If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 8 από 8

Προεπιλογή Σερβόφρενο Opel Astra H GTC

Καλησπέρα σε όλους
    Σε astra h gtc ΄07 έχω ξεφύσημα αέρα πίσω από το πετάλ του φρένου όταν το αμάξι δουλεύει.Όταν πιέσω το πετάλ σταματάει ο αέρας. Η μεμβράνη από το σερβό φρενο δεν έχει σκιστεί διότι φρένα έχω κανονικά ,με το παραμικρό κοκαλώνει, συν ότι δεν έχω ούτε αρρυθμίες ούτε αστάθειες στις στροφές Οπότε συμπτώματα σερβού δεν έχω . Από όσο ξέρω, ξεραίνεται η τσιμούχα που έχει μέσα και χάνει από εκεί αέρα. Γνωρίζει κάποιος αν αλλάζεται η τσιμούχα μόνο ή αν πηγαίνει κομπλέ με το σερβόφρενο ολόκληρο ;

Προεπιλογή

Οταν σβησεις τον κινητηρα δηλαδη το φρενο γινεται πετρα??? Δεν αλλαζει η τσιμουχα, το αλλαζεις κομπλε. Δεν θα βρεις στο εμποριο δηλαδη.
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Προεπιλογή

Εξαρτάται από που χάνει. Αν χάνει από την μεμβράνη πάει για πέταμα όπως λέει κ ο karaman. Αν χάνει από την πίσω λαστιχένια φλάτζα για κάποια αυτοκίνητα υπάρχει ανταλλακτικό.
    Opel Astra G = Ο μαθουσαλίξ

Renault Clio Turbo = Ο στριφτούλης

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Karaman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οταν σβησεις τον κινητηρα δηλαδη το φρενο γινεται πετρα??? Δεν αλλαζει η τσιμουχα, το αλλαζεις κομπλε. Δεν θα βρεις στο εμποριο δηλαδη.

Όταν σβήσω το αυτοκίνητο , το φρένο συμπεριφέρεται φυσιολογικά. Δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα στο πετάλ του φρένου ή στην αίσθηση του. Όλα είναι όπως πρέπει εκτός από το μικρό ξεφύσημα που υπάρχει από την τσιμούχα.

Προεπιλογή

Φαίνεται ότι χάνει από την τσιμούχα και όχι από την μεμβράνη εφόσον όλα είναι φυσιολογικά χωρίς να έχει αλλάξει κάτι. Τσιμούχα γνήσια δεν βρήκα πουθενά να πουλάνε ξεχωριστά.

Προεπιλογή

Αν χανεις απο την τσιμουχα του σερβο, η οποια τσιμουχα ειναι αυτη που ειναι πανω στο πενταλ του φρενου, και οπως γραφει και ο κουμπαρος ποιο πανω ειναι λαστιχενια και οχι σαν τις κοινες τσιμουχες λαδιου. Λογικα μετα απο πχ 2-3 λεπτα μετα το σβησιμο του κινητηρα το φρενο σου πρεπει να γινεται πετρα, δηλαδη αν εχεις διαρροη, δεν θα κραταει και υποπιεση.

Το αμαξι μηπως ειναι τουρμπο??? Ειχα παρομοιο προβλημα σε τουρμπατο αμαξι, το οποιο προκληθηκε απο χαλασμενες βαλβιδες αντιεπιστροφης που υπαρχουν στα σωληνακια τροφοδοσιας της υποπιεσης του σερβοφρενου, με αποτελεσμα να μου πεταξει την τσιμουχα.
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Karaman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν χανεις απο την τσιμουχα του σερβο, η οποια τσιμουχα ειναι αυτη που ειναι πανω στο πενταλ του φρενου, και οπως γραφει και ο κουμπαρος ποιο πανω ειναι λαστιχενια και οχι σαν τις κοινες τσιμουχες λαδιου. Λογικα μετα απο πχ 2-3 λεπτα μετα το σβησιμο του κινητηρα το φρενο σου πρεπει να γινεται πετρα, δηλαδη αν εχεις διαρροη, δεν θα κραταει και υποπιεση.

Το αμαξι μηπως ειναι τουρμπο??? Ειχα παρομοιο προβλημα σε τουρμπατο αμαξι, το οποιο προκληθηκε απο χαλασμενες βαλβιδες αντιεπιστροφης που υπαρχουν στα σωληνακια τροφοδοσιας της υποπιεσης του σερβοφρενου, με αποτελεσμα να μου πεταξει την τσιμουχα.

Το αμάξι είναι το ατμοσφαιρικό με τα 115(Ζ16ΧΕR). Όσο για ΄το κόκκαλο' στο πετάλ του φρένου δεν παρατήρησα κάτι όταν είναι σβηστό, αντιθέτως φαίνεται φυσιολογικό. Θα το ξανακοιτάξω βέβαια για σιγουριά.

Προεπιλογή

Eπανέρχομαι για ενημέρωση στο θέμα, ήταν το λάστιχο από την πλευρά του πετάλ, δεν υπάρχει ανταλλακτικό για αυτό οπότε πήγαμε για ολόκληρο σερβό της TRW, αλλάχθηκε, μπήκαν κι καινούργια υγρά και όλα καλά.

Παρόμοια Θέματα

1. Tρελή Ιδέα για το AirWellness Aroma System Opel Astra K προσαρμοσμένο σε Astra H
    Από τον/την ΕΥΔΟΚΙΜΟΣ ΑΣΤΡΑΚΙΑΣ στο forum Interior (Εσωτερικά)
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-03-17, 19:30
  2. Opel Astra 1.3 diesel ή Opel corsa 1.3 diesel ????
    Από τον/την ntinos στο forum Opel
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-05-14, 14:34
  3. Car DVD Video Opel Astra J σε astra gtc
    Από τον/την opelara στο forum I.C.E.
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-01-12, 16:17
  4. Opel Astra GTC Paris Concept, το νέο Astra GTC
    Από τον/την espoff στο forum Opel
    Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-09-10, 22:07
  5. Opel Astra ή Opel Insignia???