If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 20 από 57

Προεπιλογή Αλλαγή ιμάντες σε Astra h gtc 1.6turbo

Γεια σας παιδιά!!! 9 χρόνια με το αστρακι και 95000 χλμ σκέφτομαι να αλλάξω τον ιμάντα. Να μη το αφήσω στην δεκαετία.. αλλάζουμε και κάτι άλλο? Αντλία νερού, θερμοστατη..??
    Opel Astra H GTC 1.6Turbo Sport

Προεπιλογή

Ποιον ιμάντα θες να αλλάξεις? Εκκεντροφορων ή δυναμό κλπ? Για όποιον και να λες, 9 χρόνια είναι πάρα πολλά...

Προεπιλογή

Ιμάντες ήθελα να πω. Και εκκεντροφορου και δυναμο .. Γιατί ειναι πάρα πολλά? Η αντιπροσωπεία λέει 10 χρόνια η 150000χλμ. Εγώ θα τα αλλάξω στα 9 χρόνια με 95000χλμ

Προεπιλογή

Είναι πολλά τα χρόνια. 10 χρόνια για ιμάντες είναι πολλά. Ειδικά με τον ιμάντα εκκεντροφορων δεν παίζουμε...
    Στον εξωτερικό μπορείς να διακρίνεις την φθορά. Στον άλλον όμως...

Φιλικά όπως πάντα!

Προεπιλογή

Καλά το σκέφτεσαι για την αλλαγή τους. Θα σου πουν και για αλλαγή τρόμπας νερού κλπ. Κατά την γνώμη μου τα υπόλοιπα μην τα αλλάξεις αφού έχεις λίγα χλμ και δεν έχει και πρόβλημα. Έτσι έκανα εγώ στο αμάξι της αδερφής μου. Και εκείνο λίγα χλμ έχει και χωρίς κάποιο πρόβλημα στην τρόμπα. Έχουν περάσει 3 χρόνια από την αλλαγή του ιμάντα και η τρόμπα είναι μια χαρά ακόμα.
    Δεν είναι αυτοκίνητο. ... είναι Ford

Προεπιλογή

Δεν ειναι μονο τα χλμ. Ειναι και οι ωρες που εχουν δουλεψει πχ στην κινηση. Οποτε εισαι για αλλαγη
    Opel Astra G = Ο μαθουσαλίξ

Renault Clio Turbo = Ο στριφτούλης

Προεπιλογή

Αλλαγη ιμαντων εννοειται πως θα κανω αλλα μιας και η οπελ λεει 10 χρονια η 150000 ποιος ο λογος να τα αλλαξω στα 6 χρονια πχ η στα 60000χλμ οπως τα περισσοτερα αυτοκινητα?

Επισης στο starlet που εχω για την δουλεια μου, η toyota δινει και σε εκεινο 10 χρονια η 150000χλμ για ιμαντες. τους αλλαξα κ σε εκεινο στα 9 χρονια και ο ιμαντας του εκκεντροφορου ηταν σαν καινουριος..

η τρομπα νερου η ο θερμοστατης δεν μου εχουν παρουσιασει καποιο θεμα (ψοριαση, διαρροη, κ.α.) απλα σκεφτομουν αν χρειαζονται αλλαγη με τον ιμαντα του εκκεντροφορου για να μη ξανακανουμε χρονισμους εαν χρειαστει στο μελλον..

τι λετε??

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο opel astra j 2011 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι πολλά τα χρόνια. 10 χρόνια για ιμάντες είναι πολλά. Ειδικά με τον ιμάντα εκκεντροφορων δεν παίζουμε...
    Στον εξωτερικό μπορείς να διακρίνεις την φθορά. Στον άλλον όμως...

Φιλικά όπως πάντα!
    μου αρεσει να συζηταμε και να παιρνω συμβουλες απο ολους σας.. και παντα φιλικα εννοειται!!!
    πολυ σωστη η αποψη σου , απλα, γιατι η οπελ να δινει 10 χρονια η 150000χλμ??

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο i.karampelas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά το σκέφτεσαι για την αλλαγή τους. Θα σου πουν και για αλλαγή τρόμπας νερού κλπ. Κατά την γνώμη μου τα υπόλοιπα μην τα αλλάξεις αφού έχεις λίγα χλμ και δεν έχει και πρόβλημα. Έτσι έκανα εγώ στο αμάξι της αδερφής μου. Και εκείνο λίγα χλμ έχει και χωρίς κάποιο πρόβλημα στην τρόμπα. Έχουν περάσει 3 χρόνια από την αλλαγή του ιμάντα και η τρόμπα είναι μια χαρά ακόμα.
    δεν εχω παρατηρησει κατι στην τρομπα η στον θερμοστατη (ψοριαση, διαρροη, κ.α.) απλα σκεφτομαι μηπως χρειαζονται αλλαγη μιας και ειναι ευκαιρια με τους ιμαντες.. μη ξανακανουμε χρονισμους αργοτερα..

ο μηχανικος μου παντως που ειναι δικος μου, μου λεει απο την στιγμη που δεν εχω θεμα, δε χρειαζετε να αγγιξουμε κατι..

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο morrison Εμφάνιση μηνυμάτων
    μου αρεσει να συζηταμε και να παιρνω συμβουλες απο ολους σας.. και παντα φιλικα εννοειται!!!
    πολυ σωστη η αποψη σου , απλα, γιατι η οπελ να δινει 10 χρονια η 150000χλμ??
    Ίσως για τον ίδιο λόγω που δίνει αλλαγή λαδιών στα 30.000κμ...

Προεπιλογή

Και εγώ δεν θα πείραζα κάτι από την στιγμή που δεν υπάρχει πρόβλημα. Όταν έρθει η ώρα του την αλλάζεις ή με την επόμενη αλλαγή ιμάντα.
    Δεν είναι αυτοκίνητο. ... είναι Ford

Προεπιλογή

Εγω παντως αντι για 10 χρονια ή 100-150000km, κραταω ιμαντες ανα 70-90000km, 6-8 χρονια, βγενουν σε καλη κατασταση, αλλα ξες οτι εχεις καινουριο ανταλακτικο που θα ανταπεξελθει αλλα τοσα χρονια απροβληματιστα.
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Προεπιλογή

και εγω στο ιδιο αμαξι ( GTC 1.6Τ Z16LET),αλλαξα στα 9 χρονια ιμαντες|(δυναμο,χρονισμου).Τρομπα δεν αλλαξα,ο μηχανικος μου ειπε οτι βγαινει απο μπροστα,δεν χρειαζονται τα λυσιματα που απαιτουνται στις αλλες εκδοσεις.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο morrison Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλλαγη ιμαντων εννοειται πως θα κανω αλλα μιας και η οπελ λεει 10 χρονια η 150000 ποιος ο λογος να τα αλλαξω στα 6 χρονια πχ η στα 60000χλμ οπως τα περισσοτερα αυτοκινητα?

Επισης στο starlet που εχω για την δουλεια μου, η toyota δινει και σε εκεινο 10 χρονια η 150000χλμ για ιμαντες. τους αλλαξα κ σε εκεινο στα 9 χρονια και ο ιμαντας του εκκεντροφορου ηταν σαν καινουριος..

η τρομπα νερου η ο θερμοστατης δεν μου εχουν παρουσιασει καποιο θεμα (ψοριαση, διαρροη, κ.α.) απλα σκεφτομουν αν χρειαζονται αλλαγη με τον ιμαντα του εκκεντροφορου για να μη ξανακανουμε χρονισμους εαν χρειαστει στο μελλον..

τι λετε??
    Δεν ξαναχρονιζεις. Τοποθετειται ειδικο που συγκρατει τα κινουμενα μερη οσο γινεται η εργασια.
    Οσο αυτο που λες για το σταρλετ σου....συμφωνω. Δεν ειναι απαραιτητο οτι θα υπαρχει φθορα. Δεν ειναι τακακια που λιωνουν και τα αλλαζεις. Προληπτικα γινεται η εργασια. Ρισκαρεις ομως;

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο atithasos2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    και εγω στο ιδιο αμαξι ( GTC 1.6Τ Z16LET),αλλαξα στα 9 χρονια ιμαντες|(δυναμο,χρονισμου).Τρομπα δεν αλλαξα,ο μηχανικος μου ειπε οτι βγαινει απο μπροστα,δεν χρειαζονται τα λυσιματα που απαιτουνται στις αλλες εκδοσεις.
    Ακριβώς κι εμένα τα ίδια μου λέει.. Παρεμπιπτόντως τι ιμάντες έβαλες?

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο koumparos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξαναχρονιζεις. Τοποθετειται ειδικο που συγκρατει τα κινουμενα μερη οσο γινεται η εργασια.
    Οσο αυτο που λες για το σταρλετ σου....συμφωνω. Δεν ειναι απαραιτητο οτι θα υπαρχει φθορα. Δεν ειναι τακακια που λιωνουν και τα αλλαζεις. Προληπτικα γινεται η εργασια. Ρισκαρεις ομως;
    Σίγουρα παίρνεις κάποιο ρισκο αλλά ένας χρόνος νομίζω δεν είναι και πολύ μεγάλο ρισκο..

Προεπιλογή

Αυτό ξεκάθαρα δεν μπορώ να στο πω εγώ.
    Είναι δικό σου θέμα ξεκάθαρα.
    Ζύγισε τα και βλέπεις

Προεπιλογή

Το θέμα των χρημάτων είναι ένα πολύ ευαίσθητο θέμα. Προφανώς αν υπάρχει οικονομική άνεση αλλάζεις τα πάντα πολύ πριν την ημερομηνία που προτείνεται. Αλλιώς προσπαθείς να βρεις την καλύτερη δυνατή ισορροπία. Σε αυτό νομίζω αναφέρετε και ο κουμπάρος.
    (Morrison, αυτό το γράφω γενικά και δεν αναφέρεται σε εσένα προσωπικά.)

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Αν πάντως είναι να αλλάξεις και αντλία νερού (που δεν θα στο πρότεινα εφόσον απ' ότι κατάλαβα δεν παίρνει κίνηση απευθείας από τον ιμάντα εκκεντροφόρου και έχεις λίγα χλμ που λογικά σημαίνει ότι το αμάξι το έχεις κυρίως για βόλτες/ταξίδια κι όχι για καθημερινή χρήση σε κίνηση κλπ) θα πρότεινα να κοιτάξεις να βάλεις γνήσια κι όχι αφτερμάρκετ. Συνήθως και οι θεωρούμενες σχετικά καλές αφτερμάρκετ (πχ Gates, SKF, Continental), ποιοτικά είναι κατά τι υποδεέστερες σε σχέση με την εργοστασιακή.
    H γνήσια δική σου από ότι βλέπω κοστίζει γύρω στα 70 ευρώ και είναι αυτή:
    http://www.e-opel.gr/shop/4-%CE%BC%C...18xer-az16let/
    Και οπτικά από τη φωτό αν την δεις δεν έχει σχέση με τις αφτερμάρκετ.

Senior Member Το avatar του χρήστη johnpats
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Vectra C GTS

Προεπιλογή

Άλλαξε μόνο τον ιμάντα. Έτσι έκανα και εγώ στην 8ετια.
    Μετά από ένα χρόνο βέβαια άλλαξα και την αντλία γιατί ξερνουσε λίγο.
    Αν δεν έχεις αλλάξει ποτέ υγρά φρένων και παραφλου, άλλαξε τα άμεσα.
    Γιάννης

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Αλλαγή σε ιμάντες, όλο το κιτ 500 € ;; Opel Astra twintop 2011
    Από τον/την kostantinos35 στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-07-18, 07:19
  2. Ιμάντας Χρονισμού (αλλαγή;)
    Από τον/την spkontos στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-03-15, 22:27
  3. astra GTC 1.6turbo
    Από τον/την michaelGTC στο forum Παρουσιάσεις μελών και αυτοκινήτων
    Απαντήσεις: 51
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-03-12, 18:32
  4. Ερώτηση για Astra GTC 1.6Turbo
    Από τον/την Marios G στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-09-08, 21:40
  5. Aπορια για Astra 1.6Turbo 2
    Από τον/την ChrisGT στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-08-08, 17:20

Δικαιώματα - Επιλογές