If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 20 από 22

Προεπιλογή Συχνές αναγεννήσεις σε Astra J 1,3

Καλημέρα στην ομάδα. Έχω ένα Astra J 1,3 mod 2013, το οποίο το πήρα μεταχειρισμένο με περίπου 230000χλμ. Ενώ στην αρχή έκανε αναγέννηση κάθε 600-800 χλμ τώρα (μετά από 8000χλμ εκτός πόλης κατά κύριο λόγο) κάνει ανά 250 -280χλμ.

Από καύσιμο ξεκίνησα με το ενισχυμένο της shell και εδώ και 3 γεμίσματα βάζω το ενισχυμένο της ΕΚΟ. Το dpf γεμίζει 1% ανά 5χλμ.....ενώ όταν τελειώνει η αναγέννηση δείχνει 35-39%.

Τι μπορεί να συμβαίνει? Χρειάζεται κάποιος καθαρισμός ή πέταμα? Σας ευχαριστώ για τις γνώμες.

Προεπιλογή

Και για του λόγου το αληθές, η εικόνα της αναγέννησης σήμερα, μετά από 245χλμ που έκανε την τελευταία φορά.....

Εσάς κάθε πότε σας κάνει περίπου?

Προεπιλογή

Καλημέρα φίλε μου! Με μια αναζήτηση στο φόρουμ θα βρείς την απάντηση που χρειάζεσαι. Έχει χιλιοειπώθει το θέμα "DPF"

Προεπιλογή

Αδερφέ και εγώ μέσα στην πόλη όταν είμαι με λίγο Εγνατία στα 200 με 250 χιλιόμετρα είμαι στις αναγέννησης. Προχτές πήγα Θεσσαλονίκη και έκανε 500 χιλιόμετρα για να μου κάνει, έχω 175.000 χιλιόμετρα και είναι πρώτο χέρι το αυτοκίνητο το πήρα καινούριο. Έκανα καθαρισμό το φίλτρο δεν είδα διαφορά, τώρα το μόνο που μένει να κάνω είναι καθαρισμό πολλαπλής εισαγωγής και egr να δω εάν βελτιωθούν οι αναγέννησεις

Προεπιλογή

Εγώ δεν κάνω πόλη, αυτό είναι το θέμα. Κάθε μέρα κάνω 50χλμ σε επαρχιακό δρόμο με 2500-3000 στρ και το dpf γεμίζει πάλι σα παλαβό. Σήμερα θα δοκιμάσω άλλο πετρέλαιο μήπως και. Από όσο διάβασα ο καθαρισμός του dpf λύνει (ίσως) προσωρινά το θέμα, οπότε αναμένω να δω και τα δικά σου αποτελέσματα από τους καθαρισμούς που σκοπεύεις να κάνεις ή αν έχει κάποιος άλλος συμφορουμιτης δοκιμάσει κάτι άλλο στο δικό μου μοντέλο που έδωσε μια καλή λύση. Η βέλτιστη φαντάζομαι είναι είναι η αλλαγή του dpf αλλά.... τσούζει!!

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Mariosbusa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα φίλε μου! Με μια αναζήτηση στο φόρουμ θα βρείς την απάντηση που χρειάζεσαι. Έχει χιλιοειπώθει το θέμα "DPF"
    Από το ψάξιμο που έκανα δε βρήκα κάτι σχετικό με dpf σε J. Αν υπάρχει κάτι και δε το έχω βρει, πολύ ευχαρίστως αν μπορεί κάποιος διαχειριστής ας μεταφέρει εκεί το θέμα μου.

Προεπιλογή

Λάδια έχεις αλλάξει;
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο stergio Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα στην ομάδα. Έχω ένα Astra J 1,3 mod 2013, το οποίο το πήρα μεταχειρισμένο με περίπου 230000χλμ. Ενώ στην αρχή έκανε αναγέννηση κάθε 600-800 χλμ τώρα (μετά από 8000χλμ εκτός πόλης κατά κύριο λόγο) κάνει ανά 250 -280χλμ.

Από καύσιμο ξεκίνησα με το ενισχυμένο της shell και εδώ και 3 γεμίσματα βάζω το ενισχυμένο της ΕΚΟ. Το dpf γεμίζει 1% ανά 5χλμ.....ενώ όταν τελειώνει η αναγέννηση δείχνει 35-39%.

Τι μπορεί να συμβαίνει? Χρειάζεται κάποιος καθαρισμός ή πέταμα? Σας ευχαριστώ για τις γνώμες.

Προεπιλογή

Ο μετρητής δείχνει ότι είναι στο 30%, οπότε δεν τα έχω αλλάξει ακόμη. Υπάρχει περίπτωση να είναι από τα λάδια?

Προεπιλογή

Τα λάδια είναι υπεύθυνα στο να κάνουν κατακράτηση μικροσωματιδίων από την καύση του πετρελαίου και να μην μπουκώνει τόσο συχνά το φίλτρο.
    Αν τα λάδια τα έχεις πάνω από ένα χρόνο θέλουν έτσι και αλλιώς άλλαγμα, αν το πετρέλαιο που έβαζες δεν τόσο καλό θα μείωσε την ικανότητα των λαδιών στην κατακράτηση κατά μεγάλο βαθμό.

Ο μετρητής δείχνει ότι είναι στο 30%, οπότε δεν τα έχω αλλάξει ακόμη. Υπάρχει περίπτωση να είναι από τα λάδια?

Προεπιλογή

6,5 μηνών τα λάδια με 7000χλμ.. Μάλλον ίσως ήρθε η ώρα τους για αλλαγή, εγώ το πήρα με service από τον έμπορο (τσεκαρισμενο) απλά δε γνωρίζω τη μάρκα ή το είδος του λαδιού.

Προεπιλογή

Και τα μαμά GM είναι μια χαρά απλά ότι λάδι θα του βάλεις θα πρέπει να έχεις τις προδιαγραφές Dexos-2 !!!!
    Συνήθως στα δικά μας είναι 5-30 συνθετικό και για καλό ή για κακό τα αλλάζεις το πολύ στα 10.000χιλ ή μέσα στον έτος (λόγο κακής ποιότης πετρελαίου που κυκλοφορεί στην Ελληνική αγορά) αλλιώς ποιο νωρίς στα 7500χιλ. ενώ στα ημισυθετικά αλλαγή 5000χιλ το πολύ στα 7500χιλ.
    6,5 μηνών τα λάδια με 7000χλμ.. Μάλλον ίσως ήρθε η ώρα τους για αλλαγή, εγώ το πήρα με service από τον έμπορο (τσεκαρισμενο) απλά δε γνωρίζω τη μάρκα ή το είδος του λαδιού.

Προεπιλογή

1η φορά diesel
    1η φορά Opel
    1η φορά Astra (J)
    Δε γνωρίζω και πολλά άλλα δηλώνω ικανοποιημένος πλήρως από την επιλογή!

Επίσης, τον τελευταίο καιρό μου βγάζει το μήνυμα της αναγέννησης όταν βάζω μπρος (αυτό που φαίνεται στη φωτο) το οποίο όμως σβήνει μετά τις 2500στρφ. Αυτό ίσως έχει σχέση με το θέμα μου ε? Το VCDS πάντως δε βλέπει αναγέννηση όταν ανάβει αυτή η (προσωρινή) ένδειξη.

Προεπιλογή

Αυτο δεν ειναι το σημα της αναγεννησης. Ειναι ενδειξη για το θερμενομενο τζαμι πισω.

Προεπιλογή

Αυτό ανάβει όταν κάνει αναγέννηση, είναι τσεκαρισμενο + η αυξημένη κατανάλωση + ο διαφορετικός ήχος της μηχανής.

Προεπιλογή

rear defrost αναβει οταν ειναι κρυο το αμαξι μεχρι τους 60 βαθμους η 2600 σσροφες για να καθαριση τον παγετο

Προεπιλογή

Ναι αλλά δεν έχει παγετό τώρα. Έχω την εντύπωση ότι αυτό ξεκίνησε από την ώρα που άρχισαν να γίνονται πιο συχνές οι αναγεννήσεις.

Προεπιλογή

Πράγματι το rear defrost στο opel astra j 1.6 CDTI που έχω, ανάβει μόνο του κάθε περίπου 500 χιλιόμετρα που το αυτοκίνητο κάνει αναγέννηση,και αυτό διαρκεί 7-8 λεπτά στα οποία συνεχίζω την οδήγηση.Δε σβήνω ποτέ τον κινητήρα κατά τη διάρκεια της αναγέννησης.Μπορεί όμως στο πολύ κρύο να ενεργοποιηθεί μόνο του το rear defrost,τότε όμως ανάβει και το φωτάκι στην κεντρική κονσόλα και μπορεί ο οδηγός αν θέλει να το απενεργοποιήσει,κάτι που δε μπορεί να κάνει κατά τη διάρκεια της αναγέννησης.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο dimitrisastra Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πράγματι το rear defrost στο opel astra j 1.6 CDTI που έχω, ανάβει μόνο του κάθε περίπου 500 χιλιόμετρα που το αυτοκίνητο κάνει αναγέννηση,και αυτό διαρκεί 7-8 λεπτά στα οποία συνεχίζω την οδήγηση.Δε σβήνω ποτέ τον κινητήρα κατά τη διάρκεια της αναγέννησης.Μπορεί όμως στο πολύ κρύο να ενεργοποιηθεί μόνο του το rear defrost,τότε όμως ανάβει και το φωτάκι στην κεντρική κονσόλα και μπορεί ο οδηγός αν θέλει να το απενεργοποιήσει,κάτι που δε μπορεί να κάνει κατά τη διάρκεια της αναγέννησης.
    Έτσι ακριβώς όπως τα λες είναι. Σε πολύ κρύο δεν παρατήρησα αν ανάβει μόνο του. Και τώρα που ανάβει και σβήνει μετά τις 2500στρ, δε δείχνει κάτι το VCDS , δεν αλλάζει ο ήχος της μηχανής,το ρελαντί όμως είναι στα 0,9lit έναντι του 0,4lit που είναι συνήθως.

Προεπιλογή

Στο δικό μου κάποιες φορές σβήνει για λίγο κατά την αναγέννηση, όταν ο κινητήρας έχει πολύ φορτίο,όταν ανεβαίνω ας πούμε ανηφόρα,μετά ξανά ανάβει μέχρι να τελειώσει η αναγέννηση.Δυστυχώς δε γνωρίζω κάτι παραπάνω για να σε βοηθήσω.Πολύ με βοήθησε πάντως το forum , πριν δε γνώριζα τίποτα από diesel.Καλό βράδυ και εύχομαι γρήγορα να βρεις λύση στο πρόβλημα.Κράτα μας ενήμερους.

Προεπιλογή

Το φόρουμ με βοήθησε και εμένα παρά πολύ, και ευχαριστώ πολύ όλους και δω πέρα!

Όσον αφορά την αναγέννηση, λόγω διαδρομών με πετυχαίνει πάντα σε ευθεία και μόνο μου, οπότε δεν έχω θέματα φορτίου.

Ένας φίλος πιο πάνω ανέφερε τα λάδια, ίσως είναι αυτή η λύση στο θέμα μου (με καινούργια λάδια έκανε πολύ πιο αραιά αναγεννήσεις). Όπως και να έχει θα ενημερώσω την ομάδα για την εξέλιξη.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές