If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 2 από 7 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 40 από 133

Προεπιλογή

Αλλάχτηκε ο αισθητήρας εκκεντροφόρου και ο 2ος λ . Ο 2ος λ ενω αλλάχτηκε πρώτα αυτός μετά έβγαζε θέμα για αισθητήρα εκκεντροφόρου . Σύνολο 160€
    Αισθητήρας Λ μπήκε τής Bosch , αναμένουμε να δούμε εάν βγάλει ξανά βλάβη . Η κρεμαγιέρα ήταν εντάξει .

Προεπιλογή

Είχε ταλαιπωρία σήμερα με τη παλάντζα ταχυτήτων .
    Εν ολίγοις τώρα τελείωσα και με τη ρύθμιση - ρεγουλαρισμα .
    Μπήκε σετ επισκευής της Tropan και οι ασφάλειες . Μπήκε και γράσο .
    Ο λεβιές έσφιξε ,
    Είχε αλλαχτεί η παλάντζα ταχυτήτων με τη πιο φθηνή . Δεν έβρισκα εδώ επαρχία .
    Θέλει και ένα ημιμπαρο εμπρός δεξιά .
    Όσο για τη βλάβη με κωδικούς p0136& p0141 .
    Αλλάχτηκε ο 2ος λ και μετά έβγαζε μόνο για αισθητήρα εκκεντροφόρου . Αλλάχτηκε και αυτός .
    Προς το παρόν έχει κανει 350 χιλιόμετρα , δε έχει ανάψει βλάβη

Senior Member Το avatar του χρήστη johnpats
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο meletis_m Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είχε ταλαιπωρία σήμερα με τη παλάντζα ταχυτήτων .
    Εν ολίγοις τώρα τελείωσα και με τη ρύθμιση - ρεγουλαρισμα .
    Μπήκε σετ επισκευής της Tropan και οι ασφάλειες . Μπήκε και γράσο .
    Ο λεβιές έσφιξε ,
    Είχε αλλαχτεί η παλάντζα ταχυτήτων με τη πιο φθηνή . Δεν έβρισκα εδώ επαρχία .
    Θέλει και ένα ημιμπαρο εμπρός δεξιά .
    Όσο για τη βλάβη με κωδικούς p0136& p0141 .
    Αλλάχτηκε ο 2ος λ και μετά έβγαζε μόνο για αισθητήρα εκκεντροφόρου . Αλλάχτηκε και αυτός .
    Προς το παρόν έχει κανει 350 χιλιόμετρα , δε έχει ανάψει βλάβη
    Μπραβο Μελετη,σχεδον το εχεις μαζεψει πληρως!
    Γιάννης

Προεπιλογή

Κανονίζω για υγραέριο , καθημερινά πλέον κάνω 80 χιλιόμετρα .
    Θα πάρω και το ημίμπαρο ,όπως και μια φούσκα μπιλιοφόρου και δέν θέλει κάτι άλλο από αναλώσιμο .
    Πλέον η κατανάλωση του με A/C κυμαίνεται στα 7λτ/100
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη meletis_m : 02-06-21 στις 22:02

Προεπιλογή

Ρπανέρχομαι καθώς με απασχολεί το θέμα τών φρένων . Από τή αγορά του το Φεβρουάριο έχω συμπληρώσει 5000 χιλιόμετρα . Από την 1η μέρα που το οδήγησα τα φρένα ήταν πολύ χάλια . Δηλαδή ήθελε πολύ διαδρομή το πεντάλ . Επανέρχεται στην κανονική θέση .
    Έγινε το Service και άλλαξα και υγράε φρένων . Οι δισκόπλακες έχουν αλλαχτεί και τα τακακία είναι μέτριας ποιότητας .
    Έστρωσε ελάχιστα με την αλλαγή .
    Οδήγησα και ενα Corsa C του 2001 και είχε χειρότερα φρένα απο εμένα . Ίσως παίζει ρόλο οτι είχα συνηθίσει το Mazda 6 τόσο καιρό . όχι ότι δέν σταματάει αλλά θέλει πολύ μέσα το πεντάλ .

Έχω τίς εξής απορίες :
    α) Μερικοί γράφουν οτι βάζουν τρόμπα φρένων άλλη έαν θυμάμαι καλά απο GSI και διορθώνεται σε μεγάλο βαθμό .
    β) Να βάλω καλύτερης ποιότητας δισκόπλακες και τακάκια αλλά να μή μπώ στη διαδικασία νμα αλλάζω ζάντες . Δισκόπλακες είχε αλλάξει πρίν 30,000 χιλιόμετρα από τόν προηγούμενο ιδιοκτήτη
    γ) Να αλλάξω μόνο τακάκια και να δώ εάν στρώσει , μήπως έχει τελείως φθηνά .
    δ) Αναφέρουν και τη μονάδα Abs ως συχνο θέμα σε αυτά τα μοντέλα .

Προεπιλογή

Aρχικα αν ειδες οτι τα τακακια ειναι χαμηλης ποιοτητας και οι δισκοι σου ειναι καλοι, κανε μια αλλαγη σε τακακια. Ειναι η ποιο φθηνη αλλαγη και βλεπεις πως θα παει!
    Φυσικα παιζει ρολο αν ειχες μαθει σε αμαξι με δισκους πισω και μεγαλυτερα φρενα, να σου κακοφαινεται τωρα!

Εξαερωση σου εκανε σε καθε τροχο ξεχωριστα με τη αλλαγη των υγρων; Γιατι αν εχεις ακομα μεγαλη διαδρομη και τα τακακια εχουν ψωμι ακομα, τοτε δεν την εκανε σωστα μαλλον!
    Ταμπουρα εχεις καθαρισει;

Προεπιλογή

Ναι τόσο καιρό οδηγούσα το Mazda 6 με μπρός πίσω δίσκους
    Οι δίσκοι έχουν ακόμη το έχω δεί. Θα αλλάξω τακάκια που είναι η φθηνότερη λύση .
    Μόνο αλλαγή υγρών φρένων έγινε μαζί με τη συντήρηση μόλις το πήρα. Δέν ήμουν μπρόστα να δώ πώς έκανε εξαέρωση .
    Ταμπόυρα δέν τα πείραξα .
    Είμαι υπο σκέψη να το πάω στο συνεργείο ή μόνο σε μαγαζί με φρένα να γίνει πλήρη συντήρηση . Δέ πιστεύω κανείς να είχε ασχοληθεί ειδικά με ταμπόυρα .
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη meletis_m : 19-06-21 στις 18:11

Προεπιλογή

Επειδή παρακολουθώ και τη θερμοκρασία του , τώρα το καύσωνα .
    Έχει αλλαχτεί ήδη θερμοστάτης ( εμπορίου) γιατί έμενε ανοιχτός και το αντιψυκτικό .
    Του κούμπωσα το διαγνωστικό της Autel για να δω τη θερμοκρασία .
    Όταν ο δείκτης - αναλογικός είναι στην μέση δηλαδή στούς 90 βαθμούς , στην πραγματικοτήτα η θερμοκρασία κυμαίνεται 95-97 βαθμούς .
    Ξέρω οτι με το Opcom υπάρχει δυνατότητα να κάνεις τέστ στίς 2 σκάλες του βεντιλατέρ .
    Η διακύμανση αυτή είναι φυσιολογική ;
    Απώλεια αντιψυκτικού δέν έχω παρατηρήσει .

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο meletis_m Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή παρακολουθώ και τη θερμοκρασία του , τώρα το καύσωνα .
    Έχει αλλαχτεί ήδη θερμοστάτης ( εμπορίου) γιατί έμενε ανοιχτός και το αντιψυκτικό .
    Του κούμπωσα το διαγνωστικό της Autel για να δω τη θερμοκρασία .
    Όταν ο δείκτης - αναλογικός είναι στην μέση δηλαδή στούς 90 βαθμούς , στην πραγματικοτήτα η θερμοκρασία κυμαίνεται 95-97 βαθμούς .
    Ξέρω οτι με το Opcom υπάρχει δυνατότητα να κάνεις τέστ στίς 2 σκάλες του βεντιλατέρ .
    Η διακύμανση αυτή είναι φυσιολογική ;

Απώλεια αντιψυκτικού δέν έχω παρατηρήσει .
    Φιλε, τα αναλογικα οργανα θερμοκρασιας παντα κλεβουν βασικα μενουν ποιο ''σταθερα'' χωρις πολλες διακυμάνσεις ,γιατι τοτε θα πηγαιναν ολοι στις εταιριες και θα τους τα επριζαν!
    Αυτο εχω καταλαβει απο τοτε που παρατηρω την ηλεκτρονικη θερμοκρασια του corsa μου και σε οσα αλλα αυτοκινητα εχω βαλει το διαγνωστικο μου!

Προεπιλογή

Σήμερα η ημέρα είχε καθαριότητα . Μέσα έξω και το κινητήρα για να παρατηρήσω έαν έχει διαρροή .
    Εγίνε και έλεγχος σε αντιψυκτικό και λάδια κινητήρα . Το επόμενο Σαββατοκύριακο εάν βρώ χρόνο θα γίνει αλλαγές λαδιών κινητήρα και φίλτρου.
    Στο πλύσιμο του κινητήρα χρησιμοποιηθήκε το καθαριστικό της Arexons .

Προεπιλογή

Καθώς έπλυνα τη μηχανη το προηγουμενο Σαββατοκυριακο , σήμερα έκανα έλεγχο και είδα να έχει κατέβει η στάθμη ελάχιστα κάτω απο τή μέση .
    Το αντιψυκτικό το εντόπισα ακριβώς κατώ απο τη Egr και τη βάση . Τα κολλάρα δέν φαίνονται να είναι λερωμένα .
    Το παρακολουθώ , ο πρώτος είναι το δοχείο του αντιψυκτικού δέν πρέπει να έχει αλλαχθει και μετά δέν ξέρω εάν μπορέι να χάνει απο την EGR , δέ την εχω πειράξει .

Προεπιλογή

Το παλιό δοχείο είχε πολυμεριστει , και είχε βρώμα στα τοιχώματα . Χρησιμοποιηθηκε 2 λιτρα Dexcool και το υπόλοιο νερό βρυσης το γραφει εξίσου επάνω το κουτι. Συνολικά παίρνει 5λιτρα το γράφει και το Autodata και γράφτηκε κιόλας .
    Έκανε και 100 χιλιόμετρα και το ξανα είδα με εντελώς κρύο μοτέρ του συμπλήρωσα ελάχιστα.
    Ωστόσο είδα ελάχιστα νωτισμένη την αντλία νερού από τη δεξία. Φαίνεται να έχει αλλαχτεί , θα είμαι υπο παρακολούθηση . Σε τρόμπα νερού τι κοιτάζουμε ;

Προεπιλογή

Μου αρέσει πολύ αυτή η μόδα με τα παγουράκια!!!

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο opel astra j 2011 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δίκιο είχαν και οι υπόλοιποι που άλλαξαν . Μεγάλη διαφορά . Εμένα δέν είχε αλλαχτει ποτέ όπως φαίνεται .

Προεπιλογή

Για τρομπα... skf, valeo, ina.
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο opel astra j 2011 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλλάζει όλο το τοπίο. Και έχεις και την ησυχία ότι δεν θα σπάσει ξαφνικά. Και εμένα αν θυμάστε είχε αρχίσει να κάνει ρωγμές εσωτερικά.
    Δεν είναι αυτοκίνητο. ... είναι Ford

Προεπιλογή

Λίγο που πρόλαβα να δοκιμάσω το opcom μου έβγαλε τα παρακάτω σφάλματα .
    Πρίν κανένα μήνα περίπου εμφάνιζε στο διαγνωστικό της Autel μόνο σφάλμα P0136 . Αλλάξαμε αισθητήρα λ 2ο και μετα του έβγαλε και αισθητ. εκκεντροφόρου ο οποίος και αυτός αλλάχτηκε .
    Έγινε μηδενισμός όλων των σφαλμάτων , ίσως ήταν και απο το προηγούμενο ιδιοκτήτη .
    Το Σαββατοκύριακο θα ξανα κουμπωσω , να δώ τι άλλες λειτουργίες έχει.
    Όσο αφορά το αντιψυκτικο δέν χάνει σημαντική ποσότητα , αλλά μου φαίνεται σάν λερωμένη η αντλία νερού . Το παρακολουθω
    Πάντως η αλλαγή του παγουριού χρειαζόταν ,το παλιό ήταν πολύ βρώμικο και είχε πολυμεριστει λόγω ηλικίας .
    Τώρα στο πρόγραμμα μπαίνει το υγραέριο ,ελπίζω να προλάβω πρίν το Αυγουστο ,όπως και επιπλέον θέλει ενα ημίμπαρο δεξιά , και μια φούσκα μπιλιοφόρου .

upload pictures

Προεπιλογή

Αγόραστηκαν 2 λτ dexcool να τα έχω όταν αλλάξω τρόμπα νερου , πλέον δεν εχω δει να ξανα χάσει , είμαι υπο παρακολουθηση .
    Τις φλάντζες για την EGR , 1 πιστιληστήρι νερου δεξι έχει σπάσει , και μια τάπα δοχείου που δέν βρηκα στην επαρχία και πήρα μονο το δοχείο .
    Το μονο που με προβληματιζει τωρα ειναι οτι ηθελα να καθαρισω και τη πεταλουδα γκαζιου αλλα έχουν χαλάσει τις βιδες torx στο πλαστικό που συνδέεται πάνω στην πεταλούδα και με το σωλήνα . Τ30 είναι κανονικά. Ξέρουμε το μέγεθος τής βιδας να πάω σε μαγαζι με βίδες ?

Προεπιλογή

Καλύτερα να ρωτήσεις πρώτα στο μαγαζί που αγοράζεις ανταλλακτικά αν υπάρχουν σαν ανταλλακτικό. Εκεί θα μάθεις και μέγεθος και ότι χρειάζεται
    Δεν είναι αυτοκίνητο. ... είναι Ford

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο i.karampelas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλύτερα να ρωτήσεις πρώτα στο μαγαζί που αγοράζεις ανταλλακτικά αν υπάρχουν σαν ανταλλακτικό. Εκεί θα μάθεις και μέγεθος και ότι χρειάζεται
    Το γράφω ενημερωτικά , ψώνισα σήμερα κάτι μικροπράγματα .
    Η βίδα έχει περιορισμένη διαθέσιμοτητα , και κόστος 13€/τμχ , και μου πρότεινε και ο ίδιος μαγαζί επί της Σπ. Πάτση ή μετα το Χρηματιστήριο να πάω με το δείγμα και θα βρώ.

Σελίδα 2 από 7 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Opel corsa 2004 τρεχω και δε φτανω
    Από τον/την TakisStam στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-04-20, 02:08
  2. opel corsa c 2004
    Από τον/την meletis_m στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 51
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-08-15, 17:46
  3. opel corsa 1.4 twinport 2004
    Από τον/την f16 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-11-12, 20:35
  4. Προγραμματισμός Εγκεφάλου OPEL Corsa 1,4 Twinport 2004 - MGI MOTORSPORT(OPEL MARKAKIS
    Από τον/την hawkwind78 στο forum Tuning (Βελτίωση)
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-06-12, 16:58
  5. Απορίες Opel Corsa C 2004
    Από τον/την Beck στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-08-10, 15:48

Δικαιώματα - Επιλογές