If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 8 από 8

Προεπιλογή Θερμοστάτης σε Z14 XEP - Corsa d

Προσφατα αλλαξα θερμοστατη.

Ο καινουργιος ''γνησιος'' δουλευει σε χαμηλοτερη θερμοκρασια απο οτι πριν.
    Βασικα αργει να ανεβει στους 90-92ο βαθμους, ενω πριν εφτανε 92 και κολλαγε εκει, και αργει ακομα περισσοτερο να περασει τους 95ο.
    Περίεργη λειτουργια ειχε παρατηρησει και ο φιλος Billnick05 στο astra του αφου αλλαξε 2 γνησιους και κατεληξε σε αλλη μαρκα.
    Προς το παρον δεν εχω βγαλει συμπερασμα και δεν με ενοχλει αυτη η μικρη διαφορα, αλλα αν στα πολλα κρυα δεν φτανει τους 90 βαμους τοτε σιγουρα εχει θεμα.

Αν παρατηρησετε τη φωτογραφια θα δειτε, οτι ναι μεν ειναι ιδιοι σε συνολικες διαστασεις και γραφουν και οι δυο 92ο βαθμους πανω, αλλα η μορφη / δομη τους ειναι διαφορετικη !

Και αναρωτιεμαι τωρα εγω, 3 θερμοστατες μαζι με του Billnick05 ηταν προβληματικοι ή εχουν βγαλει βελτιωμενο θερμοστατη ???

Θα ενημερωσω σχετικα με το θεμα...

image host multiple jpg

Senior Member Το avatar του χρήστη billnick05
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Καλώς ηρθες στο club των (βε)βλαμένων θερμοστατών της opel. Όπως εχω ξαναγράψει οι 2 γνησιοι που άλλαξα ενώ για 1-2 μηνες δούλευαν κανονικά δλδ άνοιγανε στους 92 βαθμούς και στη συνεχεια κλείνανε μέχρι να ξαναφτασει η θεροκρασία που είχε πεσει στους 89-90 βαθμους τους 92 και ξανά το ίδιο. Μετά από το διάστημα αυτό παρατήρηση στην αρχή θερμοκρασία ταξιδιού 87 βαθμους και λειτουργίας στην πόλη 89 βαθμούς. Με την αλλαγη του θερμοστάτη με calorstat τωρα πιανει 92βαθμούς ανοίγει φτανει 89-90 ή 91 και ξανακλείνει. Άρα δεν φταίει το αυτοκίνητο μου όπως ειχε ισχυριστεί στα ανταλλακτικά αλλά ο θερμοστάτης της opel και ο κακός τους ο καιρός.
    Ένας μάλιστα μου έλεγε ότι πρεπει να αλλάξω ψυγειο. Που φυσικά θα αγόραζα από αυτόν.
    Πάντως ο calorstat στοιχίζει 13€ τα μισά δηλαδή από τη βλακεία που πουλάνε για γνήσιο.

Η θερμοκρασία ταξιδιού πλέον είναι 91-92 βαθμοί. Συνήθως 92.Όσο ήταν πάντα και όσο θα πρέπει να είναι δηλαδή.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη billnick05 : 4 Εβδομάδες πρίν στις 22:09

Προεπιλογή

Aυτη η καραμελα της αντιπροσωπειας για τα γνησια εχει κουρασει πολυ. Να μας πει ποιοτικη μαρκα πρωτης τοποθετησης να το δεχτω μεχρι εκει. Οποια μαρκα aftersale χαμηλης ποιοτητας μπορει να μας πλασαρουν για γνησια και καλα. με φουσκωμενη τιμη εκμεταλευομενοι την αγνοια του απλου πελατη.
    Μια ποιοτικη επιλογη γιαυτο που ψαχνεις ειναι αυτη
    https://kritosparts.gr/Part/THERMOST...92/e052TI22492

Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Ενα πρόβλημα με τη χαμηλότερη θερμοκρασία λειτουργιας είναι και η μαγιονέζα στο καπάκι του λαδιού τις κρύες ημέρες.
    Ενα δευτερο είναι ότι το νερό του ψυγείου είναι συνεχώς στους 89+ βαθμούς αφού τελικά οι γνήσιοι υπολειτουργούν και ανοίγουν εκεί πλέον και δεν επιτρέπουν να υπάρχει η φυσιολογική ψύξη όπως όταν ανοιγε στους 92 βαθμούς, που θεωρητικά εισερχόταν στο κύκλωμα νερά με χαμηλότερη θερμοκρασία και άρα ψύχεται ο κινητήρας γρηγορότερα.

Την επόμενη φορά BEHR λοιπόν?

Προεπιλογή

Τα συμπέρασματα μου μέχρι ωρας.

Σε συνθήκες πόλης και σταμάτα ξεκίνα δουλεύει πολύ καλύτερα και δεν ανεβάζει θερμοκρασία ώστε να ανάβει το βεντιλατερ συχνά και γενικά κράτα σταθερότερη θερμοκρασία.
    Όμως επειδή εγώ το χρησιμοποιώ κατά κόρον σε επαρχιακό δρομο χωρίς κίνηση ειδικά το πρωί που αυτές τις μέρες είχε 12-15 βαθμούς, δεν ανέβαινε πάνω από 85 βαθμούς.
    Αυτό με ανησυχεί γιατί το χειμωνα τι θα κάνει;; Αν δεν ανεβάζει πάνω από 80 τότε έχουμε θέμα οντως!
    Αν το χρησιμοποιουσα σε κίνηση τότε δε νομίζω να τον άλλαζα...αλλά έχουμε καιρό ακόμα να δούμε πως θα συμπεριφερθει!

Εγώ πήγα σε γνήσιο γιατί πίστευα ότι θα τον έχουν φτιάξει με κάποια πρότυπα και για αυτό δεν επέλεξα κάποιον άλλο τυχαία!
    Τι στο καλό δηλαδή δεν τους δοκίμασαν πριν βγουν στη παραγωγή, δε τους μελέτησαν με τις απαιτήσεις του μοτέρ που θα μπουν και είναι προβληματικοι όπως λέει και ο Billnick05 ;

Senior Member
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Όταν λες γνήσιο, εννοείς αγορασμένο από αντιπροσωπεία; Να το πας πίσω, έχει δύο χρόνια εγγύηση.

Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Τους δικούς μου τους πήρα από 2 διαφορετικά καταστήματα ανταλλακτικών opel.Ο πρώτος στο Φιξ μου είπε ότι εγγύηση δεν έχει, οπότε και σβήστηκε από τη λίστα μου για αγορές μια και καλή. Με τον δεύτερο δεν ασχολήθηκα καθολου.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο astranaut Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν λες γνήσιο, εννοείς αγορασμένο από αντιπροσωπεία; Να το πας πίσω, έχει δύο χρόνια εγγύηση.
    Γνήσιο εννοώ ότι είναι Gm Opel και όχι κάποια άλλη εταιρία που φτιάχνει τον ίδιο θερμοστάτη.
    Από μαγαζί με Ανταλλακτικά Opel τον πήρα.
    Δεν κάθομαι για 20-25 ευρώ, δε θυμάμαι πόσο το πήρα κι όλας, να χάσω το χρονο μου να πω πως και τι. Δε θα βγάλω άκρη πιστεύω!

Παρόμοια Θέματα

1. Corsa C: Αλλαγή ταμπούρα & κολλημένος θερμοστάτης κυκλώματος ψυξης.
    Από τον/την Gagarin στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-02-17, 14:16
  2. Θερμοστάτης?! Astra J!
    Από τον/την astraturbo στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-01-11, 12:51
  3. Θερμοστάτης Astra Η
    Από τον/την nikos114 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-02-09, 12:27
  4. Θερμοστάτης Μηχανής
    Από τον/την megaszeus στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-10-08, 21:13
  5. Θερμοστάτης 82c Για Tigra A
    Από τον/την Michael-Tigra στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-07-08, 23:00

Δικαιώματα - Επιλογές