If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 16 από 16

Προεπιλογή Opel Astra K 1.0 105 Πρόβλημα τουρμπίνα

Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα μια άποψη από κάποιον που γνωρίζει σχετικά με το θέμα μου.
    1.0 105ps 80.000χλμ βενζίνη το είχα πάρει με 65.000χλμ.

Εδώ και αρκετό καιρό άκουγα ένα μεταλλικό θόρυβο από την μηχανή όταν άφηνα το γκάζι και τσούλαγε το αμάξι με ταχύτητα μέσα μόλις έπεφτε κατω από τις περίπου 2,500 στροφές. Θόρυβο τύπου (τρρρρρ μεταλλικός σαν αλυσίδα ας πούμε, σαν φτερωτή να γυρναει κάτι τέτοιο.)
    Σήμερα λοιπόν πριν λίγη ώρα μου πέταξε και το check engine. Καθώς λόγος της κατάστασης είχα μερες να το τρέξω λίγο παραπάνω σήμερα κατάλαβα ότι έχει χάσει τη δύναμη του σαν να ήταν απλό χιλιάρι.

Τελικά σήμερα που το άκουσε ένας μηχανικός μου λέει ότι ο ήχος που ακούγεται μάλλον είναι καδένα πιθανώς ο τεντοτηρας.

Το ότι έχει χάσει τις επιδόσεις του σαν να μην έχει Τούρμπο στέκει; Παίζει λόγο του check να μην διαβάζει κάποιον αισθητήρα και να με κόβει;

Έχεις κάποιος ιδεα τι μπορεί να παίζει ή αν έχει τύχει σε κάποιον;
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fynick : 16-05-20 στις 11:36

Προεπιλογή

Καλησπέρα.
    Έχουν κοπεί οι επιδόσεις του επειδή θα έχει μπει σε safe mode για αυτό σου άναψε και το check engine.

Εγγύηση δεν έχει το αμάξι;
    Καλύτερα να μη το κυκλοφορείς μέχρι να το δεις σε καποιο συνεργείο.

Προεπιλογή

Ευχαριστώ για την απάντηση φίλε μου! Εγγύηση δεν έχει δυστυχώς απλά έχω μια εγγύηση καλη λειτουργίας ένα χρόνου από εκεί που το πήρα αλλά άντε να βγαλω άκρη από Δευτέρα.

Όπως υποψιάζονται αυτοί που το είδαν όσο πρόλαβαν εχθές κάτι με την καδένα μάλλον παίζει και τον τεντοτηρα ίσως.
    Για αυτό και ο θόρυβος όταν πέφτουν οι στροφές.

Δευτέρα θα πάω να το αφησω να δω τι έχει γίνει και γιατί.

Απλά είπα να ρωτήσω μήπως κάποιος ήξερε κάτι για να είμαι υποψιασμένος.

Senior Member Το avatar του χρήστη billnick05
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Καδένα; Στα 80000km??? Ούτε ιμάντα δεν αλλάζει καλά καλά σε αυτά τα χιλιόμετρα. Γνώμη μου ψαξτο πολύ καλά.

Προεπιλογή

Φίλε κι εμένα αυτό με έχει τρελάνει..ελπιζω να είναι κάτι άλλο η έστω ο τεντοτηρας

Προεπιλογή

Ψαχτο οσο ειναι νωρις μην παθεις καποια ζημια και οσο εχεις αυτη την ''εγγυηση'' !

Senior Member Το avatar του χρήστη johnpats
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Υπαρχει περιπτωση να εχει αρκετα παραπανω χιλιομετρα και τα 65.000χλμ που εγραφε οταν το πηρες να μην ειναι πραγματικα.Σε μια οπελ θα διαβασουν τα πραγματικα....
    Γιάννης

Προεπιλογή

Το τσέκαρα φίλε μου και ευτυχώς είναι σωστα καθώς τα μέχρι τώρα σέρβις γινόντουσαν σε αντιπροσωπία. Σήμερα που πήγα για έναν έλεγχο μέχρι να μου πούνε από την εταιρία που να το πάω αύριο για να το αφησω το check engine ήταν από το ότι δεν ανέβαζε πίεση το Τούρμπο, για αυτό και δεν άνοιγε, και ο ήχος που ακούγετε πιθανόν να είναι η καδένα( θέλει ψάξιμο για να είναι σίγουροι) το οποίο δεν δικαιολογείται για την κατάσταση που είναι το αμάξι. Μόλις έχω τα τελικά νέα θα ενημερώσω.

Senior Member Το avatar του χρήστη johnpats
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο fynick Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το τσέκαρα φίλε μου και ευτυχώς είναι σωστα καθώς τα μέχρι τώρα σέρβις γινόντουσαν σε αντιπροσωπία. Σήμερα που πήγα για έναν έλεγχο μέχρι να μου πούνε από την εταιρία που να το πάω αύριο για να το αφησω το check engine ήταν από το ότι δεν ανέβαζε πίεση το Τούρμπο, για αυτό και δεν άνοιγε, και ο ήχος που ακούγετε πιθανόν να είναι η καδένα( θέλει ψάξιμο για να είναι σίγουροι) το οποίο δεν δικαιολογείται για την κατάσταση που είναι το αμάξι. Μόλις έχω τα τελικά νέα θα ενημερώσω.
    Κριμα....μακαρι να μην ειναι κατι ακριβό....
    Γιάννης

Προεπιλογή

Καλησπέρα και πάλι σε όλους. Δυστυχώς τα νέα μετά από καιρό ταλαιπωρίας δεν είναι ευχάριστα. Όλα αυτά που έγραψα περί ήχου και ένδειξη check ήταν όλα από την τουρμπίνα μετά από διάγνωση από την Opel Sinis Θεσσαλονίκη. Το αυτοκίνητο ακόμα βρίσκεται στο κατάστημα από το οποίο αγοράστηκε με σκοπό μήπως μου το επισκευάσουν (δεν το καλύπτουν στη εγγύηση του ενός χρόνου σαν εξάρτημα της μηχανής) για να είμαι σαν πελάτης ευχαριστημένος.(γελάω!)

Η τουρμπίνα έχει αφαιρεθεί και έχει πάει στον τουρμπινα όπως με ενημέρωσαν με τελευταίο νέο να τους λέει ότι δεν επισκευάζεται (θελανε να μου την επισκευάσουν χωρίς κόστος για μένα) και ότι μάλλον θέλει αλλαγή. Στο σενάριο αυτό καθώς είναι ακριβή δουλειά άρχισαν να μαζεύονται από την εταιρία που το αγόρασα.

Θέλω τη γνώμη σας σε περίπτωση που δεν καταφέρω τίποτα και το πάρω επάνω μου.
    Να ψάξω για κάποιον που ασχολείται με τουρμπίνες μπας και γίνει η δουλειά μου;
    Η καινούργια μου είπαν στην Opel κοστίζει 1500€(δύσκολα είμαι).

Περιμενω να μάθω τι ακριβώς χάλασε, πιθανός μου είπαν αστοχία υλικού κάπου κοντά στη φτερωτή.
    Αν κάποιος έχει αντιμετωπίσει πρόβλημα με τουρμπίνα ας πει καμία ίδια η πρόταση. Θεσσαλονίκη βρίσκομαι.
    Η ξενερα είναι τεράστια.

Ευχαριστώ πολύ!

Προεπιλογή

Ψάξτο καλύτερα φίλε μου!!! Μη τυχόν και δώσεις 1500 για τουρμπίνα... Σχεδόν όλες οι τουρμπίνες επισκευάζονται.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο fynick Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα και πάλι σε όλους. Δυστυχώς τα νέα μετά από καιρό ταλαιπωρίας δεν είναι ευχάριστα. Όλα αυτά που έγραψα περί ήχου και ένδειξη check ήταν όλα από την τουρμπίνα μετά από διάγνωση από την Opel Sinis Θεσσαλονίκη. Το αυτοκίνητο ακόμα βρίσκεται στο κατάστημα από το οποίο αγοράστηκε με σκοπό μήπως μου το επισκευάσουν (δεν το καλύπτουν στη εγγύηση του ενός χρόνου σαν εξάρτημα της μηχανής) για να είμαι σαν πελάτης ευχαριστημένος.(γελάω!)

Η τουρμπίνα έχει αφαιρεθεί και έχει πάει στον τουρμπινα όπως με ενημέρωσαν με τελευταίο νέο να τους λέει ότι δεν επισκευάζεται (θελανε να μου την επισκευάσουν χωρίς κόστος για μένα) και ότι μάλλον θέλει αλλαγή. Στο σενάριο αυτό καθώς είναι ακριβή δουλειά άρχισαν να μαζεύονται από την εταιρία που το αγόρασα.

Θέλω τη γνώμη σας σε περίπτωση που δεν καταφέρω τίποτα και το πάρω επάνω μου.
    Να ψάξω για κάποιον που ασχολείται με τουρμπίνες μπας και γίνει η δουλειά μου;
    Η καινούργια μου είπαν στην Opel κοστίζει 1500€(δύσκολα είμαι).

Περιμενω να μάθω τι ακριβώς χάλασε, πιθανός μου είπαν αστοχία υλικού κάπου κοντά στη φτερωτή.
    Αν κάποιος έχει αντιμετωπίσει πρόβλημα με τουρμπίνα ας πει καμία ίδια η πρόταση. Θεσσαλονίκη βρίσκομαι.
    Η ξενερα είναι τεράστια.

Ευχαριστώ πολύ!
    φιλε μου εμενα μου εκανε την ζημια μηχανικός και μου χαλασε την τουρμπίνα!!! την εστειλα θεσσαλονική στον 'σταυρακογλου' ο οποιος εκανε εξαιρετική δουλεια!!! σαν καινουργια!!μου άλλαξε μονο το cartridge της τουρμπίνας!! κανε μια ερωτηση εκει!!

Opel Astra J - 1.6T - White Passion!!!!!!

Senior Member
    Περιοχή
    athens
    Αυτοκίνητο
    Άλλο (Ζητείστε να καταχωρηθεί εάν δεν υπάρχει στη λίστα)

Προεπιλογή

Τουρμπινα στο 80000 χλμ? Σιγουρα δεν ειναι φυσιολογικη φθορα,μαλλον για αστοχια υλικου μιλαμε.
    Ομως γιατι δεν ειναι εντος εγγυησης το αυτοκινητο?Του ποτε ειναι?

Η "εγγυση" που σου εδωσε ο μαντρας τι αναφερει οτι καλυπτει?

Προεπιλογή

Φίλε μου το αυτοκίνητο είναι 06/16 και δυστυχής δεν είναι εντός εγγύησης. Αυτά που καλύπτει η εγγύηση θα κοιτάξω το βιβλιαράκι του μάντρα και θα σας τα γραψω για να δείτε περίπου τι παίζει.

Σχετικά με τουρμπινα και εγώ για τον Σταυρακογλου έχω ακούσει.

Υπάρχει μια περίπτωση να έχω το αμάξι σήμερα στα χέρια μου. Με ενημέρωσαν ότι έγινε επισκευή της τουρμπίνας και ότι μου κάλυψαν τη ζημιά και εγώ θα πληρώσω κάτι το οποίο δεν κατάλαβα της τάξης των 50€. Εν παση περίπτωση χαλάλι. Περιμενω να το πάρω στα χέρια μου για να σας πω εντυπώσεις. Ελπιζω να έγινε σωστή δουλειά και να μην χρειαστεί να ανησυχώ.

Προεπιλογή

Στο 1 post γράφεις ότι εδώ και πολύ καιρό άκουγα ένα θόρυβο , δηλαδή τι περίμενες να σε αφήσει στο δρόμο και μετά να το πας στο μάστορα???
    Καλές βόλτες τώρα, αφού σου το έφτιαξαν.

Προεπιλογή

Φίλε μου δίκιο έχεις! Αλλά ήταν τόσο αμελητέο που με την φασαρία στον δρόμο δεν ακουγόταν καθόλου και δούλευε κανονικά. Το κατάλαβα όταν έμπαινα σε στενό με πολύ χαμηλή ταχύτητα που κάνει αντίλαλο.

Ειλικρινα αν δεν είχε ανάψει το check να μπει η τουρμπινα σε safe mode ίσως να μην έδινα τη σημασία που έπρεπε καθώς δούλευε κανονικά.

Μόλις το πάρω και μάθω τι επισκευαστικε και που, θα ενημερώσω.

Παρόμοια Θέματα

1. Πρόβλημα με την τουρμπίνα astra h 1.3 cdti
    Από τον/την Astrahgtc στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-01-19, 16:32
  2. Πρόβλημα με τουρμπίνα (κόφτης στις 3000 στροφές) Corsa Diesel CDTI 1.3 07'
    Από τον/την dude στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-07-17, 23:18
  3. Πρόβλημα με τουρμπίνα!!! Αstra h gtc 1.3 cdti
    Από τον/την Astrahgtc στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-01-17, 16:18
  4. ΠΙθανό πρόβλημα στην τουρμπίνα, Astra J 1.6T
    Από τον/την PASTOS CHRISTOS στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-04-16, 20:18
  5. Τουρμπίνα ASTRA OPC
    Από τον/την corsaros στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-12-08, 01:20

Δικαιώματα - Επιλογές