If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 20 από 23
    Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή Θαμπάδα στο χρώμα του ουρανού - γνώμες για συνεργεία περιποίησης χρώματος

Φέτος το καλοκαίρι είναι εμφανής μια θαμπάδα στο χρώμα του ουρανού του αυτοκινήτου, αποκλειστικά στην εμπρόσθια περιοχή αμέσως μετά το τελείωμα του παρμπρίζ, περίπου 10Χ40 εκατοστά επιφάνειας. Βέβαια το αυτοκίνητο είναι και 15 ετών, αλλά επειδή γενικά αφενός το πλένω πολύ σπάνια (οπότε ελάχιστες φορές αναλογικά έχει φάει χημικά καθαρισμού το χρώμα) αφετέρου δεν χρησιμοποιώ κουκούλα και δεν υπάρχουν σε άλλα επίφοβα σημεία (πχ καπώ) ανάλογες θαμπάδες, τείνω να πιστέψω ότι η εν λόγω θαμπάδα ίσως οφείλεται στο νερό καθαρισμού του παρμπρίζ από τα μπροστά πιτσιλιστίρια που ένα μέρος του φεύγει προς τον ουρανό του αυτοκινήτου, σε συνδυασμό βέβαια με την επιβάρυνση λόγω ηλιακής ακτινοβολίας. Υπόψιν ότι το βερνίκι δεν έχει ξεφλουδίσει πουθενά. Είμαι βέβαιος ωστόσο ότι αν δεν το περιποιηθώ άμεσα, σε 1-2 χρόνια το πολύ θα αρχίσει να ξεφλουδίζει από εκείνο το σημείο.
    Επειδή λοιπόν δεν αξίζει σε αυτή τη φάση τουλάχιστον να πήγαινα για βάψιμο ουρανού, υπάρχει περίπτωση με κάποια περιποίηση χρώματος (κερί ή τυχόν ειδικές ανάλογες ουσίες) να μειωθεί η θαμπάδα και κυρίως να προστατευτεί όσο γίνεται το βερνίκι και το χρώμα;
    Αν έχετε ανάλογες εμπειρίες από επαγγελματίες του χώρου (σε Αττική) και ανάλογα υλικά, παρακαλώ για τα φώτα σας παιδιά.
    Πολύ χοντρικά η θαμπάδα είναι περίπου στο στυλ αυτής που φαίνεται στην παρακάτω φωτό (στο δικό μου αμάξι είναι αισθητά μικρότερη ωστόσο):
    https://guidetodetailing.com/wp-cont...tionBefore.jpg

Senior Member Το avatar του χρήστη billnick05
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Σχεδόν ΟΛΑ τα astra αυτής της ηλικίας έχουν τέτοια θέματα. Μαζί και το δικό μου που μάλλον τέλος Σεπτέμβρη θα πάει για βάψιμο καπώ ουρανό και πίσω πόρτα. Όσο και να το τρίψεις ή να το κερωνεις σε 2-3 χρόνια θα σκάσει το βερνίκι και θα θέλει βάψιμο. Είναι τα περιβόητα οικολογικά χρώματα της opel.

Προεπιλογή

Στη θέση σου θα έβαζα μια ζελατίνα οροφής όπως έχω εγώ και δεν θα το ξανάβλεπα....
    [IMG]http://i42.tinypic.com/2568eps.jpg[/IMG]

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο billnick05 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σχεδόν ΟΛΑ τα astra αυτής της ηλικίας έχουν τέτοια θέματα. Μαζί και το δικό μου που μάλλον τέλος Σεπτέμβρη θα πάει για βάψιμο καπώ ουρανό και πίσω πόρτα. Όσο και να το τρίψεις ή να το κερωνεις σε 2-3 χρόνια θα σκάσει το βερνίκι και θα θέλει βάψιμο. Είναι τα περιβόητα οικολογικά χρώματα της opel.
    Δεν είναι μόνο της Opel. Εδώ στο Ηράκλειο βλέπω κάθε μάρκας να έχει αυτό το θέμα. Από Alfa Romeo μέχρι και Toyota & Mercedes. Άλλα περισσότερο, άλλα λιγότερο.
    Νομίζω ότι το VAG Group είναι σε καλή μοίρα αν και εδώ δεν κυκλοφορούν αρκετά παλαιότερα Polo & Golf όπως συμβαίνει με τα Corsa & Astra.

Προεπιλογή

Αρχικό μήνυμα απο ΓΙΩΡΓΟΣ CABRIO
    Στη θέση σου θα έβαζα μια ζελατίνα οροφής όπως έχω εγώ και δεν θα το ξανάβλεπα....

Τι διάρκεια ζωής σου είπαν ότι θα αντέξει; πόσο καιρό το έχεις βάλει ;
    Είναι μαύρο γυαλιστερό, σαν γυάλινη οροφή ;
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη GEO-07 : 21-08-20 στις 21:52

Προεπιλογή

Είναι ανάλογα το χρώμα, δηλαδή αν είναι σκούρο ή όχι, καθώς και ανάλογα την ποιότητα ρου αυτοκολλητου.

Αν το έχεις εκτεθειμένο έξω, στα 5 χρόνια θα θέλει αλλαγή. Αυτό το λένε αυτοί που τοποθετούν τέτοιες μεμβράνες.

Η λογική λέει ότι ένα μαύρο δεν πρόκειται να αντέξει 5 χρόνια...
    Δεν εχω βάλει ποτέ, οπότε δεν έχω ολοκληρωμένη άποψη.

Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Εγώ έχω βάλει μαυρο 3d carbon στις ράγες στον ουρανό 5-6 χρόνια τώρα και προς το παρόν είναι μια χαρά. Πάντως θεωρώ ότι για μεγάλες επιφάνειες πχ καπώ ή ουρανό, το βάψιμο είναι μονόδρομος όπως πχ στο δικό μου που έχει το χρώμα panacotta και όχι το κλασικό ασημί.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη billnick05 : 21-08-20 στις 21:25

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο GEO-07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αρχικό μήνυμα απο ΓΙΩΡΓΟΣ CABRIO

Τι διάρκεια ζωής σου είπαν ότι θα αντέξει; πόσο καιρό το έχεις βάλει ;
    Είναι μαύρο γυαλιστερό, σαν γυάλινη οροφή ;
    Μαύρο γυαλιστερό.. Την έχω ήδη 9μιση χρόνια... Σαν καινούρια είναι ΑΛΛΆ υπόψιν ότι έχω κλειστό γκαράζ και το αμάξι έχει 68.000χλμ όλα σε ταξίδια....
    [IMG]http://i42.tinypic.com/2568eps.jpg[/IMG]

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ΓΙΩΡΓΟΣ CABRIO Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μαύρο γυαλιστερό.. Την έχω ήδη 9μιση χρόνια... Σαν καινούρια είναι ΑΛΛΆ υπόψιν ότι έχω κλειστό γκαράζ και το αμάξι έχει 68.000χλμ όλα σε ταξίδια....
    Καλά ναι, αυτό παίζει σημαντικό ρόλο στη διάρκεια ζωής του!

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Καταλαβαίνω απόλυτα αυτό που λες, δεν περιμένω θαύματα αλλά την ίδια στιγμή δεν θέλω και απλά να το αφήσω να χειροτερέψει κοιτώντας το, περιμένοντας το μοιραίο (βάψιμο).
    Φαντάζομαι ότι με κάποια σωστή περιποίηση χρώματος (γυάλισμα, κέρωμα) μπορεί κανείς να καθυστερήσει κάπως τη φθορά από ήλιο, ρύπους κλπ. Ακόμα και 2 χρόνια παράταση ζωής να του δώσει μια σωστή περιποίηση είναι κέρδος για μένα, εφόσον το κόστος και η διαδικασία του βαψίματος είναι σαφώς μεγαλύτερα από της περιποίησης χρώματος.
    Γιαυτό το λόγο άνοιξα το θέμα αυτό και παρακαλώ αν κάποιος φίλος έχει δοκιμάσει ανάλογες υπηρεσίες από επαγγελματίες του είδους κι έμεινε ευχαριστημένος (σωστή δουλειά, υλικά, όχι ζημίες τσαπατσουλιάς στο αυτοκίνητο, όχι ληστρικές χρεώσεις), παρακαλώ να μας πει τις εμπειρίες του.
    Μιλάμε πάντα για βελτίωση κατάστασης ταλαιπωρημένης από τα χρόνια βαφής. Δεν με ενδιαφέρει αν κάποιος πχ πήγε απλά με το 1-2 ετών αμάξι του για γυάλισμα/κέρωμα και έμεινε ευχαριστημένος, μια που σε καινούριο χρώμα δεν είναι φαντάζομαι τόσο δύσκολο να το ξανακάνεις σαν της πρώτης μέρας.

Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Εγώ το δοκίμασα για αυτό και σου γράφω την άποψη μου. Το αυτοκίνητο είναι του 2006. Οι πρώτες θαμπαδες εμφανίστηκαν το 2012-2013. Υπόψιν ότι μέχρι τότε το αυτοκίνητο ήταν συνέχεια στον ηλιο.Το 2015 έκανα γυάλισμα -κερωμα σε φανοποιειο. 1.5-2 χρόνια μετά άρχισε σε διάφορα σημεία το ξεφλούδισμα στο βερνίκι. (Ουσιαστικά το γυάλισμα μειώνει το πάχος του Βερνικιου όπως μου είπαν αργότερα).Πολύ πρόσκαιρη λύση. Τζάμπα το 60αρι που είχα δώσει τότε. Τώρα που ρωτησα για βαφή καπώ ουρανό και πίσω πόρτα μου είπαν 300€ με επαναφορά και σε ένα μικρό βουλιαγμα στο φτερό. Οπότε σκέφτομαι καλύτερα να το είχα κάνει τότε το βάψιμο. Αλλά το πρόγραμμα τότε ήταν να αντικατασταθεί το αυτοκίνητο με ένα μεγαλυτερο.....
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη billnick05 : 22-08-20 στις 15:11

Προεπιλογή

Το γυάλισμα μειώνει απειροελάχιστα το βερνίκι. Η επαναφορά κόβει περισσότερο ώστε να φύγουν γρατσουνιές, αράχνιασμα κλπ.
    Το πόσο έχει να κάνει με τα προϊόντα που θα χρησιμοποιούν καθώς όλα (αλοιφή, σφουγγάρι αλοιφαδόρου, τρόπος χειρισμού αλοιφαδόρου, θερμοκρασία κλπ κλπ) παίζουν σημασία.

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Εγώ το δοκίμασα για αυτό και σου γράφω την άποψη μου. Το αυτοκίνητο είναι του 2006. Οι πρώτες θαμπαδες εμφανίστηκαν το 2012-2013. Υπόψιν ότι μέχρι τότε το αυτοκίνητο ήταν συνέχεια στον ηλιο.Το 2015 έκανα γυάλισμα -κερωμα σε φανοποιειο. 1.5-2 χρόνια μετά άρχισε σε διάφορα σημεία το ξεφλούδισμα στο βερνίκι. (Ουσιαστικά το γυάλισμα μειώνει το πάχος του Βερνικιου όπως μου είπαν αργότερα).Πολύ πρόσκαιρη λύση. Τζάμπα το 60αρι που είχα δώσει τότε. Τώρα που ρωτησα για βαφή καπώ ουρανό και πίσω πόρτα μου είπαν 300€ με επαναφορά και σε ένα μικρό βουλιαγμα στο φτερό. Οπότε σκέφτομαι καλύτερα να το είχα κάνει τότε το βάψιμο. Αλλά το πρόγραμμα τότε ήταν να αντικατασταθεί το αυτοκίνητο με ένα μεγαλυτερο.....
    Συγνώμη, αλλά 300 ευρώ συνολικά σου ζήτησαν για όλες αυτές τις δουλειές; (βάψιμο καπώ και ουρανό συν επαναφορά βαθουλώματος σε φτερό). Μου ακούγεται πολύ μικρή η τιμή αυτή για σωστή δουλειά, με όλο το σεβασμό φίλε billnick05. Σε πολύ καλό φανοποιό που έβαψα πίσω προφυλαχτήρα προ 2μήνου η τιμή ήταν 200 ευρώ συν ΦΠΑ. Ο ίδιος μου άφησε να εννοηθεί ότι για ουρανό θέλει περί τα 300 συν ΦΠΑ και άλλα 200 συν ΦΠΑ για καπώ, δηλαδή σύνολο 500 συν ΦΠΑ. Μιλάμε για εξαιρετικές δουλειές με κορυφαία υλικά βαφής και αναλώσιμα (Akzo Nobel, 3M κλπ). Τα 300 ευρώ για όλες αυτές τις δουλειές μου φαίνονται τζάμπα και πιο κάτω για σωστή δουλειά. Χωρίς τη φαναρτζοδουλειά αν μου έλεγες 400 ευρώ συν ΦΠΑ θα σου έλεγα οκ, αλλά 300 με τη φαναρτζοδουλειά...
    Να υποθέσω ότι επειδή σκέφτεσαι να δώσεις το αμάξι, ψάχνεις για την απολύτως οικονομικότερη λύση για να το σουλουπώσεις απλά..Φιλικά το λέω, χωρίς παρεξήγηση πάντα.
    Όπως και να έχει δεν έχω δει ακόμα κάποιος φίλος να προτείνει κάτι σε συγκεκριμένο συνεργείο περιποίησης χρώματος.
    Σε άλλο θέμα στο φόρουμ έγραφαν τα παιδιά για συνεργεία γυαλίσματος/περιποίησης χρώματος, αλλά το θέμα εκείνο έχει να ενημερωθεί από το 2009 οπότε θα ήθελα αν υπάρχουν σχετικά πρόσφατες εμπειρίες από συνεργεία της Αττικής.

Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Καμία παρεξηγηση. Αν το πουλούσα δεν θα το έβαφα, θα το έδινα σε χαμηλότερη τιμη. Όχι το αμάξι το κρατάω πλέον. Απλά το σουλουπωνω για μένα και μονο. Λάστιχα ,contipremium6 - αμορτισέρ τα koni τα πορτοκαλί και διάφορα άλλα. Έχω πάρει 3 τιμές για τα συγκεκριμένα. Ο πιο ακριβώς ήταν 400€. Σε αυτόν που είναι κοντά στη γειτονιά μου έχω ξαναβαψει προφυλακτήρα παλιότερα σε αυτοκίνητο με 90€. Γενικά έχει πάρα πολύ δουλειά. Και κάποιοι φίλοι μου σε αυτόν έχουν πάει και είναι πολύ ευχαριστημένοι.Το αποτέλεσμα μετράει βέβαια.....
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη billnick05 : 22-08-20 στις 17:29

Προεπιλογή

Συνηθως η τιμη ειναι 80-120€ το κομματι για βαψιμο, αντε ενας καλος μαστορας με καλυτερα χρωματα να παρει 150€. Τα 300€ για βαψιμο ουρανου ειναι ''κλοπη'' οσο καλος μαστορας και να ειναι ο αλλος απο την στιγμη που μιλαμε για μια ευθεια επιφανεια, και ευκολα μασκαρησματα. Οι προφυλακτηρες απο την στιγμη που βγενουν απο το αμαξι εκει κοιμενονται στο 200αρι αν πληρωνει και ασφαλεια.
    Στο C, ειχα βαψει ουρανο και αψιδες οταν ειχα αλλαξει το εμπρος παρπριζ, τιμη εν λευκο, και μου πηρε 120€, ισως εκανε καλη τιμη γιατι αλλαξε και το παρπριζ και εβγαλε απο εκει.

Αυτοκολητο κοστιζει οσο και το βαψιμο, στο D, ρωτησα να βαλω μαυρο αυτοκολλητο στον ουρανο και ακουσα τιμη 200€, που με τα μισα τον βαφω.

Η λυση ειναι να παρεις μια αλοιφη και να το κανεις μονος σου, δεν ξερω ποσο χρεωνουν για να σου κανουν detail τον ουρανο, και αν αξιζει σε σχεση με το βαψιμο, γιατι πρεπει να πας σε αυτους που κανουν γυαλισματα, ενας βαφεας λαμαρινας, δεν πιστευω να κατσει να ασχοληθει, θα σου πει βαψιμο
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Φίλε Karaman συμφωνώ με τα λεγόμενά σου. Απλά λέω στο φίλο lazafera ότι σωστή δουλεια θα κάνει μόνο με βάψιμο. Όλα τα άλλα μιας και τα έχω δοκιμάσει έχουν διάρκεια 1-2χρονια. Το carbon βέβαια δεν ξέρω αν θα του ταίριαζε στο χρώμα του.

Προεπιλογή

Mπορώ να σου προτείνω αλλαγή χρώματος με ατοκόλλητο

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Φίλε Karaman συμφωνώ με τα λεγόμενά σου. Απλά λέω στο φίλο lazafera ότι σωστή δουλεια θα κάνει μόνο με βάψιμο. Όλα τα άλλα μιας και τα έχω δοκιμάσει έχουν διάρκεια 1-2χρονια. Το carbon βέβαια δεν ξέρω αν θα του ταίριαζε στο χρώμα του.
    Φίλε billnick05 στο δικό σου χρώμα το βερνίκι έχει σπάσει ή απλά θαμπώσει (όπως στο δικό μου σε κάποιο σημείο);
    Σε ότι αφορά τις μεμβράνες, δεν θα προτιμούσα μια τέτοια λύση για διάφορους λόγους κι όχι μόνο λόγω κόστους.
    Επαναλαμβάνω παιδιά ότι το βάψιμο θέλω να το καθυστερήσω όσο γίνεται. Και 2 χρόνια πίσω πχ να το πάω αν είναι να δώσω μέχρι 100 ευρώ για βελτίωση της κατάστασης του ουρανού του αυτοκινήτου, για μένα κέρδος είναι.

Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Εμένα πλέον έχει σπασει. Μπορεί να είναι και σε 10 σημεία σπασμένο το βερνίκι. Απλά αφού πέρασα από το δικό σου το στάδιο σου λέω ότι πάλι σε 2-3 χρόνια τα ίδια και χειρότερα θα έχεις. Όπως την έπαθα και εγώ. Και σε εμένα η μεμβράνη δεν μου αρέσει, έχω και περίεργο χρώμα (panacotta).... Στη φάση που είσαι με αλοιφή ψιλοκαθαριζει. Μπορείς να το κάνεις και μόνος σου. Αλλά είναι πολύ προσωρινό.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Κωδικός υφάσματος ουρανού
    Από τον/την georges στο forum Interior (Εσωτερικά)
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-07-16, 01:03
  2. Ταπετσαρία ουρανού
    Από τον/την teobc στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-11-15, 20:39
  3. Astra G Πτώση Ουρανού
    Από τον/την Michael76 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 47
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-07-14, 11:21
  4. Πρόβλημα ταπετσαρίας ουρανού?
    Από τον/την mike91 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-01-14, 11:15
  5. Εσωτερική επένδυσή ουρανού
    Από τον/την mikopos στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-09-11, 15:24

Δικαιώματα - Επιλογές