If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 20 από 22

Προεπιλογή Λάδια για κινητήρα

Πήρα μεταχειρισμένο ένα opel corsa D 1.2 2009 βενζίνη.
    Φοράει τον Ζ12χερ κινητήρα.

Απο αυτόν που το αγόρασα είναι και συνεργείο αυτοκινήτων και μου έβαλε λάδια 10w - 40 λίγο που το έψαξα είδα οτι θέλει 5w - 30
    Ποιο είναι το σωστό λάδι να βάλω?
    Το αυτοκίνητο έχει 105.000 χλμ. δεν ξέρω αν είναι πραγματικά ή όχι.

Προεπιλογή

5-30 θέλει, με προδιαγραφή dexos 2.

Προεπιλογή

Και 10-40 παιρνει και 5-30...
    Προδιαγραφη ή dexos 2 ή GMLLA025.
    Αν δεν καίει λάδια βάζεις 5-30. Αν καίει, 10-40
    Opel Astra G = Ο μαθουσαλίξ

Renault Clio Turbo = Ο στριφτούλης

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο koumparos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και 10-40 παιρνει και 5-30...
    Προδιαγραφη ή dexos 2 ή GMLLA025.
    Αν δεν καίει λάδια βάζεις 5-30. Αν καίει, 10-40
    Αυτός έβαλε 10w-40 total classic 7.
    Εγώ σκεφτόμουν να έβαζα τα total QUARTZ 7000 αλλά δεν έχει τις προδιαγραφές που αναφέρεις. (αυτά βάζω και στο mercedes c180 w202 1997) και μέχρι τώρα είμαι ευχαριστημένος.
    Υπάρχει πρόβλημα αν δεν έχεις τις συγκεκριμένες προδιαγραφές?

Το αυτοκίνητο το έχω κάνει γύρο στις 4,500 χιλ.. και ως τώρα δεν έχει κάψει λάδια.. Θα το αφήσω να πάει στις 7.000-8.000χιλ. για να δω αν κάψει μέχρι τότε. Αν δεν κάψει να το αφήσω με τα 10w 40 ή να το γυρίσω στα 5w-30?

Προεπιλογή

*total QUARTZ 7000 10w-40

Προεπιλογή

Εγώ με ίδιο κινητήρα με εσένα βάζω 5-30 dexos 2. Επίσης θα σου έλεγα πως μπορείς αν σε ενδιαφέρει να του βάλεις και αεριο. Ο κινητήρας μας το δέχεται πάρα πολύ καλά
    Δεν είναι αυτοκίνητο. ... είναι Ford

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο i.karampelas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ με ίδιο κινητήρα με εσένα βάζω 5-30 dexos 2. Επίσης θα σου έλεγα πως μπορείς αν σε ενδιαφέρει να του βάλεις και αεριο. Ο κινητήρας μας το δέχεται πάρα πολύ καλά
    Στην επόμενη αλλαγή θα βάλω 5-30 Total QUARTZ INEO MDC Dexos 2, ελπίζω να μην έχω θέμα, τώρα αυτός γιατί μου έβαλε 10-40 δεν ξέρω. Απλά εγώ φοβάμαι μην τα ρουφήξει, την είχα πατήσει έτσι με το mercedes που αναφέρω και πιο πάνω, είχαμε βάλει αυτό που προτείνει η mercedes και μετά απο 4000χιλ. άναψε λαμπάκι λαδιού, τα είχε κάψει για πλάκα, μετά βάλαμε τα 10-40 και απο τότε συμπληρώνω στις 6,500χιλ, ούτε μισό κιλό, στις 8000 τα αλλάζω.
    Αέριο δεν θέλω να βάλω. Απο την στιγμή που δεν είναι εργοστασιακό δεν θέλω να το πειράξω, άσε που δεν καίει πολύ τώρα με βενζίνη.

Προεπιλογή

Σε Corsa C με Z12xe ισχύει το ίδιο ότι έγραψε @koumparos ; Tο αγόρασα μετ/σμένο , δέν έχω και το βιβλίο του .
    Στο αμάξι θα κάνω ολικές αλλαγές λαδιών . Στο βιβλίο service δέ γράφουν και τι ιξώδες του έβαζαν

Προεπιλογή

ναι ισχυει αυτο που λεει ο κουμπαρος. λαδια παντα μαζι με φιλτρο λαδιων
    Δεν είναι αυτοκίνητο. ... είναι Ford

Προεπιλογή

+1

Ξεκινά την πρώτη αλλαγή λαδιων με 5-30, και κάνε έλεγχο κάθε 1000km. Αν καίει λάδια λογικά από τις 3000km θα υπάρχει μείωση στη στάθμη του δείκτη.

Προτίμησε λάδι Dexos 2. Μια τίμια επιλογή είναι το γνήσιο GM.

Senior Member
    Περιοχή
    Αθήνα - Κόστα Πορτοχελίου
    Αυτοκίνητο
    Vectra A

Προεπιλογή

Πάντως βρε παιδιά...αυτό το "κώλυμα" για προδιαγραφή Dexos2, για κινητήρες πριν το 2011... δυσκολεύομαι να το χωνέψω.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο i.karampelas Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι ισχυει αυτο που λεει ο κουμπαρος. λαδια παντα μαζι με φιλτρο λαδιων
    Εννοείται μαζί με φίλτρο λαδιού . Επίσης έχει χρησιμοποιήσει κανείς και χρήση Motorkote-αντιτριβικό κάθε 2η αλλαγή λαδιών ; Κάνει όντως δουλεία ; Μιας και το ευαίσθητο σημείο σε αυτούς τους κινητήρες είναι η καδένα .

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο opel astra j 2011 Εμφάνιση μηνυμάτων
    +1

Ξεκινά την πρώτη αλλαγή λαδιων με 5-30, και κάνε έλεγχο κάθε 1000km. Αν καίει λάδια λογικά από τις 3000km θα υπάρχει μείωση στη στάθμη του δείκτη.

Προτίμησε λάδι Dexos 2. Μια τίμια επιλογή είναι το γνήσιο GM.
    Έτσι έχω σκεφτεί και εγώ . Το αμάξι υποτίθεται έχει 170,000 χιλιόμετρα .

Προεπιλογή

Τα λεφτά που θα έδινες για να πάρεις αντιτριβικα, δωσε τα για ένα καλύτερο λάδι.
    Προτείνω να μην βάλεις τέτοια προϊόντα μέσα στα λάδια...

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο CAPTAIN_HADDOCK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως βρε παιδιά...αυτό το "κώλυμα" για προδιαγραφή Dexos2, για κινητήρες πριν το 2011... δυσκολεύομαι να το χωνέψω.
    GMLLA025 είναι η πραγματικη προδιαγραφή απο τα Χ14 και μετά μέχρι και τα Astra J που υπάρχει σε πολύ περισσότερα λάδια από τημ dexos 2
    Opel Astra G = Ο μαθουσαλίξ

Renault Clio Turbo = Ο στριφτούλης

Προεπιλογή

C Ζ12ΧΕ με 170.000 χιλιόμετρα? καλύτερα 10-40. Εγώ βάζω castrol από τα 125 χιλ. καλά πάει.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο CAPTAIN_HADDOCK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το dexos2 υπάρχει τουλάχιστον από το 2005.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο meletis_m Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εννοείται μαζί με φίλτρο λαδιού . Επίσης έχει χρησιμοποιήσει κανείς και χρήση Motorkote-αντιτριβικό κάθε 2η αλλαγή λαδιών ; Κάνει όντως δουλεία ; Μιας και το ευαίσθητο σημείο σε αυτούς τους κινητήρες είναι η καδένα .
    Αν βάλεις ενα καλο λάδι δεν θα δεις διαφορά, οπως δεν είδα και εγω που εριξα το ceratec μεσα στα LM 4600. Δοκιμάζεις για αρχή 5-30, αν σου τσιμπάει λάδια, ανάλογα την ποσότητα, μετα πας σε 5-40 και βλέπεις.
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο dimav Εμφάνιση μηνυμάτων
    C Ζ12ΧΕ με 170.000 χιλιόμετρα? καλύτερα 10-40. Εγώ βάζω castrol από τα 125 χιλ. καλά πάει.
    Έτυχε στήν περίπτωση . Το αμάξι ήρθε για έλεγχο σε συνεργείο μου . Ο προηγούμενος είχε μηχανή . Ήταν σε πολύ καλή κατάσταση για τα χρόνια του και φυσικά αφού μου έδωσε το οκ ο μάστορας το αγόρασα . Θέλει ενα καλό Service και μερικά αναλώσιμα . Το ΚΤΕΟ που είχε περάσει πρίν 1 μήνα δέν γράφει κάτι στίς παρατηρήσεις για αλλαγή χιλιομέτρων . Θα δείξει η πορεία του.

Προεπιλογή

θα κρατήσει, αρκεί να αλλάζεις το 10-40 κάθε 5.000 km. Eγώ έτσι κάνω, κι όσοι το 'χουν οδηγήσει μέχρι τώρα, (9 άτομα συνολικά!) μου λένε καλά τραβάει , και σχετικά αθόρυβο...

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Διαρροή λαδιού ή παλιά λάδια κολλημένα λάδια?
    Από τον/την avalanche3 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-03-18, 11:41
  2. Γέμισε στίγματα/λεκέδες (όχι από λάδια) το εσωτερικό του χώρου κινητήρα σε Astra H
    Από τον/την lazarefa στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-08-17, 17:03
  3. Λάδια
    Από τον/την dimitrissss στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-01-16, 00:41
  4. Λάδια
    Από τον/την Anastasios Alexandrou στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-12-13, 23:44
  5. Ήχος κινητήρα - Λάδια - Κομπρεσέρ AC - Πρόβλημα
    Από τον/την dimtsouk στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-03-10, 15:35

Δικαιώματα - Επιλογές