If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 20 από 23

Προεπιλογή Kiινητήρας diesel CDTI 1.3 αλλαγή λαδιών

Να σας ρωτήσω, τα λάδια GM Opel dexos2 5W-30 (αυτά που προτείνει η Opel) σε κινητήρα diesel CDTI 1.3 ο ένας μου λέει 10.000 χιλιόμετρα ο άλλος 15.000 χιλιόμετρα αλλαγή, τι ισχύει πραγματικά. μιλάω για απλή οδήγηση όχι ταρζανιές και ξεσκίσματα.
    Opel Corsa 1.3 CDTI 2008

Προεπιλογή

10.000km για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο...
    15000km είναι πάρα πάρα πολλά!

(Εγώ έχω απλά ατμοσφαιρικά και τα αλλάζω στις 5000-6000km)

Προεπιλογή

Τα 15.000χλμ ειναι ένα φυσιολογικό νουμερο για αλλαγή με συνθετικά λάδια οπως αυτα που περιγραφεις και με τέτοια χρηση. Δεν θεωρω οτι ειναι μεγάλο το νουμερο των χιλιομετρων για να αλλαξεις νωριτερα.
    Απο την άλλη πλευρα, μια αλλαγη στα 10.000χλμ δεν θα κανει κακο στον κινητηρα σιγουρα, παρα μόνο να ξελαφρώσει την τσέπη σου κατα λίγες δεκάδες ευρώ.
    Το 30.000χλμ απο την άλλη που προτείνουν πλεον σημερα για αλλαγες, μου φαίνονται υπερβολικά πολλά. Σε δικά μου αμαξι δεν θα κρατουσα ποτε 30.000χλμ ίδια λάδια.

Προεπιλογή

Κάθε 10000 αυστηρά αλλάζω τα Liqui Moly 4600 που είναι πολύ καλύτερα από τα GM, αν και εσύ τα αλλάζεις κάθε 10000 είσαι οκ, δες, αν κόβεις αρκετές αναγεννήσεις του dpf (επειδή έγραψες οτι το πας χαλαρά) μήπως σου ανεβαίνει η στάθμη του λαδιού, αν βλέπεις να ανεβαίνει να τα αλλάζεις νωρίτερα

Προεπιλογή

Ευχαριστώ φίλοι, μα γιατί τα gm dexos 2 τα έχουν πάρει με κακό μάτι όλοι, τόσο κακής ποιότητας είναι; αυτά δεν βάζουν και οι αντιπροσωπείες στα diesel;
    Opel Corsa 1.3 CDTI 2008

Προεπιλογή

Σε όλα τα βάζουν.
    Κακό δεν είναι...αν το παρεις καινουριο και στις 100000χλμ το πουλησεις...αν το κρατησεις, καλη τυχη
    Opel Astra G = Ο μαθουσαλίξ

Renault Clio Turbo = Ο στριφτούλης

Προεπιλογή

Εγώ που βάζω GM λάδια σε corsa και astra τα κρατάω 5000-6000κμ (συνήθως 5000-5500). Τα αυτοκίνητα τα οδηγώ χαλαρά (δεν τα σκίζω) και είναι και ατμοσφαιρικά. Πάντα και αλλαγή φίλτρο.
    Νομίζω δεν υπάρχει άλλος που να βάζει 5-30 συνθετικά GM και να τα πετάει τόσο συχνά, χωρίς να κλείνουν χρόνο. Για εμένα το κυριότερο είναι να αποφεύγω να δημιουργώ επικαθίσεις. Αλλάζοντάς τα συχνά, μειώνω όσο γίνεται την δημιουργία τους. Ναι, τα καινούρια λάδια αντέχουν δεκάδες km ως λίπανση. Αλλά τι γίνεται με τις επικαθίσεις?

Στο astra η προηγούμενη αλλαγή έγινε στις 3000κμ μιας και έκλεισε χρόνο. Και η επόμενη (σε λίγες βδομάδες) μάλλον θα γίνει πάλι στις 3000, διότι κλείνει πάλι χρόνο.
    Στο corsaki σταθερά στις 5000-6000κμ.

Προεπιλογή

Επίσης, κάποιοι στις 100.000 θα έχουν κάνει συνολικά 3 αλλαγές λαδιών...

Προεπιλογή

Για να μην ανοίξω και άλλο θέμα το παραφλου εγώ G12 plus βάζω, κάθε πόσα χιλιόμετρα ή χρόνια το αλλάζετε;
    Opel Corsa 1.3 CDTI 2008

Προεπιλογή

Κάθε 4 χρόνια και είσαι μια χαρά

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο koumparos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάθε 4 χρόνια και είσαι μια χαρά
    +1

5 χρόνια max

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο opel astra j 2011 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης, κάποιοι στις 100.000 θα έχουν κάνει συνολικά 3 αλλαγές λαδιών...
    Εγώ, αφου το πρόγραμμα συντήρησης λέει αλλαγές ανά 30.000χλμ και το αμαξι είναι leasing.

Προεπιλογή

Άμα είναι leasing τι σε νοιάζει;

Προεπιλογή

Εννοείται πως δεν σε νοιάζει... Ο πατέρας μου έχει astra g 1,4 από μηδέν χιλιόμετρα βάζει GM λάδια και τα έχει σε ιδιαίτερη εκτίμηση. Έχει φτάσει τις 350.000 χιλιόμετρα και δεν έχει κανένα πρόβλημα ούτε καίει λάδια.
    Οι αλλαγές γίνοται ανά 5.500-6.500 και γενικά σαν οδηγός είναι πολύ χαλαρός. Εγώ από την άλλη βάζω τα 4600 της LM και αλλάζω κάθε 6.500-7.500 αλλά του πίνω το αίμα δεν το χαρίζω...

Προεπιλογή

Υπάρχει χρήση και χρήση. Κ εμένα το οπελ με τη χρήση που.έχει και Αλτις Αφουρελαιο να του βαλω τιποτα δε θα παθει. Βαζει μια 5η και παει με 2500 στροφες καμια 50ρια χλμ οπου και σβηνει...το βραδυ ξεκιναει, το ιδιο σκηνικο και σβηνει. Τι να παθει;

Προεπιλογή

Με τα Lm, τα κραταω 10000km, προς το τελος περιπου γυρω στα 8000km, παρατηρω οτι ο κινητηρας γινεται αρκετα θορυβωδες, με το που αλλαξα λαδια την προηγουμενη βδομαδα το μοτερ εγινε παλι...γατακι!!!! Μαλλον καπου εκει τα προσθετα που εχει το λαδι παβουν να κανουν καλη δουλεια και για αυτο ο θορυβος, εχω ακομα 1 λιτρο για να κανω ακομα μια αλλαγη με τα molygen, και λεω να γυρισω παλι στα 4600 και να τα αλλαζω ανα 7-8000km πλεον....
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Προεπιλογή

Σχεδόν σε όλα τα λάδια συμβαινει αυτό.
    Τα μόνα που έχω δει να διαρκούν λιγο παραπάνω είναι τα Motul 8100 Xcess

Προεπιλογή

Μάλλον είναι λόγω του κορεσμού τους από τη μαυρίλα. Όσο εγκλωβιζουν κατάλοιπα αλλάζει η σύσταση και μειώνεται η λίπανση. Τα xcess (αν δεν κάνω λάθος) έχουν μεγάλη λιπαντικη ικανότητα, που φαίνεται και όταν βάζεις μια σταγόνα στο χέρι.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο opel astra j 2011 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλλον είναι λόγω του κορεσμού τους από τη μαυρίλα. Όσο εγκλωβιζουν κατάλοιπα αλλάζει η σύσταση και μειώνεται η λίπανση. Τα xcess (αν δεν κάνω λάθος) έχουν μεγάλη λιπαντικη ικανότητα, που φαίνεται και όταν βάζεις μια σταγόνα στο χέρι.
    Τα xcess ειναι για γκάζια...
    Πολύ καλό λάδι...

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Αλλαγή λαδιών.
    Από τον/την opel astra j 2011 στο forum Ψηφοφορίες
    Απαντήσεις: 202
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-10-17, 16:00
  2. Μήνυμα για αλλαγή λαδιών
    Από τον/την Pluffy_1981 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-05-17, 23:26
  3. Αλλαγή λαδιών σε Astra 1.3 EcoFlex.
    Από τον/την Φώτης στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-03-12, 03:27
  4. Αλλαγή Λαδιών σε GTC 1.6 Turbo
    Από τον/την Thomas στο forum Κινητήρες Opel
    Απαντήσεις: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-05-11, 18:05
  5. Αλλαγή Λαδιών Ζ16LET
    Από τον/την tarig_gr στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-07-08, 00:36

Δικαιώματα - Επιλογές