If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 4 από 4

Προεπιλογή Αλλαγή Δισκοπλακες +τακάκια Astra h 5d z16xep 105hp ids+

Καλησπέρα σε τελειώνουν τα ψωμιά από τα τακάκια και είναι και η ώρα για αλλαγή δίσκων. Ακόμα έχω τα μαμά. Σκέφτομαι για δίσκους Zimerman με ΑΤΕ κεραμικό τακάκι . Σε αναζήτηση που έκανα όμως με τον ΟΕΝ κωδικό της opel σε γνωστό σαιτ δεν μου βγάζει τους δίσκους της zimerman (ούτε και της ΑΤΕ) ενώ σε αναζήτηση με βάση το αμάξι μου τους βγάζει χωρίς να αναφέρει τον συγκεκριμένο Oen στην περιγραφή. Όλα τα αλλά είναι τα ίδια (οπές, διάμετρος...). παίζει κάποιο ρόλο που δεν αναφέρετε ο αριθμός αυτός ή όντως δεν κάνει για το δικό μου αυτοκίνητο. Για τα τακάκια δεν έχω αριθμό οπότε τα αναζήτησα με το συγκεκριμένο αυτοκίνητο. Τον συνδυασμό αυτόν (δίσκοι+τακάκια) τον είδα από κάποια παιδιά εδώ μέσα. τον Προτείνετε γενικά η να πάω σε λύση zimerman- Zimerman ή ATE- ATE.
    I'd rather push my OPEL than drive a V.W.

Προεπιλογή

Πολύ καλές εταιρίες όλες αυτές που ανέφερες, όποιον συνδιασμο και να κάνεις καλός είναι.
    Εγώ αν μπορούσα μάλλον θα πήγαινα σε ate -ate ή
    Textar -textar . Τον τελευταίο συνδιασμο τον έχω κάνει σε mazda B 2500 και είμαι πάρα πολύ ικανοποίημενός.
    Δεν είναι αυτοκίνητο. ... είναι Ford

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Τακάκια ΑΤΕ φοράω μπροστά εδώ και 3 χρόνια. Τα δικά μου έγραφαν από μέσα Galfer...Ευχαριστημένος είμαι πάντως και σίγουρα μέχρι στιγμής δεν βλέπω καμία απολύτως διαφορά σε απόδοση σε σχέση με τα γνήσια. Να ξέρεις ότι τα γνήσια έβγαιναν σε 2 ποιότητες. Τα πιο φτηνά (40-50 ευρώ τα μπροστά) έβγαζαν πολύ μαυρίλα και είναι Made in India. Λογικά αυτά είναι πιο μαλακά και βγάζουν λιγότερα χιλιόμετρα. Τα πιο ακριβά είναι αυτά που φοράει από το εργοστάσιο με κόστος όταν άλλαξα εγώ γύρω στα 80 ευρώ αν θυμάμαι (οι τιμές που γράφω αφορούν υλικά χωρίς τοποθέτηση). Δισκόπλακες μπροστά επίσης άλλαξα πριν 3 χρόνια κι έβαλα τις γνήσιες που τις είχα βρει τότε σε πολύ καλή τιμή. Φοράω διάσταση 280 χιλ. με 5 τρύπες.
    Για τις Zimmermann προσωπικά αν και γενικά κυκλοφορούν θετικά σχόλια έξω, έχω κάποιες επιφυλάξεις ως προς τη σταθερότητα της ποιότητάς τους από παρτίδα σε παρτίδα. Πίσω φοράω δίσκους Brembo με γνήσια τακάκια. Καλοί σαν δίσκοι αλλά δεν είχαν βαφή στα πλαινά (πλύμνη) με συνέπεια να πιάσουν γρήγορα σκουριά. Πρόσεξέ το αυτό το χαρακτηριστικό, ότι δίσκους και να βάλεις. Εγώ την πάτησα με τους Brembo. Κεραμικά τακάκια δεν νομίζω ότι αξίζει να προτιμήσεις σε σχέση με τα συμβατικά. Θεωρητικά δεν λερώνουν τους δίσκους αλλά από άποψη απόδοσης παίζει να είναι και ελαφρά χειρότερα. Επίσης προσωπικά έχω καταλήξει ότι επίσης δεν αξίζει να βάλεις χαρακτούς ή διάτρητους δίσκους, για νορμάλ αμάξι. Περισσότερα προβλήματα παρά θετικά έχουν.
    Από τακάκια μάρκες θα κοίταζα σε ΑΤΕ, Ferodo, Textar, Galfer, TRW, Bosch, Brembo. Δίσκους, ΑΤΕ, Bosch, Ferodo, TRW, Brembo.

Προεπιλογή

Ευχαριστώ για την απάντηση σου. Θα την λάβω υπόψη.
    I'd rather push my OPEL than drive a V.W.

Παρόμοια Θέματα

1. Ερώτηση για αλλαγή σε τακάκια
    Από τον/την Spira στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-01-18, 20:27
  2. astra gtc 1.6 115hp kai 105hp
    Από τον/την KoKoRaS στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-03-17, 15:24
  3. Αλλαγή στα τακάκια
    Από τον/την fkdpbpar στο forum Opel
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-04-12, 13:37
  4. Αλλαγή Τακάκια Φρένων
    Από τον/την A8liths στο forum Tuning (Βελτίωση)
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-03-12, 19:42
  5. Αλλαγή τακάκια
    Από τον/την giannispi στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-03-12, 11:46

Δικαιώματα - Επιλογές