If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 6 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 456
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 101 έως 120 από 120

Προεπιλογή

Πραγματικά δε ξέρω τι γίνεται . Η μία ζημιά μετά τη άλλη .
    Μια χαρά δούλευε . Πάω να το πάρω τώρα να φύγω , και δεν ακούγεται ούτε η αντλία καυσίμου πριν μίζαρεις ούτε και η μίζα .
    Αύριο θα δω που έχει τη ασφάλεια για τη αντλία καυσίμου στο χώρο του κινητήρα.
    Ίσως είναι και μπαταρία , αλλά δεν είχε δώσει σημάδια , είναι του 2017 . Δεν θα έδινε ελάχιστα μίζα ;

Προεπιλογή

Για να ακούσεις αν δουλεύουν γεφυρώνεις ρελέ starter και αντλίας καυσίμου. Δες ΕΔΩ

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο dimav Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να ακούσεις αν δουλεύουν γεφυρώνεις ρελέ starter και αντλίας καυσίμου. Δες ΕΔΩ
    Το αμάξι πήρε κανονικά τώρα το πρωί . Δέν έδειξε σημάδια για μπαταρία .
    Υποπτεύομαι ειτε επαφές διακόπτη ή να είχε κολλήσει η μίζα . Χθές βράδυ ήταν εντελώς νεκρά . Άναβαν όλα τα λαμπάκια αλλά δέ ακουγόταν κάν η αντλία καυσίμου .

Προεπιλογή

ο μοχλός των φλας δουλεύει κανονικά, ή δεν έχει επαναφορά στη θέση του , όταν ισιώνεις το τιμόνι?

Προεπιλογή

έΧΕΙ ένα θέμα η φλασίερα του φλάς από τόν προηγούμενο κάτοχο . Όταν ανάβεις φλάς αριστερό δέ επανέρχεται πάντα απο μόνο του ή ανάβει μόνο του. Το έβγαλα και τα καθάρισα αλλά δέ διορθώθηκε .
    Αυτό που το επηρεάζει ;
    Θα αγοράσω μια εμπορίου ( swag ή febi) γύρω στο 20€ έχουν γιατί και η μετ/σμένη ρίσκο είναι.
    Ωστόσο έχει μια ψιλοδυσκολία ο διακόπτης μίζας όταν το σβήνεις .
    Πήγα σε ένα ηλεκτρολόγο εδω στο χωριο ( είμαι εκτός Αθηνων ) και σε αυτόν δέ έκανε τίποτα . Οπότε δέ μπορεί να ξερει σίγουρα . Συνήθως βγάζουν μίζα τα Corsa είπε .
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη meletis_m : 20-08-21 στις 18:14

Προεπιλογή

δίπλα στη φλασιέρα έχει ένα άλλο φυσάκι που ανάβει τα λαμπάκια στο ταμπλό, και αν σου ξεφύγει το χέρι και πας εκεί και το ξεκλικάρεις, ή σκόπιμα τα βγάλεις όλα γιατί θες να κάνεις βίδες το ταμπλό για να αλλάξεις λαμπάκια καντράν, μετά πρέπει να είσαι σίγουρος ότι κλικάρισε πάλι στη θέση του, αλλιώς σε μια λακούβα φεύγει από τη θέση του, και δεν κάνει κιχ μετά. Η φλασιέρα έχει στα 18 ευρώ στα καταστήματα με λάμπες αυτοκινήτων, άλλαξε τη άμεσα, είναι θέμα ασφάλειας, θα σου μπαίνουν απότομα μπροστά γιατί νομίζουν ότι στρίβεις, κωδικός 09185413

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο dimav Εμφάνιση μηνυμάτων
    δίπλα στη φλασιέρα έχει ένα άλλο φυσάκι που ανάβει τα λαμπάκια στο ταμπλό, και αν σου ξεφύγει το χέρι και πας εκεί και το ξεκλικάρεις, ή σκόπιμα τα βγάλεις όλα γιατί θες να κάνεις βίδες το ταμπλό για να αλλάξεις λαμπάκια καντράν, μετά πρέπει να είσαι σίγουρος ότι κλικάρισε πάλι στη θέση του, αλλιώς σε μια λακούβα φεύγει από τη θέση του, και δεν κάνει κιχ μετά. Η φλασιέρα έχει στα 18 ευρώ στα καταστήματα με λάμπες αυτοκινήτων, άλλαξε τη άμεσα, είναι θέμα ασφάλειας, θα σου μπαίνουν απότομα μπροστά γιατί νομίζουν ότι στρίβεις, κωδικός 09185413
    Ήδη αγόρασα γιατι είναι επίκυνδυνο της Febi blistein στα 20€ , απλώς εδω χωριό 2 μαγαζία δεν είχαν τέτοιου είδους ανταλλακτικά και είναι περίεργο ολο το διάστημα .
    Όταν φεύγει η φίσα που λές δεν ανάβουν καθόλου λαμπάκια ή απλώς είναι νεκρό και ανάβουν λαμπάκια.
    Γιατί εμένα άναβαν λαμπάκια και δεν ακουγόταν αντλία καυσίμου και νεκρή η μίζα .
    \

Προεπιλογή

αν κολλάει η μίζα, θα στο ξανακάνει

Προεπιλογή

Το ξανά έκανε . Είχα τη εργαλειοθήκη , μόλις χτύπησα το μπούτόν μίζας πήρε . Αύριο μετά τη δουλειά πηγαίνω εδώ στη επαρχία σε ηλεκτρολογειο για επισκευή μίζας .
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη meletis_m : 22-08-21 στις 22:47

Προεπιλογή

Αλλάχτηκε και η φλασιέρα του φλάς , με το παρπάνω κωδικό πήρα απο Onparts καθώς ήταν στο δρόμο μια της Febi bliestein στα 22€ . Κάθησα τη πέρασα σήμερα .
    Από το θέμα με τη θερμοκρασία δεν δείχνει να έχει θέμα αλλά και ουτε απώλεια αντιψυκτικού. Χθές που έτυχε να πάω σε μποτιλιάρισμα εντός Αθηνών μέχρι 91 πήγαινε ο αναλογικός δείκτης.
    Επισκευάστηκε και η μίζα μέσα στην εβδομάδα δέ είχε ανοιχτεί ξανά , εδω επαρχία .
    Ελπίζω να μή βγάλει τίποτα άλλο . Προγραμματίζω και υγραέριο , γράφει καθημερινά 100 χιλιόμετρα . Προς το παρόν όλα δουλεύουν μια χαρά , δέ έχω δεί κάποια δυσλειτουργία.

Προεπιλογή

Η μίζα σε τι κατάσταση ήταν?
    Δεν είναι αυτοκίνητο. ... είναι Ford

Προεπιλογή

H μίζα ήθελε σίγουρα καρβουνάκια και το μπουτόν μου είπε είναι εντάξει . Σε αμάξι πόλης πιστεύω έχει λιγότερο χρόνο ζωής , εγω το χρησιμοποιω εκτός πολής τα περισσότερα χιλιόμετρα χωρίς πολλές εκκινήσεις .
    Εμένα επάνω είχε Valeo.
    Το δυναμό δείχνει εντάξει το είδε και αυτός , δέν ακούγεται κάποιο ρουλεμάν και το μέτρησε .
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη meletis_m : 4 Εβδομάδες πρίν στις 01:53

Προεπιλογή

Όταν το είχα αγοράσει είχε ένα θέμα η πόρτα του οδηγού , είχε πάει σε φαναρτζή επιδιορθώθηκε αλλά ξανακάθησε .
    Πέρασα σήμερα , το κακό στα Corsa σε σύγκριση με άλλα αμάξια είναι την έχουν πιάσει κατευθείαν στη κολώνα και δέν έχει ρεγουλατόρο .
    Θα ρωτήσει εδώ στο Νέο κόσμο που ξέρει , εαν υπάρχουν πύροι καινούργιοι , να δούμε πώς θα συμπεριφερθεί .
    Είναι ένα θέμα να δω ποτε θα προλάβω να ξανα - περάσω γιατί εδώ Αθήνα Σάββατο οι περισσότεροι δεν λειτουργούν και κλείνουν και στίς 18:00.

Όσο αφορά λάδια και νερά το παρακολουθώ μετά τίς τελευταίες αλλαγές , δέν έχω δεί κάτι περίεργο και η θερμοκρασία λειτουργεί σε λογικά πλαίσια και εντός πόλης .
    Σε 1000 χιλιόμετρα θα κάνω και αλλαγή λαδιώ και φίλτρου καθώς συμπληρώθηκαν , κάθε 7500 τα αλλάζω.

Προεπιλογή

Προεπιλογή
    Λοιπόν σήμερα το αμάξι είχε χάσει όλο το αντιψυκτικό τα είχε ξανά πετάξει .
    Μάλλον είτε τα βραζει τα νερά ή τα χάνει από καυσαέρια σιγά σιγά και στο τέλος τα βράζει.
    Τόσο καιρό δεν είχε παρατηρηθεί απώλεια αντιψυκτικου και πίστευα ότι πηγαίναμε μια χαρά .
    Αύριο μετά τη δουλειά θα πάω συνεργείο εδώ στη Αθήνα .
    Θερμοκρασία κανονικά δουλεύει 88-92
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη meletis_m : 2 Εβδομάδες πρίν στις 14:47

Προεπιλογή

αν δεν εχει απο καπου διαρροη μαλλον πας για φλαντζα κεφαλης
    Δεν είναι αυτοκίνητο. ... είναι Ford

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο i.karampelas Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν δεν εχει απο καπου διαρροη μαλλον πας για φλαντζα κεφαλης
    Αύριο θα δανειστώ το Mazda 6 και θα ενημερώσω .
    Θα πάει συνεργείο.
    Και εγώ προς εκεί πιστεύω.
    Θερμοκρασία δεν έχει ανεβάσει. Και εδώ και 1500 χιλιόμετρα δεν είχε δώσει σημάδια μέχρι χθες που ήταν εντελώς άδειο το παγούρι και είχε πετάξει το αντιψυκτικό.

Προεπιλογή

To αμάξι πήγε συνεργειο το πρωι . Πρεσαρίστηκε το κύκλωμα και φάνηκε διαρροή σε κολλάρο και στο σφιγκτήρα . Αλλάχτηκες ο σφιγκτήρας και το παρακολουθούμε . Η τάπα στο δοχείο δείχνει να σφραγίζει σωστά.

Προεπιλογή

Μιας και εξοπλίστηκα από εργαλεία πήρα torx , πήρα και φίλτρο κλειδο και τρίποδες και υδραυλικό γρύλο έλεγα τη συντήρηση να τη κάνω μόνος μου.
    Το θέμα μου είναι τι λάδια να βάλω .
    Και τις 2 φορές έβαλα τηςHavoline texaco 10/40.
    Στις 8000 χιλιόμετρα μου έκαψε 1λτ.
    Μαζί με φίλτρα και μπουζί έλεγα να δοκιμάσω τα LM 10/40 Molygen .
    Κανονικά οι προδιαγραφές αναφέρουν dexos 2 είτε 5/30 ή 5/40 , αλλά το μοτέρ του έχει κοντά στις 200,000 χιλιόμετρα.Τουλαχιστον στο βιβλίο από τον προηγούμενο έγραφε 10/40 και δεν έγραφε μάρκα .
    Τώρα μου μένει να πάρω μέσα στη εβδομάδα 2 δυναμοκλειδα και έχω καταλήξει στη Norbar Αγγλικα

Προεπιλογή

Επιπλέον έλεγα πριν τη αλλαγή να του ρίξω και ένα καθαριστικό κινητήρα της Liqui Moly.
    Ωστόσο έχω τις επιφυλάξεις μου, άλλοι λένε ότι σε ταλαιπωρημένο μοτέρ μπορεί να προκαλέσει προβλήματα σε αντλία λαδιού . Οπότε δεν έχω αποφασισει

Προεπιλογή

castrol 10-40 , κάθε 5.000 ΚΜ αφού έχεις πάνω από 200Κ και το πας εθνική οδό, τέλος το 5-30 για το συγκεκριμένο μοτέρ.

Σελίδα 6 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 456

Παρόμοια Θέματα

1. Opel corsa 2004 τρεχω και δε φτανω
    Από τον/την TakisStam στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-04-20, 02:08
  2. opel corsa c 2004
    Από τον/την meletis_m στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 51
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-08-15, 17:46
  3. opel corsa 1.4 twinport 2004
    Από τον/την f16 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-11-12, 20:35
  4. Προγραμματισμός Εγκεφάλου OPEL Corsa 1,4 Twinport 2004 - MGI MOTORSPORT(OPEL MARKAKIS
    Από τον/την hawkwind78 στο forum Tuning (Βελτίωση)
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-06-12, 16:58
  5. Απορίες Opel Corsa C 2004
    Από τον/την Beck στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-08-10, 15:48

Δικαιώματα - Επιλογές