If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 6 από 6

Προεπιλογή Πρόβλημα στην εκκίνηση Astra H Z14XEP

Καλησπέρα σε όλους,

Έχω το ASTRA H Z14XEP 1400 με εγκατάσταση υγραερίου BRC. Έδω και περίπου ένα μήνα το αυτοκίνητο δεν έπαιρνε μπροστά με την πρώτη όταν ήταν κρύο. Ήθελε συνήθως 2 και κάποιες φορές 3 μιζιές για να πάρει μπροστά. Την προηγούμενη εβδομάδα τελικά μου έμεινε και δεν επαίρνε καθόλου. Το πήγα στον μάστορα και όταν του είπα το θέμα κατευθείαν μου είπε ότι μάλλον είναι αντλία. Τελοσπάντων το άφησα και μέτα από λίγες ώρες με πήρε και μου είπε ότι είναι αντλία και ότι κοστίζει περίπου 200€ γιατί πάει όλο μαζί το κιτ. Του είπα να περιμένει γιατί μου φάνηκαν πολλά για να το ψάξω. Μίλησα με άλλο μάστορα και μου είπε ότι μπορεί να αλλάξει μόνο το αντλιάκι το οποίο είναι πολύ πιο φθήνο γιατί συνήθως αυτό έχει το πρόβλημα. Μετά από λίγη ακόμη αναζήτηση, πήγα στο συνεργείο και του είπα να μου αλλάξει μόνο την αντλία και όχι ολόκληρο το κιτ. Αφού τα μάσαγε λίγο ότι είναι δύσκολο, ότι έχει ρίσκο και μπορεί να μην δουλέψει και λοιπά. Τελικά μου είπε ότι θα την αλλάξει και θα βάλει την Hoffer. Οπότε κλείσαμε εκεί. Μου την άλλαξε πήρα το αμαξί, αλλά πάλι από την επόμενη μέρα δεν έπαιρνε με την πρώτη, έπαιρνη με την 2η. Λέω μήπως θέλει κάποια χιλιόμετρα για να στρώσει, οπότε έκανα γύρω στα 20 χλμ του έβαλα και 100αρα βενζίνη, αλλά πάλι την επόμενη μέρα το πρωί με την 2η πήρε. Μπαταρία έχω αλλάξει πριν 1 χρόνο και πολλαπλασιαστη με μπουζια πριν 1,5 μήνα.
    Υπάρχει περίπτωση όντως να ήθελε αλλαγή όλοκληρο το κιτ της αντλίας και να έκανα βλακεία που του είπα να αλλάξει μόνο την αντλία; Τι άλλο να κοιτάξω που μπορει να προκαλεί το πρόβλημα;
    Να σημειώσω ότι στον δρόμο σε πορεία δεν παρουσιάζει πρόβλημα και τραβάει μια χαρά. Μόνο στην εκκίνηση και στα πρώτα μέτρα δείχνει σαν μην τραβάει.

Ευχαριστώ πολύ

Senior Member Το avatar του χρήστη billnick05
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Δηλαδή άλλαξε μόνο τη μοτεράκι της αντλιας; Το oring στο ρυθμιστή πίεσης; Συνήθως αυτό το oring , φθείρεται και προκαλεί πτώση πίεσης και δυσλειτουργία της αντλιας αν το μοτεράκι δουλεύει σωστά.

Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

http://www.opel-club.gr/vbulletin/sh...E6%E9%ED%E7%F2
    Διάβασε το ποστ και θα καταλάβεις τί εννοώ.

Προεπιλογή

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Δεν γνωρίζω αν το άλλαξε αυτό, αλλά θα ρωτήσω και θα επανέλθω.
    Στην ερώτηση αν γενικά αλλάζουμε μόνο το μοτεράκι και το oring ή όλο μαζί το κιτ, τι πιστεύεις;

Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Εξαρτάται από το κόστος. Το πρόβλημα είναι ότι δεν αλλάζει το φίλτρο βενζίνης που είναι ενσωματωμένο στην αντλία με το κιτ. Ίσως αυτό έχει βουλώσει και δημιουργήσει πρόβλημα στο νέο μοτεράκι. Εγώ άλλαξα ολόκληρη την αντλία με bosch αλλά την είχα παραγγείλει μήνες πριν από autodoc σε προσφορά με 78€. Γενικά πάντως για μέχρι 50€ διαφορά όλο το Κιτ θα άλλαζα.

Παρόμοια Θέματα

1. Corsa 1.4 twinpot πρόβλημα στην εκκίνηση
    Από τον/την panathasta στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-03-20, 13:46
  2. Πρόβλημα στην εκκίνηση astra h
    Από τον/την .::Haris::. στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-05-15, 12:38
  3. Πρόβλημα στην εκκίνηση
    Από τον/την johnb στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-01-13, 01:12
  4. c20XE Περίεργο πρόβλημα στην εκκίνηση
    Από τον/την dimpas στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 70
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-06-11, 14:26
  5. πρόβλημα στην εκκίνηση κινητήρα σε astra G (όχι μπαταρία)
    Από τον/την xristos2002 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-10-09, 00:12

Δικαιώματα - Επιλογές