If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 19 από 19
    Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή Ερώτηση για τάπα πίσω φαναριού σε Astra H GTC

Προχθές μου έβγαλε για πρώτη φορά στα 15 χρόνια που έχω το αμάξι ένδειξη στο ταμπλώ για καμμένη πίσω λάμπα στοπ (αριστερά). Με τα πολλά αγόρασα μια λάμπα (ο τύπος είναι Ρ21W) και το απόγευμα έλυσα το πίσω φανάρι για να την αλλάξω (είχα δει 2-3 σχετικά βίντεο στο youtube για το πως γίνεται). Η δουλειά έγινε σχετικά εύκολα και όλα καλά. Μπήκε η νέα λάμπα (αφού μετρήθηκε με πολύμετρο ότι είναι ΟΚ όπως και η παλιά που βγήκε ότι είναι όντως καμμένη) και μέχρι εδώ εντάξει. Το θέμα είναι ότι διαπίστωσα ότι το κυκλικό μαύρο λάστιχο/τάπα που πιάνει με τα χείλη του μέσα από την τρύπα του φαναριού (αυτό που φαίνεται στο παρακάτω βίντεο μετά το σημείο 2:31, η διαδικασία είναι ανάλογη σε 3θυρο και 5θυρο Astra) είναι ουσιαστικά κομμένο στην περιφέρειά του από το κεντρικό στέλεχος και είναι έτοιμο να κοπεί.
    https://www.youtube.com/watch?v=KJamDn74VIE&t=146s

Βέβαια επί της ουσίας δεν επηρεάζει κάτι, αλλά όπως και να έχει, για να το έχει βάλει ο κατασκευαστής, κάποιο νόημα θα έχει.

Με τα πολλά έψαξα και βρήκα το συγκεκριμένο ανταλλακτικό (κωδικός 90589203) και όπως μπορείτε να δείτε και στις παρακάτω φωτό, κάποιες παρτίδες του φτιάχνονταν (λογικά παλιά) στην Ελλάδα!

https://www.google.com/search?q=9058...QqOMdxj1KiH9AM

Το θέμα είναι αν γνωρίζει κάποιος πως αφαιρείται το παλιό και πως μπαίνει το νέο. Αν δηλαδή αφαιρείται και επανατοποθετείται χωρίς να χρειάζεται να έχεις πρόσβαση από την κάτω πλευρά του αμαξώματος (που είναι και το πιο πιθανό) ή μήπως χρειάζεται να έχεις πρόσβαση.
    Το ρωτώ γιατί όταν περιεργαζόμουν τη συγκεκριμένη τάπα μου φάνηκε αρκετά σφιχτή πάνω στο αμάξωμα και δεν μου έδωσε την εντύπωση ότι αφαιρείται εύκολα από πάνω.
    Βέβαια ίσως να θέλει κάποιο "κόλπο" για να αφαιρεθεί, πχ περιστροφή πρώτα και μετά τράβηγμα προς τα πάνω, μιας και το σχήμα της από την κάτω πλευρά της (αν προσέξετε τις φωτό) παραπέμπει σε κάτι τέτοιο.
    Αν κάποιος φίλος έχει ασχοληθεί, ας μας διαφωτίσει.

Προεπιλογή

Καλημέρα, έχει ξεραθεί λόγο ετών.
    Από ότι είδα στην εικόνα την τάπα πάει και βεντουζαρει στην λαμαρίνα, εκτός από την μία πλευρά.
    Συρταρωτη και προς τα έξω βγαίνει, πρέπει να βρεις σε πιο σημείο έχεις πρόσβαση για να την ανασηκώσης και να την βγάλεις.
    Άμα έχεις και την καινούργια στα χέρια σου θα το καταλάβεις.

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Καλημέρα κι ευχαριστώ για την απάντηση. Η τάπα σίγουρα είχε ξεραθεί λόγω ετών αλλά πιθανότατα ζορίστηκε πρόσφατα και λόγω του ότι έβαψα την περασμένη εβδομάδα τον πίσω προφυλακτήρα, οπότε ο φανοποιός είχε ξανααφαιρέσει τα 2 πίσω φανάρια, οπότε στο ζόρισμα που έφαγε τότε η τάπα, αποκολλήθηκε το εξωτερικό τμήμα της περιφέρειάς της από το εσωτερικό και έμεινε μόνο μια "πέτσα" που το κρατάει. Παραδόξως η αντίστοιχη τάπα από την δεξιά πλευρά φαίνεται ακόμα στιβαρή.
    Σαν κοστολόγιο ανταλλακτικού από τη σχετική σελίδα της όπελ δεν είναι κάτι ιδιαίτερο (γύρω στα 4 ευρώ) απλά το θέμα είναι να υπάρχει στοκαρισμένη σαν ανταλλακτικό, που το θεωρώ πιθανό γιατί από ότι φαίνεται χρησιμοποιείται η ίδια σε αρκετά μοντέλα.
    Αλήθεια πρόσεξες αυτό που έγραψα πριν ότι σε κάποια παρτίδα έγραφε στο σακουλάκι της τάπας "Made in Greece";

Προεπιλογή

Ευχαριστω για τον κωδικο !Εχουν ξεραθει και σε μενα τοσο πολυ που μια φορα που την ακουμπισα εφυγε ολοκληρο κομματι.

Προεπιλογή

Απο πανω θα την βαλεις, απο κατω δεν εχεις προσβαση ετσι πως το βλεπω, ποιασε την παλια με κατι μην σου φυγει μεσα, γιατι νωμιζω οτι ειναι τυφλο σημειο ή αν σου δινει χερι μεσα απο το φαναρι να την σπρωξεις προς τα εξω, και βαλε την καινουρια, αν δεις οτι σε ζοριζει, βαλε λιγο γρασο.
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Προεπιλογή

Το φαναρι πρεπει να βγει ?

Προεπιλογή

Lazarefa εχω την εντυπωση οτι ο κωδικος ειναι λαθος.Τις αγορασα και δοκιμαζοντας να βγαλω τις παλιες ειδα οτι εχουν εντελως διαφορετικο κουμπωμα.Αν τις παρατηρησεις και εξωτερικα δεν ειναι ιδιες.

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Καλημέρα! Έλειπα διακοπές και δεν έμπαινα στο φόρουμ τις τελευταίες 15 μέρες...
    Vadada είπες ότι αγόρασες τάπες με τον κωδικό που έβαλα και δεν κάνουν; Τι χρονολογίας είναι το αμάξι σου; Εμένα είναι του 2005, αλλά δεν έχω ασχοληθεί ακόμα με αγορά των ταπών αυτών.
    Στο δικό μου οι τάπες αυτές είναι (από την πάνω πλευρά που φαίνεται) όπως στην παρακάτω φωτό:
    https://produto.mercadolivre.com.br/...a-original-_JM
    Στο δικό σου είναι διαφορετικές; Αν μπορείς σε παρακαλώ βάλε φωτό πως είναι οι δικές σου και πως είναι αυτές που αγόρασες με τον κωδικό 90589203 για να τις συγκρίνω με αυτές που είναι τοποθετημένες στο δικό μου.

Προεπιλογή

Καλημερα !Το αμαξι μου ειναι gtc του 2006.Αγορασα τις ταπες και σημερα που εκανα την αποπειρα να τις περασω προσπαθωντας να βγαλω τις παλιες ειδα οτι ειναι κουμπωτες με ενα μακρυ σαν ουπα στην μεση.Επισης ειχαν και κατι σαν ενισχυση πλαστικου μεσα.Λιγο που googlara τον κωδικο μετα ειδα οτι ειναι ταπες για καποια τρυπα στραγγισματος σε πλαινο πανελ.Θα ανεβασω φωτο μολις τις βγαλω τελειως να δεις πως κουμπωνουν.Το θεμα τωρα ειναι που βρισκουμε τον σωστο κωδικο γιατι τις παλιες τις κατεστρεψα τοσο σαπισμενες που ηταν!Διαβασε λιγο το παρακατω λινκ http://oemcats.com/oem-parts/90589203.html

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Oι τάπες που αγόρασες έχουν αυτή τη μορφή στο κάτω μέρος:

https://static.baza.drom.ru/drom/1563175195522_default

και δεν ταιριάζουν με τις παλιές; (είναι δηλαδή άλλος κωδικός).
    Μου φαίνεται αρκετά περίεργο γιατί στο δικό μου αμάξι που έκανα αναζήτηση ανταλλακτικών βάσει VIN μου δίνει τον συγκεκριμένο κωδικό (90589203) ότι ταιριάζει στο σασί μου.

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Η περιγραφή που μου δίνει εμένα στο EPC για τον κωδικό 90589203, είναι: PLUG, PLASTIC,DRAIN, SIDE PANEL OUTER. Στο ελληνικό σάιτ της όπελ μου δίνει περιγραφή για τον ίδιο κωδικό: ΤΑΠΑ,ΠΛΑΣΤΙΚΟ,ΕΞΑΓΩΓΗΣ,ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΠΛΕΥΡΙΚΟ ΠΛΑΙΣΙΟ

https://www.opel.gr/microapps/parts/?search=90589203

Senior Member Το avatar του χρήστη billnick05
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Έχω την εντύπωση ότι δεν είναι αυτό.
    Νομίζω ότι ο σωστός κωδικός είναι αυτός. 13233501
    https://opeltorg.com.ua/p662129561-b...r-rezinka.html και στοιχίζει κοντά στα 9€ το ένα.

https://www.drive2.com/l/483435472597549467/
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη billnick05 : 1 Εβδομάδα Πριν στις 16:15

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Έχει δίκιο ο φίλος billnick05 και τον ευχαριστώ. Ζητώ συγνώμη από τον φίλο Vadada που άθελά μου έγραψα λάθος κωδικό για το συγκεκριμένο ανταλλακτικό. Παρασύρθηκα από το ότι η μορφή του από μπροστά είναι περίπου ίδια με του σωστού. Ο σωστός κωδικός είναι ο 13233501 ο οποίος αντικατέστησε τον παλιότερο 13116594.
    H ελληνική περιγραφή είναι: ΠΡΟΦΥΛΑΚΤΗΡΑΣ,ΤΕΡΜΑ ΠΙΣΩ ΠΟΡΤΑΣ και η τιμή καταλόγου 8,80 ευρώ.

https://www.opel.gr/microapps/parts/?search=13233501

Το γκρουπ του συγκεκριμένου ανταλλακτικού στο EPC είναι το:
    BODY INTERIOR FITTINGS [TAIL GATE FITTINGS]/TAIL GATE BUMPER

Σχετικά βρήκα και μια παλιότερη (2014) στο γερμανικό Opel Astra H forum:
    https://www.astra-h-forum.de/t/stopf...uflage.115755/

Προεπιλογή

Δεν χρειαζεται να μου ζητησεις συγνωμη και εγω οταν τις ειδα θεωρησα οτι ειναι αυτες γιατι μοιαζουν παρα πολυ!Και οπως παντα στο φορουμ βρισκεται λυση !Τελος καλα λοιπον παραγγελνουμε τις σωστες τωρα !

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Φίλε Vadada η συγνώμη είναι το λιγότερο σαυτές τις περιπτώσεις μια που προφανώς πέραν της όποιας ταλαιπωρίας και αναστάτωσης από το λάθος κωδικό, τα χρήματα δεν περισσεύουν από κανέναν...
    Από κει και πέρα, εφόσον αφαίρεσες την παλιά τάπα, θα σε παρακαλούσα αν θες να γράψεις πως την αφαίρεσες. Πχ χρειάστηκε να ξηλώσεις και το φανάρι ή απλά έχοντας πρόσβαση από μέσα από το αμάξωμα (στην εσοχή που βρίσκονται οι 2 μπετούγιες που στερεώνουν το φανάρι στο αμάξωμα) πίεσες τα κλιψάκια στον κορμό της παλιάς τάπας και την τράβηξες από πάνω προς τα έξω για να βγει.

Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Τελικά αγόρασα και εγώ τις τάπες. bumper της πίσω πόρτας είναι ουσιαστικά και είχαν φθαρεί και στο δικό μου astra. Πήγα να πάρω λάδια τις είχε ετοιμοπαράδοτες και τις πήρα. 7€ η μία. Το ΣΚ μάλλον αν δροσίσει λίγο θα τις αλλάξω μαζί με τα λάδια.

Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Επεσε λίγο η θερμοκρασία σήμερα και αφού είχα λίγο χρόνο το πρωί άλλαξα λάδια και τις τάπες στα πίσω φανάρια. Είναι πολύ εύκολο να βγουν οι παλιές οι οποίες ειχαν ξεραθεί από τον ήλιο και να μπουν οι καινούριες.

Με ένα κατσαβιδάκι αφαίρεσα την παλιά το κούμπωμα της οποίας είχε σπάσει αλλά κολλάει στο σασί με αυτοκόλλητο.

λίγο καθάρισμα

και έτοιμη η καινούρια ταπα τοποθετημένη.

Προεπιλογή

Ακριβως ετσι και εγω φιλε μου lazarefa τις αφαιρεσα με ενα κατσαβιδακι και το κουμπωμα ειχε σπασει η το εσπασα εγω οπως την σηκωσα.Καθαρισα την κολλα απο την παλια και κουμπωσα τις καινουριες.

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις οδηγίες τοποθέτησης και τις φωτό. Είχα την εντύπωση ότι απαιτείται να βάλεις χέρι από την εσωτερική κάτω πλευρά του φαναριού μια που αν θυμάμαι από τη μορφή της τάπας, έχει κορμό σαν ούπατ, ή κάνω λάθος;

Παρόμοια Θέματα

1. Ξαφνική ανάγκη αλλαγή φαναριού
    Από τον/την yiatsou στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-07-19, 11:34
  2. Τάπα πίσω υαλοκαθαριστήρα
    Από τον/την papasfikas στο forum Ζητείται
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-06-16, 17:37
  3. Φθαρμένη τάπα φαναριού ξένον και υγρασία εσωτερικά
    Από τον/την NIK στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-01-13, 20:20
  4. Εσωτερικό καπάκι εμπρόσθιου φαναριού.
    Από τον/την Stilskin στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-12-11, 21:41
  5. Ερώτηση για βάση πίσω δεξί αμορτισέρ.
    Από τον/την Nontas GTC στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-10-11, 20:23

Δικαιώματα - Επιλογές