If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 7 από 7

Προεπιλογή Κάμερα Νυχτερινής Όρασης τύπου π.χ. FLIR

Καλησπέρα φίλοι,
    Αξίζει μία τέτοια ιδέα , ειδικά όταν κάποιος ταξιδεύει κυρίως νύχτα?
    Μιλάμε ουσιαστικά για Νυχτερινή Όραση (car night vision driving) https://speedir.com
    Πέρα από το κοστος που σίγουρα είναι μεγάλο, το ερώτημα είναι αν έχει πρακτικά οφέλη και αν θα άξιζε να τοποθετήσει κάποιος μία τέτοια κάμερα?
    Όλες οι γνώμες και απόψεις ευπρόσδεκτες .

Προεπιλογή

Χίλιες φορές να επενδύσεις αυτά τα χρήματα στο να αναβαθμίσεις τα φανάρια σου παρά σε κάτι τέτοιο.

Βρες κάποιον γνώστη να στα ανοίξει, να σου βάλει πάνω δύο καλούς προτζέκτορες και ένα καλό xenon kit και αν δεν καλύπτεσαι τότε κατά την γνώμη μου ψάξε για κάτι άλλο.
    Πχ https://www.retrofitlab.com/opel-ast...eadlights.html

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο feedoxx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χίλιες φορές να επενδύσεις αυτά τα χρήματα στο να αναβαθμίσεις τα φανάρια σου παρά σε κάτι τέτοιο.

Βρες κάποιον γνώστη να στα ανοίξει, να σου βάλει πάνω δύο καλούς προτζέκτορες και ένα καλό xenon kit και αν δεν καλύπτεσαι τότε κατά την γνώμη μου ψάξε για κάτι άλλο.
    Πχ https://www.retrofitlab.com/opel-ast...eadlights.html
    Αγαπητέ feedoxx πολύ σωστά όλα αυτά που γράφεις για τα φανάρια αλλά δεν αναφέρομαι προσωπικά. Εννοώ ότι έχω φανάρια με προτζέκτορες και led, αναβαθμισμένα και με πολύ καλό φωτισμό.
    Το θέμα που έθεσα είναι για να συζητήσουμε αυτήν την ιδέα-τεχνολογία που υπάρχει για τα αυτοκίνητα

Moderator Το avatar του χρήστη Asroc
    Περιοχή
    Αθήνα / Δ.Π.
    Αυτοκίνητο
    Corsa C

Προεπιλογή

Ισως σε πολυ δυσκολες συνθηκες να βοηθουσε στην θεωρια

πρακτικα ακομα και αν βλεπει πιο καλα απο τον οδηγο, απαιτει να τραβιξει την προσοχη του απο τον δρομο
    και επισης το να οδηγας βλεποντας απο οθονη ειναι ακατορθωτο.

δοκιμασε να βαλεις ενα ταμπλετ (δεν λεω κινητο λογω μεγεθους) στο κεντρο του παρπριζ και ανοιξε την καμερα
    δοκιμασε να οδηγησεις βλεποντας απο την οθονη. Να οδηγησεις, πχ σε αλανα, οχι να πας 1 μετρο μπροστα.
    Μετα σκεψου οτι αν η οθονη ειναι ακομα πιο χαμηλα και πιο κοντα σου, εκει που ειναι oι οθονες multimedia, το πραγμα γινεται ακομα πιο δυσκολο

η μονη πρακτικη λυση θα ηταν σε HUD τυπου μαχητικου, που κεντραρει στοχο στο ματι.
    Ακομα και τα απλα HUD που προφανως δεν κεντραρουν, βγαζουν ενδειξεις σε τελειως διαφοτερικο μερος απο εκει που κοιτας στο δρομο.

Χαιρομαι παντως που το ψαχνεις και σκεφτεσαι τετοιες πατεντες.
    Αλλοι ακομα ξεθαμπωνουν το παρπριζ με πανι...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Asroc : 08-09-20 στις 19:32

Προεπιλογή

Σωστός αγαπητέ ASROC
    ...ειδικά η τελευταία σου φράση καταπληκτική "άλλοι ακόμη ξεθαμπώνουν το παρμπριζ με πανί"

Το θέμα που έθεσα , το έκανα πραγματικά για συζήτηση και να γράψουμε τις γνώμες μας.
    Το θέμα της νυχτερινής όρασης το ψάχνω εδώ και τουλάχιστον 10 χρόνια, στην αρχή απο ενδιαφέρον και θαυμασμό για την συγκεκριμένη τεχνολογία και πλέον και απο ανάγκη κατα μία έννοια επειδή όσα ταξίδια κάνω π.χ. Αθήνα-Θεσσαλονίκη τα κάνω πάντα μα πάντα βράδυ! Αν και έχω πολύ καλό φωτισμό και ειλικρινά το αυτοκίνητο είναι σε κατάσταση σχεδόν καινούριου και εμφανισιακά αλλά κυριως λειτουργικά.

Να σκεφτείς από το 2008 ακόμη είχα φέρει από την Γερμανία την οθόνη Navi Multimedia της Zenec και πλακέτα ειδική (video interface) που προσαρμοζόταν εσωτερικά μεσα στην έγχρωμη οθόνη του astra με 4 Εισόδους Video (όλα αυτά με τις οθόνες στα αυτοκίνητα τότε ακόμη ήταν σχεδόν σε νηπιακό στάδιο!!! Στην οθόνη του Astra στέλνω εικόνα από tv, κάμερα οπισθοπορείας και tpms), Οπότε η μια επιπλέον είσοδος "περιμένει" την κάμερα Νυχτερινής Όρασης χαχαχαχα!!!!

Πάντως , όντως δεν μπορείς να οδηγήσεις κοιτώντας την οθόνη (αν και έχω προσωπική άποψη αυτής της εμπειρίας ως αξιωματικός ενός άρματος Μ113 κατά την θητεία μου , όπου σε νυχτερινές ασκήσεις κάναμε αρκετή χρήση της συγκεκριμένης τεχνολογίας). Σε επιβατικό αυτοκίνητο είναι εντελώς διαφορετικές οι συνθήκες. Υπάρχει όμως το ενσωματωμένο λογισμικό της κάμερας όπου και γινεται detection (αναγνώριση/καταγραφή) των οχηματων και των ανθρώπων σε μεγάλες σχετικά αποστάσεις και εμφανίζονται κίτρινα και κόκκινα πλαίσια συν τα ηχητικα σήματα.

Σε κάθε περίπτωση καλό είναι να ανταλλάξουμε γνώμες και απόψεις και ακόμη καλύτερα αν καποιος έχει τύχει να χρησιμοποιήσει τέτοια κάμερα.
    ...εγώ είμαι ένα σχεδόν βήμα πριν κάνω την κίνηση. Με φρενάρει η πιθανότητα στο να αναγκαστώ να κόψω ένα μικρό μέρος της γρίλιας της μασκας για να έχει ελεύθερο οπτικό πεδίο ο φακός της κάμερας, που από όσο έχω ψάξει κυμαίνεται γύρω στα 20mm .
    Για να δούμε!
    Ευπρόσδεκτες όλες οι γνώμες και ιδέες για συζήτηση!

Προεπιλογή

Σε ότι αμάξια έχω δει που θέλουν να οδηγούν νύχτα έχουν κάτι τέτοια φώτα.

Προεπιλογή

...λες να το ξανασκεφτώ?
    Πάλι όμως θα χαλάσω το αισθητικό κομμάτι της γρίλιας!!!

Παρόμοια Θέματα

1. Astra K κάμερα οπισθοπορείας
    Από τον/την Vangelis-vr στο forum I.C.E.
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-09-20, 12:40
  2. Astra Dynamic κάμερα απισθοπορειας
    Από τον/την chrisd στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-03-18, 16:17
  3. Opel astra j κάμερα οπισθοπορειας
    Από τον/την CHRIS1983 στο forum Opel
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-01-16, 13:00
  4. Κάμερα οπισθοπορειας
    Από τον/την xristosan στο forum Opel
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-06-15, 02:10
  5. Multimedia με GPS (fm, tv, bluetooth, κάμερα, microsd, GPS, DVD)
    Από τον/την ΑΝΤΩΝΗΣ στο forum Πωλείται
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-09-14, 15:42

Δικαιώματα - Επιλογές