If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 30

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ashaman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κανονικα δεν πρεπει να εχεις κατω απο το 1/5 του ντεποζιτου βενζινη για πολυ καιρο για να μη δημιουργειται προβλημα στην αντλια. Οπως μου ειχαν πει ειναι θεμα μη μενει ακαλυπτο μερος της αντλιας για πολυ καιρο και ξεραινεται. Τωρα αν ισχυει ή οχι δεν μπορω να ειμαι σιγουρος. Στο Λεον του 2002 που ειχα πριν , στο 14ο χρονο πεθανε η αντλια ετσι στα ξαφνικα και ειχα διαρροη μεσα στην καμπινα. Υπαρχει κι αυτο το προβλημα και μπορει να συμβει σε ολα τα αυτοκινητα ανεξαρτητως καταγωγης
    Δε θυμαμαι να είχα αφήσει τόσο λίγο βενζίνη για τους 2-3 μήνες της ακινησίας. Αλλά ήταν κάτω από τη μέση σίγουρα. Μόλις έβαλα 20 ευρώ βενζίνη και ανέβηκε πάνω από τη μέση τότε άρχισαν τα προβλήματα

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο billnick05 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν σταματάει να δουλεύει ποτέ η αντλία βενζίνης είτε δουλεύει με βενζίνη είτε με υγραέριο. Όλοι μπορούν να το ακούσουν αυτό στο αυτοκίνητο τους.Απλά στην περίπτωση που δουλεύει με υγραέριο το καύσιμο απλά ξαναπέφτει στο ρεζερβουάρ. Κάπου το είχαμε αναλύσει αυτό παλιότερα. Η αντλία είναι αναλώσιμη και φυσιολογικά φθείρεται λόγω χρήσης. Και η τιμή της είναι πολύ χαμηλότερη από αυτήν που χρεώνουν τα περισσότερα συνεργεία σαν ανταλλακτικό όπως θα έπρεπε πολύ χαμηλότερο να είναι το κόστος τοποθέτησης. Για μένα δεν θα έπρεπε να υπερβαίνει τα 20€, αφού είναι δεν είναι δουλειά μισής ώρας.
    Άρα συμπέρασμα. Δεν είναι σωστό να κινείς αυτοκίνητο βενζίνης που έβαλες και υγραέριο αποκλειστικά με LPG. Πρέπει να το κλείνεις και να καις και τη βενζίνη, να κάνεις μικτά ταξίδια. Με άλλα λόγια η οικονομία που υποτίθεται κερδίζεις δεν είναι τόσο απλά όσο μας λένε. Δηλαδή 40% σε σχέση με βενζίνη ναι αλλά... μόνο αυτό. Δεν βάζεις μέσα τις πιθανές φθορές που είναι πιο συχνές, όπως η αντλία βενζίνης, τα πιο συχνά σέρβις, το έξτρα σέρβις του υγραερίου. Δηλαδή εκεί που λες ότι θα κάνεις απόσβεση σε δύο περίπου χρόνια με μια μέση κίνηση 15000 χμ το χρόνο πάει αρκετά παραπάνω. Και αναρωτιέμαι αν τελικά συμφέρει η μετατροπή ειδικά στα αυτοκίνητα άνω των 10 ετών. Και μετά λένε ότι έχουμε γερασμένο στόλο αυτοκινήτων τη στιγμή που δεν υπάρχουν λεφτά να αγοράσουμε καινούργια.

Senior Member Το avatar του χρήστη johnpats
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο leas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άρα συμπέρασμα. Δεν είναι σωστό να κινείς αυτοκίνητο βενζίνης που έβαλες και υγραέριο αποκλειστικά με LPG. Πρέπει να το κλείνεις και να καις και τη βενζίνη, να κάνεις μικτά ταξίδια. Με άλλα λόγια η οικονομία που υποτίθεται κερδίζεις δεν είναι τόσο απλά όσο μας λένε. Δηλαδή 40% σε σχέση με βενζίνη ναι αλλά... μόνο αυτό. Δεν βάζεις μέσα τις πιθανές φθορές που είναι πιο συχνές, όπως η αντλία βενζίνης, τα πιο συχνά σέρβις, το έξτρα σέρβις του υγραερίου. Δηλαδή εκεί που λες ότι θα κάνεις απόσβεση σε δύο περίπου χρόνια με μια μέση κίνηση 15000 χμ το χρόνο πάει αρκετά παραπάνω. Και αναρωτιέμαι αν τελικά συμφέρει η μετατροπή ειδικά στα αυτοκίνητα άνω των 10 ετών. Και μετά λένε ότι έχουμε γερασμένο στόλο αυτοκινήτων τη στιγμή που δεν υπάρχουν λεφτά να αγοράσουμε καινούργια.
    Ξερεις κανενα επαγγελματία να σου λεει τα αρνητικά της εργασίας του,οταν προσπαθεί να σε πεισει να αγοράσεις το προιον του;
    Για αυτο πάντα ψαξιμο σε όλα πριν αποφασίσεις...
    Γιάννης

Προεπιλογή

Παιδες, ειχα αεριο για 7 χρονια και πανω απο 100000 χμ και αν εξαιρεσεις ΜΙΑ φορα την αντλια δεν ειχα αλλα προβληματα ποτε. Τπτ σοβαρο τουλαχιστον. Αν προσεχεις και ξερεις τι παιρνεις, κερδιζεις πολλα. Αν βαλεις αεριο για οικονομια και σπας το αυτοκινητο καθε τοσο ΜΕ αεριο, ε λογικο ειναι αργα ή γρηγορα να το παρεις στα χερια γιατι δεν ειναι φτιαγμενο να δουλευει στα ορια με αεριο. Αν ψαχτεις, βρεις καλο εγκαταστατη ακομα και με ενα μετριο συστημα μπορεις να εχεις μεγαλο κερδος σε βαθος χρονου.

Senior Member Το avatar του χρήστη billnick05
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Φυσικά και συμφέρει. Εχω 108.000km με αέριο σύστημα zavolli. Το έβαλα το 2012 όταν είχα 87000km. Τώρα έχω 194500km. Το πλήρωσα 1199 €. Τα service του είναι περίπου 40€ ανά 20000km= 220€. Άλλαξα δύο αντλίες βενζίνης (η πρώτη ηταν μετά από 1,5 χρόνο ελαττωματική αλλά δεν μου την κάλυψε το συνεργείο) κόστος 350€ + αλλαγή πνεύμονα υγραεριου 150€ +αλλαγή μπεκ υγραεριου άλλα 150€. Έχω κατανάλωση 8,08lt/100km υγραέριο +1,25lt/100km βενζίνη διότι το σύστημα κάνει μικροψεκασμούς βενζίνης. Πριν την τοποθετηση υγραερίου είχα κατανάλωση εντό Αττικης 8,8-9,5lt/100km. έχω φουλάρει με υγραέριο 8.761 lt και άλλα 1.316 lt βενζίνης με κόστος 6.547€ και 2.013€ αντίστοιχα. Αν είχα μόνο βενζίνη θα πλήρωμα άλλα 6500€ σε καύσιμο όλα αυτά τα χρόνια. Κάνε τους υπολογισμούς και βγάλε συμπέρασμα για το αν συμφέρει.
    Για του λόγου το αληθές παραθέτω το σχετικό σύνδεσμο από το motostat.gr που περνάω αναλυτικά τα έξοδα του αυτοκινητου.
    https://www.motostat.gr/member/vehicles/stats/id/46336

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ashaman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδες, ειχα αεριο για 7 χρονια και πανω απο 100000 χμ και αν εξαιρεσεις ΜΙΑ φορα την αντλια δεν ειχα αλλα προβληματα ποτε. Τπτ σοβαρο τουλαχιστον. Αν προσεχεις και ξερεις τι παιρνεις, κερδιζεις πολλα. Αν βαλεις αεριο για οικονομια και σπας το αυτοκινητο καθε τοσο ΜΕ αεριο, ε λογικο ειναι αργα ή γρηγορα να το παρεις στα χερια γιατι δεν ειναι φτιαγμενο να δουλευει στα ορια με αεριο. Αν ψαχτεις, βρεις καλο εγκαταστατη ακομα και με ενα μετριο συστημα μπορεις να εχεις μεγαλο κερδος σε βαθος χρονου.
    Μα δεν το δουλεύω στα όρια με αέριο. Μου το είπαν και στην εγκατάσταση. Δεν πρέπει να ανεβάζει τόσες στροφές όσες ανεβάζω με τη βενζίνη. Θα συνεχίσω πάντως να κάνω μικτά ταξίδια για να μη μένει μέσα η βενζίνη

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο billnick05 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φυσικά και συμφέρει. Εχω 108.000km με αέριο σύστημα zavolli. Το έβαλα το 2012 όταν είχα 87000km. Τώρα έχω 194500km. Το πλήρωσα 1199 €. Τα service του είναι περίπου 40€ ανά 20000km= 220€. Άλλαξα δύο αντλίες βενζίνης (η πρώτη ηταν μετά από 1,5 χρόνο ελαττωματική αλλά δεν μου την κάλυψε το συνεργείο) κόστος 350€ + αλλαγή πνεύμονα υγραεριου 150€ +αλλαγή μπεκ υγραεριου άλλα 150€. Έχω κατανάλωση 8,08lt/100km υγραέριο +1,25lt/100km βενζίνη διότι το σύστημα κάνει μικροψεκασμούς βενζίνης. Πριν την τοποθετηση υγραερίου είχα κατανάλωση εντό Αττικης 8,8-9,5lt/100km. έχω φουλάρει με υγραέριο 8.761 lt και άλλα 1.316 lt βενζίνης με κόστος 6.547€ και 2.013€ αντίστοιχα. Αν είχα μόνο βενζίνη θα πλήρωμα άλλα 6500€ σε καύσιμο όλα αυτά τα χρόνια. Κάνε τους υπολογισμούς και βγάλε συμπέρασμα για το αν συμφέρει.
    Για του λόγου το αληθές παραθέτω το σχετικό σύνδεσμο από το motostat.gr που περνάω αναλυτικά τα έξοδα του αυτοκινητου.
    https://www.motostat.gr/member/vehicles/stats/id/46336
    Καλό κι αυτό. Θα το καταχωρήσω και το δικό μου εκεί να βλέπω τα έξοδά του. Μέχρι τώρα το έκανα με εφαρμογή στο κινητό από τότε που έβαλα το υγραέριο.

Προεπιλογή

Καλό κι αυτό. Θα το καταχωρήσω και το δικό μου εκεί να βλέπω τα έξοδά του. Μέχρι τώρα το έκανα με εφαρμογή στο κινητό από τότε που έβαλα το υγραέριο.
    Από την άλλη τωρα που το ξαναείδα είναι Βουλγάρικο και δεν έχει καλές αξιολογήσεις από το Play Store, που έχει και app. Το Fuelio είναι η καλύτερη εφαρμογή για να καταχωρήσεις τα έξοδα του αυτοκινήτου σου

Senior Member Το avatar του χρήστη billnick05
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Δεν το ξέρω αυτό. Εμένα με έχει βολεψει τόσα χρόνια. Το χρησιμοποιώ από Η/Υ δεν ξέρω για το App. Νομίζω Πολωνικό είναι το motostat. Όχι ότι έχει ιδιαίτερη σημασία δηλαδή. Απλά στατιστικά να βγάζει.

Προεπιλογή

Μα δεν το δουλεύω στα όρια με αέριο. Μου το είπαν και στην εγκατάσταση. Δεν πρέπει να ανεβάζει τόσες στροφές όσες ανεβάζω με τη βενζίνη. Θα συνεχίσω πάντως να κάνω μικτά ταξίδια για να μη μένει μέσα η βενζίνη
    Απαντηση στα σχολια για τα προβληματα που βγαζει στα αυτοκινητα το αεριο ηταν βρε συ οχι οτι εσυ κανεις κατι τετοιο.
    Εχω μια απορια, δεν ψεκαζει ουτως ή αλλως λιγη βενζινη καθε τοσο για τη λιπανση μιας και το αεριο δεν ειναι λιπαντικο? Το ειχε ρυθμισει ο εγκαταστατης μου ετσι ωστε να ψεκαζει ΚΑΙ λιγη βενζινη αναλογα με το ποσο το πατουσα και ουτως ή αλλως μετα απο καποιες στροφες (αν θυμααι καλα πανω απο 4.500) ψεκαζε μονο βενζινη για την προστασια του κινητηρα. Ετσι δεν ειχα θεμα στα 6 πρωτα χρονια. Καποια στιγμη στον 6ο χρονο και συνολικα 14ο χρονο ζωης του Λεον, αλλαξα αντλια βενζινης αλλα ηταν μαλλον λογω πολυκαιριας μιας και εσπασε κατι καπου και ειχε βγει λιγη βενζινη μεσα στην καμπινα και μυριζε.

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

1. Πρόβλημα εκκίνησης στην ζεστή
    Από τον/την ΣΑΚΕ21 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-02-20, 18:24
  2. corsa d 1,3 cdti δεν παιρνει μπρος
    Από τον/την andreasdvan στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-01-16, 09:22
  3. Δεν παιρνει μπρος Astra g
    Από τον/την rizalito στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 45
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-09-13, 12:39
  4. Δεν παιρνει μπρος Vectra C
    Από τον/την paulpgk στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-05-10, 22:44
  5. SOS...Δεν παιρνει μπρος...!!!!
    Από τον/την Anbus στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-02-08, 16:49

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές