If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 41 έως 49 από 49

Προεπιλογή

Το dexcool καιρό τώρα έχει γίνει σαβούρα. κάνει επικαθισεις σε οχήματα που δεν κινούνται συνεχώς κ αρχίζουν τα προβλήματα… μια λύση είναι να το βάζεις με μάξιμουμ αναλογία 50-50. Πλέον προσωπικά χρησιμοποιώ το motul optimal το οποίο είναι το κλασικό πορτοκαλί που έχει πολλά χρόνια η Μοτουλ. Είναι πιο αραιό αλλά με εξαιρετικές αντιπηκτικές ιδιότητες (απ όσο λένε τα χαρτιά τουλάχιστον) . Φυσικά να αναφέρω πως δεν είναι για τον καθένα γιατί δυστυχώς το κόστος είναι άγριο.
    Opel Astra G = Ο μαθουσαλίξ

Renault Clio Turbo = Ο στριφτούλης

Προεπιλογή

Το σημαντικότερο είναι η συχνή αλλαγή.

Και φυσικά να βάζουμε επώνυμο αντιψυκτικό... Όχι ότι βρούμε από το βενζινάδικο...

Με λάδια και νερά δεν παίζουμε...

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο lazarefa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλιστα μου τόνισε με έμφαση ότι εδώ και κάποια χρόνια βάζει σε όλους τους πελάτες του με Opel το ψυκτικό της SWAG.
    Αυτό το SWAG G12+ μήπως είχε μωβ καπάκι;
    Βλέπω οτι η εταιρεία κατασκευής τους συνιστά το Febi 19400 (ή SWAG 99 91 9400 που δε το βλέπω διαθέσιμο) το οποίο έχει μωβ καπάκι/χρώμα υγρού

Είχα βάλει το αντίστοιχο σε Hepu G12+ το 2019, πάλι σε μωβ χρώμα. Και τότε το είχα βάλει με αμφιβολία.
    Τώρα που είχα μια μικροδιαρροή και πρόσθεσα οτι βρήκα, λέω πάλι να το περασω ενα νεράκι και να του βάλω φρέσκο και ψάχνομαι τι να βάλω για να μην έχω προβλήματα

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο dith Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βλέπω οτι η εταιρεία κατασκευής τους συνιστά το Febi 19400 (ή SWAG 99 91 9400 που δε το βλέπω διαθέσιμο) το οποίο έχει μωβ καπάκι/χρώμα υγρού

Είχα βάλει το αντίστοιχο σε Hepu G12+ το 2019, πάλι σε μωβ χρώμα. Και τότε το είχα βάλει με αμφιβολία.
    Τώρα που είχα μια μικροδιαρροή και πρόσθεσα οτι βρήκα, λέω πάλι να το περασω ενα νεράκι και να του βάλω φρέσκο και ψάχνομαι τι να βάλω για να μην έχω προβλήματα
    Σε οποιαδηποτε μαρκα, με μωβ καπακια ειναι G12+ με ροζ καπακια ειναι G12
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Προεπιλογή

Οπότε να υποθέσω οτι εφόσον 1-2 μεγάλες εταιρείες που τσέκαρα δηλώνουν σαν συμβατό με DexCool (και τον Z14XEP που έχω) με το G12+ βάζω άφοβα είτε το Hepu ξανά ή το Febi.

Υπάρχει όντως ποιοτική διαφορά στα συστατικά συγκεκριμένων αντιψυκτικών που να αξίζει να το πληρώσουμε για καλύτερη λίπανση πχ;

Προεπιλογή

Hepu, swag, febi, εχουν ακριβως το ιδιο μπουκαλι, τα εχω δοκιμαζμενα και τα 3, χωρις θεμα, αν και τελευταια προτιμω το hepu. Το G12 ειναι συμβατο με G12+ βαλε αφοβα.

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Νίκο έχεις ακούσει κι εσύ ότι το dexcool έχει αλλάξει σύσταση εδώ και κάποια χρόνια;
    Εμένα με προβλημάτισε (κατόπιν εορτής βέβαια) το ότι αλλάζοντας τη μαμά αντλία το 2016 με γνήσια πάλι, στα 171.000χλμ, κι ενώ μέχρι τότε το μοτέρ είχε το εργοστασιακό ψυκτικό στο κύκλωμα, 6 χρόνια (σκάρτα 90.000χλμ) μετά, η αντλία άρχισε να ακούγεται με συνέπεια να την ξαναλλάξω αρχές του περασμένου Νοέμβρη.
    Υπόψιν ότι όταν άλλαξα την μαμά αντλία, αυτό έγινε καθαρά προληπτικά και λόγω της ταυτόχρονης αλλαγής σετ ιμάντα εκκεντροφόρου, αφού ούτε έσταζε αλλά ούτε κι ακουγόταν θόρυβος από την αντλία μέχρι τότε.
    Οπότε αν δεν έπεσα σε μάπα αντλία (αυτή που μπήκε, παρότι γνήσια) φοβάμαι ότι ίσως τελικά να έφταιγε το dexcool που μπήκε από κάποια στιγμή και μετά (αφού αλλάχθηκε το ψυκτικό υγρό του εργοστασίου), αν όντως είχε αλλαγμένη σύνθεση σε σχέση με παλιά και απουσίαζε κάποιο απαραίτητο για τη λίπανση της αντλίας λιπαντικό πρόσθετο.
    Υποθέσεις βέβαια όλα τα παραπάνω, αλλά στην περίπτωσή μου, σε συνδυασμό και με τα λεγόμενα του μηχανικού που μου έκανε την τελευταία αλλαγή σε G12+ φαίνεται μάλλον να επιβεβαιώνονται.
    Από την άλλη βέβαια, ψάχνοντας στο google για αλλαγή στη σύνεθση του Dexcool, δεν μπόρεσα να βρω κάτι σχετικό.

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο dith Εμφάνιση μηνυμάτων

Αυτό είναι το SWAG στο οποίο αναφερόμουν:
    https://onparts.gr/opel/astra-h-gtc-...-30979400-swag

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο lazarefa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νίκο έχεις ακούσει κι εσύ ότι το dexcool έχει αλλάξει σύσταση εδώ και κάποια χρόνια;
    Εμένα με προβλημάτισε (κατόπιν εορτής βέβαια) το ότι αλλάζοντας τη μαμά αντλία το 2016 με γνήσια πάλι, στα 171.000χλμ, κι ενώ μέχρι τότε το μοτέρ είχε το εργοστασιακό ψυκτικό στο κύκλωμα, 6 χρόνια (σκάρτα 90.000χλμ) μετά, η αντλία άρχισε να ακούγεται με συνέπεια να την ξαναλλάξω αρχές του περασμένου Νοέμβρη.
    Υπόψιν ότι όταν άλλαξα την μαμά αντλία, αυτό έγινε καθαρά προληπτικά και λόγω της ταυτόχρονης αλλαγής σετ ιμάντα εκκεντροφόρου, αφού ούτε έσταζε αλλά ούτε κι ακουγόταν θόρυβος από την αντλία μέχρι τότε.
    Οπότε αν δεν έπεσα σε μάπα αντλία (αυτή που μπήκε, παρότι γνήσια) φοβάμαι ότι ίσως τελικά να έφταιγε το dexcool που μπήκε από κάποια στιγμή και μετά (αφού αλλάχθηκε το ψυκτικό υγρό του εργοστασίου), αν όντως είχε αλλαγμένη σύνθεση σε σχέση με παλιά και απουσίαζε κάποιο απαραίτητο για τη λίπανση της αντλίας λιπαντικό πρόσθετο.
    Υποθέσεις βέβαια όλα τα παραπάνω, αλλά στην περίπτωσή μου, σε συνδυασμό και με τα λεγόμενα του μηχανικού που μου έκανε την τελευταία αλλαγή σε G12+ φαίνεται μάλλον να επιβεβαιώνονται.
    Από την άλλη βέβαια, ψάχνοντας στο google για αλλαγή στη σύνεθση του Dexcool, δεν μπόρεσα να βρω κάτι σχετικό.
    Δεν το γνωριζω, δεν το εχω χρησιμοποιησει ποτε.

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Παρόμοια Θέματα

1. Πρόβλημα με ψυκτικό υγρο!!
    Από τον/την kostasgtc13 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-10-18, 00:03
  2. Σχετικα με υγρο ψυγειου
    Από τον/την fadunis στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-10-14, 18:23
  3. ΑΛΛΑΓΗ ΜΠΟΥΖΙ ΚΑΙ ΥΓΡΟ ΦΡΕΝΩΝ!
    Από τον/την MikeeDee στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-07-13, 21:54
  4. βαλβολινες και υγρο υλεκτρουδραυλικου τιμονιου
    Από τον/την tsitso στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-02-13, 09:41
  5. Υγρο σφραγιστικο!
    Από τον/την Markos145 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-05-11, 18:09

Δικαιώματα - Επιλογές