If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 12 από 12

Exclamation CORSA D ΗΧΟΣ ΝΕΡΑ

Καλησπερα σε ολους!

Εχω ενα corsa D 2007 και εχω παρατηρησει το εξης : Οταν παταω γκαζι αρκετο γκαζι περιπου 3000-4000 στροφες ακουγονται νερα να τρεχουν μαλλον πισω απο το ταμπλο ακουγεται . Μονο οταν παταω αρκετο γκαζι ακουγεται να τρεχουν νερα. Δεν εχω εντοπισει καμμια διαρροη ουτε νερα μεσα στο εσωτερικο του αμαξιου .
    Μηπως γνωριζει καποιος τι μπορει να ειναι αν ειναι σοβαρο? Και πως διορθωνεται?

ευχαριστω πολυ εκ των προτερων

Προεπιλογή

Καλησπερα.
    Ο θορυβος ειναι σαν να κουνιουνται τα νερα και να πηγαινουν ''περα-δωθε'' σαν να το εχεις μεσα σε ενα μπουκαλι που το κουνας ή τα ακους να κυκλοφορουν ;
    Να φανταστω απο νερα το κυκλωμα ψυξης σου ειναι ενταξει ε;
    Το πρωι που το βαζεις μπροστα στο κανει, αν εχει ησυχια, ακους τιποτα;

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο GEO-07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα.
    Ο θορυβος ειναι σαν να κουνιουνται τα νερα και να πηγαινουν ''περα-δωθε'' σαν να το εχεις μεσα σε ενα μπουκαλι που το κουνας ή τα ακους να κυκλοφορουν ;
    Να φανταστω απο νερα το κυκλωμα ψυξης σου ειναι ενταξει ε;
    Το πρωι που το βαζεις μπροστα στο κανει, αν εχει ησυχια, ακους τιποτα;
    Καλησπερα φιλε ,
    Ο θορυβος ακουγεται μονο οταν πατησω αρκετο γκαζι και ανεβασω στροφες πχ 4000 οχι πιο κατω. Ο ηχος ειναι οπως το λες μονο οταν πατησω τοσο γκαζι ακουγονται σα να τρεχουν πολλα νερα μολις αφησω το γκαζι σταματαει. Οχι δεν εχω θεμα στο κυκλωμα ψυξης δεν εχει τυχει να συμπληρωσω παραφλου , τωρα για το πρωι που λες οχι δεν εχω παρατηρησει κατι.

Προεπιλογή

2 περιπτώσεις μπορώ να σκεφτώ προσωπικά .
    Η 1η είναι να έχει θέμα το ψυγείο του καλοριφέρ που βρίσκεται μέσα στο ταμπλό και είναι η χειρότερη περίπτωση από οικονομικής πλευράς !
    Η να έχει γεμίσει νερά ο νεροχύτης, επειδή έχει βουλώσει, αυτός βρίσκεται κάτω από το πλαστικό με τους υαλοκαθαριστηρες σου και με το απότομο γκάζι που πατάς τα ακούς να τρέχουν-να κουνιούνται .
    Αυτή είναι η απλή περίπτωση!

Θέλει ψάξιμο όμως μη το αφήσεις!
    Ενημερώσε μας για νεότερα..

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο GEO-07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    2 περιπτώσεις μπορώ να σκεφτώ προσωπικά .
    Η 1η είναι να έχει θέμα το ψυγείο του καλοριφέρ που βρίσκεται μέσα στο ταμπλό και είναι η χειρότερη περίπτωση από οικονομικής πλευράς !
    Η να έχει γεμίσει νερά ο νεροχύτης, επειδή έχει βουλώσει, αυτός βρίσκεται κάτω από το πλαστικό με τους υαλοκαθαριστηρες σου και με το απότομο γκάζι που πατάς τα ακούς να τρέχουν-να κουνιούνται .
    Αυτή είναι η απλή περίπτωση!

Θέλει ψάξιμο όμως μη το αφήσεις!
    Ενημερώσε μας για νεότερα..
    Αν ειναι ψυγειο καλοριφερ ξερεις τι παιζει θελει πολλα εργατικα για να γινει αλλαγη και λυσιμο ταμπλω? θα παω στο μαστορα μου να δει τι συμβαινει παντως ο νεροχυτης που λες ξεβουλωνει ευκολα?
    Ευχαριστω παντως για την απαντηση σου.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ziss7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν ειναι ψυγειο καλοριφερ ξερεις τι παιζει θελει πολλα εργατικα για να γινει αλλαγη και λυσιμο ταμπλω? θα παω στο μαστορα μου να δει τι συμβαινει παντως ο νεροχυτης που λες ξεβουλωνει ευκολα?
    Ευχαριστω παντως για την απαντηση σου.
    Καλυτερα πρωτα να πας να το δεις, γιατι διαγνωση απο εδω μεσα δε μπορουμε να κανουμε και ισως να μην ειναι τιποτα απο τα παραπανω που σου ειπα!

Προεπιλογή

Και εγώ τον νεροχύτη σκέφτομαι η καμιά πόρτα να έχει κρατήσει νερά και να ακούγεται στο πάτημα.
    Ερώτηση όταν είσαι σταματημένο και πατήσεις γκάζι ακούγεται τότε?
    Η μόνο εν κινήσει?
    Δεν είναι αυτοκίνητο. ... είναι Ford

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο i.karampelas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εγώ τον νεροχύτη σκέφτομαι η καμιά πόρτα να έχει κρατήσει νερά και να ακούγεται στο πάτημα.
    Ερώτηση όταν είσαι σταματημένο και πατήσεις γκάζι ακούγεται τότε?
    Η μόνο εν κινήσει?
    Ναι και οταν ειμαι σταματημενος ακουγεται και παλι αν πατησω γκαζι.

Προεπιλογή

Τότε δεν είναι κανένα από τα 2 που σου είπα παραπάνω. Θέλει ψάξιμο από συνεργειο
    Δεν είναι αυτοκίνητο. ... είναι Ford

Προεπιλογή

Αν ακούγεται ροή υγρού, το μόνο που μπορώ να φανταστώ, είναι να έχει εγκλωβιστεί αέρας στο κύκλωμα. Εναλλακτικά, να υπάρχει στένωση (από ιζήματα ) σε κάποιο σημείο του κυκλώματος και να δημιουργεί διαφορά πίεσης.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο georges Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν ακούγεται ροή υγρού, το μόνο που μπορώ να φανταστώ, είναι να έχει εγκλωβιστεί αέρας στο κύκλωμα. Εναλλακτικά, να υπάρχει στένωση (από ιζήματα ) σε κάποιο σημείο του κυκλώματος και να δημιουργεί διαφορά πίεσης.
    Σε ποιο κυκλωμα να εχει εγκλωβιστει?

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ziss7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ποιο κυκλωμα να εχει εγκλωβιστει?
    Προφανώς και αναφέρομαι στο κύκλωμα ψύξης του κινητήρα.

Παρόμοια Θέματα

1. ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΝΕΡΑ
    Από τον/την SamSam στο forum Κινητήρες Opel
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-03-19, 20:53
  2. Sos νερα στο πατωμα astra gtc
    Από τον/την kostmar στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-10-15, 21:28
  3. OPEL CORSA D ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΝΕΡΑ
    Από τον/την skatharozoumis στο forum Opel
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-05-13, 12:07
  4. νερα στο αμαξι με την βροχη.
    Από τον/την tragos στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-03-11, 12:44
  5. καλοριφερ και νερα
    Από τον/την opelocoupaki στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-01-10, 15:15

Δικαιώματα - Επιλογές