If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 9 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 789
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 161 έως 178 από 178

Προεπιλογή

Σε περίπτωση που δεν δουλέυουν καθόλου το στροφόμετρο και ο χιλιομετρητής ευθύνεται καποιος αισθητήρας ? Υπάρχει αισθητήρας στροφών ή παλμού στροφών ?
    Είδα και τις ασφάλειες δεν είναι καποια καμμένη .
    Μου το είχε ξανα παρουσιάσει αλλά δούλευε.
    Το opcom δε βγαζει κάποιο σφάλμα
    Τελικά άναψε βλάβη και μου έβγαλε κωδικό p0340 camshaft position sensor singar or bank 1 .
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη meletis_m : 25-02-22 στις 15:13

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο i.karampelas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως είναι σάπιο στο σημείο του μεντεσέ; Δύσκολο να κρεμάσει έτσι όπως το λες χωρίς να έχει η τρακάρεις ή σκουριάσει. Εγώ τουλάχιστον δεν το έχω ακούσει πάλι. Ρωγμή σε μεντεσέ πρώτη φορα
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο meletis_m Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι δε έχει σαπίσει , ούτε έχει χτυπήσει η πόρτα οδηγού.
    Ο φανοποιος που το είδαμε πριν λίγο καιρό μου είπε είναι συχνό θέμα στο corsa και ειδικά στα διπορτα. Πρέπει να βγάλει πόρτα , να βγάλει το μεντεσέ και να το κολλήσει μάλλον όχι το μεντεσέ . Εάν το προσέξεις φαίνεται .
    Αφού το κολλήσει θα κάνει και ένα τοπικό βάψιμο .
    Θα το φτιάξω από εβδομάδα , απλώς είχαμε πει μήπως κρατούσε με αλλαγή πυρών με επιφύλαξη .
    Σήμερα επισκεύασα τη πόρτα . Ειναι μερεμέτι επι της ουσίας . Βγήκε φτερο αριστερο οδηγού . Ο κάτω μεντεσές είχε ανοίξει . Τους έραψε και τούς 2 και έκανε μια τοπική βαφή . Πλέον είναι εντάξει .
    Το συγκεκριμενο φαινόμενο το έχει φτιάξει σε πολλά Corsa και ειδικά δίπορτα . Πλέον ηρθε η πόρτα εκεί που έπρεπε .

Προεπιλογή

Όλα καλά. Άρα είναι πρόβλημα του μοντέλου. Τέλος καλό
    Δεν είναι αυτοκίνητο. ... είναι Ford

Προεπιλογή

Πρίν καμιά εβδόμαδα σε πρωινή εκκίνηση άρχισε να ρετάρει . Το έσβησα και το άναψα και πήρε μια χαρά . Σήμερα βρήκα χρόνο κουμπώθηκε opcom
    και μου έβγαλε για αστοχία ανάφλεξης . Τα μπουζί του είναι πρόσφατα αλλαγμένα . Να ετοιμάζομαι για πολλ/στη ;
    Ίσως να ήταν και στιγμίαιο , πάντως δε έχει δώσει ξανά σημάδια και ούτε στη επιτάχυνση κάνει κομπίασματα .
    Αυριο εάν είναι καλός ο καιρός θα γίνει αλλαγή λαδιών , φίλτρου λαδιού , και καυσίμου .

Προεπιλογή

Το επέτρεψε ο καιρός σήμερα , και κάθησα και άλλαξα φίλτρα , λάδια . Είχα προμηθευτεί και το κλειδί για τα κλιπς του φίλτρου καυσίμου της force . Το αμάξι συμπλήρωσε 198,000 χιλιόμετρα. Στη κατοχή μου 30,000 χιλιόμετρα.
    Θα πάω καμιά βόλτα σε σούπερ μάρκετ - ανακυκλωση όπως γράφει και ο Νίκος - karaman , γιατί η βάση του φίλτρου καυσίμου έχει ταλαιπωρηθεί εκεί που πιάνει η βίδα . Τη έπιασα ξανά με ένα δεματικο όπως ήταν . Και όλο και τίποτα άλλο θα βρεθεί για αγορά .
    Αντιψυκτικό δε έχει ξανά χάσει , συνεχίζουμε να γράφουμε χιλιόμετρα μέχρι στιγμής .

Senior Member Το avatar του χρήστη johnpats
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο meletis_m Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το επέτρεψε ο καιρός σήμερα , και κάθησα και άλλαξα φίλτρα , λάδια . Είχα προμηθευτεί και το κλειδί για τα κλιπς του φίλτρου καυσίμου της force . Το αμάξι συμπλήρωσε 198,000 χιλιόμετρα. Στη κατοχή μου 30,000 χιλιόμετρα.
    Θα πάω καμιά βόλτα σε σούπερ μάρκετ - ανακυκλωση όπως γράφει και ο Νίκος - karaman , γιατί η βάση του φίλτρου καυσίμου έχει ταλαιπωρηθεί εκεί που πιάνει η βίδα . Τη έπιασα ξανά με ένα δεματικο όπως ήταν . Και όλο και τίποτα άλλο θα βρεθεί για αγορά .
    Αντιψυκτικό δε έχει ξανά χάσει , συνεχίζουμε να γράφουμε χιλιόμετρα μέχρι στιγμής .
    Πόσο χαίρομαι ρε Μελέτη που κάθεσαι και το ψάχνεις μόνος σου και φυσικά που μας ενημερώνεις.
    Καλό Πάσχα και Καλή Ανασταση
    Γιάννης

Προεπιλογή

Όπως είχα γράψει το τηλεχειριστηριο του κλειδιου είχε τα θέματα του από τόν προηγούμενο ιδιοκτήτη.
    Είχα ρωτήσει σε κλειδαρά και είπε μόνο νεο κλειδί και προγραμματισμό 120€ .
    Εν ολίγοις βρήκα μόνο το τηλεχειριστήριο με 25€ .

Γράφω και τη διαδικασία για όποιον χρειαστεί προγραμματισμό του τηλεχειριστηρίου. Χρειάζεται διαγνωστικό Opcom , διαβάζεις το security code ( 4ψήφιος ) και πηγαίνεις διάγνωση -> Χρονολογία -> επιλογή μοντέλου -> body control module.
    Επισυνάπτω και το βίντεο που ακολούθησα :
    https://www.youtube.com/watch?v=q-87...nel=OP-TIMAuto
    Δούλεψε μια χαρά το νεο τηλεχειριστήριο.

Ο κωδικός του ανταλλακτικου του τηλεχειριστηριου είναι : 9115103 και προτεινόμενη λιανική τιμή έχει 118€ , δε ξέρω εαν σε αυτή τιμή συμπεριλαμβάνεται και ο προγραμματισμός σε επίσημη αντιπροσωπεία .
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη meletis_m : 09-05-22 στις 14:34

Προεπιλογή

Οι τσαπατσοδουλειες αυτά έχουν ως αποτέλεσμα .
    Προφανώς κάποια εργασία είχε γίνει από το προηγούμενο συνεργείο ή ιδιοκτήτη.
    Σήμερα δε άναβαν τα φώτα της όπισθεν. Η αιτία ήταν κομμένα και ραμμένα τα καλώδια στη βαλβίδα όπισθεν που πιάνει επάνω στο σασμάν . Είχαν κόψει εντελώς τη φίσα και τα καλώδια ξανά και τα είχαν στρίψει.
    Τράβηξα νέα καλώδια και αναγκαστικά τα ένωσα επάνω στη βαλβίδα . Μπήκε και θερμοπροστατευτιξο και έγινε σαν καινούργιο.
    Το θέμα είναι υπάρχει μεμονωμένα η φίσα η να πάω σε καμία ανακυκλωση να μου δώσουν το πριζακι ;
    Γιατί σε περίπτωση αλλαγή λαδιών κιβωτίου , ίσως υπάρξει θέμα που θα βγάλεις τη βαλβίδα .
    Γνωρίζουμε εάν δίνουν μεμονωμένα ως ανταλλακτικό τη φίσα που κουμπώνει στη βαλβίδα ;

Προεπιλογή

Έχει συμβεί σε κανέναν να ξεκλειδώνει η πόρτα οδηγού και να μην ανοίγει ; Με το κλειδί σηκώνεται η ασφάλεια μόνο της πόρτας οδηγού . Του συνοδηγού δε σηκώνεται ούτε η ασφάλεια .
    1η φορά το κάνει . Παίζει να έμεινε από μπαταρία το αμάξι ; Σημάδια δε έχει δώσει .
    Φωνάζουμε κλειδαρά ή φαναρτζη ;
    Είμαι εκτός εγώ και το αμάξι το έχει συγγενικό πρόσωπο

Senior Member
    Περιοχή
    ΙΛΙΟΝ
    Αυτοκίνητο
    Άλλο (Ζητείστε να καταχωρηθεί εάν δεν υπάρχει στη λίστα)

Προεπιλογή

Το πορτμπαγκάζ να ξεκλειδώσει, γυρνώντας το κλειδί και αφημένο πάνω στην πόρτα, και από εκεί να γίνει είσοδος

Προεπιλογή

ή για χαλασμενη κλειδαρια ή για κομμενο καλωδιο στην πορτα του οδηγου μου κανει...
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Προεπιλογή

Τελικά μείναμε απροειδοποίητα από μπαταρία . Είχε μια Varta Bluedynamic από το 2017.
    Εδώ Αθήνα δε έχω εργαλεία , θα περάσω από Νέο κόσμο να πάρω μια μπαταρία .
    Το αμάξι δε το πολυμετακινω ο ίδιος πλέον λόγω στρατού.

Προεπιλογή

Μήπως θέλει απλά φόρτιση?

Καλός πολίτης!

Προεπιλογή

Καλή θητεία και καλός πολίτης

Senior Member Το avatar του χρήστη johnpats
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Καλός πολίτης Μελέτη.
    Ασε την μπαταρία σε εναν ηλεκτρολόγο να στην φορτίσει να βγάλεις το φανταρικό και την αλλάζεις μετά.
    Γιάννης

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο opel astra j 2011 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως θέλει απλά φόρτιση?

Καλός πολίτης!
    Ευχαριστώ όλους . Τη είχα φορτίσει το καλοκαίρι , τα είχε φάει τα ψωμιά της . Θα βάλω μια φθηνή , θα το μετακινεί άλλο μέλος της οικογένειας , όχι όμως τοσα χιλιόμετρα που έκανα .
    Ίσως το φέρω και χωριό το αμάξι , γιατί Αθήνα δε έχω χώρο στάθμευσης

Προεπιλογή

Στο αμάξι τοποθετήθηκε μια 50ah μπαταρία bavaria , στα 50€
    Πήρε μπροστά όλα μια χαρά .
    Βέβαια το αμάξι άρχισε να ρεταρει, το είχε ξανά κάνει κρύο και αναβισβηνε το check.
    Κουμπωσα διαγνωστικό και έβγαλε :

Τυχαία αστοχία ανάφλεξης κυλίνδρων , και αστοχία ανάφλεξης 3ου και 4ου κυλίνδρου.
    Μόλις το έσβησα και ξανά έβαλα έστρωσε .
    Οπότε κοιτάζω πολλ/στη , μπεκ , ή εάν τραβάει νερά από καμία φλάντζα καθρέφτη ή κεφαλής.
    Γνωρίζουμε κανένα άλλο συνεργείο περιοχές Νέος κόσμου , Δάφνη ; .
    Πήγα στο δικό μου , χρόνο έχει μετά από 2 εβδομάδες.
    Το αμάξι δε έχει υγραέριο το αναφέρω για το ρεταρισμα

Προεπιλογή

Λαζάρου στην Καλλιθέα

Σελίδα 9 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 789

Παρόμοια Θέματα

1. Opel corsa 2004 τρεχω και δε φτανω
    Από τον/την TakisStam στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-04-20, 02:08
  2. opel corsa c 2004
    Από τον/την meletis_m στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 51
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-08-15, 17:46
  3. opel corsa 1.4 twinport 2004
    Από τον/την f16 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-11-12, 20:35
  4. Προγραμματισμός Εγκεφάλου OPEL Corsa 1,4 Twinport 2004 - MGI MOTORSPORT(OPEL MARKAKIS
    Από τον/την hawkwind78 στο forum Tuning (Βελτίωση)
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-06-12, 16:58
  5. Απορίες Opel Corsa C 2004
    Από τον/την Beck στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-08-10, 15:48

Δικαιώματα - Επιλογές