If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 6 από 6

Προεπιλογή ΦΛΑΝΤΖΑ CORSA D

Καλησπέρα

Σήμερα πήρα το αμάξι μου από το συνεργείο μετά από αλλαγή φλάντζας. Ρώτησα τον μηχανικό για ποιο λόγο την έκαψε και μου απάντησε ότι είναι θέμα μοντέλου αν ανεβάσει λίγο θερμοκρασία αρκεί καθώς δεν υπάρχει και ένδειξη θερμοκρασίας αλλά μόνο λαμπάκι.

Μου είπε ότι μετά την αλλαγή φλάντζας ενδεχομένως να παρατηρήσω μια πολύ μικρή ποσότητα άσπρου λαδιού στην τάπα του λαδιού από την υγρασία που έχει κρατήσει αλλά να μην δώσω βάση γιατί αργότερα θα φύγει. Τον ρώτησα αν καθάρισε το ψυγείο επειδή είχανε πάει λάδια και μου είπε ότι αυτό δεν καθαρίζει και ότι απλά μου συμπλήρωσε αντιψυκτικό και ότι δεν θα έχω πρόβλημα. Επιστρέφοντας στο σπίτι άνοιξα το καπό και παρατήρησα λάδια κάτω δεξιά στη μηχανή είναι η φωτογραφία παρακάτω. Είναι κάτι ανησυχητικό που υπάρχουν εκεί; είναι κάποια διαρροή η τσαπατσουλιά του μάστορα;20210317_173818__.jpg

Προεπιλογή

Καλησπερα.
    Οπως το βλεπω προσωπικα, περισσοτερο για τσαπατσουλια μου κανει αλλα παρατηρησε το και τις επομενες μερες!

Το οτι δεν καθαριζει το κυκλωμα δεν συμφωνω, απλα βαριοταν !
    Αν σου εκαψε φλατζα και ειχε γεμισει ολο το συστημα ψυξης λαδια, θα σου βουλωσουν το ψυγειο του νερου αλλα και το χειροτερο του καλοριφερ!
    Το παγουρι του νερου σου ειναι καθαρο;

Προεπιλογή

Σου άλλαξε φλάντζα καθρέφτη που όντως βγάζουν θέμα όπως και το προηγούμενο μοντέλο Corsa C ή και φλάντζα κεφαλής μαζί με πλάνισμα στο καπάκι ;
    Εάν κάνεις μικρές αποστάσεις είναι λογικό να πιάνει σάν υγρασία . Αντιψυκτικό σου άλλαξε ; Για εμένα άλλαξε και μια τάπα νερού του δοχείου ( προτίμησε μόνο γνήσια).
    Το κύκλωμα καθαρίζει αλλά μάλλον βαριόταν . Παρακολούθησε το τίς επόμενες ημέρες και τη στάθμη μαζί.

Προεπιλογή

Άλλαξε φλάντζα κεφαλής και καθρέφτη το παγούρι νερού δεν μπορώ να πω ότι είναι και πολύ καθαρό μάλλον πρέπει να του το πάω πίσω και να του πω να το καθαρίσει

Προεπιλογή

Υπαρχουν ειδικα καθαριστικα για το συστημα ψηξης.
    Αλλα και αυτα τα μη βαλει, ενα αδειασμα στο κυκλωμα ψυξης να αλλαξει 2-3 φορες νερα μεχρι να καθαρισει και να του το ξανα πας μολις κανεις καποια χιλιομετρα να βαλει αντιψυκτικο ωστε να μη βουλωσουν τα ψυγεια σου δεν ειναι και κανα σοβαρο ποσο σε σχεση με αυτα που εδωσες και με αυτα που θα δωσεις αν παθεις ζημια αργοτερα !

Μετα εσυ θα τα πληρωσεις αυτα! Και καλα το ψυγειο νερου, του καλοριφερ που ειναι μεσα στο ταμπλο αντε αλλαξε το!

Προεπιλογή

Η διαρροή στα δεξιά είναι αναθυμιάσεις απο το σασμάν, καμία σχέση με την δουλειά που σου έκανε. Όσο για το καθάρισμα, ότι είπανε ποιο πάνω, υπάρχει καθαριστικό ειδικό για τέτοιες περιπτώσεις που μπερδεύονται τα λάδια στα νερά και πρέπει να το κάνεις. Δεν ασχολήθηκε γιατί είναι χρονοβόρο και ήθελε να το αποφύγει???
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Παρόμοια Θέματα

1. παμε για φλαντζα?
    Από τον/την ascona 2000 στο forum Tuning (Βελτίωση)
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-04-15, 18:02
  2. φλαντζα σε corsa c 1.2
    Από τον/την mariostamp στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-11-14, 02:44
  3. Φλαντζα σε TIGRA
    Από τον/την Markos145 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-02-11, 00:26
  4. φλαντζα κεφαλης
    Από τον/την kandreou1 στο forum Interior (Εσωτερικά)
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-11-09, 22:36
  5. ΦΛΑΝΤΖΑ = BURNOUT !!!!!!!!
    Από τον/την fjannis στο forum Tuning (Βελτίωση)
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-03-07, 14:25

Δικαιώματα - Επιλογές