If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 17 από 17

Προεπιλογή Προβλημα με θερμοκρασια J, ανεβοκατεβαινει

Καλησπερα σας, σε opel astra j 1400 αλλαξα πριν απο μια εβδομαδα αντλια νερου και θερμοστατη γιατι χαιρετησαν λογο φθορας με αποτελεσμα να ανεβει η θερμοκρασια και να παρω errror code 4, υπερθερμανση δλδ. Το αμαξι αμέσα σταματησε και το φορτωσε οδική. Μετα την αλλαγή και ενω ημουν στην Εθνικη ξαφνικα ανεβασε απο 90 βαθμους σε 110 περιπου και μετα επανηλθε στο νορμαλ. Ρωτησα το μηχανικο και μου ειπε οτι ειναι νορμαλ λογω aircondition ζεστηε ς ζορισματος κτλ. Ομως καθολη την διαρκεια του ταξιδιου μεχρι να φτασω ανεβοκατεβαίνε απο 90 σε 100 και παλι 90. Ενημερωτικα δεν εχει χασει σταγονα παραφλου. Επειδη το έκανε συνέχεια σε ανοιχτο δρόμο και πανω απο 90 χμλ χωρις να το ζοριζω, δλδ 2500 χλδ στροφες το ξαναπήγα συνεργειο! Μετα απο 4 μερες στο συνεργειο, αλλαχθηκε ενας αισθητηρας θερμοκρασιας, με δοκιμες επι δοκιμών και ζορισμα με το διαγνωστικο επάνω δεν ανέβηκε καθολου η θερμοκρασία. Ο μηχανικος μου ειπε οτι αν συνεχισει να κανει κατι αναλογο παμε για φλατζα καθως δεν υπαρχει κατι αλλο. Και σημερα σε ανοιχτο δρομο παλι τα ιδια, ανεβαινει η θερμοκαρασια στους 100 και πεφτει μονη της. οταν γινεται αυτο βεβαια κοβω το γκαζι στο αμαξι, δεν ξερω δλδ αν το ζορισω τι θα κανει. Σημειωση οτι το θεμα το κανει μονο σε ανοιχτο δρομο με ταχύτητες ανω των 90-100... Καμια ιδεα η παμε για φλατζουλα? Επαναλλαμβανω καμια διαροη παραφλου, ουτε νερα στα λαφια, ουτε λαδι στο παραφλου κτλ
    Opel Astra j, 1400T, 120hp
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mihpao : 6 Μέρες πρίν στις 11:21

Προεπιλογή

Καλησπέρα
    Δε βοηθάς κάποιον έτσι να σε βοηθήσει χωρίς πληροφορίες . Τι μοντέλο είναι ποιο μοτέρ φοράει ?

Προεπιλογή

Καλησπέρα,
    Ακριβώς το ίδιο θέμα είχα και εγώ και ήταν φλάντζα τελικά.... έμπαιναν καυσαέρια στο σύστημα ψύξης από φλάντζα και πιεζόταν το σύστημα...μέχρι να καταλάβουμε τι είναι αλλάξαμε τρομπα-θερμοστατη και ψυγείο(η αλήθεια ήταν ότι όλα εκτός ψυγείου είχαν δακρυσματα-διαρροες).το έχω τώρα 1 μήνα που το έφτιαξα δεν παρουσίασε κάτι...

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο antaras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα
    Δε βοηθάς κάποιον έτσι να σε βοηθήσει χωρίς πληροφορίες . Τι μοντέλο είναι ποιο μοτέρ φοράει ?
    Opel Astra j, 1400T, 120hp

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο tomassongr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα,
    Ακριβώς το ίδιο θέμα είχα και εγώ και ήταν φλάντζα τελικά.... έμπαιναν καυσαέρια στο σύστημα ψύξης από φλάντζα και πιεζόταν το σύστημα...μέχρι να καταλάβουμε τι είναι αλλάξαμε τρομπα-θερμοστατη και ψυγείο(η αλήθεια ήταν ότι όλα εκτός ψυγείου είχαν δακρυσματα-διαρροες).το έχω τώρα 1 μήνα που το έφτιαξα δεν παρουσίασε κάτι...
    Δηλαδη σου ανέβαζε την θερμοκρασια πάνω απο 90 και μετα την κατέβαζε μόνο του? επισης στο έκανε σε ανοιχτό δρόμο με πχ 90-100 χλμ ή και σε μικρές ταχύτητες μετα απο ώρα ζορίσμάτος?

Προεπιλογή

Εμένα μου το έκανε μετά από ζορισμα σε ανηφόρες...γενικά σε εθνική δεν είχα θέμα αλλά γενικά μόλις το παρατήρησα ότι ανεβαζε,δε το ζοριζα και πολύ μέχρι να το φτιαξω...πάντως ούτε εγώ είχα διαρροές σε λάδια η νερά..

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο tomassongr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμένα μου το έκανε μετά από ζορισμα σε ανηφόρες...γενικά σε εθνική δεν είχα θέμα αλλά γενικά μόλις το παρατήρησα ότι ανεβαζε,δε το ζοριζα και πολύ μέχρι να το φτιαξω...πάντως ούτε εγώ είχα διαρροές σε λάδια η νερά..
    H απορια μου ειναι αν τα ανεβοκατεβασματα στα εκανε συνεχεια? και επισης εμενε σταθερα πανω η θερμοκρασια η κατεβαινε μετα από λιγο στους 90? εμενα πχ μποπρει σε 30 λεπτα οδηγησης σε εθνική με ταχυτητες πανω απο 90-100 να το κάνει 4-5 φορες οταν παταω γκαζι και οταν εκοβα το εβλεπα να επανερχετε.

Προεπιλογή

Ανέβαινε όπως εσένα και μόλις τελείωνε η ανηφόρα(το ζορισμα) άκουγα 2η σκάλα βεντιλατερ και το κατέβαζε 90...μέχρι 100 μου ανεβαζε.αλλα γενικά όπως σου είπα δε το πολύ κούνησα μέχρι να πάω συνεργείο ,από φόβο μην πάθω κάτι χειρότερο....2-3 φορές που βγήκα εθνική(λυκοβρυση-περιστερι) δεν μου είχε δείξει κάτι...μόνο σε ανηφόρες η σε στενά όταν το ζοριζα 1η-2α

Προεπιλογή

Να ρωτήσω και εγώ, τις θερμοκρασίες αυτές τις βλέπεις στον αναλογικό δείκτη του καντράν η σε ψηφιακή μορφή στο μενού του καντράν?

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Mariosbusa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να ρωτήσω και εγώ, τις θερμοκρασίες αυτές τις βλέπεις στον αναλογικό δείκτη του καντράν η σε ψηφιακή μορφή στο μενού του καντράν?
    Στο αναλογικο στο καντραν, ο μηχανικός το είχε με το διαγνωστικό και το έβλεπε 4 ημέρες και οσο το ζόριζε δεν του ανεβαινε ουτε στο διαγνωστικο ούτε στο καντραν. Μετα που το πηρα και το οδήγησα αρκετη ώρα αρχισε πάλι τα πάνω κάτω

Προεπιλογή

Σε αντιπροσωπεία το πας? Γενικά ο αναλογικός δείκτης του J παρεκλείνει αρκετά με την πραγματικότητα. Δεν ξέρω γιατί το έχουν κάνει έτσι...(Για να σου εξηγήσω με 80 βαθμούς το αναλογικό δείχνει 90. Μεχρι 106 μου έχει φτάσει το αναλογικό εκεί τα δικά του στους 90. Έχω μιλησει με πάρα πολλούς ιδιοκτήτες J όλοι το ίδιο λένε) Καλό θα ήταν να ξεκλειδώσεις την ψηφιακή ένδειξη στο καντράν να βλέπεις ακριβώς πόσους βαθμούς έχει το νερό σου γιατί με το αναλογικό δεν θα βγάλεις άκρη για το πρόβλημα σου.

Προεπιλογή

Η λογική λέει ότι όταν ο αναλογικός δείκτης είναι στη μέση, ο χρήστης νιώθει ασφάλεια. Αν περνούσε για πλάκα το 90 τότε θα προκαλούνταν σύγχυση στον χρήστη. Αυτό πιστεύω.

Senior Member Το avatar του χρήστη johnpats
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Mariosbusa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε αντιπροσωπεία το πας? Γενικά ο αναλογικός δείκτης του J παρεκλείνει αρκετά με την πραγματικότητα. Δεν ξέρω γιατί το έχουν κάνει έτσι...(Για να σου εξηγήσω με 80 βαθμούς το αναλογικό δείχνει 90. Μεχρι 106 μου έχει φτάσει το αναλογικό εκεί τα δικά του στους 90. Έχω μιλησει με πάρα πολλούς ιδιοκτήτες J όλοι το ίδιο λένε) Καλό θα ήταν να ξεκλειδώσεις την ψηφιακή ένδειξη στο καντράν να βλέπεις ακριβώς πόσους βαθμούς έχει το νερό σου γιατί με το αναλογικό δεν θα βγάλεις άκρη για το πρόβλημα σου.
    και στο vectra c το ιδιο ειναι.και 110 που δειχνει το κρυφο μενου ,ο δεικτης ειναι στο 93 περιπου.
    Γιάννης

Senior Member
    Περιοχή
    Αθήνα - Κόστα Πορτοχελίου
    Αυτοκίνητο
    Vectra A

Προεπιλογή

Ο θερμοστάτης σε τι θερμοκρασία ανοίγει πλήρως???

Προεπιλογή

Ο θερμοστάτης δεν ανοίγει σε συγκεκριμένη θερμοκρασία. Είναι ηλεκτρικά ελεγχόμενος.
    Εξαρτάται από το φορτίο, την εξωτερική θερμοκρασία, το πως κινήσαι, το αν εχεις κλιματισμό (που είναι φορτίο) κτλ.
    Στο δικό μου η θερμοκρασία παίζει από 93 εως 110 και η αναλογική βελόνα είναι πάντα στο 90. Σε χαλαρές συνθηκες, χωρίς πολύ φορτίο παίζει από 103-110.
    Τώρα το καλοκαίρι, με κλιματισμό και ημέρα, είναι 93-98. Μόνο το βράδυ που δροσίζει λίγο, θα ανεβει μερικές φορές στο ευρος 103-110.
    Όποτε το εχω δει να ανέβει πιο πάνω, είναι επειδή σταμάτησα με ζεστή μηχανή πριν προλάβει να παγώσει. Με το που θα βαλω μπροστά, η βελόνα θα είναι 100 και η ψηφιακή ένδειξη 114.

Όταν το είχα πρωτοπάρει, στις πρώτες χιλιάδες χιλιόμετρα, στις κατηφόρες στην εθνική, χωρίς γκάζι έβλεπα τη βελόνα να πέφτει από το 90. Το είχα πάει τότε αντιπροσωπεία και του έκαναν εξαέρωση και έστρωσε. Γενικά θέλει πολύ ώρα εξαέρωση στο ρελαντί και νομίζω οι μάστορες δεν τηρούν τη διαδικασία όπως πρέπει. Δεν κάθονται να περιμένουν.
    Πατάτε φρένο αντί για κόρνα. Με την κόρνα δεν προλαβαίνετε κάτι...

Προεπιλογή

Καλησπέρα σε όλους, αντιμετωπίζω και εγώ το ίδιο πρόβλημα με τη θερμοκρασία. Το όχημα είναι ένα Opel Astra j 1.4 turbo 140hp (A14NET) αγορασμένο καινούριο τον Μάιο του 2012 και έχει οδηγηθεί μόνο απο εμένα κατα κύριο λόγο μέσα στη πόλη. Αυτή τη στιγμή έχει 99,000km και όλα τα σέρβις πλην ενός έχουν γίνει σε εξουσιοδοτημένα συνεργεία. Πριν αναφερθώ στο συγκεκριμένο πρόβλημα θα κάνω μια γρήγορη επισκόπηση των βασικών ζημιών που έχουν εμφανιστεί έως τώρα.
    1. Μεταλλικός ήχος στον πίσω δεξιά τροχό απ τα πρώτα κιόλας χιλιόμετρα όταν διέρχοταν απο σαμαράκια με μικρές ταχύτητες - Είχε βγάλει η Οπελ ένα φιξ και έκτοτε δεν υπήρξε πρόβλημα.
    2. Βολάν διπλής μάζας - Καλύφθηκε από την εγγύηση
    3. Ενδειξή φτωχού μίγματος καυσίμου - Αρχικά καθαρίστηκε η πεταλούδα γκαζιού, το πρόβλημα επανήλθε, αλλάχτηκε πρόσφατα ο αισθητήρας maf αν δε κάνω λάθος και έκτοτε δεν εχει δημιουργηθεί πρόβλημα.
    4. Το πλαστικό δοχειάκι του ψυγείου έχει αλλαχτεί 2 φορές.
    5. Κουνίεται ο συμπλέκτης, κάτι που έχω διαβάσει συμβαίνει σε αρκετά astra.

Πάμε τώρα στο πρόβλημα της θερμοκρασίας. Τα πράγματα έχουν πάνω κάτω όπως τα αναφέρει ο mihpao. Υστερα απο ετήσιο σέρβις τον Ιούλιο του 2020 και αφού αλλάχτηκε καμμένος αισθητήρας θερμοκρασίας και δοχείο ψυγείου, το αμάξι σε ταξίδι ανέβαζε σταδιακά θερμοκρασία έως 100-110 βαθμούς και ύστερα απο 30 περίπου δευτερόλεπτα ξανάπεφτε στους 90. Αυτό συνέβαινε κυρίως σε ταχύτητες πάνω απο 100km/h, σε μεγάλες ανηφόρες στην Εθνική Οδό και αφότου σταματούσα για να πληρώσω τα διόδια. Υπάρχει μια παράλληλη μικρή διαρροή λαδιού. Η πρώτη δουλεια που κάναμε σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο είναι εξαέρωση. Η θερμοκρασία ανεβαίνει πάλι όμως. Σε δεύτερο συνεργείο κάναμε σήμερα πάλι εξαέρωση και σε περίπτωση που υπάρχει το ίδιο πρόβλημα, πάμε για αλλαγή αισθητήρα πρώτα και αν πάλι δε στρώσει κατέβασμα μηχανής φλαντζα κλπ.

Οποιαδήποτε πληροφορία είναι ευπρόσδεκτη. Σγχωράτε με αν έχω κάνει κανα λάθος με της μηχανικές ορολογίες.

Cheers

Προεπιλογή

Για όσους τελικά καταλήξουν σε φλάντζα κεφαλής, που το απεύχομαι, αλλά και όσους ήδη έχουν αλλάξει, καλό θα ήταν να ενημερώσουν αν συνέτρεξαν λόγοι ώστε να κάψει φλάντζα.
    Π.χ. ένας κολλημένος θερμοστάτης, ένα βουλωμένο ψυγείο ή μια διαρροή σεβαστής ποσότητας αντιψυκτικού (από κολάρο, δοχείο διαστολής, αντλία κλπ.), θα μπορούσε να προκαλέσει κάτι τέτοιο και θα το αποδεχόμουν κατά κάποιο τρόπο.
    Αν όμως συμβαίνει στο ξεκάρφωτο, απλά και μόνο επειδή δουλεύει σε υψηλές θερμοκρασίες για να ρίξει τους ρύπους και την κατανάλωση, τότε υπάρχει θέμα..

Παρόμοια Θέματα

1. θερμοκρασια
    Από τον/την TORO στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 57
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-05-13, 14:24
  2. προβλημα με θερμοκρασια σε AGILLA
    Από τον/την georgemaik στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-01-12, 21:42
  3. θερμοκρασια στα υψη!
    Από τον/την Billis21 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-06-10, 14:53
  4. Θερμοκρασια Προβλημα!!!
    Από τον/την spirossd στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-06-10, 20:56
  5. Προβλημα με θερμοκρασια!!
    Από τον/την alexis στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-07-07, 20:32

Δικαιώματα - Επιλογές