If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 10 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 8910
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 181 έως 193 από 193

Προεπιλογή

Τελικά πίσω δεξιά είναι που θέλει αλλαγή το ρουλεμάν .
    Το σήκωσα με ένα γρύλο και γύρισα τους τροχούς .
    Θα προγραμματίσω να πάει συνεργείο

Προεπιλογή

Πήγε για αλλαγή ρουλεμάν τροχού .
    Τώρα εντόπισα άλλο θέμα . Δεν ρίχνει νερό το πιτσιλιστηρι υπέθεσα ότι θα είναι βουλωμένο από άλατα .
    Δε είναι όμως ακούγεται εννοείται το μοτέρ και μπροστά ρίχνει κανονικά . Είτε έχει κοπεί κανένα σωληνακι ή κανένας διακλαδωτηρας . Να βρω χρόνο και θα ανοίξω το πλαστικό στη πίσω τζάμοπορτα . Ακούγεται το νερό όταν πατάς

Senior Member Το avatar του χρήστη johnpats
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Προσεξε Μελέτη μη έχει κοπεί το λαστιχάκι μέσα στον ουρανό και στον κρεμάσει...
    Γιάννης

Προεπιλογή

Αυτό μου πέρασε και εμένα από το μυαλό και να ανοίξουμε άλλα έξοδα . Πρέπει να ανοίξω τη τζάμοπορτα πίσω να δω μήπως εκεί έχει κοπεί κάτι .Χρόνο δε έχω τώρα όμως

Προεπιλογή

Τελικά αφού ασχολήθηκα με το πίσω άξονα , ρουλεμάν τροχού πίσω δεξιά , αλλάχτηκαν και οι σιαγωνες καθώς δεν είχαν πειραχτει ποτέ .
    Επιπλέον έγινε αλλαγή λαδιών και φίλτρου λαδιού. Τα υπόλοιπα τα είχα αλλάξει ο ίδιος στο προηγούμενο service .
    Αυτό που θέλω να ψάξω τώρα είναι που στο διαγνωστικό μου έβγαλε :
    P0300 Τυχαία αστοχία ανάφλεξης
    Αστοχία ανάφλεξης 1ου και 3ου κυλίνδρου.
    Μου το έχει κάνει 2-3 φορές . Όταν είναι εντελώς κρύο και το βάλεις μπροστά ρεταρει και δουλεύει σαν 3 κύλινδρο . Εάν το σβήσεις και ξανά βάλεις στρώνει .
    Μπουζί έχει της Bosch επάνω .
    Έχω διαβάσει διάφορα και άλλοι λένε ότι με τα bosch είχαν θέματα .
    Υπάρχει περίπτωση πέρα από πολλ/στη - κασέτα και μπουζί να είναι και μπεκ βενζίνης;
    Τώρα έχει καιρό να το παρουσιάσει , γιατί όπως και να το κάνουμε έχει και τα χιλιόμετρα του .

Προεπιλογή

Ο πολλαπλάσιαστης πόσα χιλιόμετρα έχει; Δοκίμασε Beru μπουζι στα Ζ μοτέρ(δε ξέρω τι είναι το δικό σου) δουλεύουν μια χαρά πάντως !

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο GEO-07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο πολλαπλάσιαστης πόσα χιλιόμετρα έχει; Δοκίμασε Beru μπουζι στα Ζ μοτέρ(δε ξέρω τι είναι το δικό σου) δουλεύουν μια χαρά πάντως !
    Άγνωστο πόσα έχει επάνω ο πολλ/στης .
    Πολλ/στη θα ξανά βάλω Bosch .
    Μπουζί έλεγα για NGK , Beru θα ψάξω για το κωδικό .
    Το μοτέρ είναι το z12xe

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο meletis_m Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άγνωστο πόσα έχει επάνω ο πολλ/στης .
    Πολλ/στη θα ξανά βάλω Bosch .
    Μπουζί έλεγα για NGK , Beru θα ψάξω για το κωδικό .
    Το μοτέρ είναι το z12xe
    Τα Beru (ανταλλακτικά) γενικά είναι ποιο ακριβά απο τα Bosch!

Προεπιλογή

To αμάξι κάνει σαφώς λιγότερα χιλιόμετρα εώς και τον Απρίλιο .
    Θεμα δε μου έχει παρουσιάσει ξανά με το πολλ/στη . Εάν ξανα κάνει πάω παίρνω πολλ/στη και αλλαγή μπουζι .

Όσο αφορά το πιτσιληστήρι της πίσω τζαμόπορτας . Είναι κουμπωτο . Το έβγαλα και εξακολουθεί και δε φέρνει νερό . Ενω το μοτέρ και ο υαλοκαθαριστήρας δουλεύει.
    Ελπίζω να μη έχει τρυπήσει το σωληνάκι κατα τη διαδρομή και θέλει κατέβασμα ο ουρανός .
    Ωστόσο έχει αναφερθεί οτι στα Corsa C και D σπάει ο σύνδεσμος σαν διακλαδωτήρας- σύνδεσμος κάτω απο το παγούρι .
    Πήγα και πήρα τους συνδέσμους 5 € έχουν και κωδικό ανταλλακτικών έχουν : 1452941 και 1452447
    Όταν βρώ χρόνο θα το ψάξω περαιτέρω και θα επανέλθω .

Senior Member Το avatar του χρήστη johnpats
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Μπραβο Μελέτη, όταν τους βάλεις ενημέρωσε μας
    Γιάννης

Προεπιλογή

Ερώτηση που ήδη έχει ξανά γίνει .
    Γνωρίζουμε το Corsa C χωρίς abs από πού παίρνει εντολή για το στροφόμετρο κινητήρα; Δε το κάνει πάντα ούτε βλάβη κρατάει . Πίστευα ότι έφταιγε η μπαταρία του λόγω χρόνων .
    Ωστόσο περιστασιακά το βάζεις μπροστά δε δουλεύει το στροφόμετρο . Εάν το σβήσεις και το ξανά ανάψεις δουλεύει.
    Εάν ήταν θέμα στροφόμετρου δε θα δούλευε καθόλου .
    Υπάρχει περίπτωση να είναι θέμα χρονισμού ή ο αισθητήρας εκκεντροφόρου ο οποίος έχει αλλάχτει γιατί παλιότερα το έβγαζε και ως βλάβη ;

Προεπιλογή

Συνηθως απο του στροφαλου περνει σημα το στροφομετρο, αν παρατηρησες οτι στο κανει σε κρυες μερες ή σε υψομετρο, ο αισθητηρας ειναι στα τελευταια του.
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Προεπιλογή

Όντως σε κρύο αρκετό το κάνει ή σε υψόμετρο . Άρα στο επόμενο service θα κοιτάξω και ένα αισθητήρα στροφάλου .
    Σύμφωνα με τη αναζήτηση και το εξής κωδικό : 9118368 φοράει Delphi . Θα δώ τι βρίσκεις στο εμπόριο .
    Σε εταιρείες βγάζει Delphi , Ngk, Bosch και Hoffer

Σελίδα 10 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 8910

Παρόμοια Θέματα

1. Opel corsa 2004 τρεχω και δε φτανω
    Από τον/την TakisStam στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-04-20, 02:08
  2. opel corsa c 2004
    Από τον/την meletis_m στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 51
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-08-15, 17:46
  3. opel corsa 1.4 twinport 2004
    Από τον/την f16 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-11-12, 20:35
  4. Προγραμματισμός Εγκεφάλου OPEL Corsa 1,4 Twinport 2004 - MGI MOTORSPORT(OPEL MARKAKIS
    Από τον/την hawkwind78 στο forum Tuning (Βελτίωση)
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-06-12, 16:58
  5. Απορίες Opel Corsa C 2004
    Από τον/την Beck στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-08-10, 15:48

Δικαιώματα - Επιλογές