If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 13 από 13

Προεπιλογή Βλάβη p0171 opel corsa d

Έχω το opel corsa d 2009 1200 κυβικά βενζίνη.

Εδώ και 3 μέρες στο ρελαντί τρέμει και στην πορεία το αυτοκίνητο μαγκώνει δεν φεύγει, επίσης μυρίζουν τα καυσαέρια.
    Πήγα στο συνεργείο το έβαλε στον εγκέφαλο και μου είπε οτι είναι ο λ που βρίσκεται μπροστά στην μηχανή. Τον άλλαξα αλλά πάλι κάνει το ίδιο.
    Πήγα σε ενα άλλο συνεργείο έτσι για να δω μπας και βρει κάτι άλλο και του έβγαλε βλάβη p0171.
    Και αυτός πρώτη φορά το έβλεπε αυτό.

Ξέρει κάποιος τι είναι και τι πρέπει να κάνω?

Προεπιλογή

Fuel Pump/Fuel Filter, Bad Fuel Injectors, Mass Air Flow Sensor, Oxygen Sensor, Vacuum Leaks .fuel pressure ,Air Filter, καποιο απο αυτα

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο a6848 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Fuel Pump/Fuel Filter, Bad Fuel Injectors, Mass Air Flow Sensor, Oxygen Sensor, Vacuum Leaks .fuel pressure ,Air Filter, καποιο απο αυτα
    Το θέμα ειναι ποιο από όλα αυτά είναι..

Προεπιλογή

Ο αισθητηρας λαμδα που σου εβαλε ο πρωτος ειναι σιγουρα σωστος; Γιατι δεν πηγες παλι σε αυτον να δεις τι θα σου πει;
    Θελει ψαξιμο απο καποιον που να ξερει...

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο GEO-07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο αισθητηρας λαμδα που σου εβαλε ο πρωτος ειναι σιγουρα σωστος; Γιατι δεν πηγες παλι σε αυτον να δεις τι θα σου πει;
    Θελει ψαξιμο απο καποιον που να ξερει...
    Λογικά σωστός είναι.. Με αριθμό πλαισίου τον παρήγγειλε. Και πριν τον βάλει τον τσέκαρε για να δει αν είναι ο σωστός.

Στο google που έψαξα τον κωδικό μου βγάζει οτι είναι φταίει αυτό https://www.autodoc.gr/metzger/13674465 το θέμα είναι, φταίει αυτό ή τζάμπα θα το αλλάξω?

Προεπιλογή

Σε έχει απασχολήσει με διαρροές λαδιών ο κινητήρας;
    Opel Astra G = Ο μαθουσαλίξ

Renault Clio Turbo = Ο στριφτούλης

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο koumparos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε έχει απασχολήσει με διαρροές λαδιών ο κινητήρας;
    Το έχω 4-5 μήνες και ποτέ δεν μου έβγαλε λάδια παρά πόνο από τον αισθητήρα λαδιού (αριστερά μπροστά βρίσκεται), τον άλλαξα και σταμάτησε.

Προεπιλογή

Αυτός ο αισθητήρας μάλλον είναι που σου έχει δημιουργήσει το πρόβλημα.
    Όταν αυτός δεν αλλαχθεί αμέσως και έχει διαρροή γεμίζει όλη η καλωδιωση λάδι με συνέπεια να πετάει σφάλματα που δεν διορθώνει . Υπάρχουν περιπτώσεις που πρέπει να καθαριστεί όλη η καλωδιωση μέχρι τον εγκέφαλο. Επίσης υπάρχουν περιστατικά που χρειάστηκαν αλλαγή εγκεφάλου.
    Μόνο και μόνο επειδή είχαν διαρροή λαδιού από τον αισθητήρα πίεσης λαδιού.
    Δεν είναι αυτοκίνητο. ... είναι Ford

Προεπιλογή

Μα πως γίνετε να περνάει το λάδι απο μέσα? Εγω που το είχα δει, ο πλαστικός σωλήνας δεν είχε λάδι μέσα, γίνετε να πέρασε μέσα απο το ίδιο το καλώδιο?
    Το είχα αφήσει έτσι με λάδια για 3 μέρες και μετά το άλλαξα.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη PavlosK : 2 Εβδομάδες πρίν στις 08:21

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο i.karampelas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτός ο αισθητήρας μάλλον είναι που σου έχει δημιουργήσει το πρόβλημα.
    Όταν αυτός δεν αλλαχθεί αμέσως και έχει διαρροή γεμίζει όλη η καλωδιωση λάδι με συνέπεια να πετάει σφάλματα που δεν διορθώνει . Υπάρχουν περιπτώσεις που πρέπει να καθαριστεί όλη η καλωδιωση μέχρι τον εγκέφαλο. Επίσης υπάρχουν περιστατικά που χρειάστηκαν αλλαγή εγκεφάλου.
    Μόνο και μόνο επειδή είχαν διαρροή λαδιού από τον αισθητήρα πίεσης λαδιού.
    Μα πως γίνετε να περνάει το λάδι απο μέσα? Εγω που το είχα δει, ο πλαστικός σωλήνας δεν είχε λάδι μέσα, γίνετε να πέρασε μέσα απο το ίδιο το καλώδιο?
    Το είχα αφήσει έτσι με λάδια για 3 μέρες και μετά το άλλαξα.

Προεπιλογή

Αν συνέβη σε εσένα και ήταν όντως μόνο 3 μέρες το πρόβλημα με το λάδι στον αισθητήρα έχει μικρές ,ελάχιστες πιθανότητες να συμβεί αυτό που σου είπα. Αν ήταν καιρό δηλαδή από τον τότε έχει συμβεί αυτό που είπα μέχρι και για εγκέφαλο.
    Δεν είναι αυτοκίνητο. ... είναι Ford

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο i.karampelas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν συνέβη σε εσένα και ήταν όντως μόνο 3 μέρες το πρόβλημα με το λάδι στον αισθητήρα έχει μικρές ,ελάχιστες πιθανότητες να συμβεί αυτό που σου είπα. Αν ήταν καιρό δηλαδή από τον τότε έχει συμβεί αυτό που είπα μέχρι και για εγκέφαλο.
    ,Σε εμένα το έκανε. Το είδα και μετά από τρεις μέρες το άλλαξα. Τώρα το είδα και παρατήρησα ότι ο αισθητήρας είναι κάτω και το καλώδιο πάει προς τα πάνω.Οπότε λίγο δύσκολο να μπείτε λάδι μέσα και να έφτασε μέχρι την πλεξούδα. Σήμερα πάντως δεν μου έκανε διακοπές πότε μύρισε καυσαέριο. Θα το πάω μετά να το βάλουν στον εγκέφαλο να δούμε αν ξανά έβγαλε την βλάβη.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο PavlosK Εμφάνιση μηνυμάτων
    ,Σε εμένα το έκανε. Το είδα και μετά από τρεις μέρες το άλλαξα. Τώρα το είδα και παρατήρησα ότι ο αισθητήρας είναι κάτω και το καλώδιο πάει προς τα πάνω.Οπότε λίγο δύσκολο να μπείτε λάδι μέσα και να έφτασε μέχρι την πλεξούδα. Σήμερα πάντως δεν μου έκανε διακοπές πότε μύρισε καυσαέριο. Θα το πάω μετά να το βάλουν στον εγκέφαλο να δούμε αν ξανά έβγαλε την βλάβη.
    *Ούτε τα καυσαέρια μύρισαν

Παρόμοια Θέματα

1. Opel corsa b το αμάξι σβήνει και το διανγωστικό δεν βγάζει βλάβη.
    Από τον/την panag19 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-07-16, 16:51
  2. Opel Corsa C βλάβη εγκεφάλου
    Από τον/την hawkwind78 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-02-16, 10:31
  3. Meriva b 1400 turbo 2011 με βλάβη -> p1133, p0170, p0171, p0172
    Από τον/την smarag στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-01-14, 19:53

Δικαιώματα - Επιλογές