If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 40 από 46

Προεπιλογή

Τελικά άλλαξα φλάτζα (ειχε μια μικρή διαροη απο κει τελικα οπως μου ειπε ο μηχανικος μου) αλλά το πρόβλημα δεν λύθηκε! Θα το πάω αντιπροσωπία να δω τι θα μου πουν.

Προεπιλογή

Τελικά πηγές αντιπροσωπεία?πώς πάει το αυτοκίνητό?

Προεπιλογή

Σε συνέχεια όσων έχω γράψει σχετικά με το θέμα της θερμοκρασίας, αποφάσισα να λύσω επιτέλους αυτό το ζήτημα μαζί με το ετήσιο σέρβις, οπότε και άφησα το όχημα σε εξουσιοδοτημενο συνεργείο για μια εβδομάδα με εντολή " Πάρτε το, πηγαίνετε το όσες βόλτες θέλετε, φτιαχτε το". Να θυμίσω είχε προηγηθεί αλλαγή αισθητήρα θερμοκρασιας που απέτυχε να λύσει το πρόβλημα, πρόβλημα που δε φαινόταν εξαιρετικά σημαντικό. Σε μια εβδομάδα λοιπόν παίρνω το αμάξι, πληρώνω το πάνω από ένα βασικό μισθό αντίτιμο και το πρόβλημα είχε όντως λυθεί (για 3 μέρες). Όπως μου είπαν απ το συνεργείο μαζί με το ετήσιο σέρβις, έκαναν μια στεγανοποιηση γιατί είχαν μπλέξει λάδια με νερά κλπ κλπ. Σήμερα λοιπόν, σε εκκίνηση του κινητήρα, βελόνα θερμοκρασίας τερματίζει, κλείνει το air condition, μηνύματα θα πεθάνεις νέος κλπ στο ταμπλω, χυμενα λάδια με νερά απ το ψυγείο, φασαρία στο συνεργείο, διάγνωση : "φλάντζα, κοντά 800ευρω". Και ρωτάω το εύλογο ερωτημα : Ποιος ευθύνεται γι αυτό; Και τι γίνεται τώρα; Η τεχνική απάντηση απ το συνεργείο είναι ότι επειδή λειτούργησε σωστά το κύκλωμα με τα νερά φάνηκε το πρόβλημα της φλατζας και δεν μπορούσαν να το δουν απ την αρχή. Όντας μηχανικά αδαής ζητάω τη γνώμη σας, τι γίνεται τώρα. Έχει ευθύνη το συνεργείο; Χωρίς να σκαμπάζω ιδιαίτερα από αμάξια έχω την εντύπωση ότι πειραματιζονταιε το αμάξι κ το πορτοφόλι μου.

Προεπιλογή

Ειναι λυπηρο να μην μπορει η αντιπροσωποια που εχει υποτιθεται μια εξειδικευση Α, να ανυχνευσει προβλημα στην φλαντζα απο πριν, οταν υπαρχουν τοσα μεσα για αυτο τον τροπο.
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο astraj Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε συνέχεια όσων έχω γράψει σχετικά με το θέμα της θερμοκρασίας, αποφάσισα να λύσω επιτέλους αυτό το ζήτημα μαζί με το ετήσιο σέρβις, οπότε και άφησα το όχημα σε εξουσιοδοτημενο συνεργείο για μια εβδομάδα με εντολή " Πάρτε το, πηγαίνετε το όσες βόλτες θέλετε, φτιαχτε το". Να θυμίσω είχε προηγηθεί αλλαγή αισθητήρα θερμοκρασιας που απέτυχε να λύσει το πρόβλημα, πρόβλημα που δε φαινόταν εξαιρετικά σημαντικό. Σε μια εβδομάδα λοιπόν παίρνω το αμάξι, πληρώνω το πάνω από ένα βασικό μισθό αντίτιμο και το πρόβλημα είχε όντως λυθεί (για 3 μέρες). Όπως μου είπαν απ το συνεργείο μαζί με το ετήσιο σέρβις, έκαναν μια στεγανοποιηση γιατί είχαν μπλέξει λάδια με νερά κλπ κλπ. Σήμερα λοιπόν, σε εκκίνηση του κινητήρα, βελόνα θερμοκρασίας τερματίζει, κλείνει το air condition, μηνύματα θα πεθάνεις νέος κλπ στο ταμπλω, χυμενα λάδια με νερά απ το ψυγείο, φασαρία στο συνεργείο, διάγνωση : "φλάντζα, κοντά 800ευρω". Και ρωτάω το εύλογο ερωτημα : Ποιος ευθύνεται γι αυτό; Και τι γίνεται τώρα; Η τεχνική απάντηση απ το συνεργείο είναι ότι επειδή λειτούργησε σωστά το κύκλωμα με τα νερά φάνηκε το πρόβλημα της φλατζας και δεν μπορούσαν να το δουν απ την αρχή. Όντας μηχανικά αδαής ζητάω τη γνώμη σας, τι γίνεται τώρα. Έχει ευθύνη το συνεργείο; Χωρίς να σκαμπάζω ιδιαίτερα από αμάξια έχω την εντύπωση ότι πειραματιζονταιε το αμάξι κ το πορτοφόλι μου.
    Το αμάξι πόσα χιλιόμετρα έχει ; Υπάρχει ένα θέμα από όσο έχω καταλάβει με το ελεγχόμενο ηλεκτρικό θερμοστάτη και καβούκι του συγκεκριμένου μοντέλου .
    Υπάρχει εργαλείο διάγνωσης για τη φλάντζα .

Προεπιλογή

Το αμάξι έχει 105.000 χιλιόμετρα, τα περισσότερα εκ των οποίων έχουν γίνει μέσα στη πόλη από εμένα.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο astraj Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το αμάξι έχει 105.000 χιλιόμετρα, τα περισσότερα εκ των οποίων έχουν γίνει μέσα στη πόλη από εμένα.
    Να κάνεις έρευνα για το κόστος επισκευής και αλλού Είναι σίγουρο οτι είναι φλάντζα κεφαλής ή είναι μόνο φλάντζα καθρέφτη ( όπως έβγαζαν παλιότερα μοτέρ από Corsa και Astra) .

Προεπιλογή

Καλά σίγουρα, αλλά θέλω να είμαι δίκαιος μαζί τους. Εννοώ ότι αν μπορούσαν να διαγνωσουν αυτή τη ζημιά από πριν οφείλουν τουλάχιστον να κάνουν μια υποχώρηση στο κόστος. Αν δεν μπορούσαν οφείλω να το αναλάβω εγώ. Γενικά δεν είναι ωραίο να δίνεις ένα μισθό για ένα πρόβλημα στο αυτοκίνητο και να γίνεται χειρότερο ��

Προεπιλογή

Update/ Περίληψη προηγούμενου επεισοδιου: Astα j που ανέβαζε θερμοκρασία πάει για γενικό σέρβις και στεγανοποιηση ψυκτρας λαδιου σε εξουσιοδοτημενο παντα σερβις (συνολικό κόστος 650ευρω, 250 το σέρβις και 400 ευρώ η στεγανοποιηση, προ ΦΠΑ). Δύο μέρες μετά τη παραλαβή του αυτοκινήτου, ανεβάζει θερμοκρασία στο Θεό κ μου λένε απ το ίδιο συνεργείο ότι είναι φλάντζα...

Νέο επεισοδιο: Παιρνω το αμάξι για πρώτη φορά σε συνεργείο εκτός Οπελ, το αμάξι όντως έχει μικρό πρόβλημα στη φλάντζα το οποίο διορθώθηκε, όπως μου είπε ο μηχανικός όμως, δεν οφειλεται εξ ολοκλήρου από εκεί. Αλλάξαμε και τη ψυκτρα λαδιου (αυτή που είχε στεγανοποιηθει έναντι 400ευρω) έναντι 100 ευρώ με ιμιτασιον και από Δευτέρα θα αλλάξουμε θερμοστάτη και 3 κολαρα, γιατί πέρασε νερό με λάδι και τα έχει ψιλό διαλύσει. Νομίζω ότι το πρόβλημα έχει λυθεί. Το αμάξι δεν ανεβάζει πλέον θερμοκρασία.

Προεπιλογή

Καλησπέρα!είμαι παθών με άλλο κινητήρα (a14xer)άλλαξα φλάντζες σετ,ψυγείο,θερμοστάτη και τρόμπα νερού....όλα καλά από πέρσι μέχρι χτες...πάλι μου ανεβάζει 100 βαθμούς και το ρίχνει (ακούω την 2η σκάλα βεντολατερ να δουλεύει)...δε ξέρω τι άλλο μένει να αλλαχτεί στο σύστημα ψύξης,ίσως οι αισθητήρες θερμοκρασίας-βεντιλατερ?άβυσσος η ψυχή των opel....

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο tomassongr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα!είμαι παθών με άλλο κινητήρα (a14xer)άλλαξα φλάντζες σετ,ψυγείο,θερμοστάτη και τρόμπα νερού....όλα καλά από πέρσι μέχρι χτες...πάλι μου ανεβάζει 100 βαθμούς και το ρίχνει (ακούω την 2η σκάλα βεντολατερ να δουλεύει)...δε ξέρω τι άλλο μένει να αλλαχτεί στο σύστημα ψύξης,ίσως οι αισθητήρες θερμοκρασίας-βεντιλατερ?άβυσσος η ψυχή των opel....
    Και που είναι το πρόβλημα? Μέχρι εκεί πρέπει να δουλεύει και μετά όπως λες να πέφτει
    Δεν είναι αυτοκίνητο. ... είναι Ford

Προεπιλογή

Οι 100 βαθμοί είναι στο αναλογικό όργανο του αυτοκινήτου? Ή το βλέπεις ψηφιακά (πχ με όργανο στην obd)? Αν είναι το πρώτο, τοτε υπάρχει σημαντικό πρόβλημα. Αν είναι το δεύτερο, τοτε μάλλον είναι φυσιολογικό.

Προεπιλογή

Σε αυτό το μοτέρ γράφουν οτι ο θερμοστάτης ανοίγει στούς 92 βαθμούς . Το έχεις ελένξει με διαγνωστικό να δείς τη πορεία τής θερμοκρασίας ;
    H 1η σκάλα του βεντιλατέρ έχεις παρατηρήσει εάν δουλεύει ;

Προεπιλογή

Ναι βεντιλατερ δουλεύει,επίσης το κάνει μόνο όταν ανεβαίνω δύσκολη ανηφόρα...στο τέλος της αναφοράς πάει μέχρι 100 και πέφτει κατευθείαν...δε ξέρω αν έχει μείνει κάτι να αλλάξω...

Senior Member Το avatar του χρήστη johnpats
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Ναι βεντιλατερ δουλεύει,επίσης το κάνει μόνο όταν ανεβαίνω δύσκολη ανηφόρα...στο τέλος της αναφοράς πάει μέχρι 100 και πέφτει κατευθείαν...δε ξέρω αν έχει μείνει κάτι να αλλάξω...
    εχεις βαλει τον εργοστασιακο θερμοστατη;
    Παντως να ξερεις οτι αυτα που περιγραφεις ανηκουν στη σωστη λειτουργια του αυτοκινητου.
    Γιάννης

Προεπιλογή

Δεν διαφωνώ,αλλά πριν 2 χρόνια δεν κουνιόταν από την μέση η βελόνα της θερμοκρασίας...ναι αυθεντικό εβαλα

Προεπιλογή

Δεν διαφωνώ,αλλά πριν 2 χρόνια δεν κουνιόταν από την μέση η βελόνα της θερμοκρασίας...ναι αυθεντικό εβαλα
    Το ψυγείο το έχεις αλλάξει ; Μήπως έχει αρχίσει και βουλώνει , κάντου μια πλύση και μετά βάλε καλής ποιότητας αντιψυκτικό.
    Δέ ξέρω πώς δουλεύουν τα συγκεκριμένα μοτέρ , αλλά φυσιολογικό μου ακούγεται . Κάνε ένα έλεγχο με ένα obd να δείς τι θα δείξει στην θερμοκρασία κινητήρα .

Προεπιλογή

Ένα τελευταίο που παρατήρησα σήμερα...με το ac ανοιχτό δεν δείχνει να ανεβαίνει η θερμοκρασία περαν του φυσιολογικού...ξεκινάω να σκέφτομαι τα βεντιλατερ η κάποιο αισθητήρα θερμοκρασίας...

Προεπιλογή

Ένα τελευταίο που παρατήρησα σήμερα...με το ac ανοιχτό δεν δείχνει να ανεβαίνει η θερμοκρασία περαν του φυσιολογικού...ξεκινάω να σκέφτομαι τα βεντιλατερ η κάποιο αισθητήρα θερμοκρασίας...
    Και γιατί να μην είναι πάλι ο θερμοστάτης; Εγώ άλλαξα πέταξα 2 γνήσιους μέσα σε ένα εξάμηνο οι οποίοι δεν δούλευαν σωστά. Τελικά έβαλα έναν behr και εδώ και ένα χρόνο όλα καλά.

Είναι φυσιολογικό με το ac ανοιχτό διότι δουλεύει συνεχώς το βεντιλατερ.

Προεπιλογή

Τελικά πηγές αντιπροσωπεία?πώς πάει το αυτοκίνητό?
    πηγα και μου ειπαν οτι δεν ανοιγει ο θερμοστατης που ειχα αλλαξει πριν απο 15 μερες.. το ξαναπηγα στο μηχανικο και τον ξαναλλαξε και προς το παρον δεν εχει θεμα αλλα δεν εχω κανει και μεγαλο ταξιδι ακομα παρα μονο εντος πολης μικρες αποστασες... τωρα πραγματικα ο θεος βοηθος...

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. θερμοκρασια
    Από τον/την TORO στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 57
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-05-13, 14:24
  2. προβλημα με θερμοκρασια σε AGILLA
    Από τον/την georgemaik στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-01-12, 21:42
  3. θερμοκρασια στα υψη!
    Από τον/την Billis21 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-06-10, 14:53
  4. Θερμοκρασια Προβλημα!!!
    Από τον/την spirossd στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-06-10, 20:56
  5. Προβλημα με θερμοκρασια!!
    Από τον/την alexis στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-07-07, 20:32

Δικαιώματα - Επιλογές