If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 17 από 17

Προεπιλογή Τι ελαστικά έχετε?

Τι μάρκες και διαστάσεις ελαστικών έχετε στα αυτοκίνητα σας?

Στο Astra J έχω 225/45/17 Goodyear asymmetric 3.
    Στο Corsa E τα μαμά Continental ecocontact 5 185/65/15

Προεπιλογή

Έχω και πανάκριβη διάσταση 225-45-18 και τραγικό λάστιχο κατ εμέ Goodyear Eagle F1 Assymetric 3
    Απο την πρώτη μέρα μου άφησε κακιστες εντυπώσεις... Περιμένω πως και πως του χρόνου το φθινόπωρο να τα αλλαξω
    [IMG]http://i42.tinypic.com/2568eps.jpg[/IMG]

Senior Member Το avatar του χρήστη Mokka
    Περιοχή
    Νέο Ηράκλειο
    Αυτοκίνητο
    Mokka

Προεπιλογή

215/55/18 mokka

Μετά τα μαμά condi premium contact 2
    Σε Michelin cross climate suv
    Και τώρα σε Primacy 4

Την επόμενη παλι cross climate ή condi

Τα Primacy 4 με έχουν ταλαιπωρήσει αρκετά. Μακριά και αγαπημένα.
    Mokka 1.4t 4x4 Cosmo

Senior Member Το avatar του χρήστη billnick05
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Στο Astra H conti premioum contact 6.
    Σχεδόν 1 ετους με 10.000Κμ,
    Πολύ ευχαριστημένος προς το παρόν.

Senior Member
    Περιοχή
    ΒΟΛΟΣ-ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Το αυτοκίνητο το πήρα μεταχειρισμένο με λάστιχα 205/55/16 continental premioumcontact 3.
    Είχαν DOT 4613 και εμφανισιακά είχαν περίπου 25000 χλμ. Τα εκανα εμπρός πίσω όταν το πήρα. Τα είχα από Μάρτιο του 2016 έως τελη του 2018. Έβγαλαν αλλά 15000 χλμ περίπου στα χέρια μου αλλά μετα τα 35000 χλμ άρχισαν να γλιστράνε και με φόβιζαν στην βροχή και στην γλιτσα-υγρασια.
    Από αρχές του 2019 μέχρι και σήμερα και για 6 μήνες ακόμη (σίγουρα...!!!)έχω τα λάστιχα του καλου φιλου Γιάννη (johnpats) που φορούσε στο δικό του Βεκτρα. Που με την πολύτιμη βοήθεια του αλλου καλού φίλου Γιάννη Καράμπελα ο οποίος ανέλαβε την μεταφορά και αποστολή τους χωρίς καμμία δική μου επιβάρυνση από το σπίτι του Γιάννη στο Μαρούσι σε εμένα στο Βόλο. Τα λάστιχα ήταν 4 ετών με 22500 χλμ τα PIRELLI cinturato P7 και με DOT τέλη του 2014.
    Δεν ξέρω γιατί στο Βεκτρα του Γιάννη δεν έκατσαν καλά ενώ είχαν αγοραστεί καινούργια.
    Σε εμένα μετά από 4+1.5=5.5 χρόνια δουλεύουν μια χαρά , δεν φεύγουν κομμάτια από τα τακούνια τους Παρ όλο που είναι ηλικιακά ταλαιπωρημένα και φυσικά δεν γλυστρανε ακόμη στη γλιτσα και στην υγρασία. Τα 2 που έβαλα εμπρός έχουν ακόμη πέλμα περίπου στο 1/2 και τα πίσω (που ήταν τα μπροστινά του Γιάννη και είχαν κάνει όλα τα χλμ στον εμπρός άξονα) είναι στα 3/4.

Ότι και να πω δεν υπάρχουν λόγια.
    Σας ευχαριστώ για μια ακόμη φορά φίλοι μου. Να είστε ΠΑΝΤΑ ΚΑΛΑ !

Τέλος του χρόνου θα αρχίσω την αναζήτηση νέας τετράδας. Διαβάζω εδώ και ένα χρόνο. Πολλοί από εσάς με έχετε βοηθήσει με τα γραφομενα-σχολια σας. Ραντεβού τον Δεκέμβριο λοιπόν που θα ανοίξω νέο θέμα και θα σας χρειαστώ αφού έχω καταλήξει σε 2-3 τουλάχιστον τύπους και μάρκες ελαστικών. Δεν σας κρύβω ότι το ψάχνω πάρα πολύ......
    Γιώργος. Opel Astra H 2005 1600/105ps Twinport.👍

Προεπιλογή

corsa d uniroyal rainexpert 3 185/70/14 4χρονια 47.000 χλμ
    fiesta mk6 uniroyal rainsport 3 195/50/15 3χρονια 10.000χλμ
    mondeo mk3 uniroyal rainsport 3 205/55/16 3χρονια 40.000χλμ
    απο ολα ειμαι πολυευχαριστημενος
    Δεν είναι αυτοκίνητο. ... είναι Ford

Προεπιλογή

Corsa D - Goodyear Efficient Grip Performance (195/55/16).
    Περίπου 4 χρόνια τώρα. Απίστευτα στο βρεγμένο. Για καλοκαίρι δε θα σχολιάσω γιατί στους δρόμους μας δεν πατάει τίποτα κάτω.

Στα επόμενα λέω να πάω σε Continental αν δεν πάω στα Efficient Grip Performance 2.

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Mokka Εμφάνιση μηνυμάτων
    215/55/18 mokka
    Τα Primacy 4 με έχουν ταλαιπωρήσει αρκετά. Μακριά και αγαπημένα.
    Γιατί αν επιτρέπεται;
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη feedoxx : 1 Εβδομάδα Πριν στις 00:32

Προεπιλογή

Astra j 235/50/18 Falken azenis 1.500 χιλιόμετρα μόλις τα έβαλα και προς το παρών είναι τέλεια!!! Θα δούμε στο μέλλον.
    Astra g 195/60/15 Pirelli Cinturato P1 Verde 50.000 χιλιόμετρα έτσι και έτσι αρκετά μέτρια, τον Σεπτέμβρη θα πάει για Falken 310.

Senior Member Το avatar του χρήστη johnpats
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το αυτοκίνητο το πήρα μεταχειρισμένο με λάστιχα 205/55/16 continental premioumcontact 3.
    Είχαν DOT 4613 και εμφανισιακά είχαν περίπου 25000 χλμ. Τα εκανα εμπρός πίσω όταν το πήρα. Τα είχα από Μάρτιο του 2016 έως τελη του 2018. Έβγαλαν αλλά 15000 χλμ περίπου στα χέρια μου αλλά μετα τα 35000 χλμ άρχισαν να γλιστράνε και με φόβιζαν στην βροχή και στην γλιτσα-υγρασια.
    Από αρχές του 2019 μέχρι και σήμερα και για 6 μήνες ακόμη (σίγουρα...!!!)έχω τα λάστιχα του καλου φιλου Γιάννη (johnpats) που φορούσε στο δικό του Βεκτρα. Που με την πολύτιμη βοήθεια του αλλου καλού φίλου Γιάννη Καράμπελα ο οποίος ανέλαβε την μεταφορά και αποστολή τους χωρίς καμμία δική μου επιβάρυνση από το σπίτι του Γιάννη στο Μαρούσι σε εμένα στο Βόλο. Τα λάστιχα ήταν 4 ετών με 22500 χλμ τα PIRELLI cinturato P7 και με DOT τέλη του 2014.
    Δεν ξέρω γιατί στο Βεκτρα του Γιάννη δεν έκατσαν καλά ενώ είχαν αγοραστεί καινούργια.
    Σε εμένα μετά από 4+1.5=5.5 χρόνια δουλεύουν μια χαρά , δεν φεύγουν κομμάτια από τα τακούνια τους Παρ όλο που είναι ηλικιακά ταλαιπωρημένα και φυσικά δεν γλυστρανε ακόμη στη γλιτσα και στην υγρασία. Τα 2 που έβαλα εμπρός έχουν ακόμη πέλμα περίπου στο 1/2 και τα πίσω (που ήταν τα μπροστινά του Γιάννη και είχαν κάνει όλα τα χλμ στον εμπρός άξονα) είναι στα 3/4.

Ότι και να πω δεν υπάρχουν λόγια.
    Σας ευχαριστώ για μια ακόμη φορά φίλοι μου. Να είστε ΠΑΝΤΑ ΚΑΛΑ !

Τέλος του χρόνου θα αρχίσω την αναζήτηση νέας τετράδας. Διαβάζω εδώ και ένα χρόνο. Πολλοί από εσάς με έχετε βοηθήσει με τα γραφομενα-σχολια σας. Ραντεβού τον Δεκέμβριο λοιπόν που θα ανοίξω νέο θέμα και θα σας χρειαστώ αφού έχω καταλήξει σε 2-3 τουλάχιστον τύπους και μάρκες ελαστικών. Δεν σας κρύβω ότι το ψάχνω πάρα πολύ......
    Ρε συ Γιωργο χαιρομαι που εσενα σε καλυπτουν και κινεισαι με ασφαλεια και εσυ και η οικογενεια σου.
    Εμενα δεν μου καθισαν καθολου καλά,δεν ξερω το γιατί.Με το που εβαλα τα turanza t005 το αυτοκινητο ηταν λες και το εβαλα σε ραγες.
    Εκ των υστερων βεβαια εμαθα απο 2-3 λαστιχαδες (δεν ξερω αν ειναι μουφα) οτι στα μεγαλα αυτοκινητα που φορανε τα pirelli,πρεπει να βαζεις 2-3 psi παραπανω απο οσο γραφει στο ταμπελάκι στο αυτοκινητο γιατι ειναι μαλακο λαστιχο.
    Εν τελει αν με χαλασει κάτι,δεν το σκεφτομαι και το αλλάζω κατευθειαν γιατι ειμαι και λιγο περιεργος,οπότε χαιρομαι και πάλι που σε καλυψαν.
    Γιάννης

Περιοχή
    Νέο Ηράκλειο
    Αυτοκίνητο
    Mokka

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο feedoxx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Corsa D - Goodyear Efficient Grip Performance (195/55/16).
    Περίπου 4 χρόνια τώρα. Απίστευτα στο βρεγμένο. Για καλοκαίρι δε θα σχολιάσω γιατί στους δρόμους μας δεν πατάει τίποτα κάτω.

Στα επόμενα λέω να πάω σε Continental αν δεν πάω στα Efficient Grip Performance 2.

Γιατί αν επιτρέπεται;
    Κάθε 500 με 1000 χιλιόμετρα αρχίζει να τρεμει στην εθνική.
    Κάπου στα 2000 κάνω ζυγοσταθμιση και στρώνει μέχρι τα επόμενα χιλιόμετρα.
    Σε 10000χμ εχ ω κάνει 5 ζυγοσταθμισεις

Μου λένε ότι όταν είναι καινούργια μπορει να το κάνει, αλλά είμαι στα 10.000 μετά από 7 μήνες περίπου

Στα προηγούμενα δεν είχα θέμα.

Οι διαφορές στη ζυγοσταθμιση είναι από 15 μέχρι 80 , με τις μεγαλύτερες διαφορές στα πίσω.

Στην τελευταία ζυγοσταθμιση πήγα σε άλλον. Οι πρώτες ήταν σε αυτόν που τα πέρασα.

Κάθε φορά +20€ στην τιμή αγοράς.
    Mokka 1.4t 4x4 Cosmo

Προεπιλογή

ζυγοσταθμιση Πουπακης

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Mokka Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάθε 500 με 1000 χιλιόμετρα αρχίζει να τρεμει στην εθνική.
    Κάπου στα 2000 κάνω ζυγοσταθμιση και στρώνει μέχρι τα επόμενα χιλιόμετρα.
    Σε 10000χμ εχ ω κάνει 5 ζυγοσταθμισεις

Μου λένε ότι όταν είναι καινούργια μπορει να το κάνει, αλλά είμαι στα 10.000 μετά από 7 μήνες περίπου

Στα προηγούμενα δεν είχα θέμα.

Οι διαφορές στη ζυγοσταθμιση είναι από 15 μέχρι 80 , με τις μεγαλύτερες διαφορές στα πίσω.

Στην τελευταία ζυγοσταθμιση πήγα σε άλλον. Οι πρώτες ήταν σε αυτόν που τα πέρασα.

Κάθε φορά +20€ στην τιμή αγοράς.
    Άρα από την στιγμή που το πρόβλημα διορθώνεται δεν νομίζω ότι ευθύνονται τα ελαστικά. Ίσως να το ψάξεις και σε άλλον μηχανικό;

Προεπιλογή

Corsa D 1,7 φοράω τα michelin crossclimate εδώ και 52000 χλμ τα ελαστικά ακόμη και τώρα είναι άψογα για νορμάλ οδήγηση που κάνω εγώ, μάλλον θα βάλω τα ίδια όταν έρθει η ώρα.

Περιοχή
    Νέο Ηράκλειο
    Αυτοκίνητο
    Mokka

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο feedoxx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άρα από την στιγμή που το πρόβλημα διορθώνεται δεν νομίζω ότι ευθύνονται τα ελαστικά. Ίσως να το ψάξεις και σε άλλον μηχανικό;
    Πήγα και σε 2ο τωρα. Πάντα φεύγω με μηδενισμένες ενδείξεις. Το βλέπω από πάνω ειμαι.

Μόνο αν για κάποιο λόγο δεν κάθονται καλά με τις ζάντες, και μετατοπιζονται. Πρέπει στην επόμενη να βάλω σημάδια.
    Mokka 1.4t 4x4 Cosmo

Senior Member
    Περιοχή
    ΒΟΛΟΣ-ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο johnpats Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε συ Γιωργο χαιρομαι που εσενα σε καλυπτουν και κινεισαι με ασφαλεια και εσυ και η οικογενεια σου.
    Εμενα δεν μου καθισαν καθολου καλά,δεν ξερω το γιατί.Με το που εβαλα τα turanza t005 το αυτοκινητο ηταν λες και το εβαλα σε ραγες.
    Εκ των υστερων βεβαια εμαθα απο 2-3 λαστιχαδες (δεν ξερω αν ειναι μουφα) οτι στα μεγαλα αυτοκινητα που φορανε τα pirelli,πρεπει να βαζεις 2-3 psi παραπανω απο οσο γραφει στο ταμπελάκι στο αυτοκινητο γιατι ειναι μαλακο λαστιχο.
    Εν τελει αν με χαλασει κάτι,δεν το σκεφτομαι και το αλλάζω κατευθειαν γιατι ειμαι και λιγο περιεργος,οπότε χαιρομαι και πάλι που σε καλυψαν.
    Με καλυψαν πάρα πολύ όσο δεν φαντάζεσαι, με καλύπτουν ακόμη και σήμερα, και θα με καλύπτουν για ακόμη 6 μήνες τουλάχιστον ! Αυτό που έγραψες για την πίεση ίσως να είναι και αλήθεια. Και το λέω αυτό γιατί :
    Ο κατασκευαστής στο ταμπελακι για το δικό μου άστρα γράφει πίεση 29 εμπρός και πίσω που έχω βάρος κενό 1200 κιλά. Εγώ στα continental που είχε ήδη το αμάξι όταν το πήρα μου έλεγαν όλοι να τους βάζω 30. Όταν όμως έβαλα τα δικα σου λάστιχα επάνω δεν ξέρω εάν επαιξε ρόλο η μαρκα τους (pirelli) αλλά μου έβαλαν 32 και μου είπαν να μην τα πειράξω. Έτσι από τον Ιανουάριο του 2019 που τα τοποθέτησα εκτός του ότι δεν συμπλήρωσα ποτέ αέρα έχω πάντα 32 μπρος πίσω. Να πω ότι δεν πάω σε βενζινάδικο αλλά μόνο στο βουλκανιζατέρ που τα πέρασα και τα μετράω πάντα με το ίδιο Μάνομετρο.

Για μια φορά ακόμη σ ευχαριστω πολύ φίλε μου. Να είσαι καλά και να έχεις πάντα καλούς δρόμους με ότι όχημα και εάν κινησαι. Είτε με την μηχανή σου είτε με το Vectra σου !
    Γιώργος. Opel Astra H 2005 1600/105ps Twinport.👍

Senior Member Το avatar του χρήστη johnpats
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με καλυψαν πάρα πολύ όσο δεν φαντάζεσαι, με καλύπτουν ακόμη και σήμερα, και θα με καλύπτουν για ακόμη 6 μήνες τουλάχιστον ! Αυτό που έγραψες για την πίεση ίσως να είναι και αλήθεια. Και το λέω αυτό γιατί :
    Ο κατασκευαστής στο ταμπελακι για το δικό μου άστρα γράφει πίεση 29 εμπρός και πίσω που έχω βάρος κενό 1200 κιλά. Εγώ στα continental που είχε ήδη το αμάξι όταν το πήρα μου έλεγαν όλοι να τους βάζω 30. Όταν όμως έβαλα τα δικα σου λάστιχα επάνω δεν ξέρω εάν επαιξε ρόλο η μαρκα τους (pirelli) αλλά μου έβαλαν 32 και μου είπαν να μην τα πειράξω. Έτσι από τον Ιανουάριο του 2019 που τα τοποθέτησα εκτός του ότι δεν συμπλήρωσα ποτέ αέρα έχω πάντα 32 μπρος πίσω. Να πω ότι δεν πάω σε βενζινάδικο αλλά μόνο στο βουλκανιζατέρ που τα πέρασα και τα μετράω πάντα με το ίδιο Μάνομετρο.

Για μια φορά ακόμη σ ευχαριστω πολύ φίλε μου. Να είσαι καλά και να έχεις πάντα καλούς δρόμους με ότι όχημα και εάν κινησαι. Είτε με την μηχανή σου είτε με το Vectra σου !
    Να εισαι καλα Γιωργη,πολλά και καλά χιλιόμετρα
    Γιάννης

Προεπιλογή

michelin pilot sport 4 τωρα σε 225/45/17.πολυ καλο.astra H 1.6t μαμα αναρτηση
    astra 1.6 turbo....

Παρόμοια Θέματα

1. Ελαστικά 225/40/18
    Από τον/την i.karampelas στο forum Ζητείται
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-11-19, 07:19
  2. Ελαστικά 215/50/17
    Από τον/την Strangfroot στο forum Exterior (Εξωτερικά)
    Απαντήσεις: 59
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-12-15, 17:24
  3. Ελαστικά!!
    Από τον/την BillTg στο forum Στήσιμο
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-06-11, 10:35
  4. Ελαστικά για .....
    Από τον/την ZZTOP στο forum Exterior (Εξωτερικά)
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-12-10, 22:59
  5. ελαστικά 205/55/16 Η91
    Από τον/την iokollias στο forum Στήσιμο
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-04-09, 02:46

Δικαιώματα - Επιλογές