If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 3 από 3

Προεπιλογή Συνεχόμενος θόρυβος απο το μοτεράκι μίξης αέρα σε Αstra H gtc

Καλησπέρα παιδιά!
    Κατοχος ενος Astra h (z18xer)2006 μοντελο με απλο a/c και όχι αυτοματο κλιματισμο.
    Παρατήρησα ότι αλλάζοντας την αναλογια ζεστού κρύου μερικές φορές συνεχίζει να δουλέυει ασταμάτητα το μοτερακι που γυρναει το κλαπέ ζεστου κρυου και ακούγοντε θόρυβοι σαν να πηδαει δοντι το γραναζάκι συνεχόμενα..Εάν κουνησω το κουμπακι ελαχιστα πάνω η κάτω σταματαει να γυρνάει ασταματητα και μενει στο σημειο που πρεπει.Δεν το κάνει παντα αλλα μου έχει τύχει αρκετες φορές μιας που παιζω συχνα με την θερμοκρασια του αυτοκινητου.Επειδη διάβασα παρομοια ποστ στο φορουμ και αρκετους να εχουν προβλημα με την βαπορετα ιδιως σε σε corsa μηπως είμαι και εγώ ακόμη ένας τυχερος η φταίει το μοτερακι?Αυτο αλλαζει εύκολα ?

Senior Member Το avatar του χρήστη johnpats
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Vadada Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα παιδιά!
    Κατοχος ενος Astra h (z18xer)2006 μοντελο με απλο a/c και όχι αυτοματο κλιματισμο.
    Παρατήρησα ότι αλλάζοντας την αναλογια ζεστού κρύου μερικές φορές συνεχίζει να δουλέυει ασταμάτητα το μοτερακι που γυρναει το κλαπέ ζεστου κρυου και ακούγοντε θόρυβοι σαν να πηδαει δοντι το γραναζάκι συνεχόμενα..Εάν κουνησω το κουμπακι ελαχιστα πάνω η κάτω σταματαει να γυρνάει ασταματητα και μενει στο σημειο που πρεπει.Δεν το κάνει παντα αλλα μου έχει τύχει αρκετες φορές μιας που παιζω συχνα με την θερμοκρασια του αυτοκινητου.Επειδη διάβασα παρομοια ποστ στο φορουμ και αρκετους να εχουν προβλημα με την βαπορετα ιδιως σε σε corsa μηπως είμαι και εγώ ακόμη ένας τυχερος η φταίει το μοτερακι?Αυτο αλλαζει εύκολα ?
    λογικα φταιει το μοτερακι.
    Γιάννης

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Ίσως βοηθούσε και λίπανση στο σχετικό μηχανισμό. Προ 3ετίας που ανέφερα το σχετικό πρόβλημα στο συνεργείο λίπαναν το μηχανισμό (είναι από την πλευρά του οδηγού σε σχέση με την κονσόλα του λεβιέ ταχυτήτων) και το πρόβλημα με το θόρυβο περιορίστηκε.
    Εμένα που το αμάξι έχει ηλεκτρονικό κλιματισμό μου έκανε το θόρυβο κάποιες φορές όταν άλλαζα ρύθμιση θερμοκρασίας από τον περιστροφικό διακόπτη ή και όταν μεταβαλλόταν η θερμοκρασία του εξωτερικού περιβάλλοντος οπότε αυτόματα άλλαζε την κατανομή του αέρα στους αεραγωγούς (έχω ενεργοποιημένο το διακόπτη auto για τον κλιματισμό, οπότε η κατανομή αέρα μεταξύ των αεραγωγών ρυθμίζεται αυτόματα κάθε φορά, βάσει των θερμοκρασιών εξωτερικά και της επιλεγμένης θερμοκρασίας στο εσωτερικό, το σύστημα προσπαθεί κάθε φορά να φέρει την εσωτερική θερμοκρασία στην επιθυμητή τιμή έχοντας ως αναφορά και τη θερμοκρασία περιβάλλοντος, οπότε όταν η τελευταία μεταβάλλεται, αλλάζει αυτόματα και την κατανομή αέρα μεταξύ των αεραγωγών).

Παρόμοια Θέματα

1. Θόρυβος στα Κλαπετα του αέρα
    Από τον/την nickma στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-02-17, 19:12
  2. θόρυβος από κλαπετο ανακύκλωσης αέρα
    Από τον/την avalanche3 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-06-16, 17:26
  3. Μοτεράκι ανακύκλωσης αέρα?
    Από τον/την G-power στο forum Interior (Εσωτερικά)
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-04-15, 22:03
  4. Θόρυβος κατά την ενεργοποίηση της ανακύκλωσης αέρα
    Από τον/την PetrosKar στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-01-15, 21:47
  5. Περίεργος θόρυβος απο την εισαγωγή αέρα.
    Από τον/την Stilskin στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-06-13, 11:38

Δικαιώματα - Επιλογές