If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9

Προεπιλογή Περί αναβάθμισης diesel κινητήρα

Γεια σας
    Είμαι κάτοχος ενός Opel Astra j sedan με κινητήρα 1,6 cdti 136ps. Έχοντας μέτριες γνώσεις από αυτοκίνητα και ως προς τη χρήση αποτελώντας τον μέσο οδηγό σας παραθέτω την απορία μου. Έπειτα από συζήτηση με γνωστό μου ο οποίος έκανε επαναχαρτογραφηση στο Audi A3 του ( 1,6 tdi με 105 άλογα ) με πρόγραμμα της Revlimit στον επίσημο αντιπρόσωπο της Ξάνθης , μου είπε πόσο άλλαξε το αυτοκίνητο και ως προς καταναλωση αλλά και απόκριση γκαζιού . Εδώ είναι που ζητάω τα φώτα σας . Αποτι είδα στο σάιτ της εταιρίας ο κινητήρας μου πάει στα 160 άλογα και παίρνει 6 κιλά ροπής μόνο με το πρώτο στάδιο . Κατά πόσο ενδέχεται αυτό να επιβαρύνει το μηχανολογικό σύνολο ή να μου προξενήσει κάποια βλάβη ;

Προεπιλογή

Καλημέρα φίλε μου!!! Είμαι από Ξάνθη και τα ξέρω τα παιδιά (Revlimit) και έιναι πολύ αξιόλογα. Με μία αναζήτηση στο φόρουμ θα σου λυθούν όλες οι απορίες μιας και έχει πολυσυζητηθεί το θέμα πρόγραμμα. Εγώ το έχω κάνει και πολλά παιδιά από εδώ μέσα. Αν είσαι νορμάλ οδηγός και προσέχεις το αυτοκίνητο σου προχώρα δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα!

Προεπιλογή

Εσύ το πρόγραμμα το πέρασες στους συγκεκριμένους στην Ξάνθη ; Πέρα από αυτό έχεις κάνει τίποτα άλλο στο αυτοκίνητο ;

Προεπιλογή

Όχι δεν το πέρασα σε αυτούς το πέρασα κάπου αλλού λογώ μιας συνεργασίας που είχα. Αλλά ξέρω πολλά αυτοκίνητα που έχουνε φτιάξει (και φίλου μου) και όλα είναι πάρα πολύ καλά και από κανέναν δεν έχω ακούσει κάτι αρνητικό. Οι πολλοί επεμβαίνουν στο σύστημα εξάτμισης (dpf κλπ) άντε και κανένα πιο ελεύθερο φίλτρο.

Προεπιλογή

Με το φίλτρο και το ΚΤΕΟ τι παίζει αν το πειράξεις ;

Προεπιλογή

Στο ΚΤΕΟ γίνεται οπτικός έλεγχος στο τμήμα της εξάτμισης και αν δούνε κάτι περιέργο σε κόβουν. Δεν μετράνε κάτι στα καυσαέρια.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Mariosbusa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο ΚΤΕΟ γίνεται οπτικός έλεγχος στο τμήμα της εξάτμισης και αν δούνε κάτι περιέργο σε κόβουν. Δεν μετράνε κάτι στα καυσαέρια.
    Και όμως μετράνε.
    Έβγαλα εγώ κάρτα καυσαερίων πριν κάνα 3μηνο περίπου και είχε μέτρηση μέσος όρος θολεροτητας.
    Έκανα τον χαζό και ρώτησα τι είναι αυτό και μου είπαν μέτρηση αιθάλης στα καυσαέρια.
    Δεν ξέρω βέβαια αν μόνο το συγκεκριμένο ΚΤΕΟ τα μετράει.
    Πάντος το όριο ήταν 150 και εγώ με πρόγραμμα είχα 130.

Προεπιλογή

Άλλο πάλι και τούτο... Πρώτη φορά το ακούω... Λες να αναβαθμίστηκαν?

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Mariosbusa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άλλο πάλι και τούτο... Πρώτη φορά το ακούω... Λες να αναβαθμίστηκαν?
    Μάριε από όταν έβγαλα την πρώτη κάρτα καυσαερίων το 2018 το είχαν.
    Τότε χωρίς πρόγραμμα έλεγε 120 αν θυμαμαι καλα και τώρα με το πρόγραμμα 140.
    Σαν όριο είχε το 150 παντος.

Παρόμοια Θέματα

1. Ερωτήσεις περί αναβάθμισης φρένων
    Από τον/την BornConfused στο forum Στήσιμο
    Απαντήσεις: 55
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-08-18, 16:42
  2. Στροφές σε κινητήρα Opel Corsa E Diesel
    Από τον/την Thodoris5 στο forum Κινητήρες Opel
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-06-17, 00:01
  3. Θόρυβος κινητήρα corsa d 1.3 diesel 5 ταχυτο.
    Από τον/την john 295 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-12-15, 12:23
  4. χρήσιμες πληροφορίες για κινητήρα 1.3 Diesel
    Από τον/την kostasMeriva στο forum Κινητήρες Opel
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-11-13, 00:51
  5. εχει δοκιμασει κανεις τον diesel κινητήρα του astra στα 1300cc??
    Από τον/την aggelos_ στο forum Κινητήρες Opel
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-07-12, 21:59

Δικαιώματα - Επιλογές