If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 13 από 13

Question Corsa E 1.2 --> Πόσο καίτε εσείς ;

Καλησπέρα σε όλους!
    Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σε όσους έχουν corsa e 1.2 κατά κύριο λόγο, αλλά και στους άλλους φίλους με τους υπόλοιπους κινητήρες.
    Η ερώτηση έχει χαρακτήρα σύγκρισης. Πόσο καίτε εντός πόλης; Από τότε που πήρα το αμάξι λόγω ιού, lockdowns και τα συναφή βγήκα μόνο μία
    φορά στον αυτοκινητόδρομο για απόσταση 150-160 χιλιόμετρα και κατάφερα αυτό το ωραίο 5,3 λίτρα ανά 100. Τα υπόλοιπα χιλιόμετρα μου είναι εντός,
    με λίγο πέριξ (εθνικό δίκτυο) με ταχύτητες μαξ 70-80 χιλιόμετρα.Κατά μέσο όρο λοιπόν, καίω 8,3 λίτρα ανά 100 σύμφωνα με το app. Έχω την εντύπωση πως ίσως μπορούσα να το κατεβάσω κομματάκι, αλλά επειδή έχω απενεργοποιημένο αυτό που δείχνει την κατανάλωση (ρατσίστρια οπελ προς τα enjoy ) πιστεύω πως ίσως δεν το οδηγώ καλά.
    Στα κρύα έφτασα και ως 9,5 λίτρα εντός αλλά με αναμμένα καλοριφέρ κλπ...
    Στο ερώτημα... Εσείς πόσο καίτε;
    Γράψτε τιμές αλλά και κινητήρα για να υπάρχει μια ισορροπημένη σύγκριση!
    Ευχαριστώ
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

Senior Member Το avatar του χρήστη johnpats
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Σε corsa f πάντως με το ιδιο μοτερ 1.2 που το ειχα για 6 μερες και περιπου 350χλμ ,στα 7lt/100km με 50% εντος πόλης και 50% επαρχιακό εδειξε το συνολικό trip.
    Γιάννης

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο johnpats Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε corsa f πάντως με το ιδιο μοτερ 1.2 που το ειχα για 6 μερες και περιπου 350χλμ ,στα 7lt/100km με 50% εντος πόλης και 50% επαρχιακό εδειξε το συνολικό trip.
    Χμμμ κατάλαβα! Ευχαριστώ για τη συμμετοχή σου αρχικά Το κόρσα f διαφέρει γιατί είναι 3κύλινδρο... θυμάσαι πόσα άλογα είχε για να συγκρίνουμε την εργοστασιακή μεικτή κατανάλωση του κατασκευαστή με αυτή που πέτυχες εσύ ;

Προεπιλογή

Σήμερα.. 205 χιλιόμετρα μετά την τελευταία φορά ξαναγέμισα... έσκασε πρώτη φορά στα 23,60κατι ευρώ η αντλία και το έβαλε λίγο ακόμα στα 24 ευρώ.... 205 χιλιόμετρα εκ των οποίων τα 40κατι εκτός σε εθνικό δίκτυο... πάντως πέτυχα αυτό το 7,5 ανα 100....
    Ωστόσο, θα συνεχίσω να το παρακολουθώ
    166447178_3853291981402882_5037649065671299677_o.jpg
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

Προεπιλογή

Συγνωμη που παρεμβαίνω, το μοτερ του F ειναι του ομιλου PSA 3 κυλιδρο με 75ps. Δεν εχει σχεση με του παιδιου που ειναι καθαρo Οpel μοτερ.

Senior Member Το avatar του χρήστη johnpats
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Γιώργο καλά κάνεις που παρεμβαίνεις.
    Νόμιζα ότι φορούσε το ίδιο μοτέρ, μου το είχε επιβεβαιώσει αυτός που μου το έδωσε μέχρι να έρθει το καινούριο. Καθόλου ενημερώμενοι πωλητές...
    Πάντως αρκετά σβέλτο για 75 άλογα, με χάλια σασμάν και αρκετούς κραδασμούς πάνω από τις 4.000 στροφές.
    Αλλά Ασ μη χαλάω άλλο το θέμα του nosmpos
    Γιάννης

Προεπιλογή

Γιώργο καλά κάνεις που παρεμβαίνεις.
    Νόμιζα ότι φορούσε το ίδιο μοτέρ, μου το είχε επιβεβαιώσει αυτός που μου το έδωσε μέχρι να έρθει το καινούριο. Καθόλου ενημερώμενοι πωλητές...
    Πάντως αρκετά σβέλτο για 75 άλογα, με χάλια σασμάν και αρκετούς κραδασμούς πάνω από τις 4.000 στροφές.
    Αλλά Ασ μη χαλάω άλλο το θέμα του nosmpos
    Βλέπω πως σε αυτό που σου έδωσαν ο κατασκευαστής δίνει μεικτή κατανάλωση 4,1 λίτρα/100 χλμ. Αρκετά λίγο από μονο του, αλλά και αρκετά πιο μακριά η κατανάλωση που πέτυχες εσύ! Και σκέφτομαι ότι προσπάθησαν να μου το φουσκώσουν στην αντιπροσωπεία όταν έπαιρνα το e, με το γνωστό κολπάκι νέο μοντέλο κλπ και το απέρριψα λόγω της καμπούρας που κάνει πίσω και εξαιτίας του ότι πρόκειται για peugeot. Σε ευχαριστώ και πάλι για τη συμμετοχή σου και δεν μου χάλασες τη σύγκριση αφού διευκρίνισες το όχημα για το οποίο μίλησες.

Προεπιλογή

Οι εταιριες ειδικα παλιοτερα εταζαν κατι νουμερα σε οικονομια, απλα ΑΠΙΑΣΤΑ σε δημοσιους δρομους και καθημερινες συνθηκες!
    Απο το 2018 και μετα με το νεο τροπο μετρησης, WLTP λεγεται, εφτιαξαν αρκετα τα πραγματα !

Τωρα το 7,5lt που εκαψες στις συνθηκες που εγραψες ειναι μια καλη επιδοση, που ομως πιστευω οτι παίρνει βελτιωση αν προσεχεις την οδηγηση σου!

Προεπιλογή

Εγώ χρησιμοποιώ πολύ το cruise control. Βοηθάει πολύ.
    Πλέον το χέρι πάει μόνο του... Και στο astra και στο corsa.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο opel astra j 2011 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχω τέτοιο πράγμα εγώ . Πρέπει να το πάω Θεσσαλονίκη να μου ενεργοποιήσουν καταναλώσεις κι αυτονομία, γιατί τα έχει κλειδωμένα λόγω έκδοσης. Πάντως, με την κατάλληλη προσοχή και προσπάθεια πιστεύω κι εγώ πως πέφτει κι άλλο!

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο opel astra j 2011 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν συμφωνω απολυτα με το οτι το cruise control κανει οικονομια με καποιον οδηγο που προσεχει και ξερει να οδηγει το αμαξι του!
    Αν μιλαμε για καποιον οδηγο, που βλεπω παρα πολλες φορες, να πηγαινει στην ευθεια στη εθνικη οδο και να μην εχει σταθερη ταχυτητα και να παταει και φρενο χωρις λογο ναι εκει κανει οικονομια, αλλα σε αδυναμα αμαξια το cruise control αν δεν το απενεργοποιεις και ανεβαινεις ανηφορες τοτε εκει καιει αρκετα παραπανω λογο ελλειψης ροπης!

Η οικονομικη οδήγηση θελει προσπαθεια και σκεψη!

Προεπιλογή

Και εμενα το Corsa e δεν έχει μενού που να γράφει την κατανάλωση. Στην αρχή το παρακολουθουσα από το app του onstar. Σε μικρή χρήση χωρίς καθόλου προσοχή έκαιγε κοντά στο 6 αν θυμάμαι καλά. Γενικά πολύ οικονομικό.
    Βέβαια η μικτή χρήση είναι λιγο υποκειμενική ....

Σχετικά με το j, αν ξέρεις να το οδηγήσεις είναι πολύ οικονομικό. Δείτε εδώ:
    http://www.opel-club.gr/vbulletin/sh...a-j-2011/page6

"Ταξιδάκι 2ημερο, περίπου 450 χιλιόμετρα, στην βόρεια Ελλάδα, με το astra! Φορτωμένος φουλ και 4 άτομα. Κατανάλωση πολύ μικρή. Έκαψε ελάχιστα λιγότερο από μισό ρεζερβουάρ!"

Προεπιλογή

* μικτή χρήση εννοούσα... Όχι μικρή χρήση... (auto correct)

Παρόμοια Θέματα

1. Εσείς το βλέπατε όταν είσασταν μικροί;
    Από τον/την capthookb στο forum Συζητήσεις
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-03-12, 17:16
  2. Φλέγον (Turbo-)ζήτημα: Πόσα καίτε?
    Από τον/την clutchmaster στο forum Ψηφοφορίες
    Απαντήσεις: 56
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-06-11, 09:11
  3. Συμπλέκτης Astra G/Corsa C 1.4, πόσο?
    Από τον/την PiNiOn στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-10-09, 18:47
  4. Φρυδάκια για Corsa C. Πως που πόσο και εντυπώσεις.
    Από τον/την στο forum Exterior (Εξωτερικά)
    Απαντήσεις: 37
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-02-07, 22:13
  5. Μοτέρ 1800 (Z 18 XE) σε Corsa C πόσο ταιριάζει και τι θέλει?
    Από τον/την στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-02-06, 16:32

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές