If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 20 από 26

Προεπιλογή Astra J 1.3 Ecotec Turboπροβλήματα

Χαιρετώ την παρέα!Ελπίζω να σας βρίσκω αν όχι στην παραλία κάπου δροσερά!!

Παίδες προβλήματα,προβλήματα που θα με σκάσουν στο τέλος...Αναλυτικότερα:

Πριν κάνα χρόνο λόγο του ότι το αμάξι περπατούσε σε νησί (χωρίς μεγάλες ευθείες) είχα θέματα με το DPF και τις αναγεννήσεις τα οποία ξεπέρασα με καθαρισμό του φίλτρου από εμένα...Τα προβλήματα ήταν ότι έκανε αναγεννήσεις κάθε 180 χλμ περίπου και σε κάποια στιγμή αισθάνθηκα στιγμιαία απώλεια ισχύος του κινητήρα και άναψε το SVS..Έκανα δεξιά κούμπωσα το διαγνωστικό και είδα ότι είχε γράψει "UnderBoost" και "Turbocharger Valve Posistion Not Learned"..Μηδένισα τα fault codes και συνέχισα μέχρι το σπίτι κανονικότατα χωρίς προβλήματα με το "Turbocharger Valve Posistion Not Learned" να παραμένει.Να σημειώσω ότι με το πλύσιμο του DPF οι αναγεννήσεις γινόντουσαν περίπου στα 220χλμ...

Διαβάζοντας από δω και από κει λίγο στο ίντερνετ λέγαν πολλοί ότι η βλάβη συνήθως είναι εκείνο το solenoid που δίνει την υποπίεση στο actuator του wastegate...Είπα να μην παρέμβω (αν και ψηνόμουν γιατί καινούργιο το έβρισκα γύρω στα 55€ στο autodoc) και πήγα στην αντιπροσωπεία..

Εκεί βρώμισε η δουλειά.Κουμπώνοντας το tech μου είπαν ότι δεν δουλευαν τα μεταβλητά πτερύγια της τουρμπίνας και χρειάζεται να ανοιχτεί η τουρμπίνα για να δούμε τί γίνεται.Επίσης μου είπαν ότι το διαγνωστικό έδειχνε τις κυψέλες του DPF βουλωμένες και θα χρειαστεί καθαρισμός.Επίσης μου είπαν ότι το solenoid του wastegate actuator είναι μια χαρά και δεν θέλει αλλαγή..

Ανοίχτηκε η τουρμπίνα,είχε στραβωμένα κάποια από τα μεταβλητά πτερύγια και έφυγε για ανακατασκευή.Επίσης το DPF το στείλαν κάπου που συνεργάζονται για "σωστή" πλύση-καθαρισμό.

Πήγα μετά από 2 μέρες πήρα το αμάξι και είχα έναν απίστευτο turbo-θόρυβο και μου είπαν ότι επειδή είναι καινούργιο το μαντέμι (απορώ γιατί αλλάξανε μαντέμι αφού στην ουσία μπορούσαν να αλλάξουν μόνο τον άξονα - υποψιάζομαι ότι αφήσαν την δικιά μου και πήραν άλλη) και να περιμένω...Η τουρμπίνα άρχισε να ακούγεται όλο και περισσότερο.Ξαναπήγα να το δούνε και μου είπαν να την στείλουμε πίσω γιατί έχει εγγύηση η επισκευή της και να βάλουμε μια άλλη.
    Ξαναπέρνω το αμάξι,αθόρυβο και ορμηχτερό όπως πριν,λέω "τζάμι,πληρώσαμε αλλά γλυτώσαμε"...ενώ όλα καλά συνέχιζε να υπάρχει η αρχική βλάβη "Turbocharger Valve Posistion Not Learned" γραμμένη στην ECM ,ξαναπέρνω τηλέφωνο μου λένε φέρτο από δω,ξανά μανα προγραμματισμό και διαδικασία εκμάθησης και μου είπαν ότι την αφήσαν χαμηλά την πίεση να κάνω καμιά 1500χλμ και μετά να πάω να την ανεβάσουμε..

Το αποτέλεσμα είναι το αμάξι να δίνει συνέχεια βλάβη "Underboost" και "Turbocharger Valve Posistion Not Learned" και το SVS να ανάβει κάθε τρεις και λίγο,το χειρότερο δε είναι ότι το αυτοκίνητο πάσχει από δύναμη στην ανηφόρα (ανάβαση σε βουνό που ανέβαινα με 4η ρηλαντί τώρα θέλω 3η στην ροπή ..

Έχει αντιμετωπίσει κανείς κάποιο παρόμοιο πρόβλημα??Θέλω γνώμες και απόψεις αν γνωρίζει κανείς κάτι παιδιά να βοηθήσει..

Προεπιλογή

Καλημέρα! Μου την έβγαλε και εμένα αυτή την βλάβη κανα-δύο φορές (astra J 1,7) και εγώ την ίδια διάγνωση έβγαλα ότι είναι μάλλον κολλημένα τα μεταβλητά πτερύγια της τουρμπίνας. Πήρα ένα καθαριστικό για τουρμπίνες της wynns να δοκιμάσω την εύκολη λύση πριν το ξύλωμα. Το έριξα και έχει από τότε να μου το ξαναβγάλει. Τώρα έχω ακούσει ότι μπορεί να είναι και το ηλεκτρικό κομμάτι απο το wastegate που το διάβασες και εσύ στο ίντερνετ. Η επόμενη κίνηση που πρέπει να κάνεις είναι να πας ξανά στο συνεργείο να σου φέρουνε την πίεση στα κανονικά επίπεδα και να αλλάξεις το solenoid που λες. Κάτι άλλο δεν υπάρχει εφόσον τα έχεις αλλάξει όλα κάνατε εκμαθήση κλπ.

Προεπιλογή

Καλημερα φιλε μου .

Απο τα λεγομενα σου , δεν το εχουν εκει που πας το αμαξι σου ...επρεπε να τσεκαρουν την βαλβιδα υποπιεσης(που σου εβγαλε σφαλμα με το διαγνωστικο , να τσεκαρουν σωληνακια , την φουσκα τις τουρμπινας εαν δουλευει σωστα , τον map ,κολάρα και μετα βλεπουν για τουρμπινα , που και εκει γινεται ελεγχος .
    Τι να πω ????????????????????? Παρελαβες το αμαξι την πρωτη φορα με προβλημα .
    Εδωσες κοντα στα 600 ευρω και ακομα ψαχνουν να βρουν την βλαβη !!!!!!! Και ακομα δεν εχουν βρει το προβλημα .

Και ποιος ο λογος που κατεβασαν την πιεση απο το αμαξι τωρα ???????????????????????????? Αλλο παλι και αυτο !!!!
    Πιο πανω γραφεις οτι ηταν στραβωμενα τα πτερυγια μεταβλητου τις τουρμπινας , ειδες εσυ την ωρα που ανοιγαν την τουρμπινα εαν ειχαν στραβωσει τα πτερυγια ??????????????????

Πολυ απλα εγραψα την γνωμη μου .

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο AUQ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημερα φιλε μου .

Απο τα λεγομενα σου , δεν το εχουν εκει που πας το αμαξι σου ...επρεπε να τσεκαρουν την βαλβιδα υποπιεσης(που σου εβγαλε σφαλμα με το διαγνωστικο , να τσεκαρουν σωληνακια , την φουσκα τις τουρμπινας εαν δουλευει σωστα , τον map ,κολάρα και μετα βλεπουν για τουρμπινα , που και εκει γινεται ελεγχος .
    Τι να πω ????????????????????? Παρελαβες το αμαξι την πρωτη φορα με προβλημα .
    Εδωσες κοντα στα 600 ευρω και ακομα ψαχνουν να βρουν την βλαβη !!!!!!! Και ακομα δεν εχουν βρει το προβλημα .

Και ποιος ο λογος που κατεβασαν την πιεση απο το αμαξι τωρα ???????????????????????????? Αλλο παλι και αυτο !!!!
    Πιο πανω γραφεις οτι ηταν στραβωμενα τα πτερυγια μεταβλητου τις τουρμπινας , ειδες εσυ την ωρα που ανοιγαν την τουρμπινα εαν ειχαν στραβωσει τα πτερυγια ??????????????????

Πολυ απλα εγραψα την γνωμη μου .
    Γειά και χαρά φίλοι Mariosbusa και AUQ και ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Θα σταθώ στα γραφόμενα του φίλου AUQ τα οπία είναι άκρως εύστοχα κατά την δική μου άποψη αλλά να πώ τα εξής:
    Προτίμησα αντιπροσωπεία (που ούτως ή άλλως έχει το εξουσιοδοτημένο service) γιατί μια ζωή εκεί πήγαινα τις βενζίνες που είχα..Όταν τους μετέφερα τον προβληματισμό μου σχετικά με τα σφάλματα που ήταν γραμμένα στην ECU,πριν καν κουμπώσουν το διαγνωστικό ξεκίνησε η ιστορία με τα μεταβλητά πτερύγια.Αμέσως μετά που κουμπώσαν το διαγνωστικό μου είπαν ότι το μόνο που έκανα εγώ σχετικά με τον καθαρισμό που έκανα στο DPF ήταν να σπρώξω κατάλοιπα των καυσαερίων (δεν ξέρω πως λέγονται αυτά που είναι σαν μελάσα) βαθύτερα στις κυψέλες του φίλτρου.Έπειτα ανοίξαν και την τουρμπίνα και μου είπαν ότι ήταν τα μισά μεταβλητά πτερύγια στραβωμένα..

Ναι έχεις δίκαιο δεν τα είδα με τα μάτια μου(κακώς) αλλά αυτή υποτίθεται είναι η "σιγουριά" που ασθάνεσαι για τον μηχανικό.Ξαναλέω ίσως εσφαλμένα αλλά είχα άλλα 2 αυτοκίνητα με βενζίνη και με τους ίδιους δεν είχα απολύτως κανένα πρόβλημα.

Όσον αφορά το τί έπρεπε να τσεκάρουν θεωρώ ότι το κάναν,ίσως και όχι μιας και ήταν πεπισμένοι ότι φταίγαν τα μεταβλητά πτερύγια.Η αλήθεια είναι πως αυτό που διάβασα σε ένα αγγλικό φόρουμ λέγαν ότι όταν το solenoid έχει θέμα συνήθως υπάρχει μια διαφορά στις τιμές "Desired Boost Control Valve Position" και "Boost Control Valve position" στην καρτέλα Measurments-->Induction (κάπως έτσι,θα κουμπόσω αργότερα το opcom να ποστάρω το ακριβές πεδίο αλλά δοκιμάζοντας διάφορες νεότερες εκδόσεις το κλείδωσα και τώρα θέλει activation γμτ..) Σε εμένα πριν την ανακατασκευή της τουρμπίνας ήταν 95 και 83 και μετα ήταν 95 και τα δύο πεδία.

Το κακό αδερφέ είναι ότι κανένας μηχανικός δεν παίρνει σωστό ιστορικό από τον πελάτη..ακόμη και την δευτερη φορά που το πήγα ισχυρίζονταν ότι το solenoid δουλευει κανονικά.

Αυτό που δεν "άκουσε" από το ιστορικό που του ανέφερα είναι ότι σε κάποια στιγμή όταν καθάρισα το DPF έβγαλα τον προφυλακτήρα και είδα μικρή διαροή στο κολάρο του ιντερκούλερ...Το έβγαλα το καθάρισα και ξαναέβαλα το ίδιο κοκκινο λαστιχάκι και ίσως απο εκει να χάνει πίεση και όλα τα underboost να οφείλονται από εκεί...Οπότε δικαιώνονται τα λεγόμενα σου ότι έλεγχος δεν έγινε όπως πρέπει...ίσως η υπερβολική σιγουριά τους.

Σήμερα παιδιά παρατήρησα άλλο ένα σύμπτωμα,όταν το αυτοκίνητο είναι κρύο ακούγεται ένας μεταλλικός θόρυβος τον οποίο τον εντοπίζω κάτω από την πεταλούδα της EGR...επίσης παρατήρησα ότι ο θόρυβος ήταν συγχρονισμένος με την κίνηση που έκανε εκείνη την στιγμή το actuator της wastegate...Θα σηκώσω βιντεάκι στο YT και θα το ανεβάσω να το δείτε...Να σημειώσω ότι ο θόρυβος σταματάει όταν ζεσταθεί ο κινητήρας και η κίνηση του actuator σταματάει.

Προεπιλογή

Το ακτουετορ στο ρελαντι δεν πρεπει να κουνιετε ετσι, πρεπει να τραβηχτει και να μενει τερμα κατω, ο θορυβος για προβλημα με egr το βλεπω...
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Karaman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ακτουετορ στο ρελαντι δεν πρεπει να κουνιετε ετσι, πρεπει να τραβηχτει και να μενει τερμα κατω, ο θορυβος για προβλημα με egr το βλεπω...
    Συμφωνώ φίλε,απόγευμα λέω να λύσω τουλάχιστον την πεταλούδα της EGR να δω τί παίζει....Φοβάμαι μή θέλει καμιά αρχικοποίηση μετά και το δικό μου Opcom δεν λειτουργεί πλήρως...(1.99) εννωώ δεν κάνει κανένα από τα Output Tests και σχεδόν κανένα από τα Programming.

Προεπιλογή

Τελικά ο ασθενής ήθελε λουκούμι ή Panadol extra.

Προεπιλογή

Αυτόν το θόρυβο τον έκανε και εμένα στα 40κ χιλ μία φορά με κρύο κινητήρα απο τότε έχω
    φτασει 120 κ δεν το ξανάκανε. έδειξα το βίντεο στην αντιπροσωπεια και σε άλλα μαστόρια
    κανένας δεν ήξερε τι μπορεί να ήταν.

Προεπιλογή

Κολωνοσκόπηση και θεραπεία με ψυχοτροπικά μανταρίνια

Χθές που ήμουν στο βουνό έλυσα την πεταλούδα που είναι ενδιάμεσσα από την έξοδο του intercooler και πριν την εισαγωγή η οποία δεν είχε άμεση σχέση με την EGR.Είχε μπόλικα κατάλοιπα,την καθάρισα και την ξαναέβαλα στην θέση της...Κόλωσα να βγάλω την EGR γιατί δεν είχα τον χώρο και τον χρόνο που θα ήθελα.

Κόιταξα έπειτα την τουρμπίνα,στο αξονάκι με τα παξιμάδια που συνδέει το actuator με το wastegate είχε σημάδια μπογιάς από το εργοστάσιο..Παρατηρώντας την πιό προσεκτικά το wastegate ήταν χαλαρούτσικο εννοώ κάπως σαν ούτε κλειστό όυτε ανοιχτό..Μετέφερα τα παξιμάδια σε θέση ώστε να φύγει αυτός ο "τζόγος" και παρατηρούσα live στο Opcom ότι άλλαζε στην σελίδα Measurments-->Induction Data το πεδίο "Turbocharger Vane Position Solenoid Command" όπως επίσης και τα "Desired Turbocharger Vane Position" και "Turbocharger Vane Position Sensor"..Τα δυο τελευταία αν δείτε και πιό πάνω στην φώτο Turbo1 ήταν 95% . Προσπάθησα να κάνω και την πρώτη ένδειξη να πάει στο 95% αλλά μόλις ξεπερνούσα το 76 πήγαινε γρήγορα στο 100 και δεν μου άφηνε περιθώρια...Το λοιπόν το έσφυξα κάπου στο 70 και κάνοντας σήμερα 70χλμ εθνική και κατάβαση από το βουνό ήταν όλα καλά,το αμάξι "ορμούσε" πάλι και δεν είχα ούτε ένα SVS..Μόλις έφτασα στο σπίτι κούμπωσα τδιαγνωστικό και το μόνο fault ήταν το κλασσικό Turbocharger Boost Control Not Learned....Μπορώ να ξενικήσω εγώ την διαδικασία εκμάθησης??

Προεπιλογή

Όσο για τον θόρυβο στο βίντεο είναι κάτι σίγουρα από την EGR θα έλεγα χαλασμένο πηνείο αλλά γιατί δεν το βγάζει σαν fault αφού υπάρχει συγκεκριμένος αριθμός βλάβης γι αυτό??

Προεπιλογή

δεν παιρνει η πρωτη σκαλα του βεντιλατερ meriva 2003. αναβει το chek engine

Προεπιλογή

Κακός κάνεις πειράματα με το αμάξι σου, αφού δεν ξέρεις, τι και πώς.
    Να πας στα turboμαστορια σου να σου ρυθμίσουν το αμάξι όπως ήταν και σε έναν τουρμπίνα να σου ρύθμιση σωστά το ακτουετορ.
    Και να σου βρουν και βλάβη που διαβάζει ο εγκέφαλος του αμαξιού σου.

Μάλλον με την κολονοσκοπηση, δεν έβγαλες άκρη...

Προεπιλογή

Κακός κάνεις πειράματα με το αμάξι σου, αφού δεν ξέρεις, τι και πώς.
    Να πας στα turboμαστορια σου να σου ρυθμίσουν το αμάξι όπως ήταν και σε έναν τουρμπίνα να σου ρύθμιση σωστά το ακτουετορ.
    Και να σου βρουν και βλάβη που διαβάζει ο εγκέφαλος του αμαξιού σου.

Μάλλον με την κολονοσκοπηση, δεν έβγαλες άκρη...
    Πειράματα δεν κάνω με το αμάξι μου και από μαστόρια υψηλής διαννόησης θεωρίας και ειρωνείας χορτάσαμε φίλε..Εδώ είμαστε για να ανταλλάξουμε εμπειρίες και απόψεις ,αν δεν θες ή δεν μπορείς να βοηθήσεις γιατί ανακατέυεσαι?Να σου θυμίσω ότι πρώτος ξεκίνησες τις ακυριές

Προεπιλογή

Φίλε μου, λάθος κάνεις δεν σε ειρωνευτηκα.
    Πλάκα έκανα και το παρεξήγησες μάλλον.

Να σε βοηθήσω ήθελα από αυτά που έγραψες.
    Λάθος κατάλαβες για μένα .

Καλά αποτελέσματα να έχεις

Προεπιλογή

Εγώ όπως το βλέπω έχεις αρκετές γνώσεις η έχεις διαβάσει περί του θέματως... Δυστηχώς αφού έμπλεξες με την αντιπροσωπέια την πάτησες...
    Έπρεπε να πας σε κάποιο συνεργειό στην περιοχή σου που ασχολείται με ανακατασκευές τουρμπινών κλπ. Τέλος πάντων τώρα έγινε το θέμα είναι πως θα ξεμπερδέψεις...
    Με λίγα λόγια πρέπει να ρυθμιστέι το actuator σου χειροκίνητα όπως προσπάθησες η έχει θέμα ο αισθητήρας θέσης του actuator σου. Για εκμάθηση δεν γνωρίζω αν γίνεται.
    Το σφάλμα Turbocharger Valve Posistion Not Learned σου το βγάζει εν κινήση η μόνο όταν το βάζεις μπροστά?
    Υ.Γ. πιστέυω πως ο Γιώργος (AUQ) δεν ήθελε να σε ειρωνευτεί αλλά δυστηχώς το γραπτός λόγος παρεξηγέιται εύκολα.
    Όπως είπες είμαστε εδώ να μοιραστούμε τις απόψεις-εμπειρίες μας και βοηθάμε ο ένας τον άλλον.Αυτά από μένα.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Mariosbusa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ όπως το βλέπω έχεις αρκετές γνώσεις η έχεις διαβάσει περί του θέματως... Δυστηχώς αφού έμπλεξες με την αντιπροσωπέια την πάτησες...
    Έπρεπε να πας σε κάποιο συνεργειό στην περιοχή σου που ασχολείται με ανακατασκευές τουρμπινών κλπ. Τέλος πάντων τώρα έγινε το θέμα είναι πως θα ξεμπερδέψεις...
    Φίλε Mariosbusa προσπαθώ να διαβάζω και να μαθαίνω πράγματα που μου αρέσουν,έχω μάθει βέβαια να σταματάω εκεί που νιώθω ότι δεν με παίρνει..Τον τελευταίο καιρό διάβασα εκατοντάδες άρθα σε σχέση με το πρόβλημα μου,οι Άγγλοι ισχυρίζονται ότι ο A13DTE είναι από τα χειρότερα πετρέλαια που κυκλοφορούν ενώ οι γερμανοί οι οποίοι αν δουν ότι δε μιλας γερμανικά δεν βοηθάν καθόλου λένε ότι είναι από τους πιό απλούς στο troubleshooting αρκεί να έχεις τα κατάληλα εργαλεία

Όσο για την αντιπροσωπεία ίσως να την πάτησα από την άποψη ότι λόγω ύφεσης περνάνε δύσκολα και τέτοια εποχή που δεν υπάρχει άδεια ράμπα ίσως να μη δίνουν την προσοχή που πρέπει,απαράδεκτο και κατακριτέο δε λέω απλά θεωρώ ότι λόγω όγκου εργασιών-επισκεύων και κατάρτισης από μεριάς εργοστασίου σίγουρα είναι καλύτεροι από κάποιον μάστορα ή τουρμπινά ο οποίος ασχολείται με 50 διαφορετικές μάρκες με ένα διαγνωστικό λίγο από όλα..Η αντιπροσωπεία δεν έκανε την επισκευή της τουρμπίνας και την αλλαγή του catridge τουρμπινάς το έκανε,χρέος τους ήταν πριν φύγει το αμάξι από τα χέρια τους να είναι καθαρό από σφάλματα.

Με λίγα λόγια πρέπει να ρυθμιστέι το actuator σου χειροκίνητα όπως προσπάθησες η έχει θέμα ο αισθητήρας θέσης του actuator σου. Για εκμάθηση δεν γνωρίζω αν γίνεται.

Ναι έφτασα στο σημείο που πρέπει να ρυθμιστεί σωστά το actuator..Από τα λίγα που διάβασα ο αισθητήρας θέσης είναι στην κάτω μεριά του actuator..Αν δεις την εικόνα Turbo2 σε πιό πάνω ανάρτηση μου δείχνει ότι η επιθυμητή θέση και η πραγματική θέση είναι η ίδια(95%),αυτό όμως πιστεύω ότι γίνεται κατόπιν της εκμάθησης,τί εννοώ: θα δοκιμάσω σήμερα να βγάλω πάνω από την wastegate το έμβολο του actuator και θα δοκιμασω να δω αν παίρνει μέτρηση σε όλη την περιοχή (Turbocharger Vane Position Sensor) δηλαδή αν δείχνει από το 0 εώς το 100,αυτός ίσως να είναι έλεγχος ότι δολεύει ο αισθητήρας θέσης στατικά μπορεί όμως αν ζεσταθεί για παράδειγμα να δείχνει άλλα..Επίσης λογω ανάγκης έκατσα χθές και κατασκεύασα ένα υποτυπώδες υποπιεσόμετρο με μια τρόμπα που είχα και ένα αντεπίστροφο,το μόνο που πρόλαβα να κοιτάξω ήταν ότι το solenoid κρατά την υποπίεση για αρκετά δευτερόλεπτα (κάπου διάβασα ότι πρέπει να την κρατάει τουλάχιστον 20)..Σειρά έχει να κοιτάξω και εάν το actuator κρατά αυτήν την υποπίεση οπότε ο συλογισμός που έκανα στο post #11 λάθος και απλά ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ποιά τίμή πρέπει να έχει στο πεδίο Turbocharger Vane Position Solenoid Command..Στο αξονάκι εξακολουθούν να είναι τα σημάδια από το εργοστάσιο και σε κοντινότερη ματιά είδα ότι ίσως να είμαι 1 ίσως και 2 σπείρες πιό κάτω οπότε η τουρμπίνα ξεφυσάει γρηγορότερα από ότι πρέπει...Βέβαια χθες μετά την κατάβαση από το βουνό και 70 χλμ εθνικής όπως είπα πιό πάνω δεν είχα θέμα "Underboost" σαν βλάβη και το τράβηγμα του αυτοκινήτου μου φάνηκε ότι ήταν πολύ κοντά στο αρχικό.[/QUOTE]

Επίσης όσον αφορά την εκμάθηση διαβάζω διάφορα σενάρια και δεν ξέρω τί από αυτά αληθεύει εγώ πιστεύω στο διαγνωστικό της Opel όπως επίσης πιστεύω ότι υπάρχει περίπτωση να υπάρχει και κάτι άλλο που δεν αφήνει αυτήν την διαδικασία να ολοκληρωθεί.

Το σφάλμα Turbocharger Valve Posistion Not Learned σου το βγάζει εν κινήση η μόνο όταν το βάζεις μπροστά?
    Αυτό βγαίνει σαν βλάβη στο opcom χωρίς να μου ανάψει κάποιο λαμπάκι στο καντράν ούτε μήνυμα στο board computer..

Υ.Γ. πιστέυω πως ο Γιώργος (AUQ) δεν ήθελε να σε ειρωνευτεί αλλά δυστηχώς το γραπτός λόγος παρεξηγέιται εύκολα.
    Όπως είπες είμαστε εδώ να μοιραστούμε τις απόψεις-εμπειρίες μας και βοηθάμε ο ένας τον άλλον.Αυτά από μένα.
    H Μαίρη Μαράντη στην ταινία Βιετνάμ είπε "Όλα τα βλέπω σκοτεινά και μπερδεμένα λες και με βρήκαν όλες οι καταστροφές"

Προεπιλογή

Τώρα μόλις είδα ότι στην περιγραφή του θέματος έγραψα Ecotec(Σκύλος μαυρος κατάμαυρος) αντί για Ecoflex,μπορεί να διορθωθεί κάπως??

Προεπιλογή

...και αν υπάρχει κάποιος φίλος με Astra J 1.3 που έχει opcom και μπορεί να ποστάρει screenshot από την σελίδα Engine-->Measurments-->Induction Data (τις δύο πρώτες σελίδες σαν αυτές που έχω στο post #7 Turbo1 και Turbo2) θα ήμουν ευγνώμων!

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Αγορά opel astra 2003 sport 1.4 16v ecotec
    Από τον/την Sotiris83 στο forum Κινητήρες Opel
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-09-14, 22:11
  2. Αγορά Opel Astra 1,3CDTI ecotec
    Από τον/την amonra στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-04-12, 08:23
  3. ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ECOTEC ASTRA H
    Από τον/την jovenos στο forum Κινητήρες Opel
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-05-11, 01:59
  4. opel astra ecotec 2002 turbo
    Από τον/την P.Lagojohn στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-07-08, 09:42
  5. Corsa C ecotec 1.2 :-((((
    Από τον/την Saboter στο forum Tuning (Βελτίωση)
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-02-06, 21:07

Δικαιώματα - Επιλογές