If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 8 από 8
    Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή Βαφή πίσω προφυακτήρα

Μετά από μια επαφή άλλου αυτοκινήτου στον πίσω προφυλακτήρα μου (σε φανάρι σταματημένος στο κόκκινο, δεν είχε χειρόφρενο ο πίσω και τσούλησε κανά μέτρο μπροστά και με χτύπησε ελαφρά) όπου προκλήθηκαν 2-3 γρατζουνιές στον προφυλακτήρα μου, επειδή λογικά θα με καλύψει η ασφαλιστική (έγινε δήλωση ατυχήματος κανονικά) θα προχωρήσω σε βαφή του προφυλακτήρα.
    Τα ερωτήματά μου. Ο προφυλακτήρας έχει εργοστασιακούς αισθητήρες παρκαρίσματος πάνω του (4 τον αριθμό). Επειδή πριν μερικά χρόνια είχα αλλάξει τον προφυλακτήρα και στο φανοποιείο που τοποθέτησαν τον καινούριο δεν τους στερέωσαν και τόσο καλά με αποτέλεσμα μετά από 1-2 χρόνια να ξεκολλήσουν και να κρέμονται από την καλωδίωση της φίσσας (οι 2 από τους τέσσερις), τους είχα στερεώσει τότε με ταινία διπλής όψης της 3Μ ειδική για αυτοκίνητα και από τότε έγιναν αθάνατοι. Αν λοιπόν τώρα πάω για βάψιμο του προφυλακτήρα δεν θα ήθελα πάλι να έχουμε ξεκόλλημα των αισθητήρων και επανατοποθέτηση, γιατί πολύ απλά δεν εμπιστεύομαι την ποιότητα κόλλησης του φανοποιού.
    Είναι εφικτό να βαφτεί πακέτο ο προφυλακτήρας με τους αισθητήρες χωρίς να αφαιρεθούν οι τελευταίοι από πάνω του;
    Επίσης είναι εφικτό να βαφεί ολόκληρος ο προφυλακτήρας πάνω στο αυτοκίνητο, χωρίς να κατέβει/ξεκουμπωθεί (προφανώς μασκάροντας το υπόλοιπο όχημα);

Προεπιλογή

Για τους αισθητηρες δεν μπορω να σου πω. Αν θες ομως να γινει σωστη δουλεια, ειναι καλυτερα να βγει ο προφυλακτηρας.

Προεπιλογή

Μηπως σου βαλανε ιμιτασιον προφυλακτηρα και για αυτο δεν κουμπωνουν σωστα οι αισθητιρες?? Η καλυτερη δουλεια, γινεται με προφυλακτηρα εξω. Αν τον βαψεις πανω μονο τοπικη βαφη, αν βαφει ολος πανω στο αμαξι, θα εχεις ανοιχτες πληγες.
    Εκει που σταματαει η ατμοσφαιρα,αρχιζει το...ΤURBO !!!

Senior Member Το avatar του χρήστη billnick05
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Οι αισθητήρες , τα μάτια έχουν κάποια λάστιχακια αριστερή και δεξιά σαν αυτακια για να σφηνωνουν στον προφυλακτήρα. Ίσως με το βγάλε βάλε τα έκοψε το τζιμανι ο φανοποιος και για αυτό δεν κουμπωνανε σωστά.

Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο billnick05 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι αισθητήρες , τα μάτια έχουν κάποια λάστιχακια αριστερή και δεξιά σαν αυτακια για να σφηνωνουν στον προφυλακτήρα. Ίσως με το βγάλε βάλε τα έκοψε το τζιμανι ο φανοποιος και για αυτό δεν κουμπωνανε σωστά.
    Οι αισθητήρες εφαρμόζονται πάνω στον προφυλακτήρα μέσω αυτών των "μπρακέτων"
    https://www.ersatzteile-original.com...92::48845.html
    Αυτά είχε και ο δικός μου αισθητήρας. Όταν ξεκόλλησε το σύνολο από τον προφυλακτήρα, χώθηκα από κάτω και ξεπρίζωσα τον αισθητήρα για να καθαρίσω αυτή την επιφάνεια και να περάσω την ταινία διπλής. Ο αισθητήρας μου ήταν αυτός:
    https://ibb.co/GC4zLkx
    Τα μπρακέτα που ανέφερα είναι ακριβώς τα παρακάτω:
    https://youla.ru/sankt-peterburg/avt...e1c6086a3161c6
    Έτσι ακριβώς είναι και στο δικό μου αμάξι. Όπως μπορείτε να δείτε σε αυτά προσαρμόζονται κουμπωτά οι πλασικοί αντάπτορες που πάνω τους κουμπώνουν οι αισθητήρες παρκαρίσματος, οι οποίοι είναι οι παρακάτω:
    https://www.myparto.com/de/sensoren-...242_OP055Y214X
    Οπότε η εφαρμογή από τον φανοποιό ήταν με τα σωστά υλικά (για την ιστορία ήταν εξουσιοδοτημένο συνεργείο/φανοποιείο όπελ). Η βλακεία έγινε λογικά στον τρόπο κόλλησης των μπρακέτων στον προφυλακτήρα. Δεν ξέρω πως πρέπει να γίνεται κανονικά. Ίσως με λιώσιμο πλαστικού ανάμεσα στις τρύπες των μπρακέτων, ίσως με παρμπριζόκολλα, δεν ξέρω. Εκεί έγινε η βλακεία. Γιαυτό και χρειάστηκε να επέμβω με την ταινία διπλής και στους 2 μεσαίους αισθητήρες (οι οποίοι προφανώς τρώνε το ζόρι από τις συμπιέσεις του προφυλακτήρα κατά τις επαφές με άλλα οχήματα πχ σε παρκάρισμα).
    Ανεξάρτητα από τα παραπάνω και σε κάθε περίπτωση, οι αισθητήρες μπορούν να ξεκουμπώσουν για να βγει ο προφυλακτήρας με τα μπρακέτα πάνω ή ακόμα και να αφαιρεθούν οι φίσσες ώστε να μείνουν και οι αισθητήρες με τα μπρακέτα πάνω στον προφυλακτήρα.
    Το μόνο που φοβάμαι είμαι μην πέσω σε αρπακόλλα φανοποιό και πχ δεν μου βάλει όλες τις βίδες στον προφυλακτήρα στο δέσιμο (το έχω δει κι αυτό σε άλλο αμάξι που είχα παλιά) ή γενικά μου κάνει κάποια χαζοζημιά.
    Έχετε να προτείνετε κάποιον σωστό φανοποιό Αττική, κατά προτίμηση (χωρίς να είναι απόλυτο) δυτικά προάστια/Πειραιά;
    Σήμερα που μίλησα με την ασφαλιστική μου, μου είπαν καμιά 10αριά συνεργεία που συνεργάζονται και ανάμεσά τους ήταν και η Μega Motors στο Πέραμα. Για το φανοποιείο της συγκεκριμένης δεν έχω άποψη, έχω όμως άποψη (όχι καλή) για το σέρβις και κυρίως τον τεχνικό σύμβουλο.
    Έχετε εικόνα τι παίζει με το φανοποιείο τους;
    Προφανώς δεν είναι καμιά τρομερή εργασία να βαφτεί ένας προφυλακτήρας, αλλά σίγουρα θέλει μια άλφα προσοχή κι επιμέλεια για να γίνει σωστή δουλειά.

Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Π_ΦΑΛΗΡΟ
    Αυτοκίνητο
    Astra H

Προεπιλογή

Σωστά.....έχεις τους γνήσιους αισθητηρες. Δεν το πρόσεξα.

Και να μην κολλήσει...... μικρό το κακό.... έχεις το how to πλέον. ίσως να του έλεγες να βάλει ταινία διπλής εξαρχής???

Senior Member
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Αυτοκίνητο
    Astra GTC

Προεπιλογή

Για κακή μου τύχη σήμερα που πρόσεξα καλύτερα τον προφυλακτήρα διαπίστωσα ότι είχε ένα μικρό σημάδι σαν ελάχιστο βαθούλωμα με το αποτύπωμα της κεφαλής της βίδας της πινακίδας του αυτοκινήτου που με χτύπησε συν 2 πολύ αμυδρά "κυματάκια" σε γωνία που κάνει το πλαστικό του προφυλακτήρα δίπλα στη δεξιά κάθετη πλευρά της πινακίδας κυκλοφορίας. Η δε μεταλλική πινακίδα έχει φάει το χτύπημα προφανώς κι έχει τσαλακώσει κάπως.
    Οπότε εκτός από βάψιμο μάλλον θέλουμε κι ελαφρύ στοκάρισμα σε κάποια σημεία.
    Υπάρχει περίπτωση με πιστόλι θερμού αέρα από μέσα να έρθει το πλαστικό αυτό το ελάχιστο που μπήκε; (σαν χτύπημα από πόντα είναι).

Παρόμοια Θέματα

1. Βαφή vs Car wrapp
    Από τον/την Thodorhs στο forum Exterior (Εξωτερικά)
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-10-15, 09:06
  2. Τοπική βαφή χρώματος
    Από τον/την nickboul στο forum Συζητήσεις
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-01-15, 08:11
  3. Βαφή.
    Από τον/την steliosP. στο forum Γενικά
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-02-12, 07:24
  4. Βαφή ζαντών ! ! ! !
    Από τον/την Corsakias82 στο forum Εμπειρίες Αγοράς
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-06-10, 13:45
  5. Βαφή Ζάντας plz help!!!! ;P
    Από τον/την vendar στο forum Problems & Questions (Προβλήματα & Ερωτήσεις)
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-02-09, 14:40

Δικαιώματα - Επιλογές