If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 34 από 34

Προεπιλογή

Καλησπέρα!
    Μεμβράνη παρήγγειλα από το ebay και μου έχει ήδη έρθει. 'Εχω κρατήσει και το μανίσιο καπάκι ώστε να δοκιμάσω την τύχη μου με τη βαλβίδα.
    Δεν ασχολήθηκα ακόμη με την πεταλούδα γκαζιού αν και το πρόβλημα με το ρετάρισμα παραμένει σε σημείο που έχω πιάσει τον εαυτό μου να οδηγώ μέσα στην πόλη με το πόδι μόνιμα στον συμπλέκτη, μήπως και μου κάνει κανένα απότομο "κόψιμο" ο κινητήρας και κοπανήσει κανένας από πίσω μου.
    Σήμερα το πρωί μου παρουσιάστηκε και νέο θεματάκι: Στα καλά καθούμενα σταμάτησε να δουλεύει το βεντιλατέρ της καμπίνας. (Το Astra H μου έχει clima). Είτε με αναμμένο το Clima είτε απλά εξαερισμό, δεν βγαίνει τίποτα από τους αεραγωγούς σε όποια ταχύτητα κι αν βάλω τον επιλογέα του ανεμιστήρα. Αφού γύρισα μέσα στον ιδρώτα το μεσημέρι από τη δουλειά, έλεγξα τις ασφάλειες Νο 3 και 4 στην ασφαλειοθήκη στο χώρο του κινητήρα και είναι και οι δύο εντάξει. Τι άλλο να κοιτάξω; Δεν πιστεύω να έχει καεί το μοτέρ έτσι στα καλά καθούμενα. Ξέρετε αν υπάρχει κανένα ιστορικό με ψυχρές κολλήσεις (όπως πχ συνέβαινε με την πλακέτα του air condition του Astra G); Υπάρχει κάτι άλλο να τσεκάρω πριν ξηλώσω την κονσόλα για να δω αν φτάνει ρεύμα στο μοτέρ;

Υ.Γ.: Παρεμπιπτόντως, ανοίγοντας το καπώ για να δω τις ασφάλειες, διαπίστωσα πως οι βίδες στον σφιγκτήρα του αεραγωγού στην πεταλούδα γκαζιού ήταν πειραγμένες, άρα της έβαλε χέρι ο προηγούμενος "μάστορας". Θα το ανοίξω κι εγώ αργότερα το απόγευμα να δω τι θα βρω μέσα, μήπως και γλυτώσω από τα κομπιάσματα του κινητήρα στις χαμηλές στροφές.

Προεπιλογή

Καλημέρα!

Τελικά, έβγαλα το ντουλαπάκι, μέτρησα την τάση που πηγαίνει στην αντίσταση του blower και ήταν η αναμενόμενη (12V).
    Έβγαλα το blower και το δοκίμασα με ένα τροφοδοτικό και είδα ότι δουλεύει κανονικά, οπότε ο "ύποπτος" ήταν η αντίσταση. (Είχε καεί ακόμη μία φορά στο παρελθόν και τότε δούλευε συνεχώς το blower, ακόμα και όταν είχα κλειδώσει το αυτοκίνητο και είχα απομακρυνθεί. Τότε (το 2012) είχα πάρει μία από το ebay https://www.ebay.com/sch/i.html?_fro...80441&_sacat=0 που κράτησε μέχρι σήμερα).
    Τώρα βρήκα μία με 50€ εδώ στην πόλη μου και μόλις την τοποθέτησα όλα δουλεύουν πάλι ρολόι.

Επί τη ευκαιρία έλεγξα και την πεταλούδα γκαζιού, η οποία ήταν πεντακάθαρη και στεγνή. Ο σφιγκτήρας του σωλήνα εισαγωγής αέρα μου φάνηκε μόνο λίγο χαλαρός και τον έσφιξα λίγο περισσότερο.

Το μόνο που εξακολουθεί να με προβληματίζει, είναι το ρετάρισμα του κινητήρα στις χαμηλές στροφές. Όταν π.χ. πηγαίνω σε ελαφρά ανηφορικό δρόμο μέσα στην πόλη, ακούω τον κινητήρα να "κροταλίζει" σαν να μην έχει αρκετές στροφές και να είναι έτοιμος να σβήσει (ξέρετε, σαν να μην έχω σωστή καύση, να χτυπάει "πειράκια") και μάλιστα κάποιες στιγμές στην κυριολεξία πάει να σβήσει ο κινητήρας με αποτέλεσμα να "κόβει" απότομα το αυτοκίνητο. Νομίζω ότι εμφανίζεται περισσότερο το πρόβλημα όταν έχει ζεσταθεί ο κινητήρας.
    Αν μάλιστα πάω να ξεκινήσω σε ανηφόρα, νιώθω τελείως "ψόφιο" το αυτοκίνητο.
    Να ξανααλλάξω τα μπουζί; (Πριν από λιγότερα από 300 χλμ τα άλλαξα). Να χρειάζεται να ελεγχθεί ο χρονισμός; Το πρόβλημα υπάρχει στις χαμηλές στροφές, όταν ανεβάσω στροφές και ταχύτητα όλα είναι ρολόι.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Polter Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα!

Τελικά, έβγαλα το ντουλαπάκι, μέτρησα την τάση που πηγαίνει στην αντίσταση του blower και ήταν η αναμενόμενη (12V).
    Έβγαλα το blower και το δοκίμασα με ένα τροφοδοτικό και είδα ότι δουλεύει κανονικά, οπότε ο "ύποπτος" ήταν η αντίσταση. (Είχε καεί ακόμη μία φορά στο παρελθόν και τότε δούλευε συνεχώς το blower, ακόμα και όταν είχα κλειδώσει το αυτοκίνητο και είχα απομακρυνθεί. Τότε (το 2012) είχα πάρει μία από το ebay https://www.ebay.com/sch/i.html?_fro...80441&_sacat=0 που κράτησε μέχρι σήμερα).
    Τώρα βρήκα μία με 50€ εδώ στην πόλη μου και μόλις την τοποθέτησα όλα δουλεύουν πάλι ρολόι.

Επί τη ευκαιρία έλεγξα και την πεταλούδα γκαζιού, η οποία ήταν πεντακάθαρη και στεγνή. Ο σφιγκτήρας του σωλήνα εισαγωγής αέρα μου φάνηκε μόνο λίγο χαλαρός και τον έσφιξα λίγο περισσότερο.

Το μόνο που εξακολουθεί να με προβληματίζει, είναι το ρετάρισμα του κινητήρα στις χαμηλές στροφές. Όταν π.χ. πηγαίνω σε ελαφρά ανηφορικό δρόμο μέσα στην πόλη, ακούω τον κινητήρα να "κροταλίζει" σαν να μην έχει αρκετές στροφές και να είναι έτοιμος να σβήσει (ξέρετε, σαν να μην έχω σωστή καύση, να χτυπάει "πειράκια") και μάλιστα κάποιες στιγμές στην κυριολεξία πάει να σβήσει ο κινητήρας με αποτέλεσμα να "κόβει" απότομα το αυτοκίνητο. Νομίζω ότι εμφανίζεται περισσότερο το πρόβλημα όταν έχει ζεσταθεί ο κινητήρας.
    Αν μάλιστα πάω να ξεκινήσω σε ανηφόρα, νιώθω τελείως "ψόφιο" το αυτοκίνητο.
    Να ξανααλλάξω τα μπουζί; (Πριν από λιγότερα από 300 χλμ τα άλλαξα). Να χρειάζεται να ελεγχθεί ο χρονισμός; Το πρόβλημα υπάρχει στις χαμηλές στροφές, όταν ανεβάσω στροφές και ταχύτητα όλα είναι ρολόι.
    Θα κοίταζα τα ρεύματα του δηλαδή το πολλ/στη ειδικά εάν δέ έχει αλλαχτεί . Δέν νομίζω να έχουν θέμα τα μπουζί εφόσον είναι και τα σωστά.

Προεπιλογή

Άλλαξα τα μπουζί, αλλά δεν είδα κάποια διαφορά. Έχω αλλάξει μέχρι τώρα 3-4 φορές πολλαπλασιαστή κατά τη διάρκεια της ζωής του αυτοκινήτου. Αυτός που έχω αυτήν την εποχή επάνω είναι ένας Delphi. Αν ήταν προβληματικός, φαντάζομαι θα είχα ρετάρισμα καθ' όλο το εύρος λειτουργίας του κινητήρα, ενώ τώρα η απόδοσή του μου φαίνεται προβληματική όταν δεν τον τροφοδοτώ με αρκετή βενζίνη (γκάζι).
    Θα ξαναπάω σήμερα σε ένα εξουσιοδοτημένο σέρβις να δω τι θα μου πουν αυτή τη φορά. (Την προηγούμενη, φάνηκαν απρόθυμοι να με βοηθήσουν. Μου έλεγαν ότι μπορεί να είναι πάρα πολλές οι αιτίες για αυτά τα "κομπιάσματα" του κινητήρα, και ότι και τα δικά τους αυτοκίνητά έτσι κάνουν και θα περάσει με τον καιρό κλπ κλπ.. (!!??!!))
    Δεν βρήκα και κανένα σπρέι καθαρισμού του αισθητήρα MAF, μήπως και φταίει αυτός.
    Δεν ξέρω αν έχουν μείνει και λάδια προς καταλύτη μεριά (αισθητήρες L) και γι' αυτό μου τα κάνει αυτά ο κινητήρας, αλλά μετά από τόσο καιρό δεν θα είχαν καεί/καθαρίσει κι αυτά;

Στο OBD δεν εμφανίζεται καμία βλάβη. Μια φορά μόνο ξαναάναψε η ένδειξη καυσαερίων με τη βλάβη "Φτωχό μίγμα" αλλά έσβησε μόνη της.
    Να υπενθυμίσω πως το λαμπάκι καυσαερίων ήταν αναμμένο μόνιμα τα τελευταία δύο χρόνια με την ίδια βλάβη (όσο κι αν την έσβηνα, αυτή επανέρχονταν), πάλι το εξουσιοδοτημένο σέρβις βαριόταν να ασχοληθεί (μου έλεγαν ότι το λαμπάκι μπορεί να ανάβει από ένα σωρό λόγους) και τελικά μόλις μου άλλαξαν το πλαστικό καπάκι της μηχανής, η ένδειξη έσβησε μόνη της.

Προεπιλογή

Δέ ξέρω εάν θα το βρείς στη τοπική αγορά .
    Για τόν αισθητήρα MAF εγώ χρησιμοποιήσα της Liqui Moly που είναι μόνο για Maf .
    Στο διαγνωστικό μπορέις να δείς λεπτομέρειες για το Maf και τα Volt τών Λ να δείς εάν δουλεύουν σωστά.

Προεπιλογή

Update: Το πήγα σήμερα σε εξουσιοδοτημένο service και το κάναμε μια βόλτα με το μάστορα. Το συμπέρασμά του είναι "αρπαγμένη" βαλβίδα EGR. Μάλλον δεν λειτουργεί το μοτέρ της σωστά. Αλλά δεν είχε κάποια "πρόχειρη" για να το δοκιμάσουμε στην πράξη. Σε κατάστημα βρήκα την "αυθεντική" στα 150 ευρώ, αλλά είναι ρίσκο να την αγοράσω χωρίς να ξέρω σίγουρα ότι φταίει αυτή. Μάλλον θα πάρω καμιά κινέζικη στα 30-40 € από Internet για να δοκιμάσω..

Προεπιλογή

Την βουλωνεις και βλεπεις αν στρωσει, αν δεν στρωσει, δεν ειναι απο egr.
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Προεπιλογή

Update:
    Μετά από δύο ταξίδια μέχρι την Πτολεμαΐδα και τη Θεσσαλονίκη μέσα στον Αύγουστο, το πρόβλημα περιορίστηκε κατά.. ας πούμε 80%. Δεν πείραξα τίποτε. Είναι σαν να χρειάζεται "ξεκάπνισμα" το αυτοκίνητο. Ουσιαστικά ήταν η μοναδική ευκαιρία για να κινηθώ με ταχύτητες 130 ~ 160 χλμ/ώρα για αρκετό διάστημα.
    Εξακολουθεί να εμφανίζεται το θέμα με τα κομπιάσματα μέσα στην πόλη σε χαμηλές ταχύτητες, αλλά πολύ πιο σπάνια. Α! Ξαναάναψε και το λαμπάκι του κινητήρα (είναι διαρκώς αναμμένο δηλαδή) με μήνυμα σφάλματος "Φτωχό μίγμα".
    Σήμερα που θα ξαναανέβω Θεσσαλονίκη θα δω αν βελτιωθεί κι άλλο η κατάσταση.
    Δεν ξέρω αν θα έπρεπε να κοιτάξω προς την εξαγωγή-καταλύτη-εξάτμιση μεριά, μήπως και το πρόβλημα δημιουργήθηκε από τα καμένα λάδια που πέρασαν σε αισθητήρες/καταλύτη.

Προεπιλογή

H egr δουλεύει στη πόλη, όχι στον αυτοκινητόδρομο, το χω γράψει πολλάκις....

Προεπιλογή

Ναι.
    Αν διαβάσετε τα μηνύματά μου, έγραφα πως τα "κομπιάσματα" πάντοτε εμφανίζονταν σε χαμηλές ταχύτητες μέσα στην πόλη. Ποτέ όταν κινούμουν με μεγαλύτερες ταχύτητες. Το θέμα είναι πως μετά από τα τελευταία "μεγάλα" ταξίδια που έκανα, όπου είχα τη δυνατότητα να αναπτύξω μεγαλύτερες ταχύτητες, το αυτοκίνητο έπαψε να μου εμφανίζει αυτά τα κομπιάσματα που μου εμφάνιζε κατά την κίνησή μου μέσα στην πόλη σε ποσοστό περίπου 80% σε σχέση με πριν.

Αυτό που έχει αρχίσει να μου ακούγεται πάλι, μετά από το προχτεσινό μου ταξίδι στη Θεσσαλονίκη, είναι ένα "φρρρρ" από τον κινητήρα. :-(
    Πάλι θα χρειάζονται κόλλημα τα πτερύγια στην πολλαπλή εισαγωγής..

https://www.youtube.com/watch?v=hb033oGf78E

Να περνούσε μια χρονιά μόνο που να μη μου έβγαζε κάποιο πρόβλημα αυτό το αυτοκίνητο..

Προεπιλογή

Παντως η egr στα πετρελαια δουλευει και σε αυτοκινητοδρομο μεχρι καποια km, πχ στον 13αρη, μεχρι τα 120km, η egr ειναι ανοιχτη καποια %, ποιο σωστα θα ελεγα οτι αναλογα την πιεση της τουρμπινας μενει και ανοιχτη. Στα βενζινης δεν ξερω πως δουλευει, αλλα αν δεν ειναι τουρμπο το αμαξι, υπαρχει περιπτωση και εκει να δουλευει σε καποιο φασμα στρωφων.

Προεπιλογή

τι στροφές έχεις στα 120?

Προεπιλογή

2200 στροφες στα 120km, αλλα η πιεση της τουρμπινας ειναι πχ 0.5bar εκεινη την στιγμη, και η egr ειναι ανοιχτη πχ 10%, αν ομως δουλευω κλιματιστικο, στα ιδια km, ανεβαζει πιεση τουρμπινας 0,7bar, και η egr ειναι τερμα κλειστη. Για αυτο λεω ισως στα τουρμπατα παιζει ρολο η πιεση της τουρμπινας, για να μπορει να κανει ανακυκλωση...

Προεπιλογή

γύρω από τις 3.000 στροφές, με ή χωρίς φορτίο, γράψε τι κάνει.

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

1. ASTRA H ΕΚΚΙΝΗΣΗ Z16XEP
    Από τον/την philip στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-08-20, 22:46
  2. Δύσκολη εκκίνηση σε opel astra h όταν είναι ζεστό
    Από τον/την tzobenos στο forum Κανόνες Χρήσης / Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-03-20, 11:25
  3. Κινητήρας Z16Xep για Opel Vectra C
    Από τον/την nikolasmer στο forum Ζητείται
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-09-17, 12:41
  4. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-10-12, 20:55
  5. Καποιος που να ξερει απο αναβαθμίσεις για Opel Astra H (Z16XEP)
    Από τον/την Bane στο forum Tuning (Βελτίωση)
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-01-11, 00:28

Δικαιώματα - Επιλογές