If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 10

Προεπιλογή Γρυλισμα Corsa d 1.3

Εδω και κανα 2 βδομαδες, εχω αντιληφθει απο το μοτερ να ακουγεται ενα γρυλησμα, το καταλαβαινω με 1η ταχυτητα οταν κινουμε μεσα σε στενα, το κανει και σταματημενος οταν μαρσαρω ανεβαζω στροφες, το σφυρηγμα της τουρμπινας ακουγεται κανονικα, δεν το εχω ψαξει να βαλω καποιον να μαρσαρει και να ακουω, αλλα ο ηχος δεν αλλαζει οταν κομπλαρω το κλιματιστικο, αρα εχω αποκλεισει τον κομπρεσορα. Ο ηχος του γρυλισματος μου θυμιζει ηλεκτρικο δραπανο να το περιγραψω???
    Θα προσπαθησω να τραβηξω βιντεακι.
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Προεπιλογή

Καλημέρα Νίκο,
    Έλεγξε με στηθοσκόπιο ό,τι μπορείς στο μηχανοστάσιο, για να επικεντρωθείς κάπου. Ρουλεμάν δυναμό, τεντωτήρας, τροχαλία συμπιεστή, αντλία νερού;

Προεπιλογή

Και εγω για τεντωτηρα θα σου ελεγα!
    Εχεις παρατηρησες να το κανει σε ολες τις στροφες ή μονο στην αρχη που ξεκινας και ειναι ισως κρυο?

Προεπιλογή

Ακουγεται στο ξεκινημα ανεβαζοντας στροφες, μετα καλυπτεται απο τον θορυβο της μηχανης, και κατα τυχη σημερα ακουσα ενα vectra να κανει ακριβως τον ιδιο θορυβο!!!!!!!! αλλα μου φενεται οτι ακουγεται περισοτερο απο την μερια του οδηγου.

Εχω ενα ψευτοστηθοσκοπιο, θα δοκιμασω μηπως εντοπισω απο που ακουγεται, ο ιμαντας ειναι σε αριστη κατασταση, ο γνησιος ειναι, αλλαχτηκε στις 90000km, τωρα εχω 199000km.

Senior Member Το avatar του χρήστη johnpats
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Karaman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακουγεται στο ξεκινημα ανεβαζοντας στροφες, μετα καλυπτεται απο τον θορυβο της μηχανης, και κατα τυχη σημερα ακουσα ενα vectra να κανει ακριβως τον ιδιο θορυβο!!!!!!!! αλλα μου φενεται οτι ακουγεται περισοτερο απο την μερια του οδηγου.

Εχω ενα ψευτοστηθοσκοπιο, θα δοκιμασω μηπως εντοπισω απο που ακουγεται, ο ιμαντας ειναι σε αριστη κατασταση, ο γνησιος ειναι, αλλαχτηκε στις 90000km, τωρα εχω 199000km.
    μηπως ειναι πολλά τα 109.000 χλμ του ιμαντα;
    Γιάννης

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο johnpats Εμφάνιση μηνυμάτων
    μηπως ειναι πολλά τα 109.000 χλμ του ιμαντα;
    Εχει περασει το οριο αλλαγης των 100000Km που δινει νωμιζω η opel, τον ιμαντα τον εχω, τον ειχα παρει να τον αλλαξω οταν αγορασα το corsa, και ειδα οτι ηταν σε καλη κατασταση και τον αφησα, στο επομενο σερβις σε 2500km, εχω σκοπο να τον αλλαξω.

Senior Member Το avatar του χρήστη johnpats
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Karaman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχει περασει το οριο αλλαγης των 100000Km που δινει νωμιζω η opel, τον ιμαντα τον εχω, τον ειχα παρει να τον αλλαξω οταν αγορασα το corsa, και ειδα οτι ηταν σε καλη κατασταση και τον αφησα, στο επομενο σερβις σε 2500km, εχω σκοπο να τον αλλαξω.
    Γιάννης

Προεπιλογή

καλησπερα επειδη σε παρακολουθω σε οτι αλλαγη εχεις κανει στο corsa σου και επειδη κοντευω τα 100000 χιλ στο δικο μου θα μπορουσες να μου πεις τι χρειαζεται προσοχη ή και αλλαγη σε αυτα τα χιλιομετρα για να τα κανω στο επομενο σερβις που εχω;;

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο geoliol Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπερα επειδη σε παρακολουθω σε οτι αλλαγη εχεις κανει στο corsa σου και επειδη κοντευω τα 100000 χιλ στο δικο μου θα μπορουσες να μου πεις τι χρειαζεται προσοχη ή και αλλαγη σε αυτα τα χιλιομετρα για να τα κανω στο επομενο σερβις που εχω;;
    Αλλαγη υγρα φρενων αν δεν αλλαξες ποτε, οπως και αντιψυκτικο, αν ειναι πετρελαιο, ενα καθαρησμα της πολλαπλης εισαγωγης/egr καλο θα του κανεις. Ριξε κανενα καθαριστικο για τα μπεκ ητε ειναι βενζινη ητε ειναι ντιζελ. Αν εχεις καδενα, ελενχος.

Προεπιλογή

ευχαριστω ιδιο με το δικο σου ειναι του 12 μοντελο

Δικαιώματα - Επιλογές