If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 40 από 48

Προεπιλογή

Λοιπόν παιδιά τα falken 510 μετά απο 12000 χιλιόμετρα είναι το ίδιο όπως καινούρια σε θέμα πρόσφυσης κλπ. Έχουν οκ φθορά για τα χιλιόμετρα που έχουν διανύσει (μιας και δεν είμαι ύσηχος στις στροφές χεχε)
    Ο πατέρας μου δεν μπορέσαμε να βρούμετα τα falken 310 που έλεγα και επέλεξε τα Sumitomo BC100. Τα έχει περίπου 3500-4000 χιλιόμετρα δείχνουν πολύ τίμια προς το παρών.

Senior Member Το avatar του χρήστη ohristou
    Περιοχή
    Νέα Πέραμος Αττικής, Πετρούπολη, Περιστερι
    Αυτοκίνητο
    Corsa C

Προεπιλογή

Ας πω και εγώ... Corsa C διαστάσεις ελαστικών: 185/55/15/82Η

Λοιπόν Pirelli cinturato p6000 τα φόραγε απ την μάνα του.Αθλιο λάστιχο απλά... γλίστραγε και ασκούσε παντού, στεγνό βρεγμένο ενώ από τις 20000 χλμ και μετά στις 10 φορές φρεναρίσματος τις 9 έμπαινε το bas. Έκτοτε ακούω Pirelli και φεύγω μακριά.

Μετά Michelin energy saver όχι το plus.
    Ημιάθλιο... Γλιστρημα στο βρεγμένο, μπαλόνια, στις στροφές ασαφή αλλά απέθαντο πέλμα. Στο βρεγμένο πήγαινα με την ψυχή στο στρώμα.

Μετά. continental premium contact 5. Πολυ καλο κράτημα σε στεγνό βρεγμένο. Επιτέλους εμοθστευομουν το αμάξι. Απότομη πτώση πρόσφυσης από τα 3 χρόνια και 30000 χλμ όπου απλά είχαν σχεδόν καραφλιάσει... Τα μονα ελαστικά που στα 4 χρόνια και 40000χλμ κατάφερα να φτάσουν στους δείκτες φθοράς. Επίσης 4 ζυγοσταθμισεις. τα λάστιχα από καινούρια έτρεμαν. όπως έμαθα αργότερα απο site εξωτερικου οι ο
    πρωτες παρτιδες βγηκαν στραβες χωρις να φσινετσι οπτικα. Επίσης βουτυρενια πλαϊνά και πέλμα σε σημείο να φοβαμσι να μπω σε χωματοδρομο.

Τέλος toyo proxes cf2. Το καλύτερο all around λάστιχο που έχω φορέσει. Ημισκληρα, το πελμα τρωγετσι νορμαλ, καλή πρόσφυση σε στεγνό βρεγμένο, abs πολύ δύσκολα μπαίνει, δεν τρέμουν και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Επίσης τα πιο φτηνά από όλα. Τα αγόρασα Οκτώβρη του 17 με 240 ευρώ την στιγμή που τα continental τα είχα πάρει 380.

Τουτέστιν τα μεγάλα ονόματα μου βγήκαν μάπα το καρπούζι.

Επόμενη αλλαγή σκέφτομαι τα falken ziex 310ecorun η τα νέα proxes comfort που είναι αντικαταστάτης των cf2.

Εγώ πλέον σε ότι αυτοκίνητο και αν έχω toyo και falken εάν μου βγουν καλά... που πιστεύω θα βγουν.

Προεπιλογή

Στο κομμάτι που αναφέρεσαι στα pirelli δεν μπορείς να φανταστείς πόσο πολύ συμφωνώ! Ακριβώς ακριβώς τα ίδια!
    Και εγώ από τότε ακούω pirelli και φεύγω μακρυά,παρόλο που έχει σαν εταιρία και πολύ καλά ελαστικά ,σαν ιδέα και μόνο δεν τα μπορώ
    Δεν είναι αυτοκίνητο. ... είναι Ford

Προεπιλογή

Michelin Primacy 4, 225/45R17

Senior Member
    Περιοχή
    ΒΟΛΟΣ πλεον.....
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο i.karampelas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο κομμάτι που αναφέρεσαι στα pirelli δεν μπορείς να φανταστείς πόσο πολύ συμφωνώ! Ακριβώς ακριβώς τα ίδια!
    Και εγώ από τότε ακούω pirelli και φεύγω μακρυά,παρόλο που έχει σαν εταιρία και πολύ καλά ελαστικά ,σαν ιδέα και μόνο δεν τα μπορώ
    Θα συμφωνησω και εγω μαζι σας για τα Πιρελλια. Ειχα βαλει οταν βγηκε το Ρ1 στην ΖΧ που ειχα. καπου το 2003 ? ηταν. Καινουρια εκαναν 300ε ! τοτε. Τα πηρα 200ε απο καταατημα στη λαρισα που τα ειχε προσφορα και με πιστωτικη και ατοκες δοσεις. Σε 1 μηνα εβγαλαν τα λεφτα τους αφου με γλυτωσαν απο μετωπικη με βραχο μετα απο κλειστη στροφη βραδυ και χωρις ορατοτητα. πηγαινα με 60+. Σιγουρα επαιξε ρολο οτι ειχα και καινουρια αμορτισερ και την γλυτωσα. ΑΛΛΑ. Απο εκει και μετα απαραδεκτα.......
    Δεν ηθελα και δεν θελω να ξανακουσω για Πιρελλιά.
    Απο το 2019 που μου εκανε δωρο ο Γιαννης(JohnPats) τα Πιρελλια Ρ7 που φορουσε στο δικο του βεκτρα αναθεωρησα -προσωρινα- την αποψη μου γι αυτα. Στο Γιαννη δεν του ταιριαξαν. Σ εμενα ειναι σαν να τα εβαλα απο καινουρια.Πολυ κουφο και παραξενο αλλα αληθινο.....!!!!
    Τα εχω σχεδον 2.5 χρονια και αντεχουν λιγο ακομη. Τελος του χρονου περναω κτεο και φυσικα θα τα εχω αλλαξει. Επομηνη επιλογη με βλεπω για FALKEN ZEX310 Και ας ειναι τουρκικα....

Φιλε Γιαννη σ ευχαριστω πολυ για μια ακομη φορα για την βιηθεια σου φιλε μου !
    Και εσενα που μου τα εδωσες και τον αλλο φιλο Γιανννη (Καραμπελα) που του ελαχε το πακετο να τα μεταφερει και να μου τα στειλει βολο.
    Γιώργος. Opel Astra H 2005 1600/105ps Twinport.👍

Senior Member Το avatar του χρήστη ohristou
    Περιοχή
    Νέα Πέραμος Αττικής, Πετρούπολη, Περιστερι
    Αυτοκίνητο
    Corsa C

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα συμφωνησω και εγω μαζι σας για τα Πιρελλια. Ειχα βαλει οταν βγηκε το Ρ1 στην ΖΧ που ειχα. καπου το 2003 ? ηταν. Καινουρια εκαναν 300ε ! τοτε. Τα πηρα 200ε απο καταατημα στη λαρισα που τα ειχε προσφορα και με πιστωτικη και ατοκες δοσεις. Σε 1 μηνα εβγαλαν τα λεφτα τους αφου με γλυτωσαν απο μετωπικη με βραχο μετα απο κλειστη στροφη βραδυ και χωρις ορατοτητα. πηγαινα με 60+. Σιγουρα επαιξε ρολο οτι ειχα και καινουρια αμορτισερ και την γλυτωσα. ΑΛΛΑ. Απο εκει και μετα απαραδεκτα.......
    Δεν ηθελα και δεν θελω να ξανακουσω για Πιρελλιά.
    Απο το 2019 που μου εκανε δωρο ο Γιαννης(JohnPats) τα Πιρελλια Ρ7 που φορουσε στο δικο του βεκτρα αναθεωρησα -προσωρινα- την αποψη μου γι αυτα. Στο Γιαννη δεν του ταιριαξαν. Σ εμενα ειναι σαν να τα εβαλα απο καινουρια.Πολυ κουφο και παραξενο αλλα αληθινο.....!!!!
    Τα εχω σχεδον 2.5 χρονια και αντεχουν λιγο ακομη. Τελος του χρονου περναω κτεο και φυσικα θα τα εχω αλλαξει. Επομηνη επιλογη με βλεπω για FALKEN ZEX310 Και ας ειναι τουρκικα....

Φιλε Γιαννη σ ευχαριστω πολυ για μια ακομη φορα για την βιηθεια σου φιλε μου !
    Και εσενα που μου τα εδωσες και τον αλλο φιλο Γιανννη (Καραμπελα) που του ελαχε το πακετο να τα μεταφερει και να μου τα στειλει βολο.
    Τα Falken συνήθως κατασκευαζονται Ινδονησία. Τουρκία πάντως δεν έχω ακούσει για τα Falken. Απο που το έχεις δει; Στην επόμενη αλλαγή έλεγα να πάω είτε σε falken είτε σε toyo πάλι. Αν παίζει η Τουρκία για τα falken πέφτει άκυρο. Όσοι φοράτε falken παιδιά ποια χώρα κατασκευής έχουν; ένα από τα καλά των toyo είναι ότι είναι made in Japan!

Senior Member
    Περιοχή
    ΒΟΛΟΣ πλεον.....
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ohristou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα Falken συνήθως κατασκευαζονται Ινδονησία. Τουρκία πάντως δεν έχω ακούσει για τα Falken. Απο που το έχεις δει; Στην επόμενη αλλαγή έλεγα να πάω είτε σε falken είτε σε toyo πάλι. Αν παίζει η Τουρκία για τα falken πέφτει άκυρο. Όσοι φοράτε falken παιδιά ποια χώρα κατασκευής έχουν; ένα από τα καλά των toyo είναι ότι είναι made in Japan!
    Κι ομως ειναι τουρκικα. Μου το ειπε ο λαστιχας μου. Ειναι η σειρα 310 που ερχεται ευρωπη σε διασταση απο 185 εως 205 και απο 14 εως και 16 ιντσες. Και αυτος ξυνησε οταν εδωσε παραγγελια και ο πωλητης του ειπε οτι κατασκευαζονται σε νεο εργοστασιο στην τουρκια. Ομως στην ουσια ειναι συναρμολογηση για μενα γιατι η πρωτη υλη ερχεται απο ιαπωνια και εχουν την ιδια ποιοτητα και αξιοπιστια με τα ιαπωνικα. Και φυσικα γινονται στα ιδια μηχανηματα με τις ιαπωνιας. Απλα για εμενα κτυπαει ασχημα να αγιρασω κατι που γινεται στην τουρκια.
    Ισως για τα λαστιχα για μια και μονο φορα να το παραβλεψω.......

Οσο για τα ΤΟΥΟ που γραφεις καποια στιγμη θα σου γραψω τι εχω παθει. Μπορει να ειναι made in japan αλλα εγω αυτη τη στιγμη δεν θα ζουσα. Θα ημουν καρφωμενος σε κολωνα της δεη που ηταν επανω σε φορτηγο μετα απο τυφλη στροφη ηταν σταματημενος ο δεητζης για να ξεφορτωσει ! Πηγαινα με την τρομερη ταχυτητα των 30 χλμ αλλα κατω ειχε γλιτσα και τα ΤΟΥΟ εγιναν ΓΙΟΚΟΓΛΙΤΣΑ.......Σταματησα 5 ποντους πριν την κολωνα και αυτο γιατι ηταν διπλα μόυ ο προφητης Ηλιας. Μεγαλη η χαρη του. !

Προεπιλογή

Τα falken 310 ειναι καταπληκτικα λαστιχα για την κατηγορια τους
    Opel Astra G = Ο μαθουσαλίξ

Renault Clio Turbo = Ο στριφτούλης

Προεπιλογή

Έγραψα και στο άλλο θέμα. Η Falken (εταίρια της sumitomo είναι) είναι μια από τις μεγαλήτερες εταιρίες που ασχολέιτα με ελαστικά (φτίαχνει και για άλλες εταιριες και ας μην το ξέρουμε) όπως αν θυμάμαι καλά την φθηνή σειρά της goodyear και της dunlop.
    Οπότε έχει εργοστάσια σε όλο τον κόσμο. Έχει επιλέξει την φθηνή σειρά της να την κατασκευάζει στην Ινδονησία όπως πολύ σωστά είπες, την μεσαία σειρά στην Τουρκία και την ακριβή σειρά στην Ιαπωνία.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Mariosbusa : 18-06-21 στις 09:09

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο koumparos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα falken 310 ειναι καταπληκτικα λαστιχα για την κατηγορια τους
    Επιβεβαιώνω!

Προεπιλογή

Έχει κάποιος τα 310 να μας πει σε ποια χώρα είναι τα δικά του?

Περιοχή
    Αθήνα
    Αυτοκίνητο
    Άλλο (Ζητείστε να καταχωρηθεί εάν δεν υπάρχει στη λίστα)

Προεπιλογή

Έχω τα 310 και είναι τουρκίας.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο austrian oak Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω τα 310 και είναι τουρκίας.
    Και εγώ ήθελα να τα βάλω προπερσι αλλά μόλις μου είπαν Τουρκία το άφησα. Είσαι ευχαριστημένος από την απόδοσή τους;

Προεπιλογή

Ας πω και εγώ... Corsa C διαστάσεις ελαστικών: 185/55/15/82Η

Λοιπόν Pirelli cinturato p6000 τα φόραγε απ την μάνα του.Αθλιο λάστιχο απλά... γλίστραγε και ασκούσε παντού, στεγνό βρεγμένο ενώ από τις 20000 χλμ και μετά στις 10 φορές φρεναρίσματος τις 9 έμπαινε το bas. Έκτοτε ακούω Pirelli και φεύγω μακριά.

Μετά Michelin energy saver όχι το plus.
    Ημιάθλιο... Γλιστρημα στο βρεγμένο, μπαλόνια, στις στροφές ασαφή αλλά απέθαντο πέλμα. Στο βρεγμένο πήγαινα με την ψυχή στο στρώμα.

Μετά. continental premium contact 5. Πολυ καλο κράτημα σε στεγνό βρεγμένο. Επιτέλους εμοθστευομουν το αμάξι. Απότομη πτώση πρόσφυσης από τα 3 χρόνια και 30000 χλμ όπου απλά είχαν σχεδόν καραφλιάσει... Τα μονα ελαστικά που στα 4 χρόνια και 40000χλμ κατάφερα να φτάσουν στους δείκτες φθοράς. Επίσης 4 ζυγοσταθμισεις. τα λάστιχα από καινούρια έτρεμαν. όπως έμαθα αργότερα απο site εξωτερικου οι ο
    πρωτες παρτιδες βγηκαν στραβες χωρις να φσινετσι οπτικα. Επίσης βουτυρενια πλαϊνά και πέλμα σε σημείο να φοβαμσι να μπω σε χωματοδρομο.

Τέλος toyo proxes cf2. Το καλύτερο all around λάστιχο που έχω φορέσει. Ημισκληρα, το πελμα τρωγετσι νορμαλ, καλή πρόσφυση σε στεγνό βρεγμένο, abs πολύ δύσκολα μπαίνει, δεν τρέμουν και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Επίσης τα πιο φτηνά από όλα. Τα αγόρασα Οκτώβρη του 17 με 240 ευρώ την στιγμή που τα continental τα είχα πάρει 380.

Τουτέστιν τα μεγάλα ονόματα μου βγήκαν μάπα το καρπούζι.

Επόμενη αλλαγή σκέφτομαι τα falken ziex 310ecorun η τα νέα proxes comfort που είναι αντικαταστάτης των cf2.

Εγώ πλέον σε ότι αυτοκίνητο και αν έχω toyo και falken εάν μου βγουν καλά... που πιστεύω θα βγουν.
    Tόσα χρόνια σε όλα τα αμάξια τής οικογένειας έμπαιναν Michelin Energy κυρίώς σε διαστάσεις εργοστασίακές 185/60/14 .
    Μια φορά έγινε το λάθος και μπήκαν Kormoran θυγατρική της Michelin απλώς στις 15,000 αλλάχτηκαν . Μικρή η διαφορά και δέν άξιζε κακώς άκουσα .
    Πρίν 6 μήνες στο αμάξι της οικογένειας Mazda 6 σε 205/55/16 μπήκαν τα Pirelli Cinturatto P7 είναι πιο καινούργια έκδοση . Έχω διαφορετική άποψη με αυτή που έγραψες . Σε βροχερό δε είχαν θόρυβο .
    Τώρα στο Corsa C που αγοράστηκε μετ/σμενο είχε ολοκαίνουργια λάστιχα Brisgestone , δέ θυμάμαι διαστάσεις ούτε μοντέλο . Θα κοιτάξω αργότερα.

Περιοχή
    Αθήνα
    Αυτοκίνητο
    Άλλο (Ζητείστε να καταχωρηθεί εάν δεν υπάρχει στη λίστα)

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο billnick05 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εγώ ήθελα να τα βάλω προπερσι αλλά μόλις μου είπαν Τουρκία το άφησα. Είσαι ευχαριστημένος από την απόδοσή τους;
    Ναι είναι πολύ καλά ελαστικά με ενισχυμένα πλαινά που σου δίνουν καλή πληροφόρηση στο τιμόνι, στο στεγνό και βρεγμένο άψογα με πολύ καλό φρενάρισμα.
    Βέβαια επειδή προσφέρουν άριστη πρόσφυση έχει ανέβει η κατανάλωση.
    Κ εγώ ήμουν στο τσάκ να μη τα βάλω λόγω προέλευσης αλλλά προτίμησα να ακούσω τον μάστορα και να μην ξανακάνω του κεφαλιού μου όπως έκανα με την προηγούμενη επιλογή (Premium Contact 5)

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο billnick05 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εντάξει μην είμαστε υπερβολικοί. Μάρκα πληρώνεις όχι χώρα κατασκευής. Εκτός αν είναι πατριοτικό το θέμα οπότε δεν μπορώ να πω κάτι. Έτσι κ αλλιώς εκεί που κατευθύνουν την τουρκία είναι να γίνει η "δυτικη" κινα.
    Κ εγώ πήρα γνήσιο ρουλεμάν αμπραγιάζ για το άλλο μου αυτοκίνητο απ την αντιπροσωπεία και ήταν made in turkey. Να μην το έβαζα; Γνήσιο ήταν.
    Opel Astra G = Ο μαθουσαλίξ

Renault Clio Turbo = Ο στριφτούλης

Προεπιλογή

Προσπάθησα να επικοινωνήσω με mail 2 φορές με την NEXEN της Ελλάδας (με προσεγμένο κείμενο) και δεν μου απάντησαν...

Προεπιλογή

κάντο translate σε τούρκικα και στείλτο

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Ελαστικά 225/40/18
    Από τον/την i.karampelas στο forum Ζητείται
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-01-21, 11:31
  2. Ελαστικά 215/50/17
    Από τον/την Strangfroot στο forum Exterior (Εξωτερικά)
    Απαντήσεις: 59
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-12-15, 18:24
  3. Ελαστικά!!
    Από τον/την BillTg στο forum Στήσιμο
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-06-11, 10:35
  4. Ελαστικά για .....
    Από τον/την ZZTOP στο forum Exterior (Εξωτερικά)
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-12-10, 23:59
  5. ελαστικά 205/55/16 Η91
    Από τον/την iokollias στο forum Στήσιμο
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-04-09, 02:46

Δικαιώματα - Επιλογές