If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 13 από 13

Προεπιλογή τραβάει αριστερά κατά το φρενάρισμα στα 60-70 χλμ/ώρα

φίλοι μου καλησπέρα σας,

έχω το corsa D me 110.000 χλμ
    σήμερα κατά το φρενάρισμα σε κατηφόρα με περίπου 60-70 χλμ/ώρα αισθάνθηκα το αυτοκίνητο να μου φεύγει στο μπροστινό μέρος και να τραβάει προς τα αριστερά..
    έχω αλλάξει λάστιχα εδώ και καμιά 10αριά ημέρες (Continental EcoContact 6 195/55/16) και δεν είχα παρατηρήσει κάτι ανάλογο.
    Τα τακάκια και οι πλάκες είναι σχετικά οκ (τις έχω λίγο πάνω από έτος περίπου, τα τακάκια τα είδα έχουν ψωμιά ακόμα).

Περίεργο μου φαίνεται, το δοκίμασα και μετά σε ανοιχτό μέρος και έκανε το ίδιο !

έχετε καμιά ιδέα μήπως;

Προεπιλογή

ισως μια απο τις δυο δαγκανες δεν δουλευει σωστα ,πιθανων η δεξια να μην πιανει με την ιδια δυναμη της αριστερης. θα πρεπει να γινει ελεγχος και σερβις και στις δυο
    Δεν είναι αυτοκίνητο. ... είναι Ford

Senior Member Το avatar του χρήστη johnpats
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

τσεκαρε και ζυγοσταθμιση τροχων....
    Γιάννης

Senior Member
    Περιοχή
    Αθήνα - Κόστα Πορτοχελίου
    Αυτοκίνητο
    Vectra A

Προεπιλογή

Σοβαρή πιθανότητα να παρουσιάζει βλάβη η μονάδα ABS. Στα Corsa D ετών 2006 εως 2014 συχνά παρουσιάζεται βλάβη, με σύμπτωμα το τράβηγμα δεξιά ή αριστερά σε περίπτωση φρεναρίσματος. Ουσιαστικά ΔΕΝ φρενάρει ο τροχός, ακόμα και σε μικρές ταχύτητες, γιατι λόγω της βλάβης δεν κυκλοφορεί υγρό φρένων προς τον τροχο. Αν δεν μπορεί να γινει επισκευή, χρειάζεται αντικατάσταση της μονάδας ABS.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο CAPTAIN_HADDOCK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σοβαρή πιθανότητα να παρουσιάζει βλάβη η μονάδα ABS. Στα Corsa D ετών 2006 εως 2014 συχνά παρουσιάζεται βλάβη, με σύμπτωμα το τράβηγμα δεξιά ή αριστερά σε περίπτωση φρεναρίσματος. Ουσιαστικά ΔΕΝ φρενάρει ο τροχός, ακόμα και σε μικρές ταχύτητες, γιατι λόγω της βλάβης δεν κυκλοφορεί υγρό φρένων προς τον τροχο. Αν δεν μπορεί να γινει επισκευή, χρειάζεται αντικατάσταση της μονάδας ABS.
    ακριβώς αυτό
    πήγα σήμερα και δυστυχώς υπάρχει ένα γενικότερο θέμα με τα corsa D. Έγινε αλλαγή της αντλίας (όχι ABS) με μεταχειρισμένο OPEL (ιμιτασιον μου είπαν δεν υπάρχουν).
    Κόστος 250 ευρά
    IMG_20201007_144128.jpg αυτό που βγήκε

Senior Member
    Περιοχή
    Αυτοκίνητο
    Vectra A

Προεπιλογή

Θα σε στεναχωρήσω, εγω δεν θα έβαζα μεταχειρισμένη... και αυτό γιατί μπορεί να σου παρουσιαστεί ξανά το ίδιο πρόβλημα. Θα προτιμούσα ανακατασκευασμένη...

Προεπιλογή

συμφωνώ, είναι και πολλά τα λεφτά..
    με δεδομένο ότι το αυτοκίνητο είχε γίνει λίγο επικίνδυνο το προχωρήσαμε
    μου είπε ότι είναι από επόμενο μοντέλο corsa (με ελπίδα ότι δεν θα έχουν το ίδιο πρόβλημα;;!) δεν ξέρω αν το δικαιολογεί η τιμή
    το ανταλλακτικό που είχε το πήρα..το δίνω κάπου για ανακατασκευή ή βρίσκω κάπου ανακατασκευασμένα;

Senior Member
    Περιοχή
    Αυτοκίνητο
    Vectra A

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο stelaras1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    συμφωνώ, είναι και πολλά τα λεφτά..
    με δεδομένο ότι το αυτοκίνητο είχε γίνει λίγο επικίνδυνο το προχωρήσαμε
    μου είπε ότι είναι από επόμενο μοντέλο corsa (με ελπίδα ότι δεν θα έχουν το ίδιο πρόβλημα;;!) δεν ξέρω αν το δικαιολογεί η τιμή
    το ανταλλακτικό που είχε το πήρα..το δίνω κάπου για ανακατασκευή ή βρίσκω κάπου ανακατασκευασμένα;
    Φίλε μου μου έστειλες pm, αλλά δεν ξέρω αν έχεις λάβει τις απαντήσεις μου. Γι αυτό λοιπόν σου απαντώ και εδώ.. .
    Στο 70% των Corsa D , παρουσιάζεται πρόβλημα στην αντλία ABS. Αυτό ειναι γνωστό από το 2006, και δυστυχώς μέχρι τουλάχιστον το 2014, η Opel δεν έκανε τίποτε για να το διορθώσει. Η χρήση λοιπόν μεταχειρισμένης (ακόμα και αν βρίσκεται σε άριστη κατάσταση) είναι επίφοβη, γιατί δεν σου εξασφαλίζει ότι δεν θα σου παρουσιάσει πρόβλημα. Στην Ελλάδα ΔΕΝ ξέρω αν κάποιος κάνει ανακατασκευή. Στο εξωτερικό κάνουν, και μάλιστα δίνουν εγγύηση εφ φόρου ζωής. Ενδεικτικά δες εδώ :
    http://https://www.ecutesting.com/co...bs-pump-fault/

Προεπιλογή

250 ευρω μόνο η αντλία ή και το βγάλε βάλε μαζί ;

Προεπιλογή

Το ιδιο προβλημα ειχε βγαλει και φιλου 2007 μοντελο, βρηκαμε ολοκληρη την μοναδα του abs, ιδια νουμερα, στα 80€ και πηρε αλλα 100€ ο μαστορας να την αλλαξει και να την κωδηκοποιησει.
    Με τον παραπανω τροπο αλλαζοντας μονο το μηχανικο μερος, γλυτωνεις κωδικοποιησεις.
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Προεπιλογή

CAPTAIN_HADDOCK
    ευχαριστώ για την απάντηση την είδα

GEO-07
    με τοποθέτηση σύνολο 250 ευρώ (εάν θέλετε να σας πω με pm που μην θεωρηθεί διαφήμιση)

Karaman
    καταλαβαίνω ότι το ABS δίνει εντολές, η αντλία δεν τις ακολουθεί σωστά και αλλάζει αυτό μόνο (αντλία είναι αυτό που ανέβασα), σε μερικές άλλες φωτό έχω δει ότι έχει και ένα μαύρο πάνω..
    καλή τιμή είναι εάν είναι ίδια δουλειά, εάν θέλεις στείλε μου pm να τον έχουμε στα υπόψη

το θέμα είναι εάν αυτά βγάζουν το πρόβλημα σαν στραγάλια τότε και μεταχειρισμένο είναι ρίσκο, εάν βέβαια βγάλει τα χρόνια που τ είχα τότε οκ
    από τν άλλη μεριά στην επίσημη αντιπροσωπεία δεν μπήκα στον κόπο να ρωτήσω κάν, ίσως θα έπρεπε :/

σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον

Προεπιλογή

To ποιο πιθανον κολλανε οι βαλβιδες στο υδραυλικο κομματι, αυτο που αλλαξες, και αφου αλλαζοντας μονο αυτο εστρωσε. Το μαυρο απο πανω ειναι ο εγγεφαλος με το μοτερ του abs.

Την μοναδα του abs, η opel την πουλαει ή ολοκληρη ή μονο το υδραυλικο κομματι, αλλα αν πηγαινες στην opel, σιγουρα θα σου αλλαζαν ολοκληρη την μοναδα, δεν πιστευω να καθοντουσαν να λυσουν το abs, αλλα ουτε θα εβγαζες ακρη αν τους ελεγες να παραγκειλεις μονο το υδραυλικο μερος, το οποιο σιγουρα ειναι ποιο φτηνο απο ολοκληρη την μοναδα. Και δεν θες να μαθεις τιμη μοναδας abs...
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Προεπιλογή

ναι η διάγνωση ήταν ότι το υδραυλικό κομμάτι έχει θέμα

το abs δίνει κανονικά τις εντολές και δεν εκτελούνται σωστά οπότε στη μια ρόδα δεν έρχεται καθόλου πίεση του υγρού άρα και το φρενάρισμα είναι με διαφορετική δύναμη και το αυτοκίνητο αρχίζει και φεύγει αριστερά ή δεξιά :/

Παρόμοια Θέματα

1. Γιατί δεν τραβάει το ΟΠΕΛ ΑΣΤΡΑ 1600 που έχω ?
    Από τον/την andreaspele στο forum Opel
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-07-13, 19:07
  2. Τράνταγμα στο φρενάρισμα
    Από τον/την nickolas στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-07-13, 22:01
  3. Θόρυβος κατά το φρενάρισμα.
    Από τον/την Nontas GTC στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-07-11, 16:21
  4. θόρυβος κατά το φρενάρισμα astra gtc 1.6turbo
    Από τον/την ΓιώργοςGTCI στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-04-11, 17:26
  5. Δεν τραβάει πια...
    Από τον/την PASTOS CHRISTOS στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-02-10, 22:27

Δικαιώματα - Επιλογές