
    Γιατί όλα αυτά που έχει έχουν ~100,000 χιλιόμετρα , πολύ αμφιβάλλω εάν δέν είναι γυρισμένα κιόαλς.
    Αν αλλαζεις λαδια καθε 10.000 χλμ και βαζεις τα γνησια η με τα ιδια χαρακτηριστικα δεν θα εχεις προβλημα με την καδενα.

Προεπιλογή

Επειδή κοιτάζω και αυτη τη κατηγορία έχω μπερδευτεί .
    Δεν με ενδιαφέρει το station astra . Πάντα για καύσιμο πετρέλαιο . λόγω ετησίων χιλιομέτρων >30,000 χιλόμετρα
    Εχω δει με το 1700 αρι κινητήρα και 136 ίπποι ( είναι astra j ή k ; ) - χρονολογίες 13-14
    Επιπλέον ποια astra φοράνε το κιβώτιο m32 γιατί έχω διαβάσει για κάποια οδηγία και αναβάθμιση του .
    Σαν χρήματα παίζουν απο 9000€
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη meletis_m : 31-12-21 στις 00:15

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο AUQ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το κοστος ειναι στο 1.000 ευρω .

Το 1.7 μοτέρ είναι πολύ πιο αξιόπιστο από το 1.6 .

Το 1.6 ειναι πιο σβέλτο και οικονομικό με σχέση με το 1.7 .

Το θέμα ειναι πόσο συντηρημένο ήταν πριν το αμάξι !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! και ειναι πολύ λίγα τα συντηρημένα .

Βλεπω αγγελιες στο car.gr 8ετιας αμάξια απο εξωτερικό και γράφουνε 100.000χιλ χιλιόμετρα και γελάω , ο Γερμανός το χρόνο κάνει απο 25 εως 50 χιλ το χρόνο , βγάλε πόρισμα .......
    Το 1700 αρι με τους 110 άλογα , βγαίνει με 6 ταχυτο κιβώτιο ;
    Θα πάω να δω αύριο ένα να δω τι είναι .

Προεπιλογή

Ναι με 6αρι M32.

Προεπιλογή

Πήγα είδα σήμερα ένα astra 1700 του 2013 . Είναι εισαγωγής από Βέλγιο. Υποτίθεται έχει 1250000 χιλιόμετρα είδα και το ΚΤΕΟ εξωτερικού έλεγε 115,000.
    Το οδήγησαμε το αμάξι καλά πήγαινε . Ωστόσο φάνηκε ταλαιπωρημένο, εξωτερικά είχε το δεξί φανάρι θολώσει ή είχε φύγει η μεμβράνη . Και έχει και σε μερικά σημεία σημάδια .
    Σε ράμπα δεν το είδα . Το ήθελε 9000€ και θα το ξανά σκεφτώ . Εγγύηση δεν δίνει καθόλου βέβαια.

Προεπιλογή

Προχεχε τα βελγικα για σαπιλες.
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Προεπιλογή

Εγγύηση

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο AUQ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγγύηση

Μετα το περας της ...μαντρας, ουδεν βλαβη αναγνωριζεται....

Συνηθως σου επισκευαζουν οτι βρεις χαλασμενο εκεινη την στιγμη πριν το κλεισεις και το απαιτησεις, αν το παρεις και φυγεις, παει το πουλι...θα μαλωσεις, αν ο μαντρας δεν ειναι λιγο ευσυνείδητος, Εκτος και αν υπαρχει γραπτη εγγυηση, αλλα ποιος δινει??? εκτος απο κατι μεγαλες ''μαντρες'' που τα περνεις και 1-2χιλ ακριβοτερα.

Προεπιλογή

στο κλιο της αδερφης λιγες μερες μετα την αγορα ειχε αναψει ενα λαμπακι και ο βασιλοπουλος ειχε πει τηλεφωνικα φερτο και οτι ειναι θα το φτιαξω , οπως και εγινε . ειχε αλλαξει εναν αισθητηρα . το αμαξι εισαγωγης.

Προεπιλογή

Οι περισσότεροι ιδιώτες δεν το φέρνουν και συνεργείο .
    Ήθελα να αποφύγω τους εμπόρους και γενικά τα εισαγωγής .
    Γενικά το αμάξι θα κάνει ετησίως 40,000 χιλιόμετρα.
    Δεν θέλει να ξανα πάρει βενζίνη + υγραέριο.
    Μέχρι στιγμής έχουμε δει το astra j 1700 (το συγκεκριμένο ήταν εισαγωγής όπως έγραψα ),
    Και μετά κοιτάζει και τα clio με 90 άλογα , και τέλος τα corsa d . Τα περισσότερα βέβαια είναι εισαγωγής .
    Είμαι στο ψάξιμο ήδη 2 εβδομάδες .

Προεπιλογή

Με σχέση με τα 3 που αναφέρεις, Astra j 1700, εχει καλό βήμα, πολύ καλό μοτέρ, λίγο καλύτερα φρένα θα ήθελα εγω.
    Θέλει ψάξιμο να βρεις ένα καλό και συντηρημένο ( όσο γίνεται).
    Δεν θα το μετανιώσεις.
    Και άμα βρεις με 125 ή 131 άλογα ακόμα καλύτερα.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο meletis_m Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι περισσότεροι ιδιώτες δεν το φέρνουν και συνεργείο .
    Ήθελα να αποφύγω τους εμπόρους και γενικά τα εισαγωγής .
    Γενικά το αμάξι θα κάνει ετησίως 40,000 χιλιόμετρα.
    Δεν θέλει να ξανα πάρει βενζίνη + υγραέριο.
    Μέχρι στιγμής έχουμε δει το astra j 1700 (το συγκεκριμένο ήταν εισαγωγής όπως έγραψα ),
    Και μετά κοιτάζει και τα clio με 90 άλογα , και τέλος τα corsa d . Τα περισσότερα βέβαια είναι εισαγωγής .
    Είμαι στο ψάξιμο ήδη 2 εβδομάδες .
    Μην νωμιζεις, υπαρχουν και μερικα φιντανια μαντραδες, περιπτωσεις. Οταν εψαχνα για το πρωτο corsa και ημουν αναμεσα σε C και D, ειχα δει ενα D, σε μικρη αλλα παλια μαντρα στην θεσσαλονικη, πανω στην μοναστηριου, και οταν τον ρωτησα για συνεργειο να το ελενξουμε, πηρα την απαντηση, το αμαξι δεν βγενει απο την μαντρα!!!!!!!!! Αντε βγαλε ακρη....
    Τελευταια αλλος μαντρας παλι πανω στην μοναστηριου που ειδαμε ενα Vectra, δεν αρνηθηκε να παει το αμαξι για ελενχο, αλλα ζητισε 20€ για να το βγαλει απο την μαντρα, τα οποια φυσικα λεει τα περνεις πισω αν το αγορασεις.
    Απο εκει και περα, ιδιωτης που δεν δεχεται ελενχο σε συνεργειο, το αμαξι βρωμαει...

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Opel astra k 1600 diesel ερώτηση!!
    Από τον/την nikolas_s στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-10-18, 17:51
  2. opel astra gtc 1600 program
    Από τον/την opelara στο forum Tuning (Βελτίωση)
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-07-17, 09:52
  3. Opel Astra GTC-OPC 1600 TURBO '08
    Από τον/την ptg520i στο forum Πωλείται
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-07-17, 14:04
  4. opel astra gtc 1600
    Από τον/την opelara στο forum Παρουσιάσεις μελών και αυτοκινήτων
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-05-11, 16:55
  5. Irmscher Opel Astra J 1600 με 200 ίππους
    Από τον/την fotis1972 στο forum Tuning (Βελτίωση)
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-07-10, 19:45

Δικαιώματα - Επιλογές