If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 20 από 32

Προεπιλογή Δεν παιρνει μπρος με ζεστή μηχανή

Καλησπέρα και πάλι

Ένα ακόμη πρόβλημα στο Opel Astra H. Το τελευταίο διάστημα μ έχει ταράξει στα άλυτα προβλήματα. Μία με την μπαταρία που αδειάζει σε 3 μέρες, που κανεις δεν το έχει καταφέρει να το λύσει, μία με τον πολλαπλασιαστή που χάλασε στα καλά καθούμενα. Τώρα, μετά την καραντίνα και την σχεδόν ακινησία 2,5 μηνών δεν παίρνει μπρος όταν είναι ζεστή η μηχανή. Γυρίζει η μίζα και δεν κάνει ανάφλεξη. Μπορεί μερικές φορές να πάει να πάρει μπρος και να σβήσει αμέσως. Να μη δώσει αρκετές στροφές η μίζα και να σβήσει. Ενώ όταν είναι κρύο παίρνει κανονικά μπρος. Για να ξεκινήσει όταν είναι ζεστό πρέπει η θερμοκρασία να πέσει από τους 104 (φυσιολογική) στους 85. Το παράξενο είναι ότι μπορεί να μην το παρουσιάζει πάντα αυτό το πρόβλημα. Αλλά τρέμω στην ιδέα ότι μπορεί να μου σβήσει σε κάποιο φανάρι και να μην παίρνει μπρος.
    Εχω εγκαταστήσει και υγραέριο από Τσοπελογιάννη που είναι από τον Ιούνιο του 2018. Εχει περάσει όλα τα σερβις και τα κανονικά και του υγραερίου. Το πήγα σε αξιόπιστο μάστορα που το έλεγξε με τρία κομπιούτερ όπως μου είπε, το σήκωσε να το δει από κάτω και δεν διαπίστωσε κανένα ηλεκτρονικό πρόβλημα. Μου είπε μόνο ότι υποθέτει ότι φταίει ο αισθητήρας στροφών αλλά δεν είχε ανταλλακτικό να τον αλλάξει γιατί κοστίζει 50-80 ευρώ πάνω κατω και δεν ήταν σίγουρος ότι θα έλυνε το πρόβλημα. Επίσης ίσως να φταίει και η βενζίνη που ήταν μέσα μεγάλο διάστημα λόγω της ακινησίας; Αλλά είχα ανανεώσει τη βενζίνη 2-3 φορές το τελευταίο διάστημα και την τελευταία φορά του έριξα και καθαριστικό injection Liqui Molly και έκανα και πάνω από 210 χιλιόμετρα με βενζίνη μόνο. Και πάλι το πρόβλημα παραμένει. Επίσης την περασμένη βδομάδα, πριν το παω στον μάστορα, όταν το οδηγούσα με βενζίνη σα να ήταν ελαφρώς μπουκωμένο έκανε. Οταν το γύριζα στο υγραέριο πήγαινε ρολόι. Καλύτερα από βενζίνη. Μετα την τελευταία ανανέωση βενζίνης και μετά το liqui Molly και μετά από τα πρώτα 100 χμ έδειξε να έστρωσε ο κινητήρας δουλεύοντας με βενζίνη. Πλην όμως την επόμενη μέρα παλι δεν επαιρνε μπρος μετά που ζεστάθηκε η μηχανή.
    Το πήγα χθες σε συνεργείο Opel κι ακόμη δεν έχουν βγάλει άκρη.

Θυμήστε μου όταν αλλάξω αυτοκίνητο να μην ξαναπάρω ευρωπαϊκό

Προεπιλογή

Πες.μας ποτε θα ειναι να το βαλουμε σε post it.
    By the way... Παρα πολυ πιθανο ειναι να ειναι ο αισθητηρας στροφαλου.
    Α και πολλαπλασιαστες βγαζουν ολα μα ολα τα αυτοκινητα. Αναλωσιμο ειναι
    Opel Astra G = Ο μαθουσαλίξ

Renault Clio Turbo = Ο στριφτούλης

Προεπιλογή

Το συνεργείο που έβαλες υγραέριο δεν θα το σχολιάσω καν γιατί θα βρίσω και δεν κάνει.
    Από εκεί και πέρα θα πρέπει να γίνει έλεγχος στεγανότητας στα μπεκ για αρχή.υπαρχει περίπτωση κάποιο να μην κλείνει καλά και να μένει πολύ αέριο μέσα στην εισαγωγή και να μπουκωνει.
    Διάκενα στις βαλβίδες έχεις μετρήσει ποτέ?
    Ποιο σύστημα αερίου φοράς και τι τύπο μπεκ?
    Μια χαρά είναι τα ευρωπαϊκά αμάξια παντος γιατί και τα ιαπωνικά καταντησανε λαδιερες.

Προεπιλογή

Στο δικο μου το Η οταν ηταν ζεστο αργουσε πολυ να παρει μπρος και εστρωσε με αλλαγη egr.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο koumparos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πες.μας ποτε θα ειναι να το βαλουμε σε post it.
    By the way... Παρα πολυ πιθανο ειναι να ειναι ο αισθητηρας στροφαλου.
    Α και πολλαπλασιαστες βγαζουν ολα μα ολα τα αυτοκινητα. Αναλωσιμο ειναι
    Αισθητήρας στροφάλου όχι στροφών δηλαδή. Θα το έχω υπόψην μου να το πω στην Opel αύριο γιατί πάει για τρίτη μέρα το αυτοκίνητο κι ακόμα δεν βρήκαν τι έχει.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο a6848 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο δικο μου το Η οταν ηταν ζεστο αργουσε πολυ να παρει μπρος και εστρωσε με αλλαγη egr.
    Τι είναι το egr;

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο chrisd Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το συνεργείο που έβαλες υγραέριο δεν θα το σχολιάσω καν γιατί θα βρίσω και δεν κάνει.
    Από εκεί και πέρα θα πρέπει να γίνει έλεγχος στεγανότητας στα μπεκ για αρχή.υπαρχει περίπτωση κάποιο να μην κλείνει καλά και να μένει πολύ αέριο μέσα στην εισαγωγή και να μπουκωνει.
    Διάκενα στις βαλβίδες έχεις μετρήσει ποτέ?
    Ποιο σύστημα αερίου φοράς και τι τύπο μπεκ?
    Μια χαρά είναι τα ευρωπαϊκά αμάξια παντος γιατί και τα ιαπωνικά καταντησανε λαδιερες.
    Ελεγχο στις βαλβίδες ελπίζω να κάνει το συνεργείο της Opel που το πήγα χθες την Τετάρτη. Τους το είπα. Πάντως κοίταξαν και το σύστημα υγραερίου και δεν βρήκαν πρόβλημα ούτε εκεί.
    Το υγραέριο αν θυμάμαι καλά είναι Stag. Για τον τύπο του μπεκ δεν το γνωρίζω.

Το περίεργο είναι ότι αυτό άρχισε να το κάνει μόλις έληξε η καραντίνα και μπορούσα να κινηθώ με το αυτοκίνητο. Μόλις έβαλα λίγο βενζίνη για να ανανεώσω αυτή που ήταν μέσα 2,5 μήνες περίπου και τότε εκείνη τη μέρα άρχισαν τα προβλήματα με την εκκίνηση από ζεστό. Και μάλιστα το κίνησα μόνο με βενζίνη.

Προεπιλογή

Είναι βαλβιδα ανακύκλωσης καυσαερίων.
    Δεν είναι αυτοκίνητο. ... είναι Ford

Προεπιλογή

Σήμερα αν κατάλαβαν καλά κι από την Opel βρήκαν δυο προβλήματα. Το ένα είναι ότι φταίει η μίζα για την εκκίνηση και ότι κάνει και έναν επιπλέον θόρυβο το αυτοκίνητο που δεν το είχα προσέξει. Που σημαίνει ότι θα επισκευαστεί ή θα αλλαχθεί η μίζα το ένα. Το δεύτερο λίγο αργότερα γιατί πήρα το πρωί να μάθω τι έκαναν.

Πάλι, θυμίστε μου όταν αλλάξω αυτοκίνητο να μην πάρω ευρωπαϊκό ούτε γιαπωνέζικο αλλά κορεάτικο. Αν είχα λεφτά θα τα ακουμπούσα σε μια καλή μερσεντές. Φίλος και συνάδελφος είχε την A Class για 20 χρόνια με 400000 χιλιόμετρα και δούλευε ρολόι. Την άλλαξε όμως με μία άλλη μερσεντές 3500 κυβικά περισσότερο για λόγους ασφάλειας στο δρόμο. Αλλά προτιμώ αυτοκίνητο με εργοστασιακό φυσικό αέριο (CNG) σαν το βασικό καύσιμο και βενζίνη δευτερεύων. Αν όχι αμιγώς ηλεκτρικό που ακόμη είναι πανάκριβα έστω και με την επιδότηση του κράτους και τις ελαφρύνσεις που έχουν ανακοινώσει.

Παρεμπίπτοντος η Opel έχει βγάλει το Corsa-e με εμβέλεια 340 χμ αλλά η τιμή είναι ακόμη τσουχτερή για τον μέσο Ελληνα. Σχεδόν 32000 για τη βασική έκδοση και αν υποθέσουμε ότι η επιδότηση από το κράτος είναι 5-6000 ευρώ συν την απόσυρση του παλιού είναι ζήτημα να κερδίσεις 10000 ευρώ. Και πάλι 22000 ευρώ για ένα αυτοκίνητο που μου θυμίζει περισσότερο ένα σύγχρονο κινητό τηλέφωνο είναι πάρα πολλά.

Προεπιλογή

Τελικό αποτέλεσμα, αντλία βενζίνης. Κόστος 230! Και επίσης πρόβλημα στη μίζα γιατί κάνει έναν έντονο θόρυβο αλλά όχι πάντα. Τη μίζα αργότερα. Για την ώρα πάει πολύ καλά. Όπως μου είπε ο Βουλαλάς μετά την καραντίνα του έφεραν πολλά αυτοκίνητα φορτωμένα στην οδική βοήθεια όλα με πρόβλημα στην αντλία βενζίνης εξαιτίας της ακινησίας 2-3 μηνών. Εκτός από αυτά τα δύο προβλήματα εμφανίστηκε κι άλλο στο γέμισμα του ντεπόζιτου της βενζίνης. Πριν γεμίσει πετάει την αντλία και πρέπει να ξαναπατήσεις να συνεχίσει. Πολλά προβλήματα παντως που δεν συμφέρει πια. Καμία πρόταση για αυτοκίνητο μεταχειρισμένο με εργοστασιακό φυσικό αέριο και βενζίνη;

Senior Member Το avatar του χρήστη billnick05
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Η αντλία βενζίνης στοιχίζει η bosch γύρω στα 100€. Όλα τα άλλα είναι του συνεργείου σου. Τουλάχιστον βρήκες λύση στο πρόβλημα σου. Όσο για το ρεζερβουάρ μην ανησυχείς καθόλου. Το δικό μου κάνει έτσι σχεδόν 10 χρονια. Είναι μια μεμβράνη στο κάπου στο στόμιο που έχει ψιλοξεραθει. Δεν είναι θέμα για να ανησυχείς για κάτι. Όπως μου είπε και ένας βενζινας χαριτολογώντας "έχει αποκτήσει αλλεργία στη βενζίνη".
    Η μίζα λογικα θέλει ένα service που κοστίζει 50€ σε έναν ηλεκτρολόγο. Δεν είναι προβλήματα ή βλάβες αυτά για ένα όχημα 10+ ετών. Φυσιολογική φθορά είναι.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη billnick05 : 21-06-20 στις 13:59

Senior Member Το avatar του χρήστη johnpats
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο billnick05 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η αντλία βενζίνης στοιχίζει η bosch γύρω στα 100€. Όλα τα άλλα είναι του συνεργείου σου. Τουλάχιστον βρήκες λύση στο πρόβλημα σου. Όσο για το ρεζερβουάρ μην ανησυχείς καθόλου. Το δικό μου κάνει έτσι σχεδόν 10 χρονια. Είναι μια μεμβράνη στο κάπου στο στόμιο που έχει ψιλοξεραθει. Δεν είναι θέμα για να ανησυχείς για κάτι. Όπως μου είπε και ένας βενζινας χαριτολογώντας "έχει αποκτήσει αλλεργία στη βενζίνη".
    Η μίζα λογικα θέλει ένα service που κοστίζει 50€ σε έναν ηλεκτρολόγο. Δεν είναι προβλήματα ή βλάβες αυτά για ένα όχημα 10+ ετών. Φυσιολογική φθορά είναι.
    Ακριβως αυτά...μην ειμαστε υπερβολικοι...
    Γιάννης

Προεπιλογή

To ερωτημα ειναι το εξής. Ευθύνεται το υγραέριο και η πολύ συχνή χρήση του για τη βλάβη της αντλίας βενζίνης ή η ακινησία λόγω καραντίνας και η βενζίνη καλή ή κακή που έμεινε για 3 μήνες μέσα στο ρεζερβουάρ; Αρα πρέπει να εξαντλούμε και τη βενζίνη σχετικά σύντομα και να μη δουλεύουμε μόνο το υγραέριο;

Προεπιλογή

Κανονικα δεν πρεπει να εχεις κατω απο το 1/5 του ντεποζιτου βενζινη για πολυ καιρο για να μη δημιουργειται προβλημα στην αντλια. Οπως μου ειχαν πει ειναι θεμα μη μενει ακαλυπτο μερος της αντλιας για πολυ καιρο και ξεραινεται. Τωρα αν ισχυει ή οχι δεν μπορω να ειμαι σιγουρος. Στο Λεον του 2002 που ειχα πριν , στο 14ο χρονο πεθανε η αντλια ετσι στα ξαφνικα και ειχα διαρροη μεσα στην καμπινα. Υπαρχει κι αυτο το προβλημα και μπορει να συμβει σε ολα τα αυτοκινητα ανεξαρτητως καταγωγης

Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο leas Εμφάνιση μηνυμάτων
    To ερωτημα ειναι το εξής. Ευθύνεται το υγραέριο και η πολύ συχνή χρήση του για τη βλάβη της αντλίας βενζίνης ή η ακινησία λόγω καραντίνας και η βενζίνη καλή ή κακή που έμεινε για 3 μήνες μέσα στο ρεζερβουάρ; Αρα πρέπει να εξαντλούμε και τη βενζίνη σχετικά σύντομα και να μη δουλεύουμε μόνο το υγραέριο;
    Δε νομίζω. Αναλώσιμη είναι.
    Δες πώς δουλεύει η αντλία στο ρεζερβουάρ.
    https://www.youtube.com/watch?v=NGyfHHk_VAw

Προεπιλογή

Όλα τα αυτοκίνητα με υγραέριο αργά η γρήγορα αλλάζουν τρόμπα βενζίνας. Ο λόγος; Δουλεύει ελάχιστα.
    Αποδεδειγμένο πάνω απο 10 χρόνια τώρα που έγινε της μόδας το υγραέριο και στην Ελλάδα.
    Κάποιοι βάζουν ακριβές για να μην ξαναχαλάσει και κάποιοι τις φθηνότερες γιατί ξέρουν ότι θα ξαναχαλάσει.

Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Δεν σταματάει να δουλεύει ποτέ η αντλία βενζίνης είτε δουλεύει με βενζίνη είτε με υγραέριο. Όλοι μπορούν να το ακούσουν αυτό στο αυτοκίνητο τους.Απλά στην περίπτωση που δουλεύει με υγραέριο το καύσιμο απλά ξαναπέφτει στο ρεζερβουάρ. Κάπου το είχαμε αναλύσει αυτό παλιότερα. Η αντλία είναι αναλώσιμη και φυσιολογικά φθείρεται λόγω χρήσης. Και η τιμή της είναι πολύ χαμηλότερη από αυτήν που χρεώνουν τα περισσότερα συνεργεία σαν ανταλλακτικό όπως θα έπρεπε πολύ χαμηλότερο να είναι το κόστος τοποθέτησης. Για μένα δεν θα έπρεπε να υπερβαίνει τα 20€, αφού είναι δεν είναι δουλειά μισής ώρας.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη billnick05 : 22-06-20 στις 23:42

Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Αυτό είναι το θέμα με την αντλία βενζίνης και τη λειτουργία της για όποιον φίλο θέλει να μάθει κάτι παραπάνω:

http://www.opel-club.gr/vbulletin/sh...E6%DF%ED%E7%F2

http://www.opel-club.gr/vbulletin/sh...E6%DF%ED%E7%F2

Προεπιλογή

Στις περισσότερες παλαιές εγκαταστάσεις ΜΗ μεικτής χρήσης καυσίμων την σταματούν με ρελέ όταν μπαίνει το υγραέριο

Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο koumparos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στις περισσότερες παλαιές εγκαταστάσεις ΜΗ μεικτής χρήσης καυσίμων την σταματούν με ρελέ όταν μπαίνει το υγραέριο
    Αυτό δεν το ηξερα. Είχα ακούσει για ρελέ που το βάζανε εξτρα αλλά θεωρουσα ότι είναι επιλογή του εγκαταστάτη ή του ιδιοκτήτη.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Πρόβλημα εκκίνησης στην ζεστή
    Από τον/την ΣΑΚΕ21 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-02-20, 18:24
  2. corsa d 1,3 cdti δεν παιρνει μπρος
    Από τον/την andreasdvan στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-01-16, 09:22
  3. Δεν παιρνει μπρος Astra g
    Από τον/την rizalito στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 45
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-09-13, 12:39
  4. Δεν παιρνει μπρος Vectra C
    Από τον/την paulpgk στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-05-10, 22:44
  5. SOS...Δεν παιρνει μπρος...!!!!
    Από τον/την Anbus στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-02-08, 16:49

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές