If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 11 από 11

Προεπιλογή Corsa D diesel 1.3 προβλημα στο πενταλ γκαζιου

Καλησπερα παιδια, εμενα εβγαλε μια βλαβη με το πενταλ γκαζιου, δεν με αφηνει να παω πανω απο 3,5 στροφες και μετα απο 1-2 λεπτα νεκρωνει το πενταλ γκαζιου και ανεβαζει μονο του στροφες στις 1500 σταθερα μονιμα, το σβηνω και το ξαναβαζω μπροστα και παλι τα ιδια.
    Το πηγα σε διαγνωστικο και βγαζει 2 βλαβες, στο πενταλ 1 και πενταλ 2 , η μια λεει υψηλο σημα.

Βιαβασα μια παρομια βλαβη σε φιλο με ASTRA εδω μεσα και καποιος κ. Ζαχος ειναι πολυ καλος μαστορας, (με το κουτι ασφαλειων λεει οτι κατι συμβαινει) αλλα καποια μυνηματα λειπουν και δεν μπορεσα να καταληξω καπου.

Ετυχε βρε παιδια σε κανενα αλλον, γιατι ενας ηλεκτρολογος μου λεει πας για εγκεφαλο και πηγα να παθω εγκεφαλικο.
    Κυριε Ζαχο αν γνωριζετε την βλαβη θα σας ημουν υπόχρεος να με βοηθησετε, το μαιλ μου ειναι ntinosmimis@gmail.com ή μπορω να σας στειλω καποιο ανταλακτικο να το επισκευασετε και να μου ξαναστειλετε.
    Ευχαριστω εκ των προτερων.

Προεπιλογή

Παιδια , τελικα πηρε νερο ο εγκεφαλος, οι λαλακες οι γερμανοι πηγαν και βαλανε τον εγκεφαλο μηχανης μεσα στον νεροχυτη, ετσι και βουλωσει απο φυλλα τοτε τον ήπιαμε , ειμαστε για 300-400€ με γνησιο μεταχειρισμένο εγκεφαλο.

Προεπιλογή

Στο corsa d είναι ο εγκέφαλος στον νεροχύτη? Δεν το θυμάμαι. Στο c ναι και πολλά είχαν τέτοιο πρόβλημα.
    Που έγινε η διάγνωση? Σε γενικό συνεργειο ή εξειδικευμενο?
    Δεν είναι αυτοκίνητο. ... είναι Ford

Προεπιλογή

Σε ηλεκτρολογιο εγινε η διαγνωση, οχι σε εξειδικευμενο. Ναι ο εγκεφαλος μηχανης ειναι στον νεροχυτη. Δεν υπαρχει δικαιολογια για την συγκεκριμενη τοποθετηση των γερμανων του εγκεφαλου στον νεροχυτη, αυτο ειναι σχεδιασμενο ετσι για να παρει νερο μετα απο χρονια νερο ή ο σχεδιαστης βαρεθηκε να τον βαλει μεσα απο το καπο.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο i.karampelas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο corsa d είναι ο εγκέφαλος στον νεροχύτη? Δεν το θυμάμαι. Στο c ναι και πολλά είχαν τέτοιο πρόβλημα.
    Γιαννη στα πετρελαια ο εγκεφαλος απο οσο εχω δει ειναι μεσα στο νεροχυτη στη δεξια πλευρα οπως κοιταμε το μοτερ, δεν ειναι σαν τα βενζινα που εχουμε εμεις!

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ntinosmimis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ηλεκτρολογιο εγινε η διαγνωση, οχι σε εξειδικευμενο. Ναι ο εγκεφαλος μηχανης ειναι στον νεροχυτη. Δεν υπαρχει δικαιολογια για την συγκεκριμενη τοποθετηση των γερμανων του εγκεφαλου στον νεροχυτη, αυτο ειναι σχεδιασμενο ετσι για να παρει νερο μετα απο χρονια νερο ή ο σχεδιαστης βαρεθηκε να τον βαλει μεσα απο το καπο.
    Χωρις να υποστηριζω την Opel, δεν εχω μετοχες αλλωστε, ο νεροχυτης των αμαξιων μπορει να προκαλεσει πολλες ζημιες αν δεν τον προσεξεις έχοντας παραδειγματα απο αλλα αμαξια και φθηνοτερα και πολυ ποιο ακριβα απο τα corsa!
    Και εμενα απο σπασμενο νεροχυτη που μεταγε τα νερα πανω στο μοτερ, ομως λογο οτι το προλαβα δεν επαθα αλλες ζημιες!

Αν ο εγκεφαλος ηταν μεσα στη μηχανη και στο εκαιγε λογο θερμοκρασια του μοτερ ή απο κατι πλυσιματα που βλεπω σε πλυντήρια με πιεστικο στο μοτερ χωρις να σκεπασουν τιποτα παλι τα ιδια θα λεγαμε πιστευω!

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο i.karampelas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο C το έχει σε περιέργο μέρος . Αντλεί όλη τη θερμότητα . Μέχρι στιγμής δέν εχει βγάλει θέμα εμένα που το πήρα μεταχειρισμένο . Πολλοί την έχουν πατήσει με τη βαλβίδα πίεσης λαδιου και τη πλεξούδα. Ήταν η πρώτη δουλειά που έκανα και καθάρισα . Δέν φαίνεται να χάνει .

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο GEO-07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιαννη στα πετρελαια ο εγκεφαλος απο οσο εχω δει ειναι μεσα στο νεροχυτη στη δεξια πλευρα οπως κοιταμε το μοτερ, δεν ειναι σαν τα βενζινα που εχουμε εμεις!
    Δεν το ήξερα αυτό Γιώργο. Νόμιζα πως είναι παν της βενζίνης. Ευχαριστώ
    Δεν είναι αυτοκίνητο. ... είναι Ford

Προεπιλογή

Ο εγκεφαλος ειναι εκει γιατι συμφωνα με τον κατασκευαστη δεν θα αντιμετωπισει κανενα προβλημα. Οι οδηγιες του εργοστασιου προς τις αντιπροσωπειες ειναι σε καθε τακτικη συντηρηση δλδ καθε χρονο να γινεται καθαρισμος πραγμα που κανεις δεν κανει.
    By the way βρες ενα καταστημα επισκευης εγκεφαλων να τον πας να στον φτιαξει. Εσυ...οχι ο μαστορας.
    Opel Astra G = Ο μαθουσαλίξ

Renault Clio Turbo = Ο στριφτούλης

Προεπιλογή

Πολλα μοντελα τον εχουν στον νεροχυτη τον εγγεφαλο, το περιστατικο του παιδιου μου θυμισε παρομοια εμπειρια στο 1ο caddy που ειχαμε και ο εγγεφαλος ηταν μεσα στον νεροχυτης, ψαχνοντας διαφορα μαστορια εκεινο τον καιρο μια απλη τελικα βλαβη οπως αποδειχτηκε μετεπειτα, ο τελευταιος που την ξεκουμπωσε και κουμπωσε την φυσα του εγγεφαλου, αχρηστεψε και την τσιμουψα της η οποια απο την υγρασια πρασινισε ολη μαζι με τον εγγεφαλο, κοστος τοτε 2001 πρεπει να ηταν γιατι ειχαμε δραχμες ακομα, 1.300.000δρχ εγγεφαλος καινουριος, με αποσυρση του παλιου -500.000δρχ.

Εκπληξη μου προκαλεσε η παρακατω εικονα, οταν περνουσαμε cruise control στου ξαδερφου μου το passat, 2003 μοντελο, που και αυτο τον εχει στον νεροχυτη, αλλα τοτε ο γερμανος του περισεβε πολυτελεια!!! Τωρα στα σημερινα μοντελα πετανε τον εγγεφαλο μεσα στην μηχανη, λες και ειναι αναλωσιμος, οπως πχ στο astra h που ειναι βιδωμενος πανω στην πολλαπλη εισαγωγης!!!!!!!!! αναθεμα αυτον που το σκεφτηκε.....

Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Προεπιλογή

Παιδια, δεν νοείτε σημερα να βαλουν ηλεκτρονική συσκευη μεσα στο νερο οσο και καλα να την σφραγίσουν. Ενταξει τωρα, ειναι καθαρα για κερδοσκοπικους λογους, δηλαδη δεν χωραγε πουθενα μεσα στο καπο? οι αλλες εταιριες γιατι τον βαζουν σε στεγανο μερος?? εψαχνα σχεδον σε ολο το car.gr για μεταχειρισμενο εγκεφαλο και μου λεγανε οι μαγαζατωρες, ''μα τι εγινε με αυτa τa corsa, οι περισσότεροι ειχαν ξεμείνει .
    Τελος παντων , με το ζορι βρηκα εναν και τον εβαλα, οι περισσοτεροι τον δινουν 400-450 ετοιμο αφου τους στειλεις τον δικο σου να τον αντιγραψουν. ενω στην οπελ καινουριος ειναι στα 2000€, οσο αξίζει το αμαξι δηλαδη.

Παρόμοια Θέματα

1. Opel corsa diesel immobilizer προβλημα
    Από τον/την Panos93gr στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-04-17, 10:51
  2. opel corsa d diesel προβλημα
    Από τον/την bill1995 στο forum Opel
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-08-16, 21:46
  3. ZAFIRA OPC 2007 ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟ ΠΕΤΑΛΙ ΓΚΑΖΙΟΥ
    Από τον/την billkosyf στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-03-16, 19:48
  4. προβλημα σε πατημα του γκαζιου!!!
    Από τον/την takis.bobo στο forum Κινητήρες Opel
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-08-15, 21:55
  5. προβλημα γκαζιου σε vectra b
    Από τον/την kyrkat στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-07-09, 12:20

Δικαιώματα - Επιλογές