If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 18 από 18

Προεπιλογή Παραγγελίες από εξωτερικό εκτός ΕΕ (ΝΕΑ ΑΠΟΦΑΣΗ) ΠΡΟΣΟΧΗ

Καλησπέρα παιδιά
    Θα ήθελα να ενημερώσω όσους ψωνίζουν από το εξωτερικό εντός αλλά και εκτός ΕΕ (China κλπ ) ότι από 01 Ιουλίου καταργείται η απαλλαγή ΦΠΑ για τα πακέτα έως 22 ευρώ που θα εισέλθουν στο τελωνείο ανεξαρτήτως του πότε έγινε η παραγγελία. Οπότε σε όλα τα πακέτα πλέον επιβάλλεται ο ανάλογος ΦΠΑ που ισχύει στην Ελλάδα ανεξάρτητα αν τα προιόντα αγοράστηκαν πχ στη Γερμανία που έχει 19% ΦΠΑ ή στην Κίνα. Οπότε προσοχή.... έτσι μας τα κάνανε...

https://www.sofokleousin.gr/telos-i-...teriko-aksias-

Προεπιλογή

Κακα μαντατα δηλαδη, πανε οι αγορες απο το εξωτερικο αν όντως ισχύσει!

Προεπιλογή

Συγνώμη αγορά π.χ από Γερμανία η από κάποια χώρα εντός ΕΕ θα πληρώνουμε πάλι φόρο?επισης θα πληρώνουμε μόνο φόρο η και τελωνείο?

Senior Member
    Περιοχή
    Αθήνα - Κόστα Πορτοχελίου
    Αυτοκίνητο
    Vectra A

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο boltsis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συγνώμη αγορά π.χ από Γερμανία η από κάποια χώρα εντός ΕΕ θα πληρώνουμε πάλι φόρο?επισης θα πληρώνουμε μόνο φόρο η και τελωνείο?
    Αντί για 19% ΦΠΑ, θα πληρώνεις 24%. Αν όμως η αγορά γίνεται απο "φορολογική αποθήκη" που έχει κάποιος κινέζος στη γερμανία, επειδή το εμπόρευμα όταν φυλάσσεται - αποθηκεύεται σαν αδασμολόγητο, θα πληρώνεις ΚΑΙ τελωνείο...

Προεπιλογή

Δλδ από Amazon που ψωνίζω θα πληρώνω επιπλέον ΦΠΑ μόνο? Επίσης εγώ από Amazon έχω απαλλαγή ΦΠΑ λόγω επαγγελματικό ΑΦΜ, σε αυτή τη περίπτωση τι γίνεται?

Προεπιλογή

Έτσι και αλλιως οι αγορές από Κίνα και Αγγλία πεθανανε, απο Ευρώπη πάλι θα υπάρχει η δυνατότητα. Ασε που προετοιμαζεται το έδαφος για την Amazon, οπότε.... η ζημιά αν γίνει θα γίνει στην ενχωρια αγορά.
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Προεπιλογή

Aπο κίνα προωπικά ψωνίζω ψιλοπράγματα μέχρι 22 ευρώ. π.χ τζαμακια και θήκες για κινητό και άλλα διάφορα που αξίζει και με φπα να πληρώνεις παραπάνω!Τώρα όσον αφορά χώρες που είναι στην ΕΕ η και το amazon ακόμη , γιατί να επιβαρύνουν τη κατάσταση, δεν είμαστε στην ΕΕ?Δηλαδή να πληρώνουμε τελωνείο?Τελωνείο γιατί να πληρώνουμε για αμάξια που ειναι στην ΕΕ?Είναι γνωστό ότι πληρώνουμε πρόστιμο γι'αυτό το θέμα , πρέπει να σταματήσει αυτό το πράγμα επιτέλους!!

Senior Member
    Περιοχή
    ΒΟΛΟΣ πλεον.....
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Καλημερα στην παρεα. Επειδη δουλευα στα Ελτα στο βολο σε εργολαβο με συμβαση ανα μηνα, εχω κρατησει επαφες με τους 8 ταχυδρομους που εμειναν απο τους 26 που ειχαμε. Μιλησα πριν 1 βδομαδα για δικη μου υποθεση και μου ειπαν πως τα Ελτα στην ελλαδα υπεγραψαν συμφωνια με την ΑΜΑΖΟΝ και ολες τις παραγγελιες της προς ελλαδα θα τις διεκπερεωσουν τα ελτα.

Οποτε οπλιστιτε με υπομονη..... Με 2000 ταχυδρομους λιγοτερους σε εθελουσια εξοδο και συνταξη το πακετο απο ΑΜΑΖΟΝ Θα κανει 2 ημερες να ερθει αθηνα και μετα 2 ΜΗΝΕΣ να ερθει στην υπολοιπη ελλαδα. Καλα για νησια και χωρια στο πουθενα ξεχαστε το.......
    Γιώργος. Opel Astra H 2005 1600/105ps Twinport.👍

Προεπιλογή

Παιδιά εγώ σήμερα παρέλαβα δεματάκι από Ε.Ε. και δεν πλήρωσα κάτι παραπάνω πάντως.

Προεπιλογή

Mάριε, λογικά είναι από 1 Ιουλίου

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο opel astra j 2011 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Mάριε, λογικά είναι από 1 Ιουλίου
    Α ναι καλά λες Κωνσταντίνε. Από βιασύνη διάβασα 1 Ιουνίου!
    Θα δούμε τότε... Περιμένω και άλλα πράγματα, σίγουρα κάποιο από αυτά θα έρθει τον Ιούλιο.

Προεπιλογή

Παιδια καλημέρα!Θέλω να αγοράσω πράγματα για το meriva μου μιας και πλησιάζει το service του!Θέλω να παραγγείλω απο antallaktikaonline , θα έχω θέμα με το τελωνείο?Έχει παραγγείλει η να παραλάβει κανείς πρόσφατα?

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο boltsis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδια καλημέρα!Θέλω να αγοράσω πράγματα για το meriva μου μιας και πλησιάζει το service του!Θέλω να παραγγείλω απο antallaktikaonline , θα έχω θέμα με το τελωνείο?Έχει παραγγείλει η να παραλάβει κανείς πρόσφατα?
    Αν σταλθούν από Ευρωπαϊκή Ένωση δεν θα περάσουν τελωνείο.
    Κοίταξε μήπως βρεις αυτά που ψάχνεις σε καταστήματα όπως onparts, todos κλπ που είναι Ελληνικά.

Προεπιλογή

Αυτό δε ξέρω , αν στέλνουνε απο ΕΕ.Πριν ένα χρόνο δεν είχα κάποιο θέμα παρόλο τα πολλά πράγματα που είχα παραγγείλει..Στο σύνολο οι τιμές είναι καλύτερες απο ότι έχω κοιτάξει..

Προεπιλογή

Καλημέρα παιδιά! Και ναι μου ήρθε παραγγελία απο Κίνα (30ευρώ είχαν τα πράγματα) και πλήρωσα +9ευρώ στο ταχυδρομείο για να τα παραλάβω.

Προεπιλογή

Έστειλα μήνυμα στο antallaktikaonline και μου απάντησαν πως στέλνουνε απο Γερμανία και πως δε θα έχω υελωνείο κάτι..

Τωρα αυτο με τα 30 ευρώ να πληρώσεις 9 ευρώ πάει βάση την αξία του αντικειμένου φαντάζομαι.Νομίζω έχουνε βγάλει αν ποσό και τι θα χρεώνεσαι.Μεγάλη βλακεία αυτό μιας και προπληρώνεις το ΦΠΑ!

Προεπιλογή

ΕΧΕΙς ΒΡΕΙΜΕΓΑΛΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΕ ΕΛΛΑΔΑ?
    θελειςνα γραψεις λιγο τα ανταλλακτικα που ζητας?
    Δεν είναι αυτοκίνητο. ... είναι Ford

Προεπιλογή

Πολυ μεγάλη διαφορά με Ελλάδα δεν έχει, όμως βάζοντας ένα επαγγελματικό ΑΦΜ ενός φίλου μου που έχει εταιρία αφαιρείται αυτόματα το ΦΠΑ κάνοντας πολυ καλύτερες τις τιμες!Eνδεικτικά όπως το είδα πρόχειρα τώρα ,ένα φίλτρο καυσίμου πετρελαίου έχει στα 35 ευρώ με την απαλλαγή ΦΠΑ πάει στα 28 ευρώ!!Νομίζω αξίζει..

Τώρα θα μου πείς γιατί δε κόβουμε τιμολόγιο εδω και να μου δώσει ο φίλος μου το ΦΠΑ , δεν ειναι ψυχολογικά το ίδιο να σου βγάζει λεφτά απο τη τσέπη και να σου δώσει το ΦΠΑ πίσω...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη boltsis : 06-08-21 στις 11:32

Παρόμοια Θέματα

1. Service εντός αντιπροσωπείας ή εκτός;
    Από τον/την scatzoxeiros στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-03-14, 08:57
  2. Πωλείτε Η/Υ Εκτός Οθόνης UPS Πληκτρ Ποντίκιι 200Ε.
    Από τον/την jerrys007 στο forum Γενικα
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-02-13, 04:07
  3. όρια ηχορύπανσης σύμφωνα με ΥΠΟΥΡΓΙΚΗ ΑΠΟΦΑΣΗ
    Από τον/την jimevi13 στο forum Συζητήσεις
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-04-10, 13:19
  4. παραγγελίες Insignia 1.600-180hp
    Από τον/την nikvasilis στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 62
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-07-09, 19:52
  5. Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-07-08, 11:18

Δικαιώματα - Επιλογές