If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 3 από 3

Προεπιλογή Διακοπες σε astra j 1.6T

Θα ηθελα την βοηθειά σας σχετικά με ενα προβλημα που έχω σε ενα astra j 1.6T 2010 αυτοματο που εχω!!
    Το πήρα πριν ενα χρόνο μεταχειρισμένο με 101.000 χλμ (ελεγμένα και ολα τα σερβις στην αντιπροσωπεία).
    Την πατησα καθώς τον πηγα σε εναν μηχανικο(Υποτήθετε γνωστος) για αλλαγη της φλάντζας στο ψυγειο λαδιου και ο συγκεκριμένος μου εσπασε το σωληνακι αποστραγγισης του τουρμπο που παει στο κάρτερ, και μου τοποθέτησε ενα λαστιχο χωρις να έχω γνώση. Το αποτελεσμα ηταν να φρακαρει το λαστιχο και να ανεβασει όλα τα λάδια στην τουρμπινα με αποτελεσμα την καταστροφή της. Την εστειλα λοιπον την τουρμπίνα για αλλαγη cartridge καθως το υπολοιπο μερος απ οτι μου ειπε το μαγαζι που την εστειλα(Επαγγελματιες - πολυ καλη δουλεια) δεν ειχε θεμα! πηγα σε άλλο συνεργειο μου εκανε καλή δουλεια και τα εβαλε όλα πάνω. ολα κομπλε!!
    Πριν κανα μηνα αρχισε να στάζει λαδι κάτω απο το καρτερ! το πηγα λοιπον στο συνεργειο και ο μηχανικός μου ειπε οτι χανει απο το καρτερ.
    αλλαξαμε λοιπον την φλαντζοκολλα στο καρτερ σταματησε για καμια βδομαδα αλλα μετα αρχισε να χάνει ξανα!! το παω πάλι και μου λεει οτι χανει απο την τσιμουχα στροφάλου απο την μεσα μεριά του καρτερ!! το αφήνω καμια βδομαδα και αφου τα εβγαλε όλα (γεφυρες , σασμαν, ημιαξόνια) του λέω να καθαρίσει και το ιντερκουλερ διοτι ειχε λάδι απο την χαλασμένη τουρμπινα και ενα σωληνακι που πηγαινε απο το σασμαν στο ψυγειο λαδιου του σασμαν. Ευκαρια λεω αφου βγηκαν ολα. αφου το αμαξι δεθηκε κανονικα το παιρνω και φευγω! λόγο καραντίνας για εβδομαδα δεν το κουνησα!! σημερα και χθες καθως ερχομουν για δουλεια παρατηρησα οτι οταν το αυτοκινητο δινει γκαζι σε ελαφρυ ανηφορικο δρομο με 120-130 χλμ κανει απειροελαχιστες διακοπες σαν να αφηνει και να πατας γκαζι! αν εισαι σε κινηση στην πολη δλδ δεν καταλαβαινεις τπτ!! μονο σ'αυτα τα χλμ και μονο σε ελαφρυ ανηφορικο δρομο!! πηρα τον μηχανικο τηλ και μου λεει οτι αφου βγαλαμε τα λαδια απο το αυτοματο πρεπει να βαλουμε καινουργια!! το θεμα ειναι ομως οτι τα λάδια τα αλλαξα πριν 2 μηνες!! Σορρυ για το μεγαλο κειμενο αλλα θελω την αποψή σας!! ειναι τυχαιο το προβλημα η ευθυνεται κατι σε αυτα που εγιναν???

Opel Astra J - 1.6T - White Passion!!!!!!

Προεπιλογή

το θεμα με το σωληνακι που παει το λαδι στο τουρμπο ειναι πολυ κοινο για το j . εχει κανει αλλαγη ανταλλακτικου η εταιρια και δινει καινουριο σωληνακι καλυτερο το
    οποιο ομως δεν κουμπωνει με τον ιδιο τροπο στον δεικτη λαδιου , οποτε αλλαζεις και τα 2 μαζι και ησυχαζεις , με το αντιστοιχο βεβαια κοστος.

οταν λυθει κατι καλο ειναι να αλλαζεται οτι προβλεπεται . πχ το ψυγειο λαδιου εχει ολοκληρο σετ με ορινγκ τα οποια αν αλλαξεις ολα αποφευγεις τρεχαματα μετα με μικρες
    διαρροες κτλ .
    ορινγκ ξεχωριστο εχει και το σωληνακι που δινει λαδι στο τουρμπο.

τωρα για τις διακοπες που κανει , νιωθεις οτι ειναι αποδοσης ή απο μεταδοση ? γιατι καπως ετσι κανει και οταν θελει πολλαπλασιαστη . οταν το γκαζωσεις τερμα, δινει χωρις θεμα
    σε ολες τις ταχυτητες ?

Προεπιλογή

Παρομοιο προβλημα που ειχα να γκαζωνει μονο του, φουσκωνε-ξεφουσκωνε στην ουσια, ηταν απο ξεβιδωμενη τουρμπινα με την πολλαπλη, δηλαδη απωλεια πιεσης στον στροβιλο εξαγωγης, δεν ξερω πως ειναι στο astra, αλλα δες για απωλειες στην εξαγωγη, αν δεν το εχεις βρει.
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Παρόμοια Θέματα

1. Διακοπες κινητηρα
    Από τον/την capusopp στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-05-19, 21:24
  2. ASTRA J 1.4T A14 NET ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΚΙΝΗΤΗΡΑ ΜΕΙΩΜΕΝΗ ΑΠΟΔΟΣΗ
    Από τον/την giannispi στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-10-18, 16:30
  3. opel astra j 1.7 Cdti διακοπες στις 2.000 στροφες
    Από τον/την Dimitris Pantos στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-07-18, 09:12
  4. Astra H διακοπες και λυχνια αναμενη
    Από τον/την Karaman στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-12-13, 11:38
  5. ΚΑΛΕΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ
    Από τον/την jimevi13 στο forum Συζητήσεις
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-08-09, 21:29

Δικαιώματα - Επιλογές