If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 8 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 6789 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 141 έως 160 από 168

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο dimav Εμφάνιση μηνυμάτων
    230000χλμ χωρίς να μείνει από δυναμό, τουδωσε παράτα ο ανοικτός δρόμος.
    Απο εβδομάδα λέω να πάω σε ηλεκτρολόγο να μετρήσει το δυναμό και αναλόγως θα κανονίσω . Πάντως κάποια αλλαγή δεν έχω δει εκτός εάν με αφήσει ξαφνικά

Προεπιλογή

Πολύμετρο δεν έχεις Μελέτη, στο ρελαντί πάνω από 14, και όταν ειναι κρύο, για το πρώτο μισό λεπτό να είναι γύρω από το 14,5

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο dimav Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύμετρο δεν έχεις Μελέτη, στο ρελαντί πάνω από 14, και όταν ειναι κρύο, για το πρώτο μισό λεπτό να είναι γύρω από το 14,5
    Είναι το μόνο που δε μου είχε χρειαστεί . Μέσω opcom μπορώ να το δω; Αλλιώς από εβδομάδα θα ασχοληθώ. Αυτές τις ημέρες έτσι και αλλιώς δεν θα το μετακινήσω δεν έχω και δουλειά για να κάνει χιλιόμετρα καθημερινά

Προεπιλογή

ένα πολύμετρο είναι πάντα χρήσιμο, πάρε ένα οπωσδήποτε με ψηφιακή οθόνη, αυτόματο, να δείχνει max-min τιμές, και 20Α ένταση τουλάχιστον. Το op-com το δείχνει πρώτο ψηλά στη λίστα.

Προεπιλογή

Πέρασα σήμερα από τον ηλεκτρολόγο στόν οποίο είχαμε φτιάξει και τη μίζα . Μέτρησε και με φορτίο και χωρίς και το δυναμό μου είπε είναι εντάξει στίς μετρήσεις . Ίσως ευθύνεται η μπαταρία που είναι πεσμένη ( από το 2017) δέ έχει δώσει ωστόσο σημάδια. Να βρώ λίγο χρόνο και θα τη βγάλω να τη φορτίσω και με φορτιστή στο σπίτι . Πάντως κάποια άλλη ένδειξη δέ μου έχει εμφανίσει π.χ λαμπάκι μπαταρίας .

Senior Member Το avatar του χρήστη johnpats
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο meletis_m Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πέρασα σήμερα από τον ηλεκτρολόγο στόν οποίο είχαμε φτιάξει και τη μίζα . Μέτρησε και με φορτίο και χωρίς και το δυναμό μου είπε είναι εντάξει στίς μετρήσεις . Ίσως ευθύνεται η μπαταρία που είναι πεσμένη ( από το 2017) δέ έχει δώσει ωστόσο σημάδια. Να βρώ λίγο χρόνο και θα τη βγάλω να τη φορτίσω και με φορτιστή στο σπίτι . Πάντως κάποια άλλη ένδειξη δέ μου έχει εμφανίσει π.χ λαμπάκι μπαταρίας .
    Ο ηλεκτρολογος επρεπε να ελεγξει το πιο σημαντικο πραγμα στην μπαταρια,τα αμπερ εκκινησης.....Ολα τα αλλα ειναι να χαμε να λεγαμε...
    Ρε τι παπατζες υπαρχουν εκει εξω....
    Γιάννης

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο johnpats Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο ηλεκτρολογος επρεπε να ελεγξει το πιο σημαντικο πραγμα στην μπαταρια,τα αμπερ εκκινησης.....Ολα τα αλλα ειναι να χαμε να λεγαμε...
    Ρε τι παπατζες υπαρχουν εκει εξω....
    Τη μπαταρία τη έβγαλα από το αμάξι το μεσημέρι . Τη έβαλα στο φορτιστή και έδειξε 60% . Υποτίθεται φορτίζει . Αύριο θα τη βάλω επάνω ξανά . Μάλλον τα έχει φάει τα ψωμιά της . Είναι 07/2017 .
    Είμαι επαρχία αυτές τις ημέρες και έκανε και μετακόμιση ο ηλεκτρολόγος .

Προεπιλογή

4 1/2 χρονια??? Μια χαρα εισαι.

3 χρονων bosch s3, αρχισε να μου...''κλεινει'' το ματι!!
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Προεπιλογή

Παρατηρούσα τις τελευταίες ημέρες λεκέδες από λάδι . Και νομίζω ότι τα καίει τα πετάει από τη εξάτμιση . Τα μπουζί του είναι πεντακάθαρα και δεν έχει δώσει σημάδια άσπρου καπνού .
    Πριν που είχα αλλάξει λάδια κινητήρα και φίλτρο έχανε η βάση φίλτρου λαδιού και είχα πάρει το oring που δίνει ως ανταλλακτικό . Είναι 2 παράξενα σε σχήμα . Τώρα που το πρόσεξα από εκεί με φακό ξανά χάνει από εκεί .

Προεπιλογή

Στην επομενη αλλαγη λαδιων, ξεβιδωνεις την βαση μαζι με το φιλτρο, 2 βιδες ειναι αν θυμαμαι καλα ή 3, και την αλλαζεις την φλαντζα, ειναι ευκολο.

Λαδια αν σου καιει, λογικα η εξατμιση σου θα ειναι λαδωμενη, σε Golf 1600, οταν εφτασε η καταναλωση 1λτ/1000km, η εξατμιση ειχε γλιτσα πισω, , ειχε ξεκινησει απο 300ml, και ακομα και στο λιτρο οταν εφτασε δεν καπνιζε καθολου ομως, απο τον καθρευτη το βραδυ οταν κοιτουσες πισω, και τα εκαιγε απο ελατηρια οπως αποδειχτηκε μετεπειτα.
    Αν τα καις απο τσιμουχακια, βρες μια κατηφορα μεγαλη, αστο να ρολαρει με ταχυτητα μεσα οσο μπορεις περισοτερο, και μετα δωσε γκαζι να φυγεις, αν πεταξει συνεφο απο πισω ειναι απο τσιμουχακια.

Προεπιλογή

μπραβο νικ εγκυκλοπαιδεια εισαι

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Karaman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην επομενη αλλαγη λαδιων, ξεβιδωνεις την βαση μαζι με το φιλτρο, 2 βιδες ειναι αν θυμαμαι καλα ή 3, και την αλλαζεις την φλαντζα, ειναι ευκολο.

Λαδια αν σου καιει, λογικα η εξατμιση σου θα ειναι λαδωμενη, σε Golf 1600, οταν εφτασε η καταναλωση 1λτ/1000km, η εξατμιση ειχε γλιτσα πισω, , ειχε ξεκινησει απο 300ml, και ακομα και στο λιτρο οταν εφτασε δεν καπνιζε καθολου ομως, απο τον καθρευτη το βραδυ οταν κοιτουσες πισω, και τα εκαιγε απο ελατηρια οπως αποδειχτηκε μετεπειτα.
    Αν τα καις απο τσιμουχακια, βρες μια κατηφορα μεγαλη, αστο να ρολαρει με ταχυτητα μεσα οσο μπορεις περισοτερο, και μετα δωσε γκαζι να φυγεις, αν πεταξει συνεφο απο πισω ειναι απο τσιμουχακια.

Η εξάτμιση είναι καθαρή . Στη προηγούμενη αλλαγή λαδιών πείραξα τη βάση φίλτρο λαδιού γιατί έχανε. 3 βίδες έχει η βάση .Ίσως να μη σφράγισε σωστά , γιατί είχα τις φλάντζες από μαγαζί με Όπελ.
    Θα το δω μήπως είναι από τσιμουχακια βαλβίδων.
    Αλλά σίγουρα από κάπου χάνει γιατί εκεί που το παρκάρω βλέπω λεκέδες . Το πιο πιθανόν είναι από τη βάση φίλτρου.
    Γιατί το ψευτοκαπακο είναι καθαρό .
    Το Κάρτερ δεν έχει πειράχτει για να πεις ότι χάνει από το Κάρτερ . Θα το πλύνω και από κάτω τώρα.

Προεπιλογή

Αν δεν εχει λαδιλα η εξατμιση, μην πειραζει τιποτα. Δες απο που χανει μονο.

Προεπιλογή

Λάδια τελικά έχανε απο τη τάπα του κάρτερ . Τη έσφιξα και θα το παρακολουθήσω . Είχε μπεί και καινούργια ροδέλα όταν αλλάχτηκαν τα λάδια .
    Εγω νόμιζα απο τήν βάση του φίλτρου λαδιού αλλά απο εκει δεν χάνει . Πλύθηκε και απο κάτω το αμάξι.
    Επειδή εξ αρχής έκανε θόρυβο η εξάτμιση , πλέον είναι κουραστικό , αγοράστηκαν μεσαίο και τελικό εμπορίου στα 140€ . Έκανα μια βόλτα στα μετ/σμενα αλλά ήταν χειρότερα και απο αυτά που έχει .
    Έλεγα μήπως έπαιρνε κόλλημα η δικιά του αλλά έχει σαπίσει και ειδικά το τελικό καζανάκι έχει ανοίξει μια τρύπα .
    Να βρώ χρόνο και θα τα περάσω γιατι καθημερινά γράφει χιλιόμετρα και δεν προλαβαίνω .

Προεπιλογή

Το είδα σήμερα . Τα φώτα της όπισθεν δεν ανάβουν πάντα .
    Εάν κουνάς λίγο το λεβιέ ταχυτήτων ανάβουν.
    Η βαλβίδα όπισθεν είναι αυτή επάνω στο σασμάν ;
    Θα καθαρίσω με ένα σπρέι επαφών για αρχή το λεβιέ .

Προεπιλογή

Άφησα σήμερα το corsa θα αλλαχτεί μεσαίο και τελικό . Το τελικό ήταν εντελώς σάπιο . Και όλη η σωλήνας θα αλλαχτεί .Ο προηγούμενος το είχαν φτιάξει κομμάτι κομμάτι . Θα μου πάει γύρω στα150€ . Είχε γίνει κουραστικό καθημερινά
    Επιπλέον θα ξανά πάει στο φαναρτζη καθως κάθησε η πόρτα του οδηγού ξανά . Μου το είχε πει κιόλας .
    Θέλει βγάλσιμο η πόρτα και κόλλημα ο κάτω μεντεσες .
    Είναι κολλητός στα opel δεν είναι όπως σε αλλά και δεν ρεγουλαρεται. Έχει ρωγμή .
    Θέλει να βγει η πόρτα , κόλληση , και βάψιμο τοπικά .
    Από τα χρόνια και τη χρήση έχει δημιουργηθεί + ότι τα διόπτρα αμάξια έχουν βαριές πόρτες σε σύγκριση με τα τετραπορτα

Προεπιλογή

Μήπως είναι σάπιο στο σημείο του μεντεσέ; Δύσκολο να κρεμάσει έτσι όπως το λες χωρίς να έχει η τρακάρεις ή σκουριάσει. Εγώ τουλάχιστον δεν το έχω ακούσει πάλι. Ρωγμή σε μεντεσέ πρώτη φορα
    Δεν είναι αυτοκίνητο. ... είναι Ford

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο i.karampelas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως είναι σάπιο στο σημείο του μεντεσέ; Δύσκολο να κρεμάσει έτσι όπως το λες χωρίς να έχει η τρακάρεις ή σκουριάσει. Εγώ τουλάχιστον δεν το έχω ακούσει πάλι. Ρωγμή σε μεντεσέ πρώτη φορα
    Όχι δε έχει σαπίσει , ούτε έχει χτυπήσει η πόρτα οδηγού.
    Ο φανοποιος που το είδαμε πριν λίγο καιρό μου είπε είναι συχνό θέμα στο corsa και ειδικά στα διπορτα. Πρέπει να βγάλει πόρτα , να βγάλει το μεντεσέ και να το κολλήσει μάλλον όχι το μεντεσέ . Εάν το προσέξεις φαίνεται .
    Αφού το κολλήσει θα κάνει και ένα τοπικό βάψιμο .
    Θα το φτιάξω από εβδομάδα , απλώς είχαμε πει μήπως κρατούσε με αλλαγή πυρών με επιφύλαξη .

Προεπιλογή

Δυστυχώς επιβεβαιώθηκα αυτό που φοβόμουν από το καλοκαίρι που είχα απώλειες αντιψυκτικου και είχα αλλάξει κάποια πράγματα . Πάμε για φλάντζα καθρέφτη . Σήμερα το είδα είχε πέσει η στάθμη άνοιξα τη τάπα αντιψυκτικου και μας εμφανίστηκε η λεγόμενη μαγιονέζα - φλάντζα καθρέφτη.
    Το θεμα είναι ασχολείσαι μονο με φλάντζα καθρέφτη ή το σωστό ειναι και φλάντζα κεφαλής .
    Το αμάξι όλο αυτό το διάστημα δε έχει ανεβάσει θερμοκρασία ,και κάνει καθημερινα 70 χιλιομετρα . Η τάπα του λαδιού κινητήρα είναι καθαρή μόνο του δοχείου του αντιψυκτικου είχε βρώμα , όπως φαίνεται .

Προεπιλογή

Μου ξανά έχασε αντιψυκτικό χωρίς να το κάνει μαγιονέζα οπότε πάω για φλάντζα καθρέφτη μόνο +σετ καδένα.
    Πήγα ρώτησα στο συνεργείο που πάω . Μαζί όλα και εργασία 210€

Σελίδα 8 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 6789 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Opel corsa 2004 τρεχω και δε φτανω
    Από τον/την TakisStam στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-04-20, 02:08
  2. opel corsa c 2004
    Από τον/την meletis_m στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 51
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-08-15, 17:46
  3. opel corsa 1.4 twinport 2004
    Από τον/την f16 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-11-12, 20:35
  4. Προγραμματισμός Εγκεφάλου OPEL Corsa 1,4 Twinport 2004 - MGI MOTORSPORT(OPEL MARKAKIS
    Από τον/την hawkwind78 στο forum Tuning (Βελτίωση)
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-06-12, 16:58
  5. Απορίες Opel Corsa C 2004
    Από τον/την Beck στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-08-10, 15:48

Δικαιώματα - Επιλογές