If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 20 από 35

Προεπιλογή ΚΡΟΤΑΛΙΣΜΑ ΚΑΔΕΝΑΣ OPEL ASTRA K

Καλημέρα, είμαι κάτοχος ενός OPELA ASTRA K 1.6D 136 HP 2019 μοντ. με 23.000 χ.λ.μ. Πριν από λίγο καιρό παρατήρησα όταν ξεκινάω τον κινητήρα κρύο ακούγεται για 1 δευτερόλεπτο κροτάλισμα της καδένας όπου μετά εξαφανίζεται. Επειδή προέρχομαι από VW PASSAT TSI όπου ήμουν παθών σε καδένες άρχισα να ανησυχώ. Σκέφτομαι να επισκεφθώ την αντιπροσωπεία λίαν συντόμως. Γνωρίζει κάποιος αν ο θόρυβος αυτός είναι φυσιολογικός?

Προεπιλογή

Για αυτό το ένα δευτερόλεπτο είναι. Μέχρι να αρχίσουν τα λαδια να κυκλοφορούν. Έτσι το καταλαβαίνω. Όταν ζεσταθεί το αμαξι,αν το σβήσεις και το βάλεις πάλι εμπρός κάνει το ίδιο?
    Δεν είναι αυτοκίνητο. ... είναι Ford

Προεπιλογή

Καλημερα.
    Εχει γινει ''μεγαλο'' θεμα με το κροταλισμα της καδενας σε αυτο το μοτερ! Η αντιπροσωπια το βρισκει φυσιολογικο απ'οσο εχω διαβασει γιατι δεν εμφανιζεται σε ολα τα μοτερ .
    Δεν εχει βγει καποια ανακληση γιατι ως τωρα δεν εχει σπασει καποιο μοτερ ακομα και με πανω απο 200000 χιλιομετρα που εχουν καποια!

Στο fb υπαρχουν 2 ομαδες με το αυτοκινητο σου που το ψαχνουν το θεμα αυτο. Εχει βρεθει μια λυση απο εξωτερικο με τη τοποθετηση μια μικρης φλατζας, της Opel ανταλλακτικο ειναι, στη καδενα ωστε να μην την αφηνει να στεγνωνει απο λαδι οσο το μοτερ μενει σε ακινησια!
    Αυτα εχω διαβασει!
    Θα με ενδιέφερε να μας ενημερωνεις σχετικα με το θεμα αυτο και τη λυση του και ας μην το εχω το συγκεκριμενο αμαξι!

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο i.karampelas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για αυτό το ένα δευτερόλεπτο είναι. Μέχρι να αρχίσουν τα λαδια να κυκλοφορούν. Έτσι το καταλαβαίνω. Όταν ζεσταθεί το αμαξι,αν το σβήσεις και το βάλεις πάλι εμπρός κάνει το ίδιο?
    Όχι δεν ακούγεται όταν το βάλω πάλι μπροστά. Απλά αυτό το κάνει εδώ και 2 μήνες.

Προεπιλογή

Περιμένω λίγο να αρθεί το γενικό lock down και Θα επισκεφθώ την αντιπροσωπεία στις Σέρρες όπου το αγόρασα. Πάντως όταν περάσει αυτό το 1 δευτερόλεπτο το μοτέρ είναι τελείως αθόρυβο.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο HLIAS12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Περιμένω λίγο να αρθεί το γενικό lock down και Θα επισκεφθώ την αντιπροσωπεία στις Σέρρες όπου το αγόρασα. Πάντως όταν περάσει αυτό το 1 δευτερόλεπτο το μοτέρ είναι τελείως αθόρυβο.
    Ε για αυτα τα λίγα δευτερόλεπτα γίνεται ο λόγος!
    Μακάρι να βρεθεί μια λύση στο θέμα αυτό γιατί είναι κρίμα σε καινούργιο αυτοκίνητο!

Προεπιλογή

πριν από λίγο στο MY OPEL ήρθε το κάτωθι μήνυμα: Ανάκληση για το αυτοκίνητό σας
    Υπάρχει μία καμπάνια (Διορθωτική Ενέργεια) για το όχημά σας. (EPX7794 / W0VBE6EG4KG396386). Παρακαλούμε επικοινωνήστε με τον Διανομέα/Εξ. Επισκευαστή σας για περισσότερες πληροφορίες. Το αυτοκίνητό μου είναι OPELA ASTRA K 11/2019, 1.6 D 136HP. Από Δευτέρα θα γνωρίζω.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη HLIAS12345 : 20-03-21 στις 10:19

Senior Member Το avatar του χρήστη johnpats
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Ισως ειναι για το σύστημα συμπλέκτη φρένων.
    Γιάννης

Προεπιλογή

για τσεκ στις ρόδες είναι...

Προεπιλογή

Καλημέρα, μετά από τηλ επικ. με opel μου είπαν ότι έχει έρθει μία ενημέρωση του προγράμματος του κινητήρα για κάποια opel astra. την επόμενη τρίτη θα ξέρουμε...

Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Καλημέρα, μετά από τηλ επικ. με opel μου είπαν ότι έχει έρθει μία ενημέρωση του προγράμματος του κινητήρα για κάποια opel astra. την επόμενη τρίτη θα ξέρουμε...
    Πολύ ωραία.Εύχομαι να επιλυθεί με αυτήν την ενημερωση το πρόβλημα σου
    Γιάννης

Προεπιλογή

Καλημέρα, την τρίτη πήγα στην αντιπροσωπεία ύστερα από το μήνυμα για ανάκληση, όπου έγινε ενημέρωση του λογισμικού κινητήρα διάρκειας 1 ώρας.

Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Καλημέρα, την τρίτη πήγα στην αντιπροσωπεία ύστερα από το μήνυμα για ανάκληση, όπου έγινε ενημέρωση του λογισμικού κινητήρα διάρκειας 1 ώρας.
    Ειδες καποια διαφορά σε κάτι η σε ενημερωσαν για το πρόβλημα σου;
    Γιάννης

Προεπιλογή

Όχι δεν παρατήρησα κάτι, απλά μου είπαν ότι είναι όπως η ενημέρωση λογισμικού των κινητών τηλ. Επίσης μου είπανε ότι θα επικοινωνεί πιο άμεσα ο εγκέφαλος με τον κινητήρα.

Προεπιλογή

καλημερα παιδια,
    ελπιζω να ειστε ολοι καλα

ειμαι κατοχος ενος Astra K 2017 diesel 110 ps και το κροταλισμα απο την καδενα μου εχει αρχισει απο τις 65.000. δυστυχως απο οσο το εψαξα και απο εξωτερικο αλλα και απο συνεργεια δικά μας ειναι προβλημα του συγκεκριμενου μοντελου, η Opel δεν εχει παρει θεση ουτε εκανε καποια ανακληση, οπως αναφερει και ο GEO-07 η λυση που προτεινουν ειναι η φλατζα με τις τρυπες ετσι ωστε να περναει το λαδι. Ομως υπαρχουν 2 προβληματα εδω. Το ενα ειναι ποσο κοστιζει αυτη η γνησια φλατζα της Opel (πανακριβη, κατι ακουσα για 200+ ευρω) αλλα το πιο σημαντικο ειναι που βρισκεται η καδενα σε αυτο το μοντελο, μαλλον ο μηχανικος που σχεδιασε το μοτερ δεν ειχε και πολλα κεφια και την εβαλε σε σημειο που για να αλλαχτει πρεπει να κατεβει σασμαν κτλ. αν κανω λαθος μπορειτε να με διορθωσετε. οπως καταλαβαινετε το κοστος για μια αλλαγη καδενας θα φτασει σε ενα ποσο απο αλλο πλανητη.
    οποιος ξερει περισσοτερες info ας μας πει ετσι ωστε να παρουμε μια ιδεα για την αλλαγη καδενας, ειδικης φλατζας και εργασια

καλη συνεχεια σε ολους

Προεπιλογή

Έχω διαβάσει ότι εξωτερικό εχουν αλλάξει καδενα και τη φλατζα αυτή, χωρίς να κατεβάσουν μοτέρ!
    Εδώ Ελλάδα αντε βγάλει άκρη...

Προεπιλογή

Και εγώ όπως είχα γράψει παραπάνω νόμιζα πως υπάρχει πρόβλημα με το κροτάλισμα της καδένας. Από ότι μου εξηγήσανε στην αντιπροσωπεία αλλά κ σε έξω συνεργεία δεν είναι θέμα καδένας όταν κάποιες φορές ακούγεται για 1 δευτερόλεπτο κατά την εκκίνηση. Όταν το όχημα δεν κινείται συχνά το λάδι στραγγίζει από την καδένα με αποτέλεσμα να ακούγεται κάποιες φορές το στιγμιαίο κροτάλισμα για ένα δεύτερο μέχρι να πάει το λάδι εκεί. Στο δικό μου προ κορωναχάους εποχή το κινούσα συχνά με με αρκετά μεγάλες διαδρομές για βόλτες χωρίς να ακούγεται συχνά το στιγμιαίο κροτάλισμα της καδένας κατά την εκκίνηση. Επειδή είχα αυτοκίνητο στο παρελθόν με καδένα (VW TSI) τα οποία είχαν ελάττωμα στην καδένα, πίστεψέ με και κατά την εκκίνηση αλλά και στην διάρκεια ακουγόταν καθαρά το κροτάλισμα της καδένας.

Προεπιλογή

Οπως ειχα γραψει παρακατω το θεμα ως τωρα ειναι ο θορυβος, δεν εχει ακουστει να σπασει καδενα σε astra k !
    Γνωριζω τη λες, στα πρωτα tsi ειχε γινει ανακληση διοτι ειχαν μεινει πολλα μοτερ απο αυτην!
    Δεν ειναι σε αυτη τη κατασταση (των TSI) αλλα ειναι το γιατι και η αμφιβολια προβληματων αργοτερα!

Προεπιλογή

Καλησπέρα παιδιά, είμαι καινούργιος στο φορουμ, και για να μην ανοίγω ίδιο θέμα ξανά, σας ρωτάω πως σας φαίνεται ο ήχος απ το δικό μου αυτοκίνητο; έχω κάποιο πρόβλημα πιστεύεται; Το αυτόκινητο μου είναι opel astra K cdti 110hp 2017 μοντέλο με 128.000 χιλ. Το βίντεο είναι απο κρύο ξεκίνημα του κινητήρα. Λέτε να έχω θέμα; ή είναι φυσιολογικός ο ήχος; Το αυτοκίνητο το πήρα πρόσφατα μεταχειρισμένο και δεν γνωρίζω αν πάντα έκανε έτσι ή άρχισε να το κάνει κάποια στιγμή στον προηγούμενο ιδιοκτήτη. Σας παρακαλώ πείτε μου τι πιστεύεται, γιατί φοβάμαι να το πάω στην αντιπροσωπεία μην μου πουν τίποτα περίεργα για να φάνε λεφτά. Ευχαριστώ πολύ.
    https://vimeo.com/536917998
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη trankll : 14-04-21 στις 21:22

Προεπιλογή

Φίλε μου μάλλον το προηγούμενο αυτοκίνητό σου ήταν σίγουρα βενζίνη. Ο ήχος είναι ο κλασικός φυσιολογικός ντίζελ κινητήρα.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Opel corsa D κροταλισμα.
    Από τον/την lbp στο forum Opel
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-08-17, 22:40
  2. ΚΡΟΤΑΛΙΣΜΑ ΣΕ ASTRA F 1.7 DIESEL
    Από τον/την sakis bertone στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-02-16, 19:37
  3. κροταλισμα κινητηρα
    Από τον/την nikol στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-12-15, 17:19
  4. Δυνατο κροταλισμα στο κινητηρα
    Από τον/την cosmir79 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-01-14, 18:25
  5. αλαγη καδενασ σε astra
    Από τον/την somethingnise26 στο forum Γενικα
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-08-10, 17:56

Δικαιώματα - Επιλογές