If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 40 από 57

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο morrison Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακριβώς κι εμένα τα ίδια μου λέει.. Παρεμπιπτόντως τι ιμάντες έβαλες?
    εβαλα γνησιο ιμαντα χρονισμου Gates GM 105 ευρω αν θυμαμαι καλα και δυναμο aftermarket continental στα 11ευρω.επισης πεστου να κανει ελεγχο στο σωληνακι του turbo(γυρω στο 35ευρω),αυτο μου το κοιταξε προληπτικα και ηταν ετοιμο να διαλυσει.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο opel astra j 2011 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το θέμα των χρημάτων είναι ένα πολύ ευαίσθητο θέμα. Προφανώς αν υπάρχει οικονομική άνεση αλλάζεις τα πάντα πολύ πριν την ημερομηνία που προτείνεται. Αλλιώς προσπαθείς να βρεις την καλύτερη δυνατή ισορροπία. Σε αυτό νομίζω αναφέρετε και ο κουμπάρος.
    (Morrison, αυτό το γράφω γενικά και δεν αναφέρεται σε εσένα προσωπικά.)
    Σίγουρα τα χρήματα ειναι βασικός παράγοντας και ο καθένας επιλέγει εις γνώση του..
    Opel Astra H GTC 1.6Turbo Sport

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο lazarefa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν πάντως είναι να αλλάξεις και αντλία νερού (που δεν θα στο πρότεινα εφόσον απ' ότι κατάλαβα δεν παίρνει κίνηση απευθείας από τον ιμάντα εκκεντροφόρου και έχεις λίγα χλμ που λογικά σημαίνει ότι το αμάξι το έχεις κυρίως για βόλτες/ταξίδια κι όχι για καθημερινή χρήση σε κίνηση κλπ) θα πρότεινα να κοιτάξεις να βάλεις γνήσια κι όχι αφτερμάρκετ. Συνήθως και οι θεωρούμενες σχετικά καλές αφτερμάρκετ (πχ Gates, SKF, Continental), ποιοτικά είναι κατά τι υποδεέστερες σε σχέση με την εργοστασιακή.
    H γνήσια δική σου από ότι βλέπω κοστίζει γύρω στα 70 ευρώ και είναι αυτή:
    http://www.e-opel.gr/shop/4-%CE%BC%C...18xer-az16let/
    Και οπτικά από τη φωτό αν την δεις δεν έχει σχέση με τις αφτερμάρκετ.
    Το έχω το αυτοκίνητο μου για τον ίδιο ακριβώς λόγο που ανέφερες.. όποτε θα κρατήσω και τη συμβουλή σου και λογικά δεν θα αλλάξω κάτι άλλο πέρα από τους ιμάντες.. ιμάντες να προτιμήσω τους εργοστασιακους?

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο johnpats Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άλλαξε μόνο τον ιμάντα. Έτσι έκανα και εγώ στην 8ετια.
    Μετά από ένα χρόνο βέβαια άλλαξα και την αντλία γιατί ξερνουσε λίγο.
    Αν δεν έχεις αλλάξει ποτέ υγρά φρένων και παραφλου, άλλαξε τα άμεσα.
    Νερά του άλλαξα πέρισυ στην 8ετια. Υγρά φρένων αλλάζω κάθε 2 χρόνια. Σύμφωνα με την opel..

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο atithasos2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    εβαλα γνησιο ιμαντα χρονισμου Gates GM 105 ευρω αν θυμαμαι καλα και δυναμο aftermarket continental στα 11ευρω.επισης πεστου να κανει ελεγχο στο σωληνακι του turbo(γυρω στο 35ευρω),αυτο μου το κοιταξε προληπτικα και ηταν ετοιμο να διαλυσει.
    Που βρίσκεται αυτό το σωληνάκι?

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο morrison Εμφάνιση μηνυμάτων
    Που βρίσκεται αυτό το σωληνάκι?
    http://www.opelbouga.gr/solinaki-epi...l-5860518.html

Παντως,μου ειχε κανει εντυπωση η τιμη.Αλλαγη ιμαντας χρονισμου,δυναμο,σωληνακι turbo,λαδια,υγρα φρενων,υγρα ψυγειου,ειχα πληρωσει εργασια για ολα αυτα σε αντιπροσωπεια γυρω στα 70 ευρω(μεσα και το ΦΠΑ).

Προεπιλογή

παρεμπιπτοντως μιας και θα κανω το 9ο service μαζι με τους ιμαντες σκεφτομαι να αλλαξω και τις βαλβολινες στο σασμαν.. δεν τις εχω πειραξει ποτε? τι λετε?
    συνισταται η αλλαγη? προτεινετε καποια ιδιαιτερη μαρκα η τις εργοστασιακες?

να προσθεσω οτι στο 8ο service περισυ εγινε και αλλαγη υγρων φρενων και αντιψυκτικου.

να υποθεσω οτι τα λαδια του τιμονιου δεν χρειαζεται να τα πειραξω?
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη morrison : 19-05-20 στις 20:12

Προεπιλογή

Καλημέρα σας!! Και αν γνωρίζει κάποιος τι ιμάντες και τεντωτηρες χρειάζομαι για τον z16let θα του ήμουν υπόχρεος ( τους εργοστασιακους κωδικούς εννοώ).

Προεπιλογή

Καλημερα παιδια!!! μπορει καποιος να βοηθησει πληροφοριακα??? Ευχαριστω!!!!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη morrison : 31-05-20 στις 21:28

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο atithasos2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    http://www.opelbouga.gr/solinaki-epi...l-5860518.html

Παντως,μου ειχε κανει εντυπωση η τιμη.Αλλαγη ιμαντας χρονισμου,δυναμο,σωληνακι turbo,λαδια,υγρα φρενων,υγρα ψυγειου,ειχα πληρωσει εργασια για ολα αυτα σε αντιπροσωπεια γυρω στα 70 ευρω(μεσα και το ΦΠΑ).
    αυτο το σωληνακι μου το ειχε αλλαξει ο μηχανικος στη δρομων στο 7ο service προληπτικα. Καπου στα 25 ευρω ειχα δωσει..

Προεπιλογή

Καλημέρα παρέα!!! Μπορεί κάποιος να μου δώσει τους κωδικούς από z16let για ιμάντες τεντωτηρες μέσα έξω? Θέλω να παραγγείλω τα γνήσια..

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Για τον ιμάντα δυναμό μου δίνει 2 κωδικούς: 55350420, BELT,DRIVE,17.80 X 1450 MM,ALTERNATOR (IDENT GP) (PRODUCTION NO. 55350419) και τον 55350421, BELT,DRIVE,17.80 X 1546,ALTERNATOR (IDENT GN). Οπότε πρέπει κάπου να βρεις το αναγνωριστικό, αν είναι το GP ή το GN. Ο πρώτος κωδικός αντιστοιχεί σε ιμάντα με μήκος 1450 χιλ. κι ο δεύτερος σε μήκος 1546.

Τεντωτήρα του ανωτέρω ιμάντα έχεις τον 25191534.
    Σετ Ιμάντα εκκεντροφόρου - τεντωτήρα - τροχαλίας, έχεις τον κωδικό: 95516739

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο lazarefa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για τον ιμάντα δυναμό μου δίνει 2 κωδικούς: 55350420, BELT,DRIVE,17.80 X 1450 MM,ALTERNATOR (IDENT GP) (PRODUCTION NO. 55350419) και τον 55350421, BELT,DRIVE,17.80 X 1546,ALTERNATOR (IDENT GN). Οπότε πρέπει κάπου να βρεις το αναγνωριστικό, αν είναι το GP ή το GN. Ο πρώτος κωδικός αντιστοιχεί σε ιμάντα με μήκος 1450 χιλ. κι ο δεύτερος σε μήκος 1546.

Τεντωτήρα του ανωτέρω ιμάντα έχεις τον 25191534.
    Σετ Ιμάντα εκκεντροφόρου - τεντωτήρα - τροχαλίας, έχεις τον κωδικό: 95516739
    Καλημέρα!! Σ ευχαριστώ πολύ.. Θα κάνω μια αναζήτηση..

Προεπιλογή

Γεια σας παιδιά! Ποια η διαφορά στο σετ ιμάντα χρονισμου GM95516739/OPEL1629066 και GM95516740/OPEL1629067?

Αναμένω την βοήθεια σας

Προεπιλογή

2109246636 πάρε ένα τηλέφωνο εκεί. Χωρίς καμία δέσμευση και ρώτα. Πες από τον Καράμπελα . Ζητά τον Στάθη
    Δεν είναι αυτοκίνητο. ... είναι Ford

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο i.karampelas Εμφάνιση μηνυμάτων
    2109246636 πάρε ένα τηλέφωνο εκεί. Χωρίς καμία δέσμευση και ρώτα. Πες από τον Καράμπελα . Ζητά τον Στάθη
    Σ ευχαριστώ πολύ φίλε μου!!!

Προεπιλογή

Καλημέρα παρέα!!! Έγινε η αλλαγή ιμαντων μέσα έξω.. όλα καλά.. για 9 χρόνια με 99000χλμ οι ιμάντες έδειχναν σε άριστη κατάσταση..

Ρώτησα τον μηχανικό μου (αρκετά χρόνια στην opel, τώρα έχει δικό του εξουσιοδοτημένο ) για τις βαλβολινες μιας και η opel λέει πως είναι lifetime και δεν χρειάζονται πότε αλλαγή. Μου είπε πως το 6αρι m32 έβγαζε προβλήματα γενικά και καλό είναι στην 10ετια η γύρω στα 100000χλμ να κάνουμε μια αλλαγή. Κοστίζει ελάχιστα, αλλάζουν πανεύκολα και στην ουσία γρανάζια και λάδι είναι με υψηλές θερμοκρασίες. Καλό είναι να τις αλλάζουμε..
    Τι λέτε?

Προεπιλογή

Κοίτα... Κακό δεν κάνεις αν τις αλλάξεις. Αρκεί να βάλεις ξανά gm.

Προεπιλογή

Κάνε αλλαγή τώρα, τρώει τα ρουλεμάν, αλλοιώνεται το λάδι από θερμοκρασία και αρπάζουν τα ρουλεμάν.

Προεπιλογή

Μ αρέσει που η opel λέει εφ'ορου ζωής

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Αλλαγή σε ιμάντες, όλο το κιτ 500 € ;; Opel Astra twintop 2011
    Από τον/την kostantinos35 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-07-18, 07:19
  2. Ιμάντας Χρονισμού (αλλαγή;)
    Από τον/την spkontos στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-03-15, 22:27
  3. astra GTC 1.6turbo
    Από τον/την michaelGTC στο forum Παρουσιάσεις μελών και αυτοκινήτων
    Απαντήσεις: 51
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-03-12, 18:32
  4. Ερώτηση για Astra GTC 1.6Turbo
    Από τον/την Marios G στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-09-08, 21:40
  5. Aπορια για Astra 1.6Turbo 2
    Από τον/την ChrisGT στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-08-08, 17:20

Δικαιώματα - Επιλογές