If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 15

Προεπιλογή Αγορά μεταχειρισμένου Astra K 1.6 diesel 136HP

Καλησπέρα σε όλους
    Είμαι κάτοχος ενός άστρα Η Cosmo του 2004. Μετά από 15 και χρόνια σκέφτομαι (και βρήκα ένα) να αγοράσω ένα μεταχειρισμένο άστρα Κ diesel 1.6 136HP. Θα ήθελα την γνώμη σας αν είναι δυνατόν (κατόχων και μη) τι να προσέξω στην αγορά και γενικά αν αξίζει το αυτοκίνητο. Ως οπελακιας τόσα χρόνια δεν έψαξα τίποτα άλλο!! Αλώστε είναι και το ομορφότερο στην κατηγορία του. Ευχαριστώ. Κάθε παρατήρηση θα είναι πολύτιμη.

Προεπιλογή

Καλημέρα φίλε μου. Αυτό που πρέπει να προσέξεις πιο πολύ από όλα είναι αν είναι εισαγωγής και αν έχει γυρισμένα χιλιόμετρα.
    Μπορείς να το δείς μέσω op-com. Κατά τα άλλα είναι ένα πολύ καλό αυτοκίνητο με πολύ καλό και αξιόπιστο κινητήρα μέχρι στιγμής.

Senior Member Το avatar του χρήστη johnpats
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Αν ειναι σε αγγελία,βαλε μας το λινκ μηπως προσεξουμε 2-3 πραγματα παραπάνω.
    Γιάννης

Προεπιλογή

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Το αυτοκίνητο είναι ελληνικής αντιπροσωπείας. Το είχε από leasing συγγενείς του πωλητή και το πήρε εκείνος μετά (όπως μου είπε). Μου φάνηκε σχετικά καλό. Το έλεγξα με μια από τις εταιρίες (carcheck) και μου είπε ότι είναι καλό . Έχει αλλάξει προφυλακτήρα και φανάρια από τρακάρισμα σχετικά μικρό αλλά δεν είχε άλλη ζημιά. Αύριο θα το πάω και για δεύτερο έλεγχο στην opel best car όπου πηγαίνω το δικό μου 10 χρόνια. Εκεί πιστεύω να μου πουν περισσότερα (αν δεν ξέρουν αυτοί τα opel τότε ποιος τα ξέρει!!!) . Op com δεν έχω. Δεν θα το δουν στην opel Με αυτό; Δεν μπορούν να βρουν χμ; Το αυτοκίνητο ήταν από avis και έχει κάνει εκεί τα σέρβις. Δυστυχώς δεν σφραγίζουν το servis book (μου το επιβεβαίωσε και ο μηχανικός της carcheck. Το αυτοκίνητο είναι αυτό https://www.car.gr/classifieds/cars/...033-opel-astra

Προεπιλογή

Εχω το ιδιο αμαξι με leasing αλλά του 2018 κατασκευή. Προβληματα δεν εχει παρουσιασει εκτος απο το γνωστο θεμα του συμπλεκτη (εχει γινει ανακλυση επίσημη απο OPEL).
    Γενικά προκειτε για ένα τιμιο αμαξι, με πολύ καλο κινητήρα, μέτρια φρένα, ικανοποιητικότατο τιμόνι, και μικρο πορτ μπαγκαζ. Για μενα το αδύνατο σημειο ειναι η αναρτηση του αυτοκινήτου. Θα την χαρακτήριζα μαλακή, δεν αποσβένει σωστά τις ανωμαλίες και ιδιαιτερα το πισω μέρος χωροπηδάει.
    Δύο πράγματα σημαντικά για μένα:
    1ον, η OPEL προτείνει αλλαγη λαδιών καθε 30.000χλμ, τα θεωρω παρα πολλά χλμ για να μενει ο κινητηρας με τα ιδια λάδια. Και φυσικά ως leasing θα εχει ακολουθησει σιγουρα αυτόν τον κανόνα. Αν το αμάξι ηταν δικό μου θα άλλαζα λάδια κάθε 15.000
    2ον, αμαξι leasing χρησης 4 ετων, αποκλείεται να εχει μόνο 68.000χλμ. Προσωπική άποψη, εχει γυρισμένα χλμ, το μονο που με κάνει να το σκεφτομαι και να μην γράφω τη λέξη ΣΙΓΟΥΡΑ, είναι οτι είναι ιδιώτης και όχι η εταιρία leasing.
    Με πονηρεύει το γεγονός ότι δεν σφραγίζουν το service book, κατα την γνωμη μου το κάνουν επίτηδες για να γυρίσουν τα χλμ. Και πιθανώς το αμάξι να πουλήθηκε πριν συμπληρώσει 4 χρόνια και περάσει ΚΤΕΟ.

Προεπιλογή

+1 σε όσα είπε ο Γιάννης. Επιβεβάιωσε τα χιλιόμετρα και δες κάτι άλλο.

Προεπιλογή

Ευχαριστώ Γιάννη για την συμβουλή σου. Και εμένα με αγχωνει το θέμα των χμ. Βέβαια αρκετοί επαγγελματίες πλέον παίρνουν leasing και κάνουν νορμάλ χμ. Άλλωστε 17000χμ τον χρόνο δεν είναι και πολύ λίγα. Η αλήθεια όμως είναι ότι ποτέ δεν θα μάθω. Η Όπελ λες να μην μπορεί να βρει τα πραγματικά; Θα πάω σήμερα και θα μου πουν. Απλά έλπιζα μήπως επειδή η Avis είναι μεγάλη εταιρεία δεν κάνει τέτοιες μαι*****ες.

Προεπιλογή

Για το θέμα των χιλιομέτρων, επιτρέψτε μου να επισημάνω ότι υπάρχουν και εξαιρέσεις. Εφόσον δεν μιλάμε για πιο μικρά αυτοκίνητα, δεν είναι όλα αυτοκίνητα πωλητών, υπάρχουν και κάποια στελεχών που δεν είναι όλη μέρα στο δρόμο. Προσωπικά επέστρεφα τα αυτοκίνητα του leasing με λιγότερα από 15k χλμ ανά χρόνο. Ναι, εξαίερση, αλλά όχι ανύπαρκτη.

Προεπιλογή

Ναι σαφως μπορει να υπαρχουν εξαιρεσεις, αλλα απο οσο ξερω η avis, δεν πουλαει αυτοκινητα με κατω απο 100000κμ, γιατι την συμφερει να τα μεταενοικιασει. Ο κολητος μου εδω και 15 χρονια εχει λιζινκ απο την avis, δεν εχει δωσει αμαξι πισω, ουτε ενα απο τα 6-7 που ειχε με κατω απο 200000km. Συνηθως η avis και η καθε εταιρια λιζινγκ τα βγαζει σε πληστηριασμο με τα πραγματικα km και ερχονται επειτα τα τζιμανια οι μαντραδες που τα αγοραζουν, τα κατεβαζουν km και τα πουλανε για ελαφρως μεταχειρισμενα.

Το συγκεκριμενο astra, υπολογιζω ο μαντρας οτι το εχει αγορασει κατω απο 10αρικο σιγουρα και το πουλαει σε αυτην την τιμη, αν συγκρινω ποσο δινουν τα μεταχειρησμενα golf 7αρια λιζινγκ.

Τα km του μπορουν να επιβαιβεωθουν σε μια οπελ ευκολα.
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Karaman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι σαφως μπορει να υπαρχουν εξαιρεσεις, αλλα απο οσο ξερω η avis, δεν πουλαει αυτοκινητα με κατω απο 100000κμ, γιατι την συμφερει να τα μεταενοικιασει.
    Πολύ πιθανό να έχεις δίκιο, δεν το γνωρίζω. προσωπικά έχω επιστρέψει πέντε αυτοκίνητα (σε άλλη εταιρεία leasing) με χαμηλά χιλιόμετρα, νομίζω τα έβγαζε για πούλημα η εταιρεία, αλλά δεν παίρνω όρκο. Γενικά η πολιτική της απ'όσο ξέρω ήταν να βγάζει μόνο νέα αυτοκίνητα στην ενοικίαση (για να μην βγάζουν προβλήματα). ότι χρέπια κράταγαν τα χρησιμοποιούσαν για οχήματα αντικατάστασης στο leasing, αλλά δεν ξέρω αν ήταν επιστροφές από leasing (αμφιβάλλω) ή αποστρατευμένα από την ενοικίαση.
    Ο κολητος μου εδω και 15 χρονια εχει λιζινκ απο την avis, δεν εχει δωσει αμαξι πισω, ουτε ενα απο τα 6-7 που ειχε με κατω απο 200000km.
    Προφανώς στις πωλήσεις, και όργωνε την Ελλάδα. Τα περισσότερα μικρά έτσι είναι.
    Συνηθως η avis και η καθε εταιρια λιζινγκ τα βγαζει σε πληστηριασμο με τα πραγματικα km και ερχονται επειτα τα τζιμανια οι μαντραδες που τα αγοραζουν, τα κατεβαζουν km και τα πουλανε για ελαφρως μεταχειρισμενα.
    Δεν γνωρίζω, αλλά πολύ πιθνό μου ακούγεται.

Προεπιλογή

Μετά από έλεγχο η Opel best car μου είπε ότι βλέπει τις 2 ανακλήσεις που έγιναν για το αυτοκίνητο αυτό στο σύστημα της. Η πρώτη το 2018 το αμάξι είχε 40000χμ και η δεύτερη το 2019 είχε 55000. Όσα έγραφαν και τα σέρβις της Avis. Μου είπε ότι το αυτοκίνητο φαίνεται καλό και τα χμ σωστά. Ο πωλητής δεν είναι μαντράς . Είναι το αυτοκίνητο που ειχε για την οικογένεια του (με τα καθίσματα για τα παιδιά το έλεγξα). Πάντως έχει τα σέρβις που έκανε με την σφραγίδα της Avis. Είναι δυνατόν τέτοια μεγάλη εταιρεία να παραποιεί τα στοιχεία του αυτοκινήτου; Τώρα βέβαια μόνο με καινούργιο είσαι σίγουρος. Πάντως η Όπελ μου είπε να το πάρω... Τι να πω...

Προεπιλογή

Εκτος τα χιλιομετρα να έχεις υπόψιν σου και το κόστος αλλαγης καδένας αν δεν κάνω λάθος στο 1.6 136HP
    πρέπει να κατέβει κινητήρας για να αλλαχθει η καδένα με τιμη 1000+ ευρω

Προεπιλογή

Να το πάρεις. Μια χαρά είναι.
    Δεν είναι αυτοκίνητο. ... είναι Ford

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο crom Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εκτος τα χιλιομετρα να έχεις υπόψιν σου και το κόστος αλλαγης καδένας αν δεν κάνω λάθος στο 1.6 136HP
    πρέπει να κατέβει κινητήρας για να αλλαχθει η καδένα με τιμη 1000+ ευρω
    Πωπωωωω!!! Έχεις δίκιο. Μετά που το ανέφερες το έψαξα. Τρομερό κόστος... Πότε πρέπει να γίνει αυτό; Τελικά το μεταχειρισμένο είναι πάντα ρίσκο....

Προεπιλογή

Αν έχει καδενα αυτή την αλλάζεις μόνο εάν έχει πρόβλημα. Και αυτό μπορεί να συμβεί στις 200.000 χλμ η και παραπάνω. Οπότε δεν έχεις να το σκέφτεσαι. Γνώμη μου.
    Το αμαξι που κοιτάς είναι σχεδόν καινούριο.
    Δεν είναι αυτοκίνητο. ... είναι Ford

Παρόμοια Θέματα

1. Αγορά μεταχειρισμένου Astra H 1.6T
    Από τον/την audiosurveyor στο forum Opel
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-04-15, 07:14
  2. Αγορά μεταχειρισμένου Astra diesel
    Από τον/την kamikazee_dt στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-01-15, 21:36
  3. Αγορά μεταχειρισμένου Opel Astra 1.3 diesel
    Από τον/την gnikosr στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-10-14, 14:36
  4. Αγορά μεταχειρισμένου astra gtc 1.6T
    Από τον/την Opelian-Lover στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-07-12, 19:46
  5. Αγορά Astra H μεταχειρισμένου
    Από τον/την scientist στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-11-08, 09:53

Δικαιώματα - Επιλογές