If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 10

Προεπιλογή Opel Corsa D - έκαψε φλάντζα!

Καλημέρα παιδιά! Μοντέλο του 07, βενζίνη, 1.4. Ανέβαζε θερμοκρασία, ανάψε λαμπάκι και έκαψε φλάντζα (75 χιλιάδες χιλιόμετρα). Θέλω την βοήθεια σας. Ο μηχανικός που το είδε μου είπε ότι θέλει φλάντζα καπακιού, κάρτερ και καθρέπτη. Το καπάκι πήγε για πλάνισμα. Μου είπε ότι καλό θα ήταν να βάλουμε τις original φλάντζες γιατί μπορεί μετά να καίει λάδια με ιμιτασιόν σε κάποια αυτοκίνητα σαν το δικό μου. Επίσης καλό θα ήταν να αλλάξουμε και τα ελατήρια, λόγω θερμοκρασίας μάλλον θα άνοιξαν. Δεν μπορεί να καταλάβει γιατί δεν άναψε λαμπάκι πριν καεί η φλάντζα. Υποθέτει ή θέμα θερμοστάτη (θα τον αλλάξει) ή υποθέτει να μην δούλεψε το βεντιλατέρ. Το ψυγείο είπε θα το βγάλει και τα καθαρίσει και θα αλλάξει και τα λάδια. Θα ήθελα πολύ την γνώμη σας, γιατί βλέπω το κοστούμι να ανεβαίνει πολύ! Επίσης μου είπε με 60-70 ευρώ να μου βάλει στο ταμπλό ένδειξη θερμοκρασίας. Θα ήθελα πολύ την εμπειρία σας, ειδικά στο ότι αφορά γνήσιες φλάντζες! Ευχαριστώ πολύ!

Προεπιλογή

Η αλήθεια είναι πως στις φλάντζες τις γνήσιες έχεις μεγαλύτερη εμπιστοσύνη. Όχι ότι δεν υπάρχουν πολύ καλές και aftermarket.
    Δεν είναι αυτοκίνητο. ... είναι Ford

Προεπιλογή

Για aftermarket κοίτα για ina ή erling
    Αν θέλεις μπορώ να σου δώσω τηλ από μαγαζί με ανταλλακτικά οπελ στην Αθήνα να ρωτήσεις τιμές και για γνήσιες και για aftermarket
    Δεν είναι αυτοκίνητο. ... είναι Ford

Προεπιλογή

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Αν χρειαστώ κάποιο τηλ θα σε ενημερώσω! Απλά ήθελα να μάθω αν ισχύουν αυτά που είπε ο μάστορας!

Senior Member
    Περιοχή
    Αθήνα - Κόστα Πορτοχελίου
    Αυτοκίνητο
    Vectra A

Προεπιλογή

Απορία... απο το 2007, είχε πότε αλλάξει θερμοστάτη;; Θα με πεις υπερβολικό, αλλά ποτέ δεν αφήνω τον ιδιο θερμοστατη. Θα τον αλλάξω κάθε φορά που αλλάζω ιμάντες ή στα "καδενάτα" κάθε φορά πυ αλλάζω αντιψυκτικό (5 ή 6 χρόνια)

Προεπιλογή

CAPTAIN_HADDOCK όχι δεν τον έχουμε αλλάξει ποτέ!

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο lionheart Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα παιδιά! Μοντέλο του 07, βενζίνη, 1.4. Ανέβαζε θερμοκρασία, ανάψε λαμπάκι και έκαψε φλάντζα (75 χιλιάδες χιλιόμετρα). Θέλω την βοήθεια σας. Ο μηχανικός που το είδε μου είπε ότι θέλει φλάντζα καπακιού, κάρτερ και καθρέπτη. Το καπάκι πήγε για πλάνισμα. Μου είπε ότι καλό θα ήταν να βάλουμε τις original φλάντζες γιατί μπορεί μετά να καίει λάδια με ιμιτασιόν σε κάποια αυτοκίνητα σαν το δικό μου. Επίσης καλό θα ήταν να αλλάξουμε και τα ελατήρια, λόγω θερμοκρασίας μάλλον θα άνοιξαν. Δεν μπορεί να καταλάβει γιατί δεν άναψε λαμπάκι πριν καεί η φλάντζα. Υποθέτει ή θέμα θερμοστάτη (θα τον αλλάξει) ή υποθέτει να μην δούλεψε το βεντιλατέρ. Το ψυγείο είπε θα το βγάλει και τα καθαρίσει και θα αλλάξει και τα λάδια. Θα ήθελα πολύ την γνώμη σας, γιατί βλέπω το κοστούμι να ανεβαίνει πολύ! Επίσης μου είπε με 60-70 ευρώ να μου βάλει στο ταμπλό ένδειξη θερμοκρασίας. Θα ήθελα πολύ την εμπειρία σας, ειδικά στο ότι αφορά γνήσιες φλάντζες! Ευχαριστώ πολύ!
    Πάρε τίς γνήσιες καλύτερα ή ποιοτικές είναι και τής victor reinz. Πόσα χιλιόμετρα έχει το μοτέρ ;

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο CAPTAIN_HADDOCK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απορία... απο το 2007, είχε πότε αλλάξει θερμοστάτη;; Θα με πεις υπερβολικό, αλλά ποτέ δεν αφήνω τον ιδιο θερμοστατη. Θα τον αλλάξω κάθε φορά που αλλάζω ιμάντες ή στα "καδενάτα" κάθε φορά πυ αλλάζω αντιψυκτικό (5 ή 6 χρόνια)
    Προσωπικά κάθε 2 χρόνια αλλάζω αντιψυκτικό λόγω χιλιομέτρων ( 80,000 κάνει ).
    Τώρα που αγόρασα ένα Corsa C μετ/σμενο άλλαξα θερμοστάτη έμενε ανοιχτός . Εβαλα εμπορίου Calorstat διάβασα και εδω μαι θεματική ενότητα περί γνήσιων θερμοστατών

Προεπιλογή

Καλημέρα και πάλι! Τελικά φλάντζες θα βάλω της erling! meletis_m 75000 χιλιόμετρα έχω. Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου!

Προεπιλογή

Erling ειναι κορυφαιες, καλυτερες απο της victro reinz, που εχουν ριξει αρκετα την ποιοτητα. Απλα η victor reinz νωμιζω ειναι η μονη που βγαζει ποιο παχια φλαντζα κεφαλης σε περιπτωση που κατεβει πολυ το καπακι στο ρεκτιφιε.
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Παρόμοια Θέματα

1. Φλάντζα κεφαλής, φλάντζα καθρέφτη/αντλία νερού ή κάτι άλλο;
    Από τον/την apagogeas στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-07-17, 21:17
  2. Φλάντζα κάλυμμα κυλινδροκεφαλής Z16XER
    Από τον/την MikeeDee στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-10-16, 16:25
  3. Φλάντζα κεφαλής βαλβιδών.
    Από τον/την Stilskin στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-04-16, 14:24
  4. Βυθίσματα γκαζιού και φλάντζα κεφαλής ...
    Από τον/την gvelvet στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-05-14, 16:33
  5. Καμμένη φλάντζα σε Astra 8 ετών;;;
    Από τον/την dimidour στο forum Opel
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-07-09, 20:17

Δικαιώματα - Επιλογές