If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 40 από 49
    Senior Member
    Περιοχή
    Αθήνα - Κόστα Πορτοχελίου
    Αυτοκίνητο
    Vectra A

Προεπιλογή

Αν δεν κάνω λάθος, η διαδικασία είναι η εξής:
    1. Με κρύο μοτέρ αφαιρούμε την τάπα απο το παγούρι και ανοιγουμε το βρυσάκι κάτω απο το ψυγείο.
    2. Κλείνουμε το βρυσάκι, γεμιζουμε το κυκλωμα με νερό, ανοιγουμε το καλοριφέρ κλεινουμε την τάπα, βαζουμε το αμαξι να ζεσταθεί (Δεν είναι ανάγκη να το φτάσουμε σε θερμοκρασια που ανοιγει πληρως ο θερμοστατης).
    3. Σβήνουμε τον κινητήρα, αφήνουμε να κρυώσει, ανοιγουμε παλι το βρυσακι και αφαιρουμε το νερό.
    4. Κλεινουμε το βρυσακι,προσθέτουμε την ποσότητα του αντιψυκτικου που απαιτείται με βάση την χωρητικοτητα του κυκλώματος ψύξης και συμπληρώνουμε με νερό βρύσης ή εμφιαλομένο.
    5. Βαζουμε μπροστά τον κινητήρα μεχρι να ζεσταθεί με ανοικτό καλοριφέρ.
    6. Αφήνουμε τον κινητήρα να κρυώσει και συμπληρώνουμε με νερό αν χρειάζεται.

Προεπιλογή

57 αντιψυκτικό/43 νερό πάντως, είναι υπερβολικό για την Ελλάδα.

Senior Member Το avatar του χρήστη johnpats
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο NT1G Εμφάνιση μηνυμάτων
    57 αντιψυκτικό/43 νερό πάντως, είναι υπερβολικό για την Ελλάδα.
    75-25 νομίζω είναι το σωστό?
    Γιάννης

Προεπιλογή

Εγώ για 50/50 ξέρω και αυτό πάλι ίσως είναι υπερβολικό για Ελλάδα.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο NT1G Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ για 50/50 ξέρω και αυτό πάλι ίσως είναι υπερβολικό για Ελλάδα.
    ετσι λέει ο κατασκευαστης .... για -38βαθμους

Προεπιλογή

Δεν το έκανα για θέμα θερμοκρασίας.
    Προφανώς και δεν πρόκειται να πάνε ποτέ κάτω από -20.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο CAPTAIN_HADDOCK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δεν κάνω λάθος, η διαδικασία είναι η εξής:
    1. Με κρύο μοτέρ αφαιρούμε την τάπα απο το παγούρι και ανοιγουμε το βρυσάκι κάτω απο το ψυγείο.
    2. Κλείνουμε το βρυσάκι, γεμιζουμε το κυκλωμα με νερό, ανοιγουμε το καλοριφέρ κλεινουμε την τάπα, βαζουμε το αμαξι να ζεσταθεί (Δεν είναι ανάγκη να το φτάσουμε σε θερμοκρασια που ανοιγει πληρως ο θερμοστατης).
    3. Σβήνουμε τον κινητήρα, αφήνουμε να κρυώσει, ανοιγουμε παλι το βρυσακι και αφαιρουμε το νερό.
    4. Κλεινουμε το βρυσακι,προσθέτουμε την ποσότητα του αντιψυκτικου που απαιτείται με βάση την χωρητικοτητα του κυκλώματος ψύξης και συμπληρώνουμε με νερό βρύσης ή εμφιαλομένο.
    5. Βαζουμε μπροστά τον κινητήρα μεχρι να ζεσταθεί με ανοικτό καλοριφέρ.
    6. Αφήνουμε τον κινητήρα να κρυώσει και συμπληρώνουμε με νερό αν χρειάζεται.
    +1 Και δεν λυνεις τιποτα.
    Αν και εγω λυνω!! Την επομενη φορα θα το εφαρμοσω με αυτο τον τροπο.
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Senior Member
    Περιοχή
    Αυτοκίνητο
    Vectra A

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο opel astra j 2011 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νίκο, από τη στιγμή που δεν δέχεται επιπλέον ποσό ενέργειας (μιας και ο κινητήρας δεν δουλεύει), πιστεύω ότι δεν θα έχει πρόβλημα.
    Πάντως πριν βάλω το καινούριο αντιψυκτικό τα άφησα τα αυτοκίνητα 2 ώρες με ανοιχτό καπό για να κρυώσουν οι κινητήρες εντελώς.
    Ομως ο κινητήρας αποτελειται απο μέρη τα οποια ειναι φτιαγμένα απο διαφορετικά κράμματα μετάλλου, με διαφορετικό πάχος το καθένα και με διαφορετική ταχύτητα διαστολής - συστολής. Η ύπαρξη του ψυκτικού υγρού σε εναν σβηστό ζεστό κινητήρα βοηθά στην ομαλότερη συστολή των μετάλλων. Με τον τρόπο που το έκανες θα μπορούσε να υπάρξει παραμορφωση ή και θραυση μετάλλων σε τάπες για παράδειγμα του κυκλωματος ψύξης.

Προεπιλογή

Φαντάσου να έκανα αυτό που κάνουν τα συνεργεία:

Να βγάλω το αντιψυκτικό με το που θα πάω στο μάστορα (το λιγότερο δηλαδή με 85 βαθμούς αντιψυκτικού) και να βάλω το νέο αντιψυκτικό το οποίο έχει θερμοκρασία 10 βαθμούς. Δηλαδή από καυτό σε κρύο.

Εγώ τουλάχιστον το άφησα να κρυώσει 2 ώρες, με καπό ανοιχτό και θερμοκρασία εξωτερική 20 βαθμούς.

Προεπιλογή

Επίσης, αυτή τη φορά έβαλα απιονισμένο.
    Όποιος θέλει, ας ψάξει στο Google Scholar να δει σχετικά επιστημονικά άρθρα.

Προεπιλογή

Κωνσταντινε μην τους υπερτιμας τοσο στα συνεργεια, γιατι κατα μεγαλο ποσοστο... δεν ξερουν οτι υπαρχει βρυσακι στο ψυγειο, οποτε αφηνουν να κρυωσει το μοτερ για να λυσουν τα κολλαρα ωστε να μην καουν απο τα καυτα μερη του κινητηρα και το αντιψυκτικο.

Το αντιψυκτικο παντα το αφαιρεις κρυο, βαρια χλιαρο. Φαντασου τωρα ενα μεταλλο, το ποιο ευπαθες το αλουμινιο που ειναι η κεφαλη, το οποιο αφου σβησεις το μοτερ, αυτο ακομα ανεβαζει θερμοκρασια απο αδρανεια (καπως ετσι ή αλλιως λεγεται το φαινομενο), και εσυ του αφαιρεις το μονο μεσο ομαλης αποβολης θερμοκρασιας το οποιο ειναι το νερο, οποτε εγκλωβιζεις την θερμοκρασια στα μεταλα του κινητηρα... οποτε το μαντεμι του μπλοκ, θα αποβαλει την θερμοκρασια προς το αλουμινιο ή το αντιθετο.
    Με μια φορα δεν θα παθει κατι... ασε που πιστευω οτι δεν αδειασε ο κινητηρας σου απο το αντιψυκτικο, αν οπως λες αφησες να ανοιξει μια φορα ο θερμοστατης, ο οποιος με το που ανοιξει και κυκλοφορησει τα νερα στο ψυγειο, στιγμιαια ξανακλεινει, γιατι τραβαει κρυα νερα απο το ψυγειο, για να μηνει ανοιχτος ο θερμοστατης πολυ ωρα, επρεπε να το ειχε σκασει στο ρελαντι κανα 2ωρο να γυρναει τα νερα στο ψυγειο, να βραζουν ολα.

Φιλικα ολα αυτα. Αν ρωτουσες οτι θα το κανεις ετσι, θα σου ελεγα οχι. Ο καλυτερος τροπος ειναι αυτος που εγραψε ο captain, ο οποιος δεν απαιτει και εξαερωση, αφου το μπλοκ θα ειναι παντα γεματο.
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Προεπιλογή

Εννοείται φιλικά!

Senior Member
    Περιοχή
    Αυτοκίνητο
    Vectra A

Προεπιλογή

Ναι βρε παιδια... παντα φιλικα!!!
    Για να μην κοθομαι και ψαχνω με τις ωρες... γιατί επέλεξες απιονισμένο???

Προεπιλογή

Έκανα αλλαγή των αντιψυκτικών στο Corsa και το Astra.
    Όσο έβγαλα, τόσο έβαλα.
    Χρησιμοποίησα σωληνάκια σιλικόνης στα βρυσάκια.
    ...

Όποιος θέλει τις διαμέτρους από τα σωληνάκια, να μου πει. Τώρα δεν θυμάμαι, αλλά να κοιτάξω να τις βρω.

Προεπιλογή

Επίσης, αυτή τη φορά έβαλα απιονισμένο.
    Όποιος θέλει, ας ψάξει στο Google Scholar να δει σχετικά επιστημονικά άρθρα.
    Γιατί δεν τα αναφέρεις εδώ δηλαδή και πρέπει να ψάχνουμε στα τυφλά;

Προεπιλογή

Δεν έχω κρατήσει τα άρθρα, μόνο τις λέξεις κλειδιά.
    deionized water
    distilled water
    coolant

Δηλαδή έκανα συνδιασμό των πάνω λέξεων κλειδιών
    πχ deionized water coolant

Δυστυχώς δεν έχω χρόνο να ψάξω τώρα.

Προεπιλογή

Έκανα αλλαγή των αντιψυκτικών στο Corsa και το Astra.
    Όσο έβγαλα, τόσο έβαλα.
    Χρησιμοποίησα σωληνάκια σιλικόνης στα βρυσάκια. Προσπάθησα να είναι ανοικτοί οι θερμοστάτες.
    Το καλοριφέρ στο ζεστό.
    Και εννοείται εξαέρωση.

Τελικά όλα οκ!
    Απλά να τονίσω ότι στο Corsa ο αέρας από το κύκλωμα φεύγει πιο δύσκολα απ' ότι στο Astra. Δηλαδή χρειάζεται να συμπληρωθεί αρκετά παραπάνω αντιψυκτικό μετά τα πρώτα km (πχ τα πρώτα 150km).

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Τα τελευταία 7-8 χρόνια, έχω αλλάξει ψυκτικά υγρά στο αυτοκίνητο 6 φορές... (Μάρτιος 2015 λόγω αλλαγής θερμοστάτη, Ιούνιος 2016 λόγω αλλαγής αντλίας νερού, Φεβρουάριος 2018 λόγω αλλαγής κολλάρων ψύξης, Σεπτέμβριος 2020 λόγω αλλαγής θερμοστάτη, Νοέμβριος 2022 λόγω αλλαγής αντλίας νερού, Δεκέμβριος 2022 λόγω αφαίρεσης κολλάρων ψύξης για ευκολία πρόσβασης αντικαστάστασης φλάντζας καπακιού βαλβίδων). Το αστείο είναι ότι την περίοδο 2005-2015 (9,5 χρόνια) δεν είχαν ποτέ αλλαχθεί (δεν τα άλλαζαν στο συνεργείο, και δεν τους το είχα ζητήσει κι εγώ).
    Όλες τις παρπαάνω φορές, εκτός από την τελευταία, το υγρό που έμπαινε ήταν το Dex Cool της Opel/GM (σε αραίωση 50-50 συνήθως, κάποιες φορές με νερό βρύσης και κάποιες με απιονισμένο).
    Την τελευταία φορά λοιπόν, προ 15ημέρου, στο συνεργείο που άλλαξα τη φλάντζα καπακιού βαλβίδων, ο μηχανικός (που κατά τα λοιπά εμπιστεύομαι) επειδή χρειάστηκε όπως μου είπε να αποσυνδέσει κάποια κολλάρα από το κύκλωμα ψύξης για να κάνει την αλλαγή φλάντζας καπακιού βαλβίδων (και να ελέξγει ακι τσιμούχες εκκεντροφόρου & καθρέπτη στροφάλου για τυχόν διαρροές) αφαίρεσε τα υγρά (τα οποία είχαν αλλαχθεί και 1 μήνα πριν σε άλλο συνεργείο, δίχως ο άνθρωπος να το γνωρίζει) και όταν ξανάβαλε υγρά, δεν χρησιμοποίησε το Dex Cool αλλά το G12+ της SWAG.
    Αυτό μου το γνωστοποίησε εκ των υστέρων, καθώς δεν γνώριζα από πριν ότι θα άλλαζε και υγρά ψυγείου.
    Εν πάση περπιτπώσει, όταν τον ρώτησα για ποιο λόγο έβαλε άλλο υγρό από το λεγόμενο "γνήσιο" (Dex Cool) μου ανέφερε ότι εδώ και κάποια χρόνια η Opel έχει αλλάξει σύνθεση στο Dex Cool και το νέο ψυκτικό που πωλείται με το ίδιο όνομα δεν περιέχει κάποια λιπαντική ουσία που περιείχε το παλιό Dex Cool, με συνέπεια να μην παρέχει επαρκή λίπανση/προστασία στην αντλία ψυκτικού (εν αντιθέσει με το "παλιό" Dex Cool, με το οποίο ερχόταν κι ο δικός μου κινητήρας, όταν βγήκε από το εργοστάσιο το 2005).
    Μάλιστα μου τόνισε με έμφαση ότι εδώ και κάποια χρόνια βάζει σε όλους τους πελάτες του με Opel το ψυκτικό της SWAG.
    Η αλήθεια είναι ότι αν κρίνω και από την πρόσφατη "περιπέτειά" μου (όπου άλλαξα αντλία νερού στα 6 περίπου χρόνια/90.000χλμ από την προηγούμενη αλλαγή της "μαμά" αντλίας, κι ενώ αυτή που άλλαξα πρόσφατα ήταν επίσης γνήσια, επειδή άρχισε να "ακούγεται"), ενδεχομένως ο άνθρωπος να έχει δίκιο.
    Από την άλλη ψάχνοντας λίγο στο διαδίκτυο διαπίστωσα ότι το ψυκτικό G12+ SWAG θεωρείται συμβατό με το Dex Cool.
    Επίσης θυμάμαι ότι το παλιό ψυκτικό που είχε το αμάξι στο δοχείο διαστολής, ήταν πιο ροζ χρώματος σε σχέση με τα μετέπειτα Dex Cool που έβαζα, τα οποία είχαν αυτή την πορτοκαλί απόχρωση.
    Έχει κανείς σας ακούσει ή διαβάσει κάτι σχετικό με το αν έχει όντως αλλάξει η σύνθεση του Dex Cool τα τελευταία χρόνια;

Προεπιλογή

Εγώ πάντα βάζω dexcool.
    Αλλά βάζω παραπάνω αντιψυκτικό απ' ότι νερό...
    Την τελευταία φορά έβαλα και στο astra και στο corsa αναλογία 57-43. Άλλες φορές έβαζα και περισσότερο αντιψυκτικό.

Η λίπανση της αντλίας είναι πολύ σημαντική!

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Πρόβλημα με ψυκτικό υγρο!!
    Από τον/την kostasgtc13 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-10-18, 00:03
  2. Σχετικα με υγρο ψυγειου
    Από τον/την fadunis στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-10-14, 18:23
  3. ΑΛΛΑΓΗ ΜΠΟΥΖΙ ΚΑΙ ΥΓΡΟ ΦΡΕΝΩΝ!
    Από τον/την MikeeDee στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-07-13, 21:54
  4. βαλβολινες και υγρο υλεκτρουδραυλικου τιμονιου
    Από τον/την tsitso στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-02-13, 09:41
  5. Υγρο σφραγιστικο!
    Από τον/την Markos145 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-05-11, 18:09

Δικαιώματα - Επιλογές