If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9

Θέμα: Aircondinion

Προεπιλογή Aircondinion

Μάγκες σήμερα γυρνώντας από Θεσσαλονίκη κατάλαβα ότι το κλιματιστικό πλέον μετά από δέκα χρόνια δεν δουλεύει καλά. Για να δροσίσει την καμπίνα έπρεπε να το εχω τέρμα χαμηλά την θερμοκρασία και στην τέρμα σκάλα στο 7. Μετά από μια ώρα περίπου δρόσισε και το χαμήλωσα 6 μετά 5 και ήμουν στο όριο για άνετη οδήγηση. Και επειδή έχω ραντεβού για καθαρισμό πολλαπλής εισαγωγής και egr να δω το φρεον στο αμάξι η λέτε να είναι κάτι άλλο; Πόσο κοστίζει για συμπλήρωση η αλλαγή φρεον στο κλιματιστικό;

Προεπιλογή

Το φρεον δεν χαλάει ποτέ.
    Μόνο αν έχεις διαρροές.
    Μειωμένη απόδοση μπορεί να είναι από πολλά.
    Μπροστά στο ψυγείο έχει ένα φίλτρο/υδατοπαγιδα το οποίο μπορεί να έχει βουλώσει.
    Μπορεί επίσης ο κομπρεσορας να έχει κάποιο θέμα.
    Για αρχή πας τραβάνε όλο το φρεον απο μέσα το ζυγίζουνε και βλέπεις αν λείπει.
    Αν δεν λείπει φρεον έχεις άλλου το πρόβλημα.

Προεπιλογή

Το κλιματιστικό χρειάζεται σέρβις κάθε 2 χρόνια. Στα 10 χρόνια δεν το έχεις κάνει ποτέ?
    Δεν είναι αυτοκίνητο. ... είναι Ford

Προεπιλογή

Καλά δεν είναι παράλογο να μην το χει πειράξει. Κ εμένα 10ετίας είναι. Πέρσι έβαλα το μανόμετρο...σήκωσε πίεση στα όρια του κατασκευαστή, το βγαλα και δεν το πείραξα... Με το κλιματιστικό όσο παίζεις μπελάδες ανοίγεις στις περισσότερες περιπτώσεις
    Opel Astra G = Ο μαθουσαλίξ

Renault Clio Turbo = Ο στριφτούλης

Προεπιλογή

Δίκιο έχεις ,Αλλά τουλάχιστον έκανες έλεγχο. Και εγώ αυτό ρώτησα αν έχει κάνει ποτέ έλεγχο σέρβις στο κλιματιστικό

Προεπιλογή

Όχι παιδιά δεν έκανα ποτέ σέρβις στο κλιματιστικό.επειδη δούλευε και μια χαρά μέχρις στιγμής. Δηλαδή τι σέρβις να το κάνω; Τι θα βλέπανε;

Προεπιλογή

αντικατασταση λαδιου στο κομπεσερ

Προεπιλογή

Υπάρχει ειδικό μηχάνημα που βλέπει την πίεση που σηκώνει το σύστημα,άρα βλέπει τυχών διαρροές. Επίσης αφαιρεί το λάδι από μέσα όπως και το φρεον το οποίο και ζυγίζει για να δει αν λείπει. Μετά βάζει καινούριο λάδι και συμπληρώνει φρεον όσο λέει ο κατασκευαστής. Έτσι λειτουργεί πάντα καλά χωρίς να ζορίζεται.
    Αν δεις το βιβλίο σέρβις έχει διαστήματα σέρβις και για το κλιματιστικό.
    Ένα παράδειγμα θα σου πω. Και ο κινητήρας λειτουργεί και ας μην του αλλάξεις λάδια. Για πολλά χλμ και χρόνια. Το κάνεις όμως για συντήρηση. Διαφορετικά κάποια στιγμή το αμαξι δεν πάει άλλο και καταστρέφεις κινητήρα η ότι άλλο.

Προεπιλογή

Karambelas ήσουν κατανοητός φίλε δεν τα ήξερα αυτά, ευχαριστώ

Δικαιώματα - Επιλογές