If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 7 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 567
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 121 έως 135 από 135

Προεπιλογή

Εάν βρώ χρόνο το Σαββατοκύριακο θα κάτσω να τα αλλάξω αλλιώς θα το πάω στο συνεργείο στήν επαρχία που θα είμαι.
    Για το καθαριστικό είμαι υπο σκέψη εάν θα το χρησιμοποιήσω , πλέον τα λάδια θα τα αλλάζω κάθε 5000 χιλιόμετρα .
    Τώρα τα έχω αφήσει 8000 χιλιόμετρα και συμπλήρωσα περίπου 800 ml , το 80% τών χιλιομέτρων το κάνει σε ανοικτό δρόμο .

Το αμάξι από το Φεβρουάριο έχει γράψει 18,000 χιλιόμετρα που ήρθε στα χέρια μου . ωστόσο το μοτέρ πιστεύω έχει ~230,000 είχε αλλάξει ο προηγούμενος πράγματα και σίγουρα είχε κατέβει και το κάρτερ .

Προεπιλογή

Κάθησα σήμερα και άλλαξα λάδια κινητήρα , φίλτρο λαδιού , και έριξα και το καθαριστικό της LM.
    Το άφησα 15 λεπτά στο ρελαντί , και άλλαξα και φίλτρο λαδιου. Το κάνει πιο νερουλά τα λάδια , τώρα τι δουλειά κάνει έχω τις αμφιβολίες .
    Το Κάρτερ στο παρελθόν πρέπει να έχει κατέβει είχε λεκέδες . Δεν ξέρω μήπως θέλει και μια φλάντζα Κάρτερ αλλά και φλάντζα καπακιού βαλβίδων θέλει σίγουρα γιατί έχει λέκε

Προεπιλογή

Αλλάχτηκαν σήμερα τα μπουζί . Είχε για 20,000 τα bosch R6.
    Έβαλα τα Bosch FLR8LDCU αυτά δίνει ο κατασκευαστής του , όπως και NGK .
    Μου έκανε εντύπωση ότι στους 2 κυλίνδρους τα μπουζί είχαν ξεσφιξει . Πρέπει να θελει μια φλάντζα καπακιού βαλβίδων . Λαδωμένα τα μπουζί δεν ήταν , θα έλεγα σαν να είχαν αρπάξει απο θερμοκρασία .
    Με δυναμοκλειδο τα έσφιξα στα 25ΝΜ.
    Με το θέμα του αντιψυκτικού το αμάξι έχει κάνει 3000 δεν έχει χάσει καθόλου , και τα λάδια είναι καθαρά . Από τη τελευταία αλλαγή έχει κάνει 4000 χιλιόμετρα .
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη meletis_m : 4 Εβδομάδες πρίν στις 15:12

Προεπιλογή

Είχα αγοράσει από εξωτερικό όλο το κέλυφος του κλειδιού .
    Είχε ξανά αλλαχτεί από το προηγούμενο κάτοχο .
    Τα άλλαξα χθες μπήκε και καινούργια μπαταρία αλλά δεν δουλεύει .
    Προσπάθησα να κάνω συγχρονισμό ξανά δηλαδή έβαλα το κλειδί στη ένδειξη 2 και πάτησα τα πλήκτρα , δεν ανταποκρίθηκε .
    Επιπλέον τη ώρα που ξεκλειδώνουν οι πόρτες ταυτόγχρονα κλειδώνουν . Δεν το παρουσιάζει συνέχεια .
    Είναι θέμα των ηλεκτρομαγνητικών κλειδαριων ; Εννοείται έχουν καθαριστεί και έχω ρίξει wd-40.
    Η opel δίνει όλο το κέλυφος μαζί με πλακέτα στα 70€ . Γνωρίζουμε πού μπορούμε να βρούμε ποιοτικό κέλυφος ; Θα ρωτήσω και σε κανενα κλειδαρά πάντως

Senior Member Το avatar του χρήστη johnpats
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Μελέτη μήπως το κέλυφος είναι σκληρό, και πατώντας το ένα κουμπί πατιέται και το δίπλα?
    Γιάννης

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο johnpats Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μελέτη μήπως το κέλυφος είναι σκληρό, και πατώντας το ένα κουμπί πατιέται και το δίπλα?
    Είναι πάνω / κάτω τα κουμπιά του , η μπαταρία είχε αλλαχτεί προσφατα , δέν έχω και άλλη να δοκιμάσω .
    Τα κουμπιά δείχνουν να πατιούνται καλά , βέβαια του ξεκλειδώματος έχει μια δυσκολία . Δέ ανταποκρίνεται καθόλου πλέον . Θέμα είχε και πρίν . Θα πάρω μπαταρία να δοκιμάσω , αλλιώς θα απευθυνώ σε μαγαζί με κλειδιά .
    Τέτοιο τύπου κλειδι είναι .

Προεπιλογή

δες η μπαταρία του κλειδιού τι τάση έχει. αναδιπλούμενο αυτός εδώ https://www.ebay.co.uk/itm/2-BUTTON-...w9mFWNiFR#rwid

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο dimav Εμφάνιση μηνυμάτων
    δες η μπαταρία του κλειδιού τι τάση έχει. αναδιπλούμενο αυτός εδώ https://www.ebay.co.uk/itm/2-BUTTON-...w9mFWNiFR#rwid
    Για το αναδιπλούμενο κόβεις άλλη λάμα και χρειάζεσαι άλλη πλακέτα .
    Το κέλυφος είχε αλλαχτεί από το προηγούμενο με ιμιτασιον και είχε μια δυσκολια. Θα δοκιμάσω άλλη μπαταρία .
    Αλλιώς θα ρωτήσω σε κανένα μαγαζί με κλειδιά

Προεπιλογή

ό,τι βγάζεις από το ένα κλειδί, βάζεις στο άλλο, σε προκαθορισμένη θέση αντιγραφή του original, περιέχει και λάμα που στη φτιάχνει ο κλειδαράς, σου κλείνει μια στιγμή και το κέλυφος και είσαι οκ. Aπο το 12/15 τοχει το corsaki , κι η μπαταρία ακόμα αντέχει, το δε κέλυφος μια χαρά...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimav : 2 Εβδομάδες πρίν στις 18:56

Προεπιλογή

To αμάξι συμπλήρωσε 25,000 χιλιόμετρα στα χέρια μου - αγοράστηκε φεβρουάριο 2021.
    Με τα λάδια της GM που έβαλα μου φάνηκε πιο θορυβώδες , τα έχει επάνω 5000 χιλιόμετρα .
    Το προετοιμάζω για Service αυτή τη φορά θα πάει σε συνεργείο δεν προλαβαίνω λόγω χρόνου .
    Επιπλέον θέλει μια φλάνζτα καπακιου , με το θερμοστάτη το παρακολούθησα ίσως είναι ιδέα μου , σε ανοικτό δρόμο κάθεται λίγο πιο πάνω απο 80 βαθμούς . Δεν έχει πέσει κάτω απο 80 . Σε σταμάτα- ξεκίνα φτάνει εώς 92.
    Επιπλέον γνωρίζούμε κανέναν εξατμισα πρός Ν.Προάστια περιοχές Δάφνη- Νέος Κόσμος - Αγ.Δημητρίος , σίγουρα θέλω ενα μεσαίο καζανάκι , έχει γίνει μπάλωμα απο τόν προηγούμενο ιδιοκτήτη
    Με το τηλεχειριρισμό του κλειδιού ακόμη δεν εχω βρεί χρόνο.

Προεπιλογή

Μιας και το αμάξι θα κάνει συντήρηση . Ακούγεται σίγουρα ο αριστερός μπιλιοφόρος αλλά κάνει και ο δεξιός .Θα αλλάξω και τους 2 + λάδια κινητήρα και φίλτρο λάδιού .
    Επιπλέον θέλω τίς φλάντζες στη βάση του φίλτρου λάδιου , χάνει και είναι ευκαιρία τώρα
    Όσο για τη εξάτμιση είναι χειροποιήτη και το είχαν κάνει κομμάτι - κομμάτι . Το τελικό έχει μια τρύπα. Οπότε πρός το παρόν δεν τη πειράζω καθόλου δεν κολλάει , είχαν βάλει σκέτη λαμαρίνα.
    Γράφει καθημερινά χιλιόμετρα , και λογικά εάν συνεχίσω με αυτο το ρυθμό τα χιλιόμετρα θα μπεί επάνω ενα υγραέριο .

Προεπιλογή

να το ξερα Μελέτη, ότι θα φρόντιζες τόσο πολύ το Corsaki, θα σου δινα το δικό μου προσεγμένο αμαξάκι , τον Φλεβάρη, κρίμα...

Προεπιλογή

Το πήρα το αμάξι , όντως φαίνεται η διαφορά . Χτύπαγε ο αριστερος μπιλιοφόρος και είχε αρχίσει και ο δεξιός , ειδικά όταν έστριβες τιμόνι.
    ίσως είχε αρπάξει επειδή είχα αργήσει να αλλάξω τις φούσκες και είχε φύγει γράσσο . Αλλά δεν το είχαν αλλάξει ξανά .
    Πλέον το αμάξι όσο αφορά το σύστημα διεύθυνσης έχουν αλλαχτεί τα περισσότερα , έχουν αλλαχτει όλες οι φούσκες , και η κρεμαγίερα με το σέτ επισκευής που είχε διορθωθει δε έχει παρουσιάσει κατι εδω και 25000 χιλιόμετρα που έχω το αμάξι .

Προεπιλογή

Όσο αφορά το κλειδί με τηλεχειρισμό βρήκα χρόνο σήμερα. Η μπαταρία δέν ήταν ειχε μετρηθεί και είχα αλλάξει κιόλας .
    Ρώτησα σε κλειδαρά , το έβαλε το κλειδί σε διαγνωστικό και δέν έδινε σήμα το κλειδί . Το αμάξι παίρνει κανονικά .
    Μου είπε δε αξίζει το συγκεκριμένο κλειδί . Υπάρχει δυνατότητα να πάρει το chip και να το βγάλει . Σε αναδιπλούμενο , δέ θέλει προγραμματισμό μέσω διαγνωστικού ,θα μου κοστίσει 50€ .

Senior Member Το avatar του χρήστη johnpats
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο meletis_m Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όσο αφορά το κλειδί με τηλεχειρισμό βρήκα χρόνο σήμερα. Η μπαταρία δέν ήταν ειχε μετρηθεί και είχα αλλάξει κιόλας .
    Ρώτησα σε κλειδαρά , το έβαλε το κλειδί σε διαγνωστικό και δέν έδινε σήμα το κλειδί . Το αμάξι παίρνει κανονικά .
    Μου είπε δε αξίζει το συγκεκριμένο κλειδί . Υπάρχει δυνατότητα να πάρει το chip και να το βγάλει . Σε αναδιπλούμενο , δέ θέλει προγραμματισμό μέσω διαγνωστικού ,θα μου κοστίσει 50€ .
    Μελέτη μήπως έχουν χαλάσει οι ακροδέκτες της μπαταρίας ή τα κουμπί στο κλειδί?
    Υπάρχει η περίπτωση να έχει πιάσει υγρασία ο χαλκός στο σημείο της πλακέτας που μπαίνει η μπαταρία.
    Δοκίμασε σαν απευκταια λύση το πλύσιμο της πλακέτας με υγρό καθαρισμού πλακετων,και αν έχεις κολλητήρι να περάσεις ξανά ολες τις κολλήσεις.
    Αν κολλήσεις κάπου πες μου
    Γιάννης

Σελίδα 7 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 567

Παρόμοια Θέματα

1. Opel corsa 2004 τρεχω και δε φτανω
    Από τον/την TakisStam στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-04-20, 02:08
  2. opel corsa c 2004
    Από τον/την meletis_m στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 51
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-08-15, 17:46
  3. opel corsa 1.4 twinport 2004
    Από τον/την f16 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-11-12, 20:35
  4. Προγραμματισμός Εγκεφάλου OPEL Corsa 1,4 Twinport 2004 - MGI MOTORSPORT(OPEL MARKAKIS
    Από τον/την hawkwind78 στο forum Tuning (Βελτίωση)
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-06-12, 16:58
  5. Απορίες Opel Corsa C 2004
    Από τον/την Beck στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-08-10, 15:48

Δικαιώματα - Επιλογές