If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 40 από 65
    Senior Member
    Περιοχή
    Αθήνα - Κόστα Πορτοχελίου
    Αυτοκίνητο
    Vectra A

Προεπιλογή

Σε γνωστή αντιπροσωπεία πάντως, με κεντρικά απέναντι από .... νεκροταφείο και υποκατάστημα στο δρόμο που σε βγάζει προς ......Σταυρό, εδώ και τουλάχιστον 15 χρόνια, έχουν την τακτική να εισπράττουν προκαταβολές απο πελάτες, για να μπορέσουν να εκτελωνίσουν αυτοκίνητα ... παλαιότερων παραγγελιών. Οι καθυστερήσεις πάνε "σύννεφο". Τώρα με την πανδημία κιόλας, κατάλαβα τι θα γίνεται...

Senior Member Το avatar του χρήστη johnpats
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Εμένα πάντως στη Βελμαρ που παρήγγειλα το Kia stonic, επειδή θα αργούσε 4-5 μέρες Παραπάνω, μου έδωσαν ένα corsa το καινούριο 1.2 κυβικά να μετά κινούμαι μέχρι να παραλάβω το νέο.
    Γιάννης

Προεπιλογή

Η συνέχεια είναι επικοινωνία μαζί τους, ζήτησα διευθυντη, διευθυντης δεν υπάρχει και θα με πάρουν. Ακομα με παίρνουν.. Καπάκι επικοινωνία με Opel hellas, μου λενε είναι ανεξάρτητη εταιρεία και μπορούν να διαβιβάσουν παράπονο γραπτως το οποιο και έκανα. Μου απαντησαν οτι θα το παραλαβω σε 3-4 εβδομαδες. Δλδ σε 7 μηνες.
    Ακολουθησε άμεσα καταγγελια στο συνηγορο του καταναλωτη και ελπίζω σε γρηγορη διευθετηση. Μακρια απο την εταιρεία που σε βγαζει προς Σταυρο, ειναι αδικαιολογητοι και ντροπη πραγματικα.

Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Flowin_through Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η συνέχεια είναι επικοινωνία μαζί τους, ζήτησα διευθυντη, διευθυντης δεν υπάρχει και θα με πάρουν. Ακομα με παίρνουν.. Καπάκι επικοινωνία με Opel hellas, μου λενε είναι ανεξάρτητη εταιρεία και μπορούν να διαβιβάσουν παράπονο γραπτως το οποιο και έκανα. Μου απαντησαν οτι θα το παραλαβω σε 3-4 εβδομαδες. Δλδ σε 7 μηνες.
    Ακολουθησε άμεσα καταγγελια στο συνηγορο του καταναλωτη και ελπίζω σε γρηγορη διευθετηση. Μακρια απο την εταιρεία που σε βγαζει προς Σταυρο, ειναι αδικαιολογητοι και ντροπη πραγματικα.
    Καλά εκανες.
    Γιάννης

Προεπιλογή

Δηλαδη να αγορασεις αμαξι και να στο δωσουνε μετα απο 1 χρονο??? Γιατι τα ξοφλατε πριν τα δειτε με πινακιδες???
    Τα ιδια ειχε παθει και ο κολλητος μου οταν ηταν να παρει ενα mazda 3, το ξοφλησε και του λεγανε δεν γεμιζει η αμαξα απο Αθηνα να στο φερουμε!!!!
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Προεπιλογή

Πω ρε φίλε... Τι πράγματα είναι αυτά... Γιαυτό ποτέ εξόφληση!!! Μόνο προκαταβολή...

Προεπιλογή

Είμαι και στο εμπόριο τρομάρα μου. Όμως εδώ υπήρξε εξαπάτηση, ότι έχει έρθει και θέλει να πληρωθεί για να ολοκληρωθεί η διαδικασία.

Senior Member
    Περιοχή
    Αθήνα - Κόστα Πορτοχελίου
    Αυτοκίνητο
    Vectra A

Προεπιλογή

Σας λέω..δεν είναι κάτι καινούργιο... Το κάνουν τουλάχιστον 15 χρόνια . Μου το είχαν πει παλιοί πωλητές τους, που έφυγαν από την εταιρεία, και τους είχα πελάτες..

Προεπιλογή

Καλή φάση. Και δε βρίσκεται ένας να αφήσει μία κριτική στο google ή να ανοιξει κανένα θέμα εδώ; που τους αποθεώνουν ολοι; ουτε καν για testdrive δεν ειχαν αυτοκινητο.
    Κανουν καλυτερες προσφορες για τυρακι και μετα όποιος αντεξει.

Προεπιλογή

Απιστευτα αυτά που διαβάζω στις κριτικές, τουλάχιστον 2 αξιολογήσεις που λένε ότι ανακάλυψαν εκ των υστέρων ότι το αυτοκίνητο που πηραν για καινουριο ήταν χτυπημένο και επισκευασμένο. Θα το ψαξω, όσο μπορω όταν (αν) το παραλάβω, αν και δύσκολα να έχει χρησιμοποιηθεί, μόνο κατά τη μεταφορά. Οι αργοπορίες είναι σύστημά τους τελικά.
    Ο συνήγορος του καταναλωτή με ενημέρωσε ότι η διαδικασία πρωτοκόλλησης και μόνο θα παρει 3 εβδομάδες, οπότε θα έχει λυθεί από μόνο του το θέμα μου. Αναρωτήθηκα αν πρέπει να το πω αυτό σε περιπτωση που διαβάζουν οι απατεωνες και επαναπαυθουν κιαλλο, αλλά τεσπα.
    Οπότε μόνο οι δικηγόροι μένουν. Προς το παρόν τους ενημέρωσα ότι έχουν διορία μία ακόμα βδομάδα και πέραν αυτής δε θα το παραλάβω και θα κάνω απαιτητά εντόκως τα χρήματα.

Προεπιλογή

Καλα χτυπημενο βρεθηκε και καινουριο οχημα κ απο αλλη αντιπροσωπεια οπελ...βαμμενο φτερο και πορτα...τελεια δουλεια αλλα φανηκε...
    Opel Astra G = Ο μαθουσαλίξ

Renault Clio Turbo = Ο στριφτούλης

Senior Member Το avatar του χρήστη billnick05
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Δεν είναι η πρώτη φορά. Μικροατυχήματα συμβαίνουν συνεχώς κατά την μεταφορά των καινούριων αυτοκινήτων. Να θυμίσω τις δύο νταλίκες με τα σουηδικά μοντέλα που ντελαπαρανε πριν καμιά δεκαετία..... Όλα πουλήθηκαν ολοκαίνουρια και αγρατζουνιστα...

Προεπιλογή

Τι μαθαίνουμε από αυτό; πού βρίσκεται;
    ναι.

Προεπιλογή

Αφού άρχισα να ψάχνω δικηγόρους και τους είπα έχετε μια βδομάδα, με ενημέρωσαν χθες ότι είναι στο τελωνείο και την άλλη Δευτέρα παραλαμβάνω. Δηλαδή λέω τα τελωνεία δε λειτουργούσαν; όχι λέει. Τι όχι, τόσα που παραλαμβανονται καθημερινά τι είναι; Άλλο να υπάρχουν καθυστερήσεις και άλλο να μη λειτουργούν. Καλά λέω για να δούμε...

Προεπιλογή

Καλά νέα, μακάρι να είναι αλήθεια & να επαληθευτεί. Ενημέρωνέ μας, καλημέρα.

Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Αφού άρχισα να ψάχνω δικηγόρους και τους είπα έχετε μια βδομάδα, με ενημέρωσαν χθες ότι είναι στο τελωνείο και την άλλη Δευτέρα παραλαμβάνω. Δηλαδή λέω τα τελωνεία δε λειτουργούσαν; όχι λέει. Τι όχι, τόσα που παραλαμβανονται καθημερινά τι είναι; Άλλο να υπάρχουν καθυστερήσεις και άλλο να μη λειτουργούν. Καλά λέω για να δούμε...
    Τα τελωνεία δεν λειτουργούσαν όντως.
    Κάποιες αντιπροσωπείες ,είχαν εκτελωνίσει οχήματα και τα είχαν στις αποθήκες τους ,άρα και άμεση παράδοση στον πελάτη.
    Κάποιοι αποτυχημένοι έμποροι ,που δεν είχαν τα λεφτά του εκτελωνισμού ,περίμεναν τον πελάτη να πληρώσει για να πάνε να το εκτελωνίσουν.
    Ζήτησε τους υπεύθυνη δήλωση για τελική ημερομηνία παράδοσης και πέραν αυτής ,κινείσαι νομικά.
    Μην τους αφήνεις
    Γιάννης

Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Λίγο δύσκολο μου φαίνεται να μην λειτουργεί το τελωνείο. Βασικά αποκλείεται. Επειδή κάποιες φορές λόγω δουλειάς μπαινοβγαίνω στο τελωνείο στην ιχθυόσκαλα δεν το είδα να υπολειτουργεί. Επιπλέον τα οχήματα που έρχονται με πλοία εκφορτώνονται πίσω από την ιχθυόσκαλα στο Κερατσίνι ή στην προβλήτα Γ1. Μπορούν να μείνουν εκεί κάποιες λίγες μέρες. Παραπάνω παραμονή επιφέρει κόστος επιπλέον και διόλου ευκαταφρόνητο για την εταιρία. Πχ ένα container χρεώνεται αν θυμάμαι καλά πάνω από 100€ την ημέρα, γι΄αυτό όλοι σκοτώνονται να εκτελωνίσουν άμεσα. Αλλά από την άλλη αν δεν λειτουργούσαν τα τελωνεία όπως λέει η αγαπητή αντιπροσωπεία η Χώρα δεν θα είχε μαντήλι για να κλάψει αφού η συντριπτική πλειοψηφία των προϊόντων είναι εισαγόμενα. Ίσως να υπάρχει μια καθυστέρηση λόγω των ραντεβού προσέλευσης στο τελωνείο. Μη σου κάνει εντύπωση αν το όχημα εκφορτώθηκε προχτές. Ζήτα το δελτίο του εκτελωνισμού. Τα λέει όλα.
    Από την άλλη..... τα χρήματα που τους έδωσες τόσο καιρό που ακριβώς έχουν πάει????

Προφανώς καλύφθηκαν άλλες τρύπες της εταιρίας.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη billnick05 : 2 Εβδομάδες πρίν στις 11:53

Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο billnick05 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λίγο δύσκολο μου φαίνεται να μην λειτουργεί το τελωνείο. Βασικά αποκλείεται. Επειδή κάποιες φορές λόγω δουλειάς μπαινοβγαίνω στο τελωνείο στην ιχθυόσκαλα δεν το είδα να υπολειτουργεί. Επιπλέον τα οχήματα που έρχονται με πλοία εκφορτώνονται πίσω από την ιχθυόσκαλα στο Κερατσίνι ή στην προβλήτα Γ1. Μπορούν να μείνουν εκεί κάποιες λίγες μέρες. Παραπάνω παραμονή επιφέρει κόστος επιπλέον και διόλου ευκαταφρόνητο για την εταιρία. Πχ ένα container χρεώνεται αν θυμάμαι καλά πάνω από 100€ την ημέρα, γι΄αυτό όλοι σκοτώνονται να εκτελωνίσουν άμεσα. Αλλά από την άλλη αν δεν λειτουργούσαν τα τελωνεία όπως λέει η αγαπητή αντιπροσωπεία η Χώρα δεν θα είχε μαντήλι για να κλάψει αφού η συντριπτική πλειοψηφία των προϊόντων είναι εισαγόμενα. Ίσως να υπάρχει μια καθυστέρηση λόγω των ραντεβού προσέλευσης στο τελωνείο. Μη σου κάνει εντύπωση αν το όχημα εκφορτώθηκε προχτές. Ζήτα το δελτίο του εκτελωνισμού. Τα λέει όλα.
    Από την άλλη..... τα χρήματα που τους έδωσες τόσο καιρό που ακριβώς έχουν πάει????

Βασίλη όντως υπήρχε μεγαλη καθυστέρηση στα τελωνεία λογω των ραντεβού.
    Βασικά το έγραψα με λάθος τρόπο ,ήθελα να πω οτι υπολειτουργούσαν με τραγικές καθυστερήσεις με αποτέλεσμα να αργεί οποιαδήποτε ενέργεια.
    Αυτό μου μετέφεραν απο την αντιπροσωπεία που το παρέλαβα βέβαια χωρίς μεγαλη καθυστέρηση μιας και μιλάμε για τεράστια αντιπροσωπεία.
    Γιάννης

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο billnick05 Εμφάνιση μηνυμάτων

+1
    Ναι αποκλείεται να μη λειτουργεί, όλο το εμπόριο θα είχε σταματήσει. Εδώ ένα κινητό βγαίνει και την άλλη μέρα είναι στα χέρια όλου του κόσμου. Τόσο καιρό στις επίμονες ερωτήσεις μου πού ακριβώς βρίσκεται το αυτοκίνητο, δεν απάντησαν ποτέ. Μόνο ότι "ήρθε" στα τέλη Φεβρουαρίου. Τη μία ότι έρχονται με το σταγονόμετρο και ότι έρχεται μία νταλίκα την εβδομάδα, την άλλη ότι δε μπορεί να τιμολογηθει (άρα είναι στις αποθήκες τους; ), την άλλη ότι είναι στο τελωνείο και τώρα που άνοιξε έρχεται την άλλη βδομάδα.
    Η μόνη λογική εξήγηση είναι η τελευταία πρόταση. Με τα λεφτά των κορόιδων φέρνουν τις προηγούμενες παραγγελίες και με τα λεφτά των επόμενων κορόιδων φέρνουν αυτές. Με το τυράκι των καλύτερων τιμών την πατάει κόσμος. Θα πλήρωνα περισσότερα για να το έχω επί τόπου και αν αύριο μου έλεγαν μπορείς να πάρεις λεφτά ή το αμάξι, θα έπαιρνα τα λεφτά. Ήθελα να ήξερα θέλουν έτσι την πελατεία τους;

Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Ας ελπίσουμε ότι το αυτοκίνητο βρίσκεται πραγματικά στο τελωνείο και ότι θα το παραλάβεις την άλλη εβδομάδα.
    Αυτή και την προηγούμενη εβδομάδα ξεφορτώθηκαν από πλοία πάρα πολλά οχήματα....

Αν δεν κάνω λάθος πάντως, που δεν κάνω..... η αξία των εμπορευμάτων αποπληρώνεται με τη φόρτωση και την αναχώρηση του πλοίου από τη χώρα παραγωγής.

Ποιο πιθανό θεωρώ όταν το εξόφλησες να φορτώθηκε στο πλοίο για να έρθει Ελλάδα.

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Απαντήσεις: 149
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-06-19, 23:25
  2. Ερωτήσεις για επεμβάσεις μέσω καλωδίου και λογισμικού Opel.
    Από τον/την dim_teilar στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-10-15, 21:54
  3. Αγορές μέσω Amazon ξέρει κανείς?
    Από τον/την jimevi13 στο forum Συζητήσεις
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-11-11, 20:03
  4. Διαγνωστικό Πρόγραμμα(σαν το Tech 2) μέσω usb-obd
    Από τον/την luzu στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-05-09, 14:58

Δικαιώματα - Επιλογές