If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 16 από 16

Προεπιλογή Opel corsa 2002 C, σβήνει εν κινήσει.

Opel Corsa 1400cc μοντέλο c σβήνει εν κινήσει ασχέτως ταχύτητας ή άλλου παράγοντα. Σβήνει χωρίς ρετάρισμα, αθόρυβα. Δεν αφήνει πληροφορία βλάβης και παίρνει σχεδόν αμέσως. Όταν μάλιστα σβήνει ενώ κινούμαι με 90+ km/h ο κινητήρας παίρνει μπροστά ενώ βρίσκεται σε κίνηση και δεν χρειάζεται να σταματήσω. Τα διαγνωστικά λοιπόν δεν δείχνουν τίποτα. Έχω προβεί σε αλλαγή αισθητήρα στροφάλου, λυχνίας λ και καθαρισμού πεταλούδας. Η αντλία βενζίνης αλλάχτηκε πριν 2 χρόνια. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Προεπιλογή

Για να μην αφηνει βλαβη, σβηνει απο ρευμα που εχει να κανει με τον διακοπτη της μιζας, οποτε πρεπει ο ηλεκτρολογος σου να επικεντροθει σε αυτο το κομματι
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Προεπιλογή

Βάλτο να δουλευει και κούνα φύσες εγκεφάλου και ασφαλειοθήκης
    Opel Astra G = Ο μαθουσαλίξ

Renault Clio Turbo = Ο στριφτούλης

Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο σας. Χρήσιμες και λογικές οι συμβουλές σας. Θα επικεντρωθώ σε αυτά που είπατε το συντομότερο. Να κόψει η βροχή πρώτα και θα σας ενημερώσω. Να είσαστε καλά.

Προεπιλογή

Λοιπόν, το πρώτο που έκανα ήταν να επισκευθώ συνεργείο εξειδικευμένο για Opel αυτοκίνητα. Επέλεξα τον Τζουραμάνη. Το διαγνωστικό έδειξε κρυφές βλάβες, βλάβες που δεν έβλεπαν τα διαγνωστικά των άλλων τριών συνεργείων. Ο κωδικός βλάβης υπέδειξε 2 αιτίες. Η πρώτη, η οποία και επιδιορθώθηκε αμέσως, ήταν μια φίσα που κουμπώνει στο ταμπλό. Δεν είχε καλή επαφή. Ανοίχτηκε και κλείστηκε. Η δεύτερη αιτία που είναι υπεύθυνη για τον κωδικό βλάβης είναι ο εγκέφαλος αμαξώματος (BCM) λόγω όμως σπάνιας πιθανότητας ευθύνης και υψηλού κόστους, δεν αλλάχτηκε. Επίσης άλλαξα και τον πολαπλασιαστή, (είχε αλλαχθεί πριν 3 χρόνια) γιατί το αμάξι ρετάριζε ανεπαίσθητα στις χαμηλές στροφές.

Προεπιλογή

Το opel corsa c για άλλη μια φορά έσβησε στο δρόμο. Με 80/90 km ρετάρει 3 φορές σε ίσιο δρόμο και ξεψύχησε. Εν κινήσει ακόμα και ενώ τσουλαει, το βάζω εμπρός πάλι και φεύγω κύριος. Βλάβη δεν έχει κατεγεγραμμένη. Εγινε έλεγχος σε φυσες, καλώδια. Το έχω σε συνεργείο και δεν παρουσιάζει βλάβη.

Προεπιλογή

Μετά από τρεις ημερες στο συνεργείο (η μία λόγω αργίας) και με εξονυχιστικό έλεγχο, τελικά παρουσίασε την βλάβη και στα μάτια του ηλεκτρολόγου της Opel. Βλάβη δεν συκράτησε ο εγκέφαλος, όμως παρατήρησαν ότι η EGR (βαλβίδα καυσαερίου) ζητούσε περισσότερη τάση. Δείγμα ότι η υγεία της εξασθενεί. Ελπίζω, αυτή η βλάβη να ηταν υπεύθυνη για τα σβησήματα του κινητήρα των 1400cc στο δρόμο.

Προεπιλογή

Κανενα αλλο εγκεφαλο δοκιμασατε να βαλατε πανω μηπως ειναι απο αυτον το προβλημα, μιας και δε κραταει τη βλαβη;

Προεπιλογή

στα 90 km/h το αμάξι έχει φτάσει σε μια κανονική θερμοκρασία λειτουργίας, και να αλλάξει η τάση της egr δεν προκαλεί σβήσιμο. freeze frame data δεν μπορούν να δουν από την συγκεκριμένη χρονική στιγμή που άναψε ο έστω pending κωδικός? έτσι ακριβώς να τους το πεις.

Προεπιλογή

Αν παρουσιάσει ξανά βλάβη, ασφαλώς και θα τους αναφέρω όσα μου είπατε. Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Προεπιλογή

Θα παρακαλούσα να είχα μια απάντηση επί του θέματος γιατί έχω το ίδιο πρόβλημα και δεν μπορεί ο μηχανικός να βρει λύση

Προεπιλογή

Σε έναν σοβαρό ηλεκτρολόγο να πας, να σου συστήσουν κάποιον οι φίλοι σου, διάβασε και τυχόν κριτικές, περνάς από κει , λες το πρόβλημα, κι αν σου απαντήσει βάζοντας 2-3 παραμέτρους στο τι θα ψάξει, είναι αρκούντως σοβαρός και γνώστης

Προεπιλογή

Μάλλον δεν το είπα καλά, εμένα δεν σβήνει ξαφνικά ενώ πηγαίνω με 70,80 ή 90 δεν έχω γκάζι πέφτουν οι στροφές και όταν βρώ να σταματήσω σβήνει βάζω μπροστά και φεύγω κανονικά. Έχω αλλάξει το λουπ γιατί είχε χρόνια πρόβλημα και πολλαπλασιαστή μετά από πλύσιμο μηχανής πριν κάνα τρίμηνο. Τη προηγούμενη Παρασκευή άλλαξα θερμοστάτη (έμεινε ανοικτός) έβαλα βενζίνη μάλλον αμφιλεγόμενη ποιότητα και άρχισαν όλα. Μάλιστα το πρωί με το κρύο όταν βάζω μπροστά ανεβάζει στροφές αλλά σε δευτερόλεπτα τις ρίχνει και σβήνει με τη δεύτερη μιζιά περνει και κρατάει στροφές.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο jimyst Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλλον δεν το είπα καλά, εμένα δεν σβήνει ξαφνικά ενώ πηγαίνω με 70,80 ή 90 δεν έχω γκάζι πέφτουν οι στροφές και όταν βρώ να σταματήσω σβήνει βάζω μπροστά και φεύγω κανονικά. Έχω αλλάξει το λουπ γιατί είχε χρόνια πρόβλημα και πολλαπλασιαστή μετά από πλύσιμο μηχανής πριν κάνα τρίμηνο. Τη προηγούμενη Παρασκευή άλλαξα θερμοστάτη (έμεινε ανοικτός) έβαλα βενζίνη μάλλον αμφιλεγόμενη ποιότητα και άρχισαν όλα. Μάλιστα το πρωί με το κρύο όταν βάζω μπροστά ανεβάζει στροφές αλλά σε δευτερόλεπτα τις ρίχνει και σβήνει με τη δεύτερη μιζιά περνει και κρατάει στροφές.
    Αυτά τα μοτέρ λάδωνε όλη η πλεξούδα απο τη βαλβίδα πίεσης λαδιού . Άλλο εγκέφαλο έχει δοκιμάσει ; Έχεις δεί μπάς και στάξει λάδι η βαλβίδα πίεσης λαδιού ;
    Επιπλέον όταν σου το κάνει το πρόβλημα , μήπως σου ανάβει ένδειξη βλάβης ;
    O θερμοστάτης και ο πολλαπλασιαστής δέν έχει θέμα , είναι αναλώσιμα .

Προεπιλογή

Την βαλβίδα την άλλαξα πριν κάνα τρίμηνο και αυτή, εγκέφαλο δεν έχω δει ακόμα, το Σάββατο καθάρισα στο μηχανικό την πεταλούδα γκαζιού τρεις μέρες εντάξει το έβγαλα και βόλτες σήμερα Τρίτη ξανά τα ίδια. Το θέμα είναι ότι δεν το κάνει συνέχεια μόνο μια φορά και όταν βάλω μπρος όλα μια χαρά. Βλάβη στο καντράν δεν έχει βγάλει ακόμα περιμένω να τελειώσει η βενζίνη να βάλω 100.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο jimyst Εμφάνιση μηνυμάτων
    Την βαλβίδα την άλλαξα πριν κάνα τρίμηνο και αυτή, εγκέφαλο δεν έχω δει ακόμα, το Σάββατο καθάρισα στο μηχανικό την πεταλούδα γκαζιού τρεις μέρες εντάξει το έβγαλα και βόλτες σήμερα Τρίτη ξανά τα ίδια. Το θέμα είναι ότι δεν το κάνει συνέχεια μόνο μια φορά και όταν βάλω μπρος όλα μια χαρά. Βλάβη στο καντράν δεν έχει βγάλει ακόμα περιμένω να τελειώσει η βενζίνη να βάλω 100.
    Φίλε μου, συγνώμη για την καθυστέρηση. Λοιπόν, το πρόβλημα στο δικό μου αυτοκίνητο ωφειλόταν στο γεγονός ότι η EGR τραβούσε κάποιες φορές ελάχιστα παραπάνω ρεύμα. Την είχα καθαρίσει και πίστευα πως δεν ήταν αυτή το πρόβλημα. Τελικά αυτή η μικρή διαφορά στο ρεύμα που ζητούσε σε μικρές και σε μεγάλες ταχύτητες ήταν που μου έσβηνε τον κινητήρα. Ο ηλεκτρολόγος μου βρήκε πως την ώρα που έσβησε υπήρχε μόνο μια διαφορά τάσης. Την αλλάξαμε και φίλε μου ξέγνοιασα. Καλή επιτυχία σου εύχομαι αδερφέ.

Παρόμοια Θέματα

1. Opel Corsa C 2001 1400cc Sport - Όταν ζεσταθεί σβήνει..
    Από τον/την morius στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-01-21, 19:53
  2. Opel corsa 2000 Joy σβήνει συχνά ειδικά όταν στριβω η πατάω φρένο με νεκρά
    Από τον/την Costacurta στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-01-21, 19:48
  3. Opel corsa b το αμάξι σβήνει και το διανγωστικό δεν βγάζει βλάβη.
    Από τον/την panag19 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-01-21, 19:45
  4. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-01-13, 11:19
  5. OPEL CORSA C 2002.Ιμάντας ή καδένα?
    Από τον/την aXer στο forum Κινητήρες Opel
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-11-12, 11:20

Δικαιώματα - Επιλογές