If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 19 από 19

Προεπιλογή Θερμοστάτης σε Z14 XEP - Corsa d

Προσφατα αλλαξα θερμοστατη.

Ο καινουργιος ''γνησιος'' δουλευει σε χαμηλοτερη θερμοκρασια απο οτι πριν.
    Βασικα αργει να ανεβει στους 90-92ο βαθμους, ενω πριν εφτανε 92 και κολλαγε εκει, και αργει ακομα περισσοτερο να περασει τους 95ο.
    Περίεργη λειτουργια ειχε παρατηρησει και ο φιλος Billnick05 στο astra του αφου αλλαξε 2 γνησιους και κατεληξε σε αλλη μαρκα.
    Προς το παρον δεν εχω βγαλει συμπερασμα και δεν με ενοχλει αυτη η μικρη διαφορα, αλλα αν στα πολλα κρυα δεν φτανει τους 90 βαμους τοτε σιγουρα εχει θεμα.

Αν παρατηρησετε τη φωτογραφια θα δειτε, οτι ναι μεν ειναι ιδιοι σε συνολικες διαστασεις και γραφουν και οι δυο 92ο βαθμους πανω, αλλα η μορφη / δομη τους ειναι διαφορετικη !

Και αναρωτιεμαι τωρα εγω, 3 θερμοστατες μαζι με του Billnick05 ηταν προβληματικοι ή εχουν βγαλει βελτιωμενο θερμοστατη ???

Θα ενημερωσω σχετικα με το θεμα...

image host multiple jpg

Προεπιλογή

Καλώς ηρθες στο club των (βε)βλαμένων θερμοστατών της opel. Όπως εχω ξαναγράψει οι 2 γνησιοι που άλλαξα ενώ για 1-2 μηνες δούλευαν κανονικά δλδ άνοιγανε στους 92 βαθμούς και στη συνεχεια κλείνανε μέχρι να ξαναφτασει η θεροκρασία που είχε πεσει στους 89-90 βαθμους τους 92 και ξανά το ίδιο. Μετά από το διάστημα αυτό παρατήρηση στην αρχή θερμοκρασία ταξιδιού 87 βαθμους και λειτουργίας στην πόλη 89 βαθμούς. Με την αλλαγη του θερμοστάτη με calorstat τωρα πιανει 92βαθμούς ανοίγει φτανει 89-90 ή 91 και ξανακλείνει. Άρα δεν φταίει το αυτοκίνητο μου όπως ειχε ισχυριστεί στα ανταλλακτικά αλλά ο θερμοστάτης της opel και ο κακός τους ο καιρός.
    Ένας μάλιστα μου έλεγε ότι πρεπει να αλλάξω ψυγειο. Που φυσικά θα αγόραζα από αυτόν.
    Πάντως ο calorstat στοιχίζει 13€ τα μισά δηλαδή από τη βλακεία που πουλάνε για γνήσιο.

Η θερμοκρασία ταξιδιού πλέον είναι 91-92 βαθμοί. Συνήθως 92.Όσο ήταν πάντα και όσο θα πρέπει να είναι δηλαδή.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη billnick05 : 01-06-20 στις 22:09

Προεπιλογή

Aυτη η καραμελα της αντιπροσωπειας για τα γνησια εχει κουρασει πολυ. Να μας πει ποιοτικη μαρκα πρωτης τοποθετησης να το δεχτω μεχρι εκει. Οποια μαρκα aftersale χαμηλης ποιοτητας μπορει να μας πλασαρουν για γνησια και καλα. με φουσκωμενη τιμη εκμεταλευομενοι την αγνοια του απλου πελατη.
    Μια ποιοτικη επιλογη γιαυτο που ψαχνεις ειναι αυτη
    https://kritosparts.gr/Part/THERMOST...92/e052TI22492

Προεπιλογή

Ενα πρόβλημα με τη χαμηλότερη θερμοκρασία λειτουργιας είναι και η μαγιονέζα στο καπάκι του λαδιού τις κρύες ημέρες.
    Ενα δευτερο είναι ότι το νερό του ψυγείου είναι συνεχώς στους 89+ βαθμούς αφού τελικά οι γνήσιοι υπολειτουργούν και ανοίγουν εκεί πλέον και δεν επιτρέπουν να υπάρχει η φυσιολογική ψύξη όπως όταν ανοιγε στους 92 βαθμούς, που θεωρητικά εισερχόταν στο κύκλωμα νερά με χαμηλότερη θερμοκρασία και άρα ψύχεται ο κινητήρας γρηγορότερα.

Την επόμενη φορά BEHR λοιπόν?

Προεπιλογή

Τα συμπέρασματα μου μέχρι ωρας.

Σε συνθήκες πόλης και σταμάτα ξεκίνα δουλεύει πολύ καλύτερα και δεν ανεβάζει θερμοκρασία ώστε να ανάβει το βεντιλατερ συχνά και γενικά κράτα σταθερότερη θερμοκρασία.
    Όμως επειδή εγώ το χρησιμοποιώ κατά κόρον σε επαρχιακό δρομο χωρίς κίνηση ειδικά το πρωί που αυτές τις μέρες είχε 12-15 βαθμούς, δεν ανέβαινε πάνω από 85 βαθμούς.
    Αυτό με ανησυχεί γιατί το χειμωνα τι θα κάνει;; Αν δεν ανεβάζει πάνω από 80 τότε έχουμε θέμα οντως!
    Αν το χρησιμοποιουσα σε κίνηση τότε δε νομίζω να τον άλλαζα...αλλά έχουμε καιρό ακόμα να δούμε πως θα συμπεριφερθει!

Εγώ πήγα σε γνήσιο γιατί πίστευα ότι θα τον έχουν φτιάξει με κάποια πρότυπα και για αυτό δεν επέλεξα κάποιον άλλο τυχαία!
    Τι στο καλό δηλαδή δεν τους δοκίμασαν πριν βγουν στη παραγωγή, δε τους μελέτησαν με τις απαιτήσεις του μοτέρ που θα μπουν και είναι προβληματικοι όπως λέει και ο Billnick05 ;

Senior Member
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Όταν λες γνήσιο, εννοείς αγορασμένο από αντιπροσωπεία; Να το πας πίσω, έχει δύο χρόνια εγγύηση.

Προεπιλογή

Τους δικούς μου τους πήρα από 2 διαφορετικά καταστήματα ανταλλακτικών opel.Ο πρώτος στο Φιξ μου είπε ότι εγγύηση δεν έχει, οπότε και σβήστηκε από τη λίστα μου για αγορές μια και καλή. Με τον δεύτερο δεν ασχολήθηκα καθολου.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο astranaut Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν λες γνήσιο, εννοείς αγορασμένο από αντιπροσωπεία; Να το πας πίσω, έχει δύο χρόνια εγγύηση.
    Γνήσιο εννοώ ότι είναι Gm Opel και όχι κάποια άλλη εταιρία που φτιάχνει τον ίδιο θερμοστάτη.
    Από μαγαζί με Ανταλλακτικά Opel τον πήρα.
    Δεν κάθομαι για 20-25 ευρώ, δε θυμάμαι πόσο το πήρα κι όλας, να χάσω το χρονο μου να πω πως και τι. Δε θα βγάλω άκρη πιστεύω!

Προεπιλογή

Τα συμπερασματα μου σχετικα με τη θερμοκρασια λειτουργιας ειναι τα ιδια που ειχα γραψει παρακατω!
    Συνοψίζοντας, για θερμοκρασιες 18-20 βαθμων και πανω δουλευει πολυ καλα και κραταει τη θερμοκρασια σε χαμηλα επιπελα χωρις να μπαινει συνεχεια το βενταλτερ, το καλοκαιρι ηταν οτι πρεπει! Αν ομως το αμαξι δε δουλευει μεσα στη πολη εστω και λιγο, έχοντας παραλληλα χαμηλες θερμοκρασιες τοτε δυσκολευτε πολυ να πιασει τους 90 βαμθους.

Οποτε προσωπικα θα τον αλλαξω, γιατι το χειμωνα με τα κρυα δε θα δουλευει σωστα!
    Ο θερμοστατης εχει κωδικο 95517654.
    Οπως εμαθα απο την αντιπροσωπια της Πατρας εχει βγει νεος κωδικος για αυτο το ανταλλακτικο, αφου του εξηγησα το θεμα μου λεει οτι δεν εχει αλλαξει κατι, αλλα προφανως δεν ισχυει!
    Στις παρακατω φωτογραφιες φαινονται οι διαφορες του μαμα που ειχε το αμαξι μου με τον τωρινο!

Προεπιλογή

Κατι αλλο που παρατηρησα: Πριν τους 90 βαθμους, ακουγεται εαν εισαι εξω απο το αμαξι, ενα χαρακτηριστικο ''τακ'' που οπως καταλαβαινω ειναι οτι ανοιγει ο θερμοστατης.
    Ειναι αρκετα δυνατο ωστε να το ακουσεις με το μοτερ εν λειτουργεια και με κλειστο το καπο !

Επισης, εχει αλλαξει καποιος σε μοτερ Ζ 10-12-14 XEP αισθητηρα θερμοκρασιας ψυκτικου ;;;

Προεπιλογή

Τελικά εβαλα το θερμοστατη CALORSTAT by Vernet με Κωδικό: TH625192J
    Ο θερμοστατης εγραφε πανω V2211-92.

Μεχρι ωρας δουλευει σωστα και διατηρει τη θερμοκρασια στους 92.

Senior Member Το avatar του χρήστη johnpats
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Ευχομαι να εχει διορθωθεί και να μην εχεις αλλα θέματα.
    Γιάννης

Προεπιλογή

Για να μην ανοίγω άλλο θέμα .
    Σε Corsa C με μοτέρ Z12XE , τι ισχύει με το θερμοστάτη ;
    Το αμάξι το πήρα μετ'/σμενο πρέπει να θέλει θερμοστάτη μένει ανοιχτός. Ανεβαίνει στο σταματά ξεκινά μέχρι 90 και στο κατήφορο πέφτει .
    Πάμε σε γνήσιο ή εμπορίου ;
    Γνωρίζουμε κωδικό ανταλλακτικού;

Προεπιλογή

Δεν χρειαζεται να πας σε γνησιο, calorstat ειναι μια καλη επιλογη
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Karaman Εμφάνιση μηνυμάτων
    +1
    Συμφωνώ και εγώ μη πληρώσεις το θερμοστάτη της Opel, δεν αξίζει!

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Karaman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο GEO-07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    +1
    Συμφωνώ και εγώ μη πληρώσεις το θερμοστάτη της Opel, δεν αξίζει!
    Πήρα σήμερα ένα θερμοστάτη της Colorstat 15€ και αντιψυκτικό . Δέν βρήκα εδώ στη περιοχή γνήσιο της Opel .
    Για όλα τα υπόλοιπα θα το πάω συνεργείο . Ούτε χρόνο έχω και δέν έχω και όλα τα εργαλεία . Απο εβδομάδα . Απλώς η θερμοκρασία με πείραζε που έπεφτε , και δέν είχε και καλοριφέρ.
    Ψυγείο νερού έχει αλλάξει ήδη .

Προεπιλογή

Επανέρχομαι , πέρσι είχε αλλαχτεί ο θερμοστάτης γιατι έμενε ανοικτός .
    Αυτές τις ημέρες παρατηρώ οτι ίσως ξανα αρχίζει να δίνει σημάδια και μένει ανοικτός . Στο ρελαντι ανεβάζει θερμοκρασία .
    Αλλα σε πορεία και ανοικτό δρόμο πηγαίνει ελάχιστα πιο πάνω απο τους 80. Θα δω και τα κολλάρα του , και θα του βάλω και το obd γιατί το αναλογικό έχει απόκλιση .
    Βέβαια το καλοριφέρ βγάζει ζεστό αέρα .
    Το ψυγείο νερού και η αντλία νερού είναι καινούργια σχετικά.

Προεπιλογή

Αλλάχτηκε το καλοκαίρι, μπήκε ο 9551674 στη θέση του 90570620. Νωρίς το πρωί, 20 λεπτά με σταθερή 90 προς Βόρεια Προάστια, και φτάνει στους 93. Το δε καλοριφέρ, βγάζει καυτό αέρα, το βάζω στο 1.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimav : 3 Μέρες πρίν στις 18:12

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο dimav Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλλάχτηκε το καλοκαίρι, μπήκε ο 9551674 στη θέση του 90570620. Νωρίς το πρωί, 20 λεπτά με σταθερή 90 προς Βόρεια Προάστια, και φτάνει στους 93. Το δε καλοριφέρ, βγάζει καυτό αέρα, το βάζω στο 1.
    Το δε καλοριφέρ βγάζει και εμένα καυτό αέρα .
    Θα το παρακολουθήσω γιατί εξωτερική θερμοκρασία έχει +8
    Είναι σίγουρα σωστός ο κωδικός αντικατάστασης γιατί μου βγάζει σετ ιμάντα εκκεντροφόρου για το z16xer.
    Τώρα επάνω έχει colorstat .
    Θα το παρακολουθήσω και θα επανέλθω
    Το αισθητήρα ψυκτικού υγρού πάνω στη αντλία το είχα αλλάξει το καλοκαιρι

Παρόμοια Θέματα

1. Corsa C: Αλλαγή ταμπούρα & κολλημένος θερμοστάτης κυκλώματος ψυξης.
    Από τον/την Gagarin στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-02-17, 15:16
  2. Θερμοστάτης?! Astra J!
    Από τον/την astraturbo στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-01-11, 13:51
  3. Θερμοστάτης Astra Η
    Από τον/την nikos114 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-02-09, 13:27
  4. Θερμοστάτης Μηχανής
    Από τον/την megaszeus στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-10-08, 21:13
  5. Θερμοστάτης 82c Για Tigra A
    Από τον/την Michael-Tigra στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-07-08, 23:00

Δικαιώματα - Επιλογές