Αγαπητοί φίλοι και μέλη
Αγόρασα πρόσφατα 10.2019 ένα ASTRA ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ, 136HP euro 6d (με adblue) μάλλον είναι Astra_K_MY19, ειλικρινά δεν γνωρίζω το ακριβές μοντέλο !!
έχω κάνει μόνο 10.000 χλμ, λόγω και covid

έχω ένα βασικό πρόβλημα και ερώτημα για εσάς
Το όχημα από την ώρα που το αγόρασα, παρουσιάζει "υψηλή" θερμοκρασία στην καμπίνα, αφού έχει ζεσταθεί και λειτουργήσει για τουλάχιστον 45 λεπτά σε οποιαδήποτε κίνηση εντός ή εκτός πόλης, ειδικά σε ταξίδι, γίνεται αφόρητα αισθητό μετά από 1 ώρα με σταθερή ταχύτητα περί τις 2.100 στροφές.
έχω εντοπίσει ότι η ζέστη εκπέμπεται από ένα "άνοιγμα" εργοστασιακό που βρίσκεται στο μεσαίο ταμπλό και στο ύψος της γάμπας του οδηγού !!
μετρημένη η θερμοκρασία στο προαναφερόμενο σημείο, του εκπεμπόμενου αέρα από το στροβιλισμό του αέρα (με ανοικτό 1/3 του παραθύρου του οδηγού), είναι 42C, ενώ εσωτερικά του 'ανοίγματος' είναι τουλάχιστον 52C.
έχω διαβάσει αναφορές που κυκλοφορούν σε παλαιότερα άρθρα σχετικά με πιθανόν το ίδιο ή παρεμφερές πρόβλημα, αλλά λύση δεν έχω καταλάβει εάν υπάρχει. Το έχω πάει 2 φορές στην αντιπροσωπεία (Αθήνα) από όπου το έχω αγοράσει και οι απαντήσεις είναι προσεκτικές και αναφέρονται ότι όλες οι παράμετροι του κλιματισμού είναι οι εργοστασιακές και δεν εντοπίζεται πρόβλημα !!!!
Το απογοητευτικό είναι ότι δεν χειρίζονται το όχημα σε πραγματικές συνθήκες και όπως τους το έχω περιγράψει και ζητώντας το επίμονα.
Υ.Γ. εξυπακούεται ότι ο κλιματισμός και να τον ενεργοποιήσεις, "δεν προλαβαίνει' να συνεφέρει την θερμοκρασία της καμπίνας, όπως και οι προαναφερόμενες μετρήσεις έχουν γίνει σε θερμοκρασία περιβάλλοντος (εξωτ) 22-28 !!! με γυρισμένα όλα τα ρολόγια και κουμπιά στον κρύο αέρα και τα κλαπέτα ανοικτά !!!!!
εννοείται ότι από Δεκέμβριο έως Απρίλιο που οι θερμοκρασίες είναι σχετικά χαμηλές, δεν αντιλαμβάνεται κάποιος το πρόβλημα, αφού είναι σαν να λειτουργεί το καλοριφέρ σε επιλογή "ελαφρώς ζεστό" και επειδή δεν έχει σημασία αν είναι η μόνιμη επέκταση του κυκλώματος ψύξης της μηχανής και στο καλοριφέρ, έχει ή δεν έχει ηλεκτροβάνα να κλείνει τα νερά, ο προβληματισμός μου είναι εάν υπάρχει λύση
ευχαριστώ πολύ και εύχομαι να μην σας κούρασα και να βρεθεί κάποιος να με συμβουλέψει
panous_panous